www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 13:53

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 28 lis 2008 07:27 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
SVETI ŠIMUN I JUDA TADEJ, apostoli
Apostole možemo smatrati veoma povlaštenim ljudima jer su kroz tri godine bili u Isusovoj blizini. On im je bio učitelj i prijatelj, s njim su mogli razgovarati, promatrali su primjer njegova života, trajno su doživljavali najdragocjenije duhovno iskustvo. Ono što je njima dano, dano je i nama samo na jedan drugi način. I mi možemo na jedan duhovan, mističan, kontemplativan način boraviti u Isusovoj blizini, biti trajno povezani s njime, proživljavati pojedine tajne i događaje iz njegova života. Slavljenje blagdana apostola može nam pomoći u tome, može u nama buditi želju da i mi Isusa slijedimo izbliza.

Novozavjetni spisi dosta nas škrto obavještavaju o dvojici apostola koje danas slavimo. Šimuna spominju u četiri apostolske liste. Matej i Marko nazivaju ga Kananejcem, dok ga sv. Luka naziva Revniteljem. To ime s velikom vjerojatnošću govori da je Šimun nekoć bio pristalica fanatične antirimske stranke zelota, govori da je vatreno ljubio svoj židovski narod i da je trpio što je taj narod na svome zemljištu bio pod tuđinskom okupacijom ne imajući svoje vlastite države. U to se trpljenje baš i nije tako teško uživjeti jer svaki zdrav i normalan čovjek ljubi svoj narod te želi da živi u slobodi, u svojoj vlastitoj državi.

Prema legendi, obojica su apostola pretrpjela okrutnu mučeničku smrt. Bili su prepiljeni. U likovnoj umjetnosti Šimun se stoga obično prikazuje s pilom, a štuju ga kao svoga zaštitnika drvosječe,

Origen, veliki autoritet za poznavanje Svetoga pisma, a svome Komentaru Poslanici Rim janima drži da je Juda Tadej ista ličnost s Judom Jakovljevim. Jakovljevim ga naziva sv. Luka, a Tadejom sv. Matej i sv. Marko. Sv. Ivan ga naziva Juda "ne onaj Iškariotski". Taj je Juda postavio Isusu pitanje: "Gospodine, kako to da ćeš se objaviti nama, a ne svijetu?" (14,22). Isus mu je na to pitanje odgovorio: "Ako me tko ljubi, držat će moju riječ, i moj će ga Otac ljubiti; k njemu ćemo doći i kod njega se nastaniti. Tko mene ne ljubi, ne drži mojih riječi. Riječ koju slušate nije moja, već od Oca koji me posla. - Ovo sam vam govorio boraveći s vama. A Branitelj, Duh Sveti, kojega će Otac poslati zbog mene, naučit će vas sve i sjetiti vas svega što vam rekoh" (Iv 14,23-26). Zahvaljujući pitanju Jude Tadeja dobili smo od Isusa tako lijep odgovor, pun pouke, utjehe i nade za svakoga od nas. Taj odgovor izriče bit nasljedovanja Isusa Krista. Nasljedovanje se očituje u ljubavi, a ljubav ostvaruje i dokazuje u čuvanju i obdržavanju svega onoga što nas je Isus učio i što nam je rekao.

Sv. Judi Tadeju zahvaljujemo i jednu posve kratku poslanicu koja je uvrštena a knjige Svetoga pisma Novoga zavjeta. On je počinje ovako: "Juda, sluga Isusa Krista i brat Jakovljev," Iz toga zaključujemo da je bio brat apostola sv. Jakova Mlađega, koji je također napisao jednu poslanicu.

U uvodu i napomenama hrvatskoga prijevoda i izdanja Biblije iz god. 1968 čitamo: "Zacijelo je Juda, poslije smrti brata Jakova, god. 62, nastupio u njegovo ime i s njegovim autoritetom da vjernike upozori na opasnost novih strujanja i zastranjenja a mladom kršćanstvu. Njegov kratki napis sav plamti živošću, jetkošću, energičnošću; odmah prelazi u polemiku i izravnim nagovorom prijeti onima koji promiču krivovjeran nauk i slobodarstvo u moralnom životu. Teško je točno odrediti o kakvim je strujanjima riječ. Bit će to preteče gnostičkih strujanja s kojima će se kršćanstvo boriti od kraja I. stoljeća pa dalje. Pisac nastupa s duhom i rječnikom kojim su se u Starom zavjetu proroci borili protiv lažnih proroka. Iskorištava i izvanbiblijske židovske spise, kao što su Uznesenje Mojsijevo i Knjiga Henokova, te iz navedenih odlomaka izvodi moralnu pouku kako je to bio običaj u sinagoškom moralnom propovjedništvu.

Štovanju su sv. Jude Tadeja pridonijele Objave svete Brigite u kojima je Gospodin potiče da s pouzdanjem zaziva toga apostola. U XVIII. stoljeću štovanje je tog apostola postalo veoma popularno a Austriji, a još više u Poljskoj, gdje i danas tolike osobe nose ime Taddeusz. Slavni poljski pjesnik Mickiewicz dao je i svom velikom pjevu naslov Pan Taddeusz, što znači Gospodin Tadija.

Iz Austrije se štovanje sv. Jude Tadeja proširilo i po Hrvatskoj. Vjernici ga naročito rado zazivaju u pomoć u bezizlaznim situacijama. Uz blagdan svetih apostola Šimuna i Jude Pius Parsch daje nam ovu pouku: "Zajedništvo u Kristovoj ljubavi traži i zajedništvo u patnji. Apostoli su to u svom životu iskusili i ostvarili. Njihovo je zajedništvo u Kristovoj ljubavi bilo okrunjeno njihovim zajedništvom trpljenja u mučeništvu. To od njih moramo i mi naučiti.

početna stranica


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 lis 2009 07:30 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Sveti Šimun i Juda Tadej
[ 28.10.2009 ]

Prema predaji, oba su apostola pretrpjela mučeništvo. Čini se da su bili prepiljeni, pa ih drvosječe štuju kao svoje zaštitnike

Crkva danas slavi svete apostole Šimuna i Judu Tadeja koji su zajedno podnijeli mučeništvo. Iz kruga su dvanaestorice Isusovih apostola.

Šimun se u više evanđeoskih izvještaja spominje kao Šimun Kanaanac ili Šimun Revnitelj. Vjerojatno je pripadao skupini zelota, vjernih branitelja židovstva i slobode židovskoga naroda. O njegovom životu malo se zna. Pretpostavlja se da je zajedno sa Judom Tadejom širio kršćanstvo po židovskoj dijaspori. Predaja dodaje da su trinaest godina djelovali u Babiloniji i Perziji gdje su obojica podnijela mučeništvo. Šimuna su razrezali pilom pa ga drvosječe štuju kao svoje zaštitnike. Ikonografija Šimuna prikazuje s pilom u ruci.

Apostol Juda nazvan je Tadejom da se razlikuje od Jude Iškariotskog koji je izdao Isusa. Napisao je kratku poslanicu koja je uvrštena u Sveto pismo. U poslanici odvraća vjernike od krivog nauka i nemoralnog života. Prema predaji Juda Tadej ubijen je toljagom.

Njegovo štovanje posebno se raširilo nakon objava sv. Brigite koja je u viđenju saznala da se Isus prije svoje muke jadao ovom apostolu. Zbog toga je zaštitnik sretne smrti i zagovornik onih koji padaju u očaj. Svetog Judu Tadeja umjetnici prikazuju s knjigom, buzdovanom i sjekirom. Posebno se štuje u Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj i Austriji, te u sjevernoj Hrvatskoj.

I na kraju rubrike 'Svetac dana' pojasnimo značenja imena apostola Šimuna i Jude Tadeja. Biblijsko ime Šimun ima korijen u hebrejskom jeziku i znači 'Bog je uslišao'. Neke inačice imena su Šimo, Šime, Šimica, Šimka. Tadej prema aramejskoj i hebrejskoj riječi 'tadai' znači odvažan. Susrećemo izvedenice Tadija, Tado, Tadijana i slično.

Čestitamo imendan svima koji nose imena po apostolima Šimunu i Judi Tadeju.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 lis 2011 19:55 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 05 srp 2009 15:29
Postovi: 2003
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
28. listopad

Sveti Šimun i Juda Tadej


Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 lis 2012 11:03 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 ožu 2011 23:52
Postovi: 585
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 7 zahvala
danas je spomendan sv.Judi Tadeju i Simunu....Judu se stuje kao zagovornika u nemogucim situacijama sto sam vec posvjedocila ovdje na forumu...ako mislite da trazite od Boga nesto nemoguce utjecite se sv.Judi pa cete vidjeti koliko je "nemoguce"... Jako mocan svetac.
Bvb :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 lis 2013 22:19 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 21 lis 2013 14:28
Postovi: 2
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Sveti Juda Tadej je moj osobni zaštitnik. Milostivo je uslišio moje molitve. Svaki dan mu zahvaljivam.
Stvarno je moćan i brz pomoćnik bio kada mi je najviše trebao njegov zagovor smajlic3


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 lis 2013 23:10 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 ožu 2011 23:52
Postovi: 585
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 7 zahvala
maryy napisao:
Sveti Juda Tadej je moj osobni zaštitnik. Milostivo je uslišio moje molitve. Svaki dan mu zahvaljivam.
Stvarno je moćan i brz pomoćnik bio kada mi je najviše trebao njegov zagovor smajlic3


Bogu hvala na ovom svecu... :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 lis 2013 07:18 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1350
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 185 zahvala
Zahvaljeno je: 170 zahvala
maryy napisao:
Sveti Juda Tadej je moj osobni zaštitnik. Milostivo je uslišio moje molitve. Svaki dan mu zahvaljivam.
Stvarno je moćan i brz pomoćnik bio kada mi je najviše trebao njegov zagovor smajlic3


Samo jedan mali ispravak: Otac je uslišio tvoje molitve po njegovom zagovoru. :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 lis 2015 03:43 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 ruj 2013 22:40
Postovi: 179
Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
28.10.2015. Sveti Šimun i Juda Tadej :a1250:

Danas slavimo dvojicu Isusovih apostola, svete Šimuna i Judu Tadeja. U novozavjetnim zapisima nalazimo malo podataka o njima.

Sveti Šimun
Slika
Šimuna spominju sva četiri evanđelista. Matej i Marko nazivaju ga Kanancem, dok ga Luka naziva Revniteljem (Zelotom). To vjerojatno znači da je Šimun nekoć bio pristaša fanatične proturimske stranke zelota, te da je trpio što njegov narod u svojoj zemlji živi pod tuđinskom okupacijom i nema svoje države. Prema legendi širio je kršćanstvo u Egiptu, Armeniji i Perziji, gdje je pretrpio okrutnu mučeničku smrt i bio prepiljen, pa ga u likovnoj umjetnosti obično prikazuju s pilom. O točnom mjestu njegova i Tadejeva mučeništva širene su mnogobrojne, posve različite legende. Zaštitnik je drvosječa, pilara, štrojača i učinjalaca kože.


Sveti Juda Tadej :b112:
Slika
Svetopisamski znalci smatraju da je Juda Tadej ili Juda Lebej zapravo Juda Jakovljev, brat apostola Jakova Mlađeg. Njemu zahvaljujemo i za jednu kratku poslanicu koju on počinje ovako: "Juda, sluga Isusa Krista i brat Jakovljev". Prozvan je Tadej prema aramejskoj riječi taddaj, odvažan. Jakovljevim ga naziva sveti Luka, a Tadejom sveti Matej i sveti Marko. Sveti Ivan ga naziva Juda „ne onaj Iškariotski". Taj je Juda postavio Isusu pitanje: "Gospodine, kako to da ćeš se objaviti nama, a ne svijetu?" (14,22). Isus mu je na to pitanje odgovorio: "Ako me tko ljubi, držat će moju riječ, i moj će ga Otac ljubiti; k njemu ćemo doći i kod njega se nastaniti. Tko mene ne ljubi, ne drži mojih riječi. Riječ koju slušate nije moja, već od Oca koji me posla. - Ovo sam vam govorio boraveći s vama. A Branitelj, Duh Sveti, kojega će Otac poslati zbog mene, naučit će vas sve i sjetiti vas svega što vam rekoh" (Iv 14,23-26). Zahvaljujući pitanju Jude Tadeja dobili smo od Isusa odgovor pun pouke, utjehe i nade. Taj odgovor izriče suštinu nasljedovanja Isusa Krista. Nasljedovanje se očituje u ljubavi, a ljubav se ostvaruje i dokazuje u čuvanju i održavanju svega onoga što nas je Isus učio i što nam je rekao. Prema predaji, Juda Tadej propovijedao je zajedno s apostolom Šimunom Revniteljem u Siriji, Mezopotamiji i Perziji, gdje je mučen i ubijen. Zbog njihovoga mučeničkog zajedništva i slavimo ih istoga dana. Tadeja osobito štuju u sjevernoj Europi i Poljskoj, a umjetnici ga često slikaju s toljagom u ruci. Vjernici ga posebno rado zazivaju u pomoć u očajnim situacijama, bezizlaznim, izgubljenim i zaboravljenim slučajevima. Zaštitnik je Armenije, bolnica, bolničara i brojnih naselja, biskupija, župa i crkava diljem svijeta.

-Svetim apostolima Šimunu i Judi Tadeju posvećena su mnoga naselja, župe, crkve i kapele diljem svijeta i hrvatskih krajeva: Zagreb-Markuševec, Podgrađe kod Nijemaca, Alaginci kod Požege, Ciglena kod Bjelovara, Tinjan u Istri, Kotor kod Crikvenice, Bokanjac kod Zadra, Bezdan kod Sombora.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 9 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr