Sv. Eduard i Teofil [ 13.10.2009 ]
Jedan od svetih engleskih kraljeva koji je poznat kao Eduard ispovjednik i priznavatelj. Danas je i sv. Teofil biskup, koji se obratio čitajući Sveto pismo
U povijesti kršćanskih naroda bilo je svetih vladara koje je Crkva uzdigla na čast oltara. Jedan od njih je i engleski kralj sv. Eduard. Živio je od 1004. do 1066. godine. Bio je posljednji anglosaski kralj. Kao desetogodišnjak morao je zbog danske okupacije otići u progonstvo i ondje je proveo skoro 30 godina. Nakon toga je konačno kao prijestolonasljednik mogao sjesti na kraljevski tron. Ubrzo se javio novi problem.
Dvije su se stranke htjele izboriti za veći utjecaj na monarha. Opet je morao bježati u progonstvo. No unatoč ovim političkim neuspjesima u engleskom je narodu kralj Eduard ostavio neizbrisivi svijetli trag.
Kralj Eduard je pokazivao izvanrednu dobrotu i ljubav prema podređenima, potrebnima, hodočasnicima i redovnicima. Podigao je benediktinsku opatiju sv. Petra, danas poznatu kao Westminsterska opatija. Narod je sa zahvalnošću primio njegovu odluku u ukidanju vojničkog poreza, velikog tereta osobito za najsiromašnije. Odmah poslije njegove smrti narod mu je počeo iskazivati štovanje kao svecu. Pokopan je u crkvi Westminsterske opatije koju je obdario brojnim darovnicama.
Svetim ga je proglasio papa Aleksandar II. 1161. godine. Dvije godine kasnije kenterberijski nadbiskup, slavni Toma Becket, dao je prenijeti Eduardove relikvije u kor iste crkve. To je bilo 13. listopada 1163. pa se zbog toga na današnji dan slavi njegov blagdan. U 13. stoljeću relikvije sv. Eduarda još su jednom premještene, ovaj put u kapelu iza glavnog oltara crkve Westminsterske opatije, gdje i se i danas nalaze.
Danas je i sv. Teofil biskup za kojeg predaja kaže da se obratio čitajući Sveto pismo. Upravljao je antiohijskom Crkvom od 169. do 185. godine. Bio je čovjek od pera. Sveti Teofil zauzima posebno mjesto u povijesti teologije jer je prvi za Boga upotrijebio izraz 'trias', u značenju trojstvo – čime se želi izraziti jedno od najvećih otajstava kršćanske vjere.
I na kraju rubrike 'Svetac dana' spominjemo tko danas slavi imendan. To su oni koji nose imena: Eduard, Teofil i Magdalena. Donosimo i nekoliko zanimljivosti o ovim imenima. Eduard pripada skupini engleskih imena s početnim slogom 'ed-'. U ovom slučaju to je riječ 'ead' i znači posjed, blago, sreća, a drugi slog 'weard' znači čuvar. Tako da bi prijevod imena bio 'čuvar posjeda'. U nas su česti skraćeni oblici Edo, Edica, Edika, Etka. Ime Teofil povezuju grčke riječi 'Theos' (Bog) i 'phileo' – ljubim, volim.
U hrvatskim područjima prisutne su brojne inačice: Teofilko, Filo, Tedi, Teo, Filica, Tedica; kao i prijevodi: Bogoljub, Ljubo, Bogoljuba, Ljuba. Svetopisamsko ime Magdalena, dio dvojnog imena Marija Magdalena, značilo bi Marija iz Magdale, mjesta na obali Genezaretskog jezera. U aramejskom jeziku ime je izvedeno od riječi 'gedhal' i značilo bi 'postao je velik'. Od brojnih inačica imena navodimo samo neke: Alena, Alenka, Lena, Lenita, Maga, Maša, Manda, Mandena, Minja, Madlena.
|