www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 04 svi 2025 13:53

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 25 lis 2009 20:46 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Sveti Krizant i Darija
[ 25.10.2009 ]

Uz svete supružnike Krizanta i Dariju, Crkva se danas spominje i svetih mučenika Krispina i Krispinijana.

Štovanje svetog bračnog para Krizanta i Darije prisutno je u Crkvi od 450. godine. Njihovo mučeništvo opisano je dosta kasnije tako da nema povijesne vjerodostojnosti. Prema legendi Krizant je na kršćanstvo obratio Dariju koja je iz Atene došla u Rim te se s njom oženio. Svoj su život posvetili apostolatu - širenju kršćanstva.

Oboje su za kršćansku vjeru podnijeli smrt. Njihovo štovanje prvo se proširilo na sjeveru Italije, a potom i u današnjoj Francuskoj i Njemačkoj. Spominje se da su im grobovi u Rimu i to u crkvi nedaleko od crkve Svetog Saturnina. U slikarstvu se prikazuju sa sjekirom i bakljom – oruđima mučenja, i jamom punom mulja jer su ih mučitelji bacili u jamu i zasuli pijeskom. Glasovite slike tih svetih mučenika nalaze se i u Raveni, na medaljonima iz VI. stoljeća u kapeli Sv. Petra Krizologa te u glasovitoj crkvi Sant' Apoltinare Nuovo.

Danas su i sveti mučenici Krispin i Krispinijan. Ovi mladići podnijeli su mučeništvo u Galiji za Dioklecijanova progona, zbog ispovijedanja kršćanske vjere. Kršćani su ih vrlo brzo počeli štovati kao mučenike, a već u VI. st. nalazimo baziliku posvećenu njima u čast, podignutu na mjestu njihove mučeničke smrti. Dio njihovih zemnih ostataka prenesen je i u Rim, u crkvu sv. Lovre. Ovu dvojicu mladića, Krispina i Krispinijana, postolari su uzeli za svoje zaštitnike, jer su se i oni bavili tim korisnim zanatom.

I na kraju rubrike 'Svetac dana' spominjemo tko danas slavi imendan. To su oni koji nose imena: Krispin, Krispina, Dario i Darija. Donosimo neke zanimljivosti o ovim imenima. Korijeni imena Krispin i Krispina su u latinskoj riječi 'crispus' – kovrčav, kudrav, kovrčave kose.

Imena se pojavljuju i u izvedenicama: Krispo, Pino, Krispa, Pina, Pinka, Ina, Inica, Inka. Imena Darija i Dario dolaze iz staroperzijskog jezika i znače 'onaj koji drži bogatstvo, posjednik, bogataš'. Kod nas su prisutne inačice: Dara, Daca, Dada, Darka, Daša u ženskom rodu a u muškom Darije, Dajo, Daro.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 25 lis 2011 17:42 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 05 srp 2009 15:29
Postovi: 2003
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
25. listopad

Sveti Krizant i Darija


Krizant, istočnjak, obratio je Dariju koja je iz Atene došla a Rim to se s njom oženio. Oboje su za kršćansku vjeru podnijeli smrt.

Njihovo se štovanje proširilo prema sjeveru, osobito a Raveni, a onda i u današnjoj Francuskoj i Njemačkoj. A mučeništvo im je opisano kasnije pa nema povijesne vrijednosti. No njihovu opstojnost svjedoči njihov blagdan koji se slavi već od 450. godine, a navodi ga i Martirologij sv. Jeronima. Znamo da su njihove relikvije g. 844. prenesene u Prun, u tadašnje Franako Carstvo. Kasnije su dospjele u benediktinski samostan Munstereifel (južno od Kolna). Dio je relikvija tih svetaca salzburški nadbiskup Adalwin s hodočašća a Rim god. 830. prenio u Salzburg.

Legenda pak o tim mučenicima govori kako je Krizant bio kršćanin, a otac ga je silio da se odrekne svoje vjere. Kad mu to nije pošlo za rukom, dao ga je zatvoriti s pet djevojaka ne bi li ga one navele na grijeh. Ali one su tvrdo zaspale, a ništa nisu ni jele ni pile pa su ih morali pustiti iz zatvora. Modra, boginji Vesti posvećena djevica Darija, nastojala je nagovoriti Krizanta da zataji kršćansku vjeru. To joj nije uspjelo jer je Krizant tako uvjerljivo govorio 0 kršćanstvu da ju je pridobio za kršćansku vjeru. Nakon toga su sklopili kršćanski brak, ali su odlučili da će a njemu živjeti u djevičanstvu. Svoj su život posvetili apostolatu - širenju kršćanstva. A onda je jedan od progonitelja kršćana dao Krizanta zatvoriti u staju punu smrada. No kad je on u nju stupio, napunila se ugodnim mirisom. A Dariju je progonitelj dao zatvoriti među bludnice. No tamo je ušao lav koji je Dariju obranio od mladića koji ju je htio silovati. Isto se dogodilo i drugim mladićima. Lav im nije učinio zlo, ali je djevojku obranio. Progonitelj je tada dao naložiti veliku vatru da sažeže i Krizanta i Dariju te lava skupa s njima. Darija otpusti lava uz poruku da nikome ne naškodi. Kako je sve bilo uzalud, krvnici su dvoje mučenika zasuli pijeskom i kamenjem u jednoj jami, gdje su se ugušili. I tako su postali mučenici.

Grobovi se tih svetih mučenika spominju u Rimu i to na Via Salaria Nova u crkvi nedaleko od crkve Svetog Saturnina. Nju je dao restaurirati papa Hadrijan I. ( 172-7951).
Glasovite pak slike tih svetih mučenika nalaze se i u Raveni, na medaljonima iz VI. stoljeća u kapeli Sv. Petra Krizologa te u glasovitoj crkvi Sant' Apoltinare Nuovo.


Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr