Sveti Ivan Kapistran [ 23.10.2009 ]
Njegovo propovijedanje mnoge je vratilo u okrilje Katoličke Crkve. Svečano ga slave vjernici u Iloku. Ne zna se točno gdje mu je grob
Sv. Ivan Kapistran povezan je svojim djelovanjem i mjestom smrti s hrvatskim krajevima. Rođen je u talijanskom gradu Capestrano 1386. godine. Studirao je pravo i zaposlio se kao sudac. Bio je imenovan kraljevim namjesnikom u Perugi. Prema predaji, u jednom sporu građana i kralja, Ivan je bio posrednik. Budući da nije izborio ono za što su ga građani imenovali, bacili su ga u zatvor i oduzeli mu svu imovinu. Boraveći u tamnici osjetio je poziv za redovničkim životom.
Ivan je nakon izlaska iz zatvora pristupio franjevcima. Papa Martin V. povjerio mu je da kao pučki propovjednik obraća krivovjerce te osniva i uređuje franjevačke samostane u Italiji, Njemačkoj, Austriji, Nizozemskoj, Poljskoj, Ugarskoj i Hrvatskoj. Za Ivana Kapistrana kažu da je bio najveći propovjednik svoga vremena. Slušatelji su k njemu toliko hrlili da niti jedna crkva nije bila dovoljno velika, pa je često govorio na otvorenom.
Kad su Turci prodrli na Zapad, Ivan je svojim govorničkim umijećem skupio vojsku za obranu kršćanske Europe. Pomogao je Ivanu Hunjadiju da spasi Beograd od nadiranja turske vojske 22. srpnja 1456. godine. Ivan je prije bitke ugledao vatrenu strelicu s neba uperenu prema neprijatelju križa, a što je ulilo hrabrost i u njega i u kršćansku vojsku.
Dva mjeseca nakon pobjede kod Beograda Ivan Kapistran je umro od kuge u Iloku 23. listopada 1456. godine. Najvjerojatnije je pokopan u zajedničkoj grobnici, tako da mu se ne zna za grob. U ikonografiji se najčešće prikazuje u franjevačkom habitu s razvijenom križarskom zastavom i knjigom u ruci ili s crvenim križem na prsima.
Na kraju rubrike 'Svetac dana' čestitamo imendan Ivanima i Ivanama koje svoj imendan slave na blagdan sv. Ivana Kapistrana. Ime Ivan je u nas i u svijetu jedno od najučestalijih imena. Korijen imena je u hebrejskom jeziku i znači 'Bog je milostiv'. Od brojnih oblika imena izdvajamo: Ivo, Iva, Ivica, Ićo, Iko, Ivoš, Ivana, Ivanka, Inka, Ika, Kika, Nana, Vana.
|