www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 14:47

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 28 sij 2008 01:26 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 lis 2006 19:46
Postovi: 2079
Lokacija: dalmacija
Podijelio: 13 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
28. siječnja
Sveti Toma Akvinski, svećenik i crkveni naučitelj (1225-1274)

Godine 1974. čitav je katolički, a osobito učenjački svijet, raznim manifestacijama, akademijama, kongresima, simpozijima, raspravama i zbornicima komemorirao 700. obljetnicu smrti anđeoskog naučitelja sv. Tome Akvinskoga, jednoga od najvećih umova Crkve. On je ugledao svjetlo svijeta godine 1225. u dvorcu Akvino u južnoj Italiji. Već od malena pokazivao je veliku želju za znanjem, i to božanskih stvari, pa je kao dijete svojim prvim odgojiteljima benediktincima postavio dubokoumno pitanje: "Što je to Bog?" Bilo je to u slavnoj benediktinskoj opatiji Monte Cassino, kolijevci zapadne kulture. Odatle je pošao na više škole u Napulj. U tom gradu je upoznao nedavno osnovani dominikanski red pa je želio u nj stupiti. No, pri tom je kod svojih roditelja i braće naišao na silan otpor jer se oni nisu mogli pomiriti s mišlju da on, plemićki sin, stupi u jedan prosjački red. Ako već ima duhovno zvanje, onda neka ide u benediktince pa će jednom postati opat ili u svećenike pa će postati biskup, a možda i kardinal.

Toma se za svoje zvanje znao ipak boriti. Nije bio nikakav kukavac koji bi se pred poteškoćama samo tako lako predao. Kad nisu uspjela nagovaranja i uvjeravanja, braća su mu u zamak, gdje su ga zatvorila, poslala neku djevojčuru da mu oduzme nevinost, ali ju je odlučni Toma najurio. Pred takvom odlučnošću morali su svi kapitulirati i Toma je stupio u dominikanski red. Poglavari su ga poslali svom velikom učenjaku Albertu Velikom, koji je brzo otkrio darovitost šutljivoga studenta. Iako su ga njegove kolege nazivali "nijemim sicilskim volom", Albert je o njemu imao najbolje mišljenje pa je rekao da će on tako riknuti te će ga čuti cijeli svijet. Slikovit jezik, ali koji mnogo kaže, jer će se Toma razviti u vrhunskoga učenjaka, napisati brojna teološka djela i postati jednim od najvećih teologa Crkve.

Već s 23 godine života Toma je postao profesor. Predavao je u Parizu, Rimu i Napulju. Kraj sve svoje velike učenosti ostao je uvijek jednostavan, ponizan i bezazlen redovnik. U poniznosti je postojano odbijao sve ponuđene mu crkvene časti. Njegov bistri duh dobro je shvatio da je poniznost evanđeoska krepost i da više vrijedi od sve učenosti, slave i počasti. Zato je uvijek htio ostati malen.

Sveti Toma je napisao mnoštvo filozofskih i teoloških djela, a najslavnije mu je bez sumnje djelo Teološka suma u tri dijela u kojoj je sustavno obradio svu teologiju. Djelo je prevedno na sve svjetske jezike te u teološkoj književnosti zauzima sve do danas jedinstven položaj. Sveti Toma je bio i mistik. Žarko je štovao Presveti Sakrament te o njemu ispjevao najljepše himne kao što su: "Hvali Sion Spasitelja", "Klanjam ti se smjerno, tajni Bože naš", "Usta moja uzdižite preslavnome tijelu glas"! Kad je jednom klečao pred raspelom, sam Spasitelj mu je progovorio: "Ti si o meni tako lijepo pisao, što želiš kao nagradu?" - Svetac je odgovorio: "Samo tebe, Gospodine!"

Toma je umro relativno mlad, u dobi od 49 godina. Bilo je to 7. ožujka 1274. Bio je tada na putu u Lyon na opći sabor, ali je klonuo i zaustavio se u samostanu Fossa Nouva kraj Rima i ondje preminuo. Relikvije su mu kasnije prenesene u Toulouse. Proglašen je svecem, a g. 1567. i crkvenim naučiteljem. Mnogi pape proslavili su ga svojim spisima, od kojih su najvažnije enciklike Leona XIII. Aeterni Patris i Pija XI. Studiorum ducem. Iz novijeg vremena nauka sv. Tome preporučena je od II. vatikanskog sabora i od Pavla VI. u pismu Lumen Ecclesiae. Crkva je svetog Tomu proglasila i zaštitnikom svojih škola i studenata. On je, doista, sjajan primjer svima onima koji se bave umnim radom. U tajne vjere prodire se to dublje što je srce čistije. Njegov lik to najbolje svjedoči.

Svetog Tomu je uvijek resila i crkvenost, osjećaj za Crkvu. Svojim spisima on se zalagao za svetu rimsku Crkvu i njezinu glavu papu. Nju je branio protiv svih zabluda. Njegov prvi životopisac Vilim Tocco zapisao je: "Kako je za Crkvu bila korisna nauka evanđeoskog naučitelja ne samo za objavljivanje katoličke istine obaju Zavjeta, već i za suzbijanje naopakosti krivovjerja, pokazao je u svom milosrđu Bog na početku svoje učiteljske službe i kasnije." Njegova su djela najsavršeniji izražaj katoličkog pravovjerja i skolastike. Ona su prava riznica katoličke nauke i to sa svih područja teologije.

On nam tako sjajno tumači središnji kršćanski misterij otkupljenja. Kristova žrtva na križu predstavlja više nego obilnu zadovoljštinu za grijehe ljudskoga roda, osobito jer je Isus trpio iz ljubavi i poslušnosti. Te dvije velike kreposti učinile su njegovu patnju još zaslužnijom. "Krist je trpeći iz ljubavi i poslušnosti prinio Bogu nešto od veće vrijednosti što i ne bi tražila nadoknada za sve uvrede od ljudskoga roda Bogu nanesene."

Govoreći o Crkvi sv. Toma izriče i ovu lijepu misao: "Isus je prihvatio muku iz velike želje koju je imao da sebi ujedini Crkvu kao svoju zaručnicu."

Sveti Toma združio je u sebi najveću učenost i najdublju pobožnost. Učenost bez pobožnosti ne bi baš mnogo vrijedila. On je bio i odviše bistar duh pa je to dobro znao, ali nije ostao samo kod znanja, već je i svim srcem gajio iskrenu i duboku pobožnost. Bio je ne samo velik učenjak već i velik svetac.

Blaženi Julijan Maunoir, isusovac, apostol Bretanje († 1683)

Na današnji dan godine 1683. umro je veliki pučki misionar Julijan Maunoir, koga je 20. svibnja 1951. proglasio blaženim papa Pio XII. On je kroz 43 godine obilazio putove i staze Bretanje idući od župe do župe, propovijedajući i organizirajući pučke misije. Ušao je u Družbu Isusovu sa željom da postane misionar među Indijancima u Kanadi. Međutim je Providnost odredila da njegovo polje rada bude u provinciji u koju je stupio i to osobito na području bretonskoga jezika.

Kad je bio upravitelj kolegija u Quimperu, da bi mogao u vjeri poučavati djecu iz okolice, naučio je teški bretonski jezik. To mu je išlo tako lako i brzo da je smatrao pravim čudom. Čudo je uvijek neki znak. Pa nije li to znak i za njega? Bog će pokazati da je, zaista, tako. Poslao mu je svećenika Dom Mihaela Le Nobletza, koji je odbijajući sve nadarbine obilazio naviještajući Evanđelje siromasima. Bogom prosvijetljen upoznao je da će isusovac o. Maunoir nastaviti njegovo djelo. Ocu Julijanu to nije bilo odmah jasno, ali mu je Bog poslao bolest koja za dug život nija davala nikakve nade. Julijan se zavjetovao Bogu da će se, ako ozdravi, sav posvetiti misijama u Bretanji. I čudo se dogodilo. On je ozdravio. Sada je valjalo izvršiti Bogu dano obećanje. No, to baš nije išlo tako lako.

Na oca Julijana oboriše se nemilo mnoge poteškoće i zapreke. Usprotivio mu se najprije biskup Quimpera, a nije u njega kao redovnika i isusovca imao povjerenja ni jedan dio klera.

Štoviše, i njegova subraća su bila sumnjičava prema njegovu misijskom pothvatu, a nedostajalo je i materijalnih sredstava. Slab i nepostojan duh bi se brzo slomio ili bar pao u malodušnost. Kod Julijana Maunoira ipak nije bilo tako. On je bio čvrsto uvjeren da su pučke misije u Bretanji za nj jasna volja Božja pa je samo s jednim pratiocem, 20 godina od sebe starijim ocem Petrom Bernardom, koji još k tome nije ni govorio bretonski, pošao u svoju veliku životnu avanturu. Tako to čine pravi sveci koji sve svoje pouzdanje stavljaju u Onoga koji ih neodoljivo zove. Božji narod, koji ima razvijen osjećaj vjere, brzo je u masama odgovorio na njegov zov. Deseci tisuća tiskaju se oko njega, netremice slušaju njegove vatrene propovijedi i praktične pouke, pristupaju svetim sakramentima i postaju bolji. Bog je sa svojom milošću na djelu.

O. Maunoir ostavljao je posvuda iza sebe župe ojačane u vjeri, a i pastire koji su bili prikladni da nastave njegovo djelo. Za jednostavan bretonski narod Julijan je bio, a još je i danas Tad Mad, to jest dobri otac. Svima je prednjačio svojim svetačkim primjerom, osobito primjerom poniznosti, revne i postojane molitve, čednosti. Bog ga je proslavio i čudesima pa je ozdravljao bolesnike, oslobađao opsjednute i čitao savjesti. Resio ga je i duh siromaštva. Nije mu bilo stalo ni do kakva materijalnog dobitka. Jedini njegov dobitak bile su duše kojima se posve žrtvovao. Čim je iscrpljen dugogodišnjim radom preminuo, narod ga je počeo štovati i zazivati kao svoga sveca i apostola. Crkva je po Piju XII. potvrdila to štovanje, a Bretanja je još i danas u vjerskom pogledu jedna od najboljih francuskih pokrajina.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 sij 2009 14:05 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Slika

Molitva:
Bože, ti si blaženom Tomi dao da se istakne u stjecanju svetosti i proučavanju svete nauke. Udijeli nam da shvatimo njegovo učenje i nasljedujemo njegov primjer. Amen.

Zaštitnik je:
grada Napulja, dominikanskog reda, trgovaca knjigama, katoličkih znanosti, studenata, prosvjetnih ustanova i škola, čistoće.

Oznake na slikama:
vol, sunce na prsima, kalež, dominikanski habit, knjiga.

Na današnji dan imendan slavi:
Toma, Tomislav.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 sij 2011 09:11 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 05 srp 2009 15:29
Postovi: 2003
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Danas je Sveti Toma Akvinski, crkveni naučitelj i Blaženi Julijan Maunoir... :)

Slika

Sveti Toma Akvinski


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 sij 2014 10:21 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 12:42
Postovi: 290
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
MOLITVA SVETOGA TOME AKVINSKOG

O Bože svemogući, sveznajući,
koji si bez početka i kraja,
koji si darivatelj i uzdržavatelj krepost?:
udostoj se učvrstiti me na čvrstom temelju vjere,
i štititi neprobojnim štitom nade,
i uresiti me svadbenom odjećom ljubavi.

Daj mi da pravednošću tebi budem podložan,
da se razboritošću čuvam đavolskih zasjeda,
da se umjerenošću držim sredine,
da jakošću strpljivo podnosim protivštine.

Daj da dobro kojega nemam
ponizno tražim od onih koji ga imaju;
da se istinito optužujem
za zlo koje sam napravio;
da smireno podnosim kaznu
koju izdržavam;
da ne zavidim dobru bližnjega,
nego da uvijek zahvaljujem
na tvojim dobrima…

Usadi u meni kreposti, Gospodine,
da božanskoj službi budem odan,
da u ljudskim službama budem brižljiv,
a u tjelesnim potrebama nikome na teret.

Daj mi, Gospodine, gorljivu skrušenost,
iskrenu ispovijed,
savršenu zadovoljštinu.
Udostoj se dobrim životom
iznutra me usmjeriti
da činim što doliči,
i što mi koristi za zaslugu,
a ostalim bližnjima za primjer.

Daj mi da nikada ne žudim za onim
što je besmisleno
i da odbijam ono što je neugodno,
kako se ne bi dogodilo da prije vremena
žudim za onim što tek treba početi,
a da prije dovršetka napustim započeto.
Amen.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 sij 2014 11:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 12:42
Postovi: 290
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Evo i misli današnjeg sveca:

Bojim se čovjeka koji je pročitao samo jednu knjigu. :lol:

Tko je savršen u ljubavi, savršen je u duhovnom životu.

Svetost ne znači puno znati ili puno razmatrati; velika tajna svetosti znači puno ljubiti.

Najviša predstava o životu sastoji se u ovome: da čovjek vlada svojim vlastitim postupcima. Čovjek koji je uvijek podložan tuđim uticajima je pomalo mrtav čovjek.

Onome tko umire od gladi ne treba znanost, već hrana.

Ni sve sile i napori ljudskog uma ne mogu objasniti suštinu jedne obične muhe.

Da bismo SVI živjeli u harmoniji, prvo što moramo znati je da smo svi ludo zaljubljeni u istog Boga.

Grijeh je sve što je protiv savjesti.

Kada bi najviši cilj kapetana broda bio da očuva svoj brod, on se nikada ne bi ni pomjerio iz luke.

Ljubav nastavlja tamo gdje razum posustane.

Sve što je primljeno, primljeno je u skladu sa prirodom primaoca.

Dobro može postojati bez zla, ali zlo ne može postojati bez dobra!

Čovjek ne bi trebao svoj materijalni posjed smatrati kao osobno svoj, već kao zajednički za sve, tako da bi ga uvijek i bez oklijevanja mogao pružati i drugima u nevolji.

Bog je nespoznatljiv. Stvarnost, Bog, Istina, Ljubav su nespoznatljivi – što znači da ne mogu biti obuhvaćeni racionalnim umom. Ovo treba da okonča mnoga pitanja koja nam ljudi postavljaju, jer vječito živimo u iluziji da nešto znamo. Nije tako. Nismo sposobni da saznamo.

Tri stvari su potrebne za čovjekovo spasenje: da zna u što treba vjerovati, da zna što treba željeti i da zna što treba uraditi.

Mi ne možemo imati svo znanje odjednom. Moramo prvo početi vjerovati, a tek poslije toga možemo doći do saznanja o suštini našeg postojanja.

Tuga se može ublažiti dobrim snom, kupanjem ili čašom vina. :b112: :b112:

Stvari koje volimo govore nam tko smo.

Ne postoji ništa na ovome svijetu što više vrijedi od iskrenog prijateljstva.

Od svih duševnih strasti, tuga najviše šteti tijelu.

Dobrota naše volje zavisi od namjere našeg cilja.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 sij 2016 16:27 
Odsutan
Moderator
Moderator

Pridružen: 09 lis 2013 19:27
Postovi: 828
Lokacija: Požeška biskupija
Podijelio: 358 zahvala
Zahvaljeno je: 292 zahvala
Današnji svetac dana je Toma Akvinski jedan od intelektualnih i teoloških divova kršćanstva,
dominikanac, teolog, filozof i crkveni naučitelj.

Zašto je ovaj srednjovjekovni svećenik između mnogih povijesnih osoba
i danas u 21. stoljeću zauzima tako značajno i nezamjenjivo mjesto u znanosti i povijesti svijeta uopće?

To je zbog toga što nakon više od 700 godina od smrti njegova djela
odišu opojnom svježinom i – što je najvažnije – istinom.

Njegov genij mislioca i učitelja nadahnjivao je generacije mislioca, filozofa i teologa
od 13. stoljeća do danas, a time je sveti Toma Akvinski postao ne samo jedan od najvećih naučitelja Crkve,
već i učitelj ljudi za sva vremena.

Sveti Toma Akvinski bio je prvi čovjek koji je uspješno pomirio vjeru i razum
uzimajući Aristotela kao početnu točku. Njegovo najznačajnije djelo je monumentalna Summa Theologica.
To djelo daje odgovor na sva pitanja vjere. Time je Summa Theologica postala neprolazno djelo temeljeno
na čvrstim principima Aristotela i formalne logike, dajući čitatelju uvid u sve
što bi željeli znati u području ljudske znanosti: ontologiju, filozofiju prirode, antropologiju, etiku, politiku itd.

Radi se o univerzalnoj teologiji, usklađenoj sa svim ljudskim znanostima.
Tomina filozofija predstavlja svojevrsni kršćanski aristotelizam jer ujedinjuje sve
temeljne teze Aristotelove filozofije, ali je dopunjava novim sadržajima i ispravlja je
kad je u raskoraku s kršćanskim naukom o početku svijeta,
o neumrlosti ljudske duše i o Božjem utjecaju na zbivanja u ovom svijetu.

I pored svoje velike učenosti ostao je uvijek jednostavan, ponizan i bezazlen redovnik
te je postojano odbijao sve ponuđene crkvene časti. Mistik, veliki štovatelj Presvetog Sakramenta,
jednom je klečeći pred raspelom doživio susret sa Spasiteljem koji mu se obratio:
“Ti si o meni tako lijepo pisao, što želiš kao nagradu?” Toma je odgovorio: “Samo tebe, Gospodine!”



Molitva prije umnog rada koju je molio sv. Toma:

Neizrecivi Stvoritelju, koji si iz riznice svoje mudrosti odredio tri hijerarhije anđela
i postavio ih na nebu u čudesnom redu, koji si predivno rasporedio dijelove svemira,
Ti, kažem, koji se zoveš istinsko vrelo svjetla i mudrosti i uzvišeni izvor,
udostoj se uputiti zraku svoje jasnosti u tamu moga uma, uklanjajući od mene
dvostruki mrak u kojem sam rođen, mrak i grijeha i neznanja.

Ti, koji jezik nejačadi činiš rječitim, pouči moj jezik i položi na moja usta milost Tvoga blagoslova.
Daj mi oštroumnost na shvaćanju, trajnost u pamćenju, vještinu i lakoću u učenju,
temeljitost u tumačenju i obilnu milost govora. Pripravi početak, upravljaj napretkom
i upotpuni završetak, Ti, koji si pravi Bog i čovjek, koji živiš i kraljuješ u vijeke vjekova.


Izvor: Narod.hr


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 sij 2016 20:44 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 23 ožu 2011 19:11
Postovi: 409
Podijelio: 320 zahvala
Zahvaljeno je: 103 zahvala
Molitva poslije pričesti sv. Tome Akvinskog

“Gospodine sveti Oče, svemogući vječni Bože, zahvaljujem Ti što si mene, svoga grešnog i nedostojnog slugu nahranio dragocjenim Tijelom i Krvlju svoga Sina, Gospodina našega Isusa Krista, ne po mojim zaslugama, nego po svom smilovanju. Molim Te i zaklinjem, da mi ova pričest ne bude razlog za osudu nego spasonosna preporuka za oproštenje. Daj da mi bude učvršćenje vjere i štit dobre volje. Nek istrijebi moje pogreške, iskorijeni požude i putenost, nek mi uveća ljubav, strpljivost, poniznost, poslušnost i sve kreposti. Nek mi bude obrana protiv zasjeda svih neprijatelja, vidljivih i nevidljivih, nek smiri moja duševna i tjelesna uzbuđenja. Daj da po njoj čvrsto prionem uza Te i sretno postignem svoj konačni cilj. Privedi mene grešnika na onu neizrecivu gozbu, gdje si Ti sa svojim Sinom i Duhom Svetim svojima svecima istinito svjetlo, vječna radost, najveća naslada i savršena sreća. Po Kristu Gospodinu našem. Amen.”


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 sij 2016 23:18 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 ruj 2013 22:40
Postovi: 179
Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Najučeniji svetac i najsvetiji učenjak :b112:

MOLITVA SV. TOME AKVINSKOGA - MOLITVA SVETOSTI

Udijeli mi, milosrdni Bože,
da žarko želim što je tebi milo,
razborito istražujem,
istinski prepoznajem i savršeno ispunjam
na hvalu i slavu tvoga Imena.

Uredi, moj Bože, moje življenje:
ono što od mene tražiš da činim, daj mi da znam,
i podaj da to izvršim kako treba
i kako koristi duši mojoj.

Daj mi, Gospodine, Bože moj,
da u sreći i protivštinama ne zakažem,
da se u njoj ne uznesem,
a u njima ne postanem malodušan.

Nek' se ničemu ne radujem ili ni zbog čega ne žalim,
osim onomu što vodi k tebi,
ili zbog onoga što odvodi od tebe.
Nek se nikome ne želim svidjeti
ili nek se nikome ne bojim zamjeriti,
osim tebi.
Nek' mi omrznu, Gospodine, sve prolazne stvari,
a nek mi drago bude sve što je tvoje.
Nek' mi bude mrska radost koja je bez tebe,
i nek' ne želim ništa što je izvan tebe.
Nek' mi se sviđa, Gospodine, rad za tebe,
a nek' mi je dosadan svaki počinak
koji je bez tebe.

Daj mi, Gospodine, da često k tebi podignem srce svoje,
a u svom se pomanjkanju stalno kajem,
s odlukom da se popravim.

Učini me, Gospodine, Bože moj,
poslušnim bez protivljenja,
siromašnim bez malodušnosti,
čistim bez patvorenja,
strpljivim bez mrmljanja;
poniznim bez pretvaranja,
veselim bez raspuštenosti,
žalosnim bez malodušnosti,
zrelim bez tromosti;
pokretljivim bez lakoumnosti,
bogobojaznim bez očajanja;
istinitim bez dvoličnosti,
i da dobro činim bez preuzetnosti;
da bližnjega opomenem bez oholosti
te potičem na dobro, riječju i primjerom,
bez pretvaranja.


Daj mi, Gospodine Bože, srce budno,
da ga ni jedna radoznala misao ne odvrati od tebe,
daj srce plemenito da ga ni jedan nedostojan osjećaj
ne povuče dolje;
daj srce ispravno da ga nijedna naopaka nakana
ne usmjeri nakrivo;
daj srce čvrsto da ga ne slomi
ni jedna nevolja;
daj srce slobodno da ga ni jedan silovit osjećaj
sebi ne podvrgne.


Udijeli mi, Gospodine, Bože moj,
um koji će te spoznati,
marljivost koja će te tražiti,
mudrost koja će te naći;
ponašanje koje će ti se sviđati,
ustrajnost koja će te pouzdano čekati,
i pouzdanje koje će te konačno zagrliti.


Daj da ovdje u duhu pokore podnosim kazne,
da se na ovom putovanju po milosti
služim tvojim dobročinstvima
i da u slavi u nebu uživam tvoje radosti.
Koji živiš i kraljuješ, Bože, u sve vijeke vjekova. Amen


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr