www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 10:40

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 19 sij 2008 00:03 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 lis 2006 19:46
Postovi: 2079
Lokacija: dalmacija
Podijelio: 13 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
19. siječnja
Mučenici iz Družbe Isusove
Na današnji dan prema liturgijskom kalendaru Družbe Isusove slave se blaženi i sveti mučenici:
bl. Jakob Sales, svećenik,
bl. Vilim Saultemouche, brat pomoćnik,
sv. Melkior Grodecz, svećenik,
sv. Stjepan Pongracz, svećenik,
bl. Ignacije de Azevedo, svećenik i 39 drugova,
bl. Jakob Bonnaud, svećenik i drugovi.
Jakob Sales i Vilim Saultemouche poginuli su od hugenota 7. veljače 1593., a blaženima su proglašeni 6. lipnja 1926. Nazivaju se i mučenicima Euharistije jer su prema toj tajni bili naročito pobožni, a za nju su i žrtvovali život.

Životni put Jakoba Salesa bio je posve jednostavan, nije bio nikakav obraćenik, a niti mistik, bar u onom smislu da bi imao viđenja ili padao u zanose. Duh Sveti mu je u velikoj mjeri dao ipak dar pobožnosti pa je rado i mnogo molio. Već u djetinjstvu postao je ministrant i kao takav svaki dan posluživao kod svete mise. Tu se rodila, hranila i rasla njegova euharistijska pobožnost.

Gajio je izvanrednu pobožnost i prema Presvetoj Djevici pa je kao đak za vrijeme praznika ustajao već u 4 sata ujutro kako bi izmolio mali časoslov Blažene Gospe. Iako mu je pobožnost bila osobna, nije ipak bila individualistička, već se ižarivala i na njegove školske drugove i nje se nikad ni pred kim nije zastidio. Upoznao ju je kao veliku životnu vrijednost i kao takvu je cijenio i u teoriji i u praksi, i sam i u društvu.

Potjecao je iz skromne društvene sredine, a skromnost će sačuvati i u redu, makar je kao profesor imao velikih uspjeha. Pravi sveci su uvijek skromni, bez poze, nenametljivi, baš kao i njihov učitelj Isus Krist koji ih poziva: "Učite od mene, jer sam krotka i ponizna srca!" (Mt 11,29).

Kroz 19 godina redovničkoga života Jakob Sales, od kojih 8 godina svećeništva, kraj prilično krhka zdravlja bio je uvijek na raspolaganju i poglavarima i subraći i dušama koje su ga trebale. Nije se nimalo štedio, a prava ljubav ne poznaje štednje.

Godinama je rasla i njegova ljubav prema Presv. Sakramentu. O toj tajni je najradije propovijedao, razgovarao i kao profesor predavao je prema nauku sv. Tome Akvinca i Tridentskog sabora. O njoj je sastavio i spis u kojem izlaže katoličku nauku; nju su tada protestanti oštro osporavali. Sveta misa bila je ocu Jakobu središte života, a često, po mogućnosti svaki sat, pohađao bi i Isusa u Presv. Sakramentu.

Ta neobična pobožnost rađala je u njemu želju za mučeništvom. Kristova žrtva poticala ga je na žrtvu života. Mučeništvo je velik dar, koji Bog daje najodabranijima, i kao da ga je blaženi Jakob po Božjoj milosti već unaprijed predosjećao. Često je govorio: "Najodličniji je čin ljubavi prema Bogu darovati svoju krv." Jednoga je dana povjerio svome subratu: "Moj oče, vrsta smrti koja bi mi najviše odgovarala bila bi kad bih za vrijeme molitve bio ubijen pučkom kremenjačom." Dva dana prije nego što mu se to i dogodilo, izjavio je: "Evo, već 15 godina molim Boga da umrem kao mučenik." Kako je živio u doba hugenotskih ratova, mogućnost mučeništva bila je posve stvarna. Uhvaćen od hugenota u gradu Aubenasu predao im je svoj spis o Euharistiji pa je tako poginuo mučeničkom smrću za tu tajnu naše vjere.

Vilim Saultemouche, pratilac i subrat oca Jakoba, bio je također čovjek molitve i iskrene pobožnosti. U Družbi je savjesno obavljao službu vratara, a resile su ga poniznost, šutljivost, finoća i tankoćutnost prema bližnjemu, te umrtvenost iz ljubavi prema raspetome Kristu, čiji je želio biti što bolji učenik. Ta vrlina polako ga je spremala i izgrađivala za mučeništvo.

Bio je pratilac ocu Jakobu na njegovu zadnjem putovanju i s njime je skupa i podnio mučeničku smrt. Dok su ga hugenoti udarali bodežom, taj sveti šutljivac bodrio je samoga sebe ovim jednostavnim riječima: "Izdrži tijelo, izdrži!" Da je htio ostaviti oca Jakoba, spasio bi si život. Ali nije htio. Dužnost pratioca shvatio je kao čin poslušnosti i ljubavi i ostao joj vjeran. I dok je otac Jakob s hugenotima raspravljao o Euharistiji, braneći je, brat Vilim je izjavio: "Moj oče, ja vas neću ostaviti, nego ću umrijeti skupa s vama za istinu o kojoj ste raspravljali."

Ova dva blaženika nisu samo svojina Francuske ili Družbe Isusove, već čitave Crkve. Svatko od njih može mnogo naučiti. Sve je kod njih tako jednostavno, a ipak tako lijepo i privlačivo. Njihove vrline tako su rječite. Samo poslušajmo njihov govor i dajmo neka djeluje na nas! Sveti Melhior Grodziecki i Stjepan Pongrácz poginuli su skupa s našim svetim Markom Križevčaninom uoči Male Gospe godine 1619. u Košicama. Blaženim ih je proglasio na početku svoga pontifikata 15. siječnja 1905. sveti papa Pio X., a svetima Ivan Pavao II. 2. srpnja 1995. i to u Košicama u Slovačkoj, gdje su položili život za vjeru.

O. Melhior Grodziecki bio je poljskoga podrijetla, rođen je u pokrajini Šleskoj. U času mučeništva imao je 35 ili 36 godina. Bio je đak isusovačkog kolegija u Beču, a u 19. godini života stupio je u novicijat Družbe Isusove gdje se upoznao sa Stjepanom Pongráczom. Teološke studije završio je u Pragu pa je u istom gradu kao svećenik počeo djelovati. Bavio se odgojem siromašnih dječaka i propovijedanjem. U prosincu godine 1618. poslan je kao dušobrižnik u Košice da se brine za katolike njemačke i češke narodnosti. Ondje je tri mjeseca prije smrti položio i posljednje redovničke zavjete.

Godinu dana mlađi od njega o. Stjepan Pongrácz potjecao je iz ugarske plemićke obitelji. Rodio se i svršio prve nauke u pokrajini Transilvaniji. Bio je u isusovačkom kolegiju u Cluju, u današnjoj Rumunjskoj, gdje je vladala velika vjerska napetost. Svršivši ondje nauke, stupio je u isusovački novicijat. Prve godine formacije svršio je u Češkoj, a teološke studije s odličnim uspjehom u Austriji. Kad je zaređen za svećenika, vratio se u Ugarsku i tamo je bio prefekt studija u kolegiju Humenné, u današnjoj Slovačkoj. A tu se istakao i kao vrstan propovjednik.

Glasoviti kalvinistički propovjednik i pastor u Košicama tužio se na Pongrácza: "Tako dugo dok bude živ taj isusovac, reformirana vjera ne može se nadati mirnim danima." Kad se vojska kneza Bethlena približavala Košicama, Pongrácz je napustio selo te pošao onamo da, skupa s drugom dvojicom, Grodzieckim i Križevčaninom, ostrogonskim kanonikom, podrži u vjeri katoličke vjernike.

Zapovjednik Juraj Rákóczi sa svojim hajducima prispio je u Košice 3. rujna. Ušavši u grad, odmah je u kraljevskoj kući pozatvarao trojicu katoličkih svećenika. Kroz 3 dana nisu im dali ni jesti ni piti. Silili su ih da se odreknu katoličke vjere, ali oni su to odlučno odbili pa su osuđeni na smrt "jer su papisti". Sva trojica su odmah odgovorila da su za tako svetu stvar spremni ginuti. No prije smrti bili su strahovito mučeni. U Breveu beatifikacije sv. Pio X. na ovu trojicu mučenika primjenjuje riječi sv. Pavla u poslanici Filipljanima: "Jer vam je s obzirom na Krista dano kao milost ne samo da vjerujete u njega nego i da trpite za nj" (Fil 1,29).

Sveti košički mučenici bili su pobornici ekumenizma u vrijeme koje je u mnogome različno od našega i na način vlastit duhu onoga vremena. Oni su živjeli, radili i žrtvovali se za ostvarenje mira među kršćanskim vjeroispovijestima i među narodima podunavskog bazena. Bili su, na žalost, žrtve tuđe vjerske uskogrudnosti, ali njihov svršetak najdivnija je kruna plemenitoga i požrtvovnoga rada.

Blaženi Ignacije de Azevedo s još 39-oricom, većinom mlade subraće, poginuo je na putu u misije u Brazil 15. srpnja 1570. Blaženima su proglašeni 11. svibnja 1854. Od te četrdesetorice mučenika bila su samo 2 svećenika, ostalo 7 skolastika, 8 braće pomoćnika te 23 novaka, što za skolastike što za braću.

Ignacije de Azevedo bio je rodom iz Porta u Portugalu. Stupivši u Družbu i završivši nauke pošao je kao misionar u Brazil. Ondje je postao i provincijal i vizitator. Ovu je subraću sabrao u Portugalu i Španjolskoj i pošao s njima prema Brazilu. No kod Kanarskih otoka uhvatili su ih kalvinski gusari, silili na otpad od vjere, a kad nisu uspjeli, stavili ih na muke i pobacali u more. Poštedjeli su samo jednog brata pomoćnika da im na brodu bude kuhar. Međutim, nećak kapetana broda obukao je isusovačko odijelo jednoga preminuloga mučenika pa je i sam kao kandidat Družbe Isusove bio pogubljen. Lijepa je ljubav i vjernost prema vjeri, misijama i redovničkom zvanju.

Blaženi Jakob Bonnaud s još dvadeset dvojicom subraće poginuo je godine 1792. za vrijeme Francuske revolucije u strahovitu rujanskom krvoproliću. Blaženima ih je proglasio papa Pio XI. 17. listopada 1926. Iako u času mučeništva Družba nije postojala, jer je bila dokinuta, mučenici su ipak bili vjerni njezinu duhu u kojem su odgojeni, a osobito po duhovnim vježbama.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 sij 2009 21:18 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 lis 2006 19:46
Postovi: 2079
Lokacija: dalmacija
Podijelio: 13 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
i opet...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 sij 2010 09:00 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Mučenici Družbe Isusove
[ 19.1.2010 ]

Uz 68 mučenika Družbe Isusove danas Crkva pred nas stavlja i brojne svjedoke vjere vrijedne spomena i nasljedovanja

Na današnji dan crkveni kalendar stavlja pred nas brojne svece i mučenike, nasljedovatelje Evanđelja, svjedoke vjere. O njima nema puno pouzdanih podataka, ali kršćanska starina svjedoči da su vrijedni spomena i nasljedovanja. Spomenimo samo neke:

Družba Isusova koju je utemeljio sv. Ignacije Lojolski danas slavi svojih 68 mučenika koji su svoj život položili za Krista u Portugalu, Francuskoj, Ugarskoj te na Atlantiku između Portugala i Brazila. Među tim mučenicima slave se i Košički mučenici, a među njima je i Hrvat sv. Marko Križevčanin.

Danas se sjećamo i sv. Maria i žene mu Marte te sinova Audifaksa i Abakuka. Obitelj je došla iz Perzije u Rim kao hodočasnici i podnijeli su mučeničku smrt u vrijeme Klaudija između 268. i 270. godine.

Prvi danski svetac je kralj Kanut koji je vladao od 1080. do 1086. godine. Njegovim nastojanjem u Danskoj se krstilo nekoliko pokrajina. Ubili su ga velikaši 1086. godine da ne bi davali crkveni porez koji je on tražio od svojih podanika.

Sv. Germanik, jedan je od mučenika ubijenih u Smirni za vrijeme careva Marka Antonija i Lucija Aurelija. U 5. stoljeću podnijeli su mučeništvo u Africi sv. Pavao, Geroncije, Januarije, Saturnin, Sukces, Julije, Kat, Pija i German.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 sij 2011 09:26 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 05 srp 2009 15:29
Postovi: 2003
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Danas se spominjemo mučenika iz Družbe Isusove... :)

Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 sij 2012 19:21 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 05 srp 2009 15:29
Postovi: 2003
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
19. siječanj

Mučenici iz Družbe Isusove


Na današnji dan prema liturgijskom kalendaru Družbe Isusove slave se blaženi i sveti mučenici Jakob Sales i Vilim Saultemouche koji su poginuli od hugenota 7. veljače 1593. a blaženim su proglašeni 6. lipnja 1926. Nazivaju se i mučenicima euharistije jer su prema toj tajni bili naročito pobožni, a za nju su žrtvovali i život. Sveti Melhior Grodziecki i Stjepan Pongracz poginuli su skupa s našim svetim Markom Križevčaninom uoči Male gospe godine 1619. u Košicama. Blaženim ih je proglasio na početku svoga pontifikata 15. siječnja 1905. sveti papa Pio X., a svetim Ivan Pavao II. 2. srpnja 1995. i to u Košicama u Slovačkoj gdje su položili i život za vjeru. Blaženi Ignacije de Azevedo s još 39-oricom, većinom mlade subraće, poginuo je na putu u misije u Brazil 15. srpnja 1570. Blaženim su proglašeni 11. svibnja 1854. Od te četrdesetorice mučenika bila su samo dva svećenika, a ostalo 7 skolastika, 8 braće pomoćnika te 23 novaka. Blaženi Jakob Bonnaud s još 22 subraće poginuo je godine 1792. za vrijeme Francuske revolucije u strahovitu rujanskom krvoproliću. Blaženim ih je proglasio papa Pio XI. 17. listopada 1926. Iako u času mučeništva Družba nije postojala, jer je bila dokinuta, mučenici su ipak bili vjerni njezinu duhu u kojem su odgojeni.
(KNI)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 sij 2016 14:58 
Odsutan
Moderator
Moderator

Pridružen: 09 lis 2013 19:27
Postovi: 828
Lokacija: Požeška biskupija
Podijelio: 358 zahvala
Zahvaljeno je: 292 zahvala
Mučenici Družbe Isusove

Uz 68 mučenika Družbe Isusove danas Crkva pred nas stavlja
i brojne svjedoke vjere vrijedne spomena i nasljedovanja.
Na današnji dan crkveni kalendar stavlja pred nas brojne svece
i mučenike, nasljedovatelje Evanđelja, svjedoke vjere.
O njima nema puno pouzdanih podataka, ali kršćanska starina
svjedoči da su vrijedni spomena i nasljedovanja. Spomenimo neke:
Družba Isusova koju je utemeljio sv. Ignacije Lojolski danas slavi
svojih 68 mučenika koji su život položili za Krista u Portugalu,
Francuskoj, Ugarskoj te na Atlantiku između Portugala i Brazila.
Među tim mučenicima slave se i Košički mučenici, a među njima je i Hrvat sv. Marko Križevčanin.


Danas se sjećamo i sv. Maria i žene mu Marte te sinova Audifaksa i Abakuka.

Obitelj je došla iz Perzije u Rim kao hodočasnici i podnijeli su
mučeničku smrt u vrijeme Klaudija između 268. i 270. godine.
Prvi danski svetac je kralj Kanut koji je vladao od 1080. do 1086. godine.
Njegovim nastojanjem u Danskoj se krstilo nekoliko pokrajina.
Ubili su ga velikaši 1086. godine da ne bi davali crkveni porez koji je on tražio od svojih podanika.

Sv. Germanik, jedan je od mučenika ubijenih u Smirni za vrijeme careva Marka Antonija i Lucija Aurelija.
U 5. stoljeću podnijeli su mučeništvo u Africi sv. Pavao, Geroncije, Januarije, Saturnin, Sukces, Julije, Kat, Pija i German.


Izvor;HKR


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr