Sveti Krizant i Darija [ 25.10.2009 ]
Uz svete supružnike Krizanta i Dariju, Crkva se danas spominje i svetih mučenika Krispina i Krispinijana.
Štovanje svetog bračnog para Krizanta i Darije prisutno je u Crkvi od 450. godine. Njihovo mučeništvo opisano je dosta kasnije tako da nema povijesne vjerodostojnosti. Prema legendi Krizant je na kršćanstvo obratio Dariju koja je iz Atene došla u Rim te se s njom oženio. Svoj su život posvetili apostolatu - širenju kršćanstva.
Oboje su za kršćansku vjeru podnijeli smrt. Njihovo štovanje prvo se proširilo na sjeveru Italije, a potom i u današnjoj Francuskoj i Njemačkoj. Spominje se da su im grobovi u Rimu i to u crkvi nedaleko od crkve Svetog Saturnina. U slikarstvu se prikazuju sa sjekirom i bakljom – oruđima mučenja, i jamom punom mulja jer su ih mučitelji bacili u jamu i zasuli pijeskom. Glasovite slike tih svetih mučenika nalaze se i u Raveni, na medaljonima iz VI. stoljeća u kapeli Sv. Petra Krizologa te u glasovitoj crkvi Sant' Apoltinare Nuovo.
Danas su i sveti mučenici Krispin i Krispinijan. Ovi mladići podnijeli su mučeništvo u Galiji za Dioklecijanova progona, zbog ispovijedanja kršćanske vjere. Kršćani su ih vrlo brzo počeli štovati kao mučenike, a već u VI. st. nalazimo baziliku posvećenu njima u čast, podignutu na mjestu njihove mučeničke smrti. Dio njihovih zemnih ostataka prenesen je i u Rim, u crkvu sv. Lovre. Ovu dvojicu mladića, Krispina i Krispinijana, postolari su uzeli za svoje zaštitnike, jer su se i oni bavili tim korisnim zanatom.
I na kraju rubrike 'Svetac dana' spominjemo tko danas slavi imendan. To su oni koji nose imena: Krispin, Krispina, Dario i Darija. Donosimo neke zanimljivosti o ovim imenima. Korijeni imena Krispin i Krispina su u latinskoj riječi 'crispus' – kovrčav, kudrav, kovrčave kose.
Imena se pojavljuju i u izvedenicama: Krispo, Pino, Krispa, Pina, Pinka, Ina, Inica, Inka. Imena Darija i Dario dolaze iz staroperzijskog jezika i znače 'onaj koji drži bogatstvo, posjednik, bogataš'. Kod nas su prisutne inačice: Dara, Daca, Dada, Darka, Daša u ženskom rodu a u muškom Darije, Dajo, Daro.
|