Sv. Demetrije, đakon i mučenik [ 10/26/2009 ]
Zbog naviještanja Evanđelja podnio je mučeništvo najvjerojatnije u vrijeme cara Maksimilijana između 286. i 305. godine.
Crkva se danas sjeća sv. Demetrija, đakona i mučenika koji je rođen u Sirmiju (Srijemskoj Mitrovici), u obitelji viših vojnih časnika koje je i sam slijedio u zvanju. Kao đakon, naviještao je Evanđelje zbog kojega je najvjerojatnije u vrijeme cara Maksimilijana između 286. i 305. podnio mučeništvo.
U njegovu rodnom kraju odmah su ga počeli štovati, a kad je Atila razorio Sirmij 441. štovanje sv. Demetrija prenijelo se u grad Solun kojemu je postao i zaštitnikom. Posebice su ga štovali pojedini bizantski carevi koji su ga uzimali za svoga zaštitnika, stavljali njegov lik na kovani novac i nosili njegovo ime. I naš je kralj Zvonimir još imao ime Dmitar, što dolazi od imena Demetrios, preko Dimitrij, a odatle je došlo i ime Mitar. Po tomu se i Sirmij prozvao Mitrovicom, Srijemskom Mitrovicom.
Danas se spominjemo i bl. Bonaventure iz Potenze koji je dobio naziv 'sveca poslušnosti'. Kao Carlo Antonio rođen je 4. siječnja 1651. u Potenzi u južnoj Italiji. Sa 15. godina ušao je u samostan franjevaca konventualaca i uzeo ime Bonaventura. Štovao je Majku Božju naročito kao Bezgrješnu. Bio je savršen u znanosti svetaca i njegova posvemašnja povezanost s Bogom dovodila ga je i u teškim pitanjima do pravog i sigurnog suda, tako da su i profesori teologije rado s njim razgovarali.
Umro je u samostanu Ravello, 1711. godine, s Marijinim imenom na usnama, a pobožni ga je puk odmah počeo štovati kao sveca. Blaženim ga je proglasio papa Pio VI. na blagdan sv. Petra i Pavla, 26. studenog 1775. godine.
I na kraju spominjemo tko danas slavi imendan. To su oni koji nose imena Dimitrije, Dmitar, Albin i Bonaventura. Donosimo nekoliki zanimljivosti o ovim imenima. Korijen imena Dimitrije je u grčkom jeziku a čine ga riječi 'ghea' – zemlja i 'meter' – majka. U našim područjima susreću se različiti oblici imena kao što su Dmitar, Mitar, Dometar, Demetrije, Mitran, Mito. Iz latinskog jezika dolazi ime Albin.
Izvedeno je od riječi 'albus' – bijel, sijed. Hrvatski oblici su još i Albe, Albina, Albika, Bino, Bina. Ime Bonaventura sastavljaju latinske riječi 'bona' – dobra i 'ventura' – budućnost. Prevedeni oblik imena na hrvatski jezik je Dobroslav, Dobroslava i od njih brojne izvedenice: Bobo, Bobika, Borka; Dobriša, Dobrila, Dobrenka, Brina, Brenka.
|