www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 13:29

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 18 vel 2008 00:35 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 lis 2006 19:46
Postovi: 2079
Lokacija: dalmacija
Podijelio: 13 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
18. veljače
Sveti Šimun, biskup i mučenik († 107)

Za svetoga Šimuna, drugog jeruzalemskog biskupa, misli se da je bio sin Kleofe, jednog od dvojice učenika kojima se Isus ukazao na putu u Emaus. Nakon mučeničke smrti sv. Jakova Mlađega, prvog jeruzalemskog biskupa oko godine 62., preostali učenici izabrali su Šimuna za njegova nasljednika. To je zabilježio otac crkvene povijesti Euzebije u svojoj Crkvenoj povijesti. On misli da je to bilo nakon razorenja Jeruzalema, što ne odgovara istini. Daleko je vjerojatnije da je to bilo prije i da se za opsade Jeruzalema Šimun sklonio u Pellu. Gospodin, koji je prorekao i razorenje Jeruzalema, opomenuo je svoje učenike da tada bježe. Šimun je za to znao i zato je pošao u Pellu. Svojim boravkom u Pelli zameo si je trag pa se tako kao Gospodinov rođak nije morao pokazati u Rimu po naredbi cara Vespazijana i Domicijana.

Sv. Šimuna su za progonstva prvih godina carevanja cara Trajana optužili pogani i Židovi da je kršćanin i Davidov potomak. Godine 107. bio je dugo mučen, a zatim raspet. Pobudio je i čuđenje i divljenje gledatelja pa i samoga konzularnoga legata Tiberija Klaudija Attika, jer je bio starac od 109 godina, a od toga biskup 43 godine. Kako je bio Gospodinov suvremenik, pa čak i rođak, zanimalo bi nas mnogo više iz njegova života, ali, na žalost, vjerodostojni izvori o tome šute.

Za štovanje sv. Šimuna u zapadnoj Crkvi imamo prve podatke u Adonovu martirologiju, a spominje ga i Rimski martirologij kao i knjige o svecima i mučenicima na Istoku. Svi ga od reda slave kao Kleofina sina. Na Zapadu se neke crkve kao npr. u Brindisiu, Bologni i Bruxellesu ponose što imaju njegove relikvije. Međutim, predaja je o njihovoj vjerodostojnosti posve nesigurna.

Bl. Ivan iz Fiesole (Beato Angelico), dominikanac (1387-1455)

U svijetu slikarske umjetnosti veliko je ima Fra Angelica. Njegove slike odaju čovjeka duboke i profinjene duhovnosti. A takav je on i bio. Stari ljetopisi nazivaju ga "istinskim Božjim slugom", "čovjekom pobožnim i svetim". Već tamo od konca XVI. stoljeća slikaju ga s aureolom oko glave, znakom svetačkog sjaja u nebu. Ubrajaju ga među zaštitnike glasovitog dominikanskog samostana Sv. Marka u Firenzi, pa i samoga grada Firenze. Njegova umjetnička djela mnogi cijene ne samo kao prvorazredne umjetnine, već ih štuju kao svetačke relikvije. U mnogim knjigama Beata Angelica slave kao uzora redovničkog staleža. U dominikanskom redu slavi se i njegov blagdan. Mnoge ustanove umjetnika nose njegovo ime. Na svome generalnom kapitulu u Viterbu godine 1904. dominikanci su odlučili zatražiti od Crkve i službenu potvrdu štovanja Blaženoga Anđelika.

Godine 1955., kad se slavila 500. obljetnica Fra Angelicove smrti, dominikanski red pokrenuo je postupak za njegovo proglašenje blaženim. Imenovan je 6. veljače 1956. i tzv. "ponens kauze" za beatifikaciju i kanonizaciju "sluge Božjega fra Ivana iz Fiesole". Godine 1960. povijesna sekcija tadašnje Kongregacije obreda objavila je dokument Službeno sastavljenu postavku za dopuštenje mise i časoslova u čast Božjega sluge Ivana iz Fiesole, koji se pučki naziva Blaženi Anđeliko. U tom se spisu po prvi put među dokumentima Fra Angelica navode ne samo njegovi spisi već i njegove slike. I to je posve opravdano, jer slike o njemu daleko više govore nego njegova pismena ostavština. Iz njegovih slika odsijeva i njegova duša, bogata vjerom i pobožnošću. Iako do danas Fra Angelico službeno još nije proglašen blaženim, na njegovoj se beatifikaciji ipak radi, a ako do nje dođe, bit će postavljen kao naročiti uzor kršćanskim umjetnicima. Svi oni od toga profinjenog umjetnika mogu mnogo naučiti. Možda je baš takve profinjenosti potrebno našem rastrganom i u mnogočem grubom vremenu. Tko s udivljenjem i pobožnošću stoji pred Fra Angelicovim remek-djelima, ne može se ni sam oteti utjecaju što struji iz njegovih slika.

Beato Angelico, u svijetu zvan Guido, rodio se godine 1387. u Vicchio de Mugello. Njegova se obitelj preselila u grad na Arnu, središte umjetnosti. U Firenzi je Guido još veoma mlad polazio umjetničke radionice u kojima su radili veliki majstori. Upoznavši velikog obnovitelja kršćanskog života, blaženoga Ivana Dominicija, Guido je iz njegovih ruku primio habit klerika novog obnovljenog samostana Sv. Dominika u Fiesoleu kod Firenze. Po tom je samostanu ušao u povijest kao Beato Angelico iz ili od Fiesole. Kao godina njegova ulaska u dominikanski red označuje se 1407.

Mladi je redovnik brzo morao dijeliti neprilike svoje mlade redovničke zajednice. Godine 1409. bio je prinuđen skupa s njom poći u izagnanstvo u Foligno i u Cortonu. Sve je to bilo zbog toga što je u doba tzv. zapadnoga raskola ta zajednica po svaku cijenu htjela ostati vjerna pravome papi. "Nije svako zlo za zlo" - kaže naš narod. Tako je to bilo i u slučaju Fra Angelica. Njegov boravak u pokrajini Umbriji bio je za njega veoma koristan jer je utjecao na njegov razvoj kao umjetnika.

Godine 1418. dominikanci su se mogli vratiti u svoj samostan u Firenzu, pa se s njima vratio i Fra Angelico, koji je dovršio nauke i bio zaređen za svećenika. I sada je počela njegova velika i plodna umjetnička djelatnost. Godine 1419. počeo je oslikavati crkvu Santa Maria Novella i njezin samostan Fiesole. Tako počeše nicati djela od neprocjenjive vrijednosti i čudesne ljepote. Načinio je triptih koji prikazuje Djevicu s Djetetom, okruženu s 8 anđela, a sa strane svecima: svetim Barnabom, sv. Tomom Akvinskim, sv. Dominikom i sv. Petrom, mučenikom. Promatrajući to remek-djelo, kako navodi Serafino Razzi, sam Michelangelo je uskliknuo: "Mora da je taj sveti čovjek vidio Djevicu ovako načinjenu u raju." Fra Angelico je stvorio lijep broj slika Presvete Djevice, a sve su ljepše jedna od druge. Poznata je njegova slika Marijina navještenja i Krunidbe. Ova posljednja čuva se danas u Parizu u muzeju Louvre. Na njoj je prikazan Gospodin Isus kako kruni našu Gospu usred korova anđela i mnoštva svetaca. Kako lijepo piše o toj slici Vasari, koji kaže: "Nevjerojatan je ugođaj promatrati sve te različite glave. Sav kolorit toga djela odaje da ga je naslikala ruka jednog sveca ili anđela, i stoga je posve opravdano da dobrog redovnika brata Ivana nazivaju Blaženim Anđelikom."

Kada su redovnici dominikanci iz Fiesole, koji su bili od strožeg opsluživanja pravila, dobili i samostan Sv. Marka u Firenzi, povjerili su Fra Angelicu da načini veliku sliku za glavni oltar, a povjerili su mu i da oslika čitav ambijent samostana. I tako je opet nastalo jedno veliko duhovno bogatstvo prvorazrednih slika. Čudotvorac umjetnosti Fra Angelico oslikao je stroge samostanske zidove i ispunio ih nadzemaljskim licima. Naslikao je veliko raspelo pred kojim kleči osnivač reda sv. Dominik. Nad vratima svratišta naslikao je Krista kao putnika. Nad vratima sakristije prikazao je lik sv. Petra mučenika, koji svojim prstom poziva na šutnju. U dvorani kapitula naslikao je veliku fresku koja prikazuje Razapinjanje. Iako je Krist okružen svecima i krajolikom, ipak sve to onoga tko sliku promatra ne odvodi od središnje točke, od drame na Kalvariji. Na stubištu, koje vodi prema spavaonicama, Fra Angelico je oslikao Gospino naviještenje s krasnim latinskim natpisom: "Dok prolaziš kraj slike netaknute Djevice, neka tvoja usta ne šute već mole Zdravomariju!"

Dok je Fra Angelico radio u samostanu Sv. Marka u Firenzi, primao je i brojne pozive i narudžbe od drugih redovnika: kartuzijanaca, franjevaca, kamaldulenza, valombrozijanaca. I tako se djelokrug njegova umjetničkog stvaranja sve više širio, ali je s time rastao i glas o njemu.

Godine 1445. papa Eugen IV. pozvao je Fra Angelica u Rim da oslika kapelu Presv. Sakramenta u Vatikanu. Čini se da je tom prilikom on sam preporučio papi da imenuje za nadbiskupa u Firenzi Antonina Pierozzija, kasnije slavnog sveca.

Iz toga razdoblja sačuvan nam je ovaj susret Fra Angelica s Papom, koji je zabilježio o. Jeronim Borselli te koji odaje umjetnikovu krepost. Jednog dana Papa mu je rekao: "Dragi Ivane, danas mora da si umoran, stoga želim da jedeš malo mesa." Fra Angelico, sav uronjen u posao, u jednostavnosti srca odgovorio je ovako: "Sveti Oče, ali ja nemam dopuštenja od svoga priora da prekršim pravilo o postu." Papa je smiješeći se odvratio: "Ja ti dajem oprost od posta."

U Vatikanu je Fra Angelico oslikao i kapelu pape Nikole V. sa slikama sv. Stjepana i Lovre. Te slike idu u red najznačajnijih spomenika talijanske umjetnosti.

Godine 1446. Fra Angelico je započeo pregovore s radnicima divne katedrale u Orviettu, koju je oslikao skupa sa svojim nećakom Benozzom Gozzolijem i nekim drugima. Radeći u ljetu u Orviettu izbjegao je barem strašnu rimsku vrućinu.

Godine 1450. Fra Angelico se vratio u Fiesole, gdje je ponovno izabran za priora. Dvije godine kasnije ostavio je svoju rodnu Toskanu zauvijek te se preselio u Rim u samostan Sv. Marije sopra Minerva. Tu je umro na današnji dan godine 1455. u dobi od 68 godina, ostavivši iza sebe besmrtna djela čudesne ljepote. Pokopan je u kapeli Sv. Tome Akvinca. Na grobu se nalazi njegov lik u basreljefu s dva natpisa. Na jednom se čita: "Ovdje počiva časni slikar Fra Ivan iz Firenze reda propovjedničkoga 1455. Neka ne bude meni hvala što sam bio kao drugi Apelles." Taj je natpis sastavio rimski dominikanski provincijal Domenico da Corella, a ističe i Fra Angelicovu umjetničku vještinu što se može mjeriti sa starim Grcima. No prema natpisu, Fra Angelico svu hvalu za to želi dati Kristu. On je svojim slikama njega slavio, naviještao, za njega svjedočio. Mogao je to tako divno jer je bio pun Krista, jer je i njemu Krist bio život.

Na koncu neka bude zabilježeno i ovo! U Strossmayerovoj galeriji u Zagrebu, koja je najbogatija zbirka slika u ovom dijelu Europe, nalazi se originalna slika Fra Angelica, a prikazuje mučeništvo sv. Petra iz Verone. To je, zapravo, najvrjednija slika u čitavoj galeriji. Tako, eto, i naš Zagreb ima bar jednu sliku velikog majstora od Fiesole.

Ivan Pavao II. je motu proprio Qui res Christi gerit od 3. listopada 1982. (AAS, LXV 1983, str. 796-799), koji se odnosi na dopuštenje liturgijskog kulta, odobrio cjelokupnom redu braće propovjednika da 18. veljače, na dan njegove smrti, mogu Beata Angelica liturgijski slaviti. Papa ga je također proglasio sveopćim zaštitnikom svih umjetnika, a naročito slikara. Tom je zgodom u rimskoj bazilici Santa Maria sopra Minerva Ivan Pavao II. slavio prvu misu njemu u čast. U prigodnoj homiliji je rekao da je Beato Angelico bio "uzoran redovnik i veliki umjetnik, svećenik-umjetnik koji je u bojama znao prenijeti riječitost Božje riječi. On je u svom životu pokazao organsku i konstitutivnu vezu između kršćanstva i kulture, između čovjeka i Evanđelja. U njemu je vjera postala kultura, a kultura proživljena vjera. Bio je redovnik koji je znao umjetnošću prenositi vrednote koje su temelj kršćanskog života. Bio je prorok ikone, sakralne slike. Znao je dokučiti vrhunce umjetnosti nadahnjujući se otajstvima vjere. U njemu je umjetnost postajala vjera. Dekretirajući liturgijske počasti fra Giovanniju iz Fiesole htio sam priznati kršćansko savršenstvo vrhunskom umjetniku, obnovitelju, iskrenom i uspješnom, umjetničke duhovnosti. No, htio sam također posvjedočiti dubok interes Crkve za napredak kulture i umjetnosti te plodan dijalog s njima."


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 vel 2009 15:22 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
:q4:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 vel 2011 10:13 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 05 srp 2009 15:29
Postovi: 2003
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Današnji sveci dana...Sveti Šimun Jeruzalemski i blaženi Ivan iz Fiesole, dominikanac... :)

Slika

Sveti Šimun Jeruzalemski


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 10 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr