www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 16:54

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 09 tra 2008 00:33 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 lis 2006 19:46
Postovi: 2079
Lokacija: dalmacija
Podijelio: 13 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
9. travnja



Sveti Demetrije, đakon i mučenik



U svijetu znanosti sveti Demetrije je još uvijek prilično sporna ličnost jer ga većina pisanih spomenika slavi kao solunskoga mučenika, dok je štovanje iskazivano svetom mučeniku u Srijemu ipak starijega datuma, a to govori u prilog srijemskoj, odnosno mitrovačkoj tradiciji, tj. da je bio mučen u starom Sirmiumu. Jedan dio njegovih relikvija prenesen je iz Sirmija u Solun, ondje položen u baziliku, njemu u čast sagrađenu, gdje se razvio izvanredan mučenikov kult, koji je zasjenio Sirmij, pogotovo kad je taj grad bio razoren. I tako je sveti Demetrije jednostavno i nazvan solunski mučenik, što ipak ne izgleda da odgovara povijesnoj istini. Na temeljima staroga Sirmija nastao je grad Mitrovica, koja se naziva "civitas sancti Demetrii" - grad svetog Demetrija. Sveti Demetrije se u đakovačkoj biskupiji 26. listopada slavi još i danas vrlo svečano kao glavni zaštitnik srijemske biskupije.

Toga dana i grad Solun slavi vrlo svečano svetog Demetrija kao svoga zaštitnika. U XVI. stoljeću za svečev se blagdan Solun spremao čitavom jednom korizmom, tj. pripravom od 40 dana. Svetkovanje samoga blagdana slavilo se tri dana, dok je završna svečanost bila tek 3. studenoga. Uz crkveno svetkovanje bio je u Solunu i veliki sajam na koji su dolazili ljudi sa svih strana Balkana. Štovanje sv. Demetrija silno je razvijeno ne samo u Solunu, već u istočnim grčkim i slavenskim crkvama uopće. Njemu u čast sačuvano je 20 svečanih govora koje su izrekli visoki crkveni dostojanstvenici i veliki govornici. Jedan martirologij spominje sv. Demetrija 8. listopada, a toga dana slavi ga zagrebačka nadbiskupija.

Sveti Demetrije kao đakon naviještao je Evanđelje po Srijemu, a svoje naviještanje zapečatio krvlju. Na današnji dan uz svetog Demetrija neki martirologiji navode i sedam srijemskih djevica i mučenica. One su živjele u molitvi i pokori kao neke vrste redovnice, a poginule su vjerojatno godine 304. za cara Dioklecijana. Sirmij na sjeveru i Salona na jugu naše domovine bili su u stara vremena glavna kršćanska središta u našim krajevima. U njima je cvao kršćanski život, a svjedoci su mu brojni mučenici. Sveti Demetrije je u Srijemu najpoznatiji. Dobro je da čuvamo na njega i druge mučenike iz naših krajeva trajnu uspomenu.





Sveta Marija Kleofina



Očevidac sv. Ivan Evanđelist piše: "Kod Isusova križa stajale njegova majka i sestra njegove majke, Marija Kleofina i Marija iz Magdale" (Iv 19,25). U tom za povijest čovječanstva najpresudnijem času pod žrtvenikom križa, dok se na njemu prinosila Isusova žrtva, stajala je i Marija Kleofina, koju Evanđelje naziva Kleofinom ženom. Već samo zbog toga ona zaslužuje da joj u povijesti svetaca ostane trajan spomen. Prema evanđeoskim izvorima ona je i majka apostola Jakova Mlađega i Josipa. Josip je vjerojatno bio samo Isusov učenik, dok je Jakov pripadao onome užem krugu oko Isusa, tj. apostolskome zboru koji postade stup Kristove Crkve.

Marija Kleofina ostaje na Kalvariji i nakon Isusove smrti, prisustvuje Njegovu pokopu, a na uskrsno jutro s ostalim ženama polazi na grob da pomaže Isusovo tijelo.

Kleofa, Marijin muž, vjerojatno je bio brat sv. Josipa pa je tako preko njega Marija Kleofina bila u duhovnom srodstvu s Blaženom Gospom.

Štovanje svete Marije Kleofine i Salome i Magdalene kao žena "mironosnica", koje su nosile miru da pomažu Isusa, razvilo se u srednjem vijeku osobito na temelju legende prema kojoj bi nakon Isusova uzašašća skupa s Lazarom došle u Marseilles. Ondje su pobožno živjele i umrle. Bez obzira na utemeljenost te legende svete žene koje su pratile Isusa za Njegova javnog života, a u vrijeme Isusove muke pokazale veću hrabrost negoli muškarci, zaslužuju našu pažnju i poštovanje. One su sve od reda uzorom osjećajne i djelotvorne ljubavi prema Isusu. On je za njih bio Učitelj koga su ljubile, kome su dobro željele, koga su slijedile i kome su služile. Njihova vjerna ljubav na Veliki petak i briga za Isusovo tijelo nešto je najljepše i najljudskije u našoj povijesti. Zato su ih i brojni umjetnici oslikali i pod križem i na putu k Isusovu grobu, a njihov je lik za kršćanina, doista, trajno nadahnuće.

Marija Kleofina tiha, skromna, uslužna žena, skupa s ostalim svetim ženama, Isusovim pratilicama, potiče nas da trajno mislimo na Isusovu prisutnost. Mi danas ne možemo gledati i pratiti Isusa kako su ga one gledale i slijedile, ali Isus je trajno i među nama prisutan, i to u Svojoj riječi, u Euharistiji i u našoj braći. On se poistovjetio s našim bližnjim i rekao da sve što činimo braći ljudima činimo Njemu samome. Svete žene bile su blizu Isusa. One nas pozivaju da i mi u životu uvijek budemo blizu Isusa. To je i nama danas moguće.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 09 tra 2010 10:28 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 lis 2006 19:46
Postovi: 2079
Lokacija: dalmacija
Podijelio: 13 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
:D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 tra 2011 08:34 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 05 srp 2009 15:29
Postovi: 2003
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Danas su Sveti Demetrije i Sveta Marija Kleofina; :D

Slika
Sveti Demetrije, đakon i mučenik;

Sveti Demetrije, đakon i mučenik i sedam srijemskih mučenica
On spada među srijemske mučenike (v. 6. travnja, sv. Irenej ...). Živio je Sirmiumu (Srijemska Mitrovica), koji se nazivao "civitas sancti Demetrii", grad svetog Demetrija. Njegove su relikvije bile prenesene u Solun, gdje je postao zaštitnik grada. Sirmij na sjeveru i Solun na jugu bili su u stara vremena glavna kršćanska središta u našim krajevima. Demetrije se veoma časti u grčkim i slavenskim crkvama uopće.


Sveta Marija Kleofina
Očevidac, sv. Ivan Evanđelist piše: "Kod Isusova križa stajale su njegova majka i sestra njegove majke, Marija Kleofina i Marija iz Magdale" (Iv 19, 25). U tom za povijest čovječanstva najpresudnijem času pod žrtvenikom križa, dok se na njemu prinosila Isusova žrtva, stajala je i Marija Kleofina. Već samo zbog toga ona zaslužuje da joj u povijesti svetaca ostane trajan spomen. Prema evanđeoskim izvorima ona je i majka apostola Jakova Mlađeg i Josipa. Josip je vjerojatno bio samo Isusov učenik, dok je Jakov pripadao onome užem krugu oko Isusa tj. apostolskom zboru koji postade stup Kristove Crkve. Marija Kleofina ostaje na Kalvariji i nakon Isusove smrti, prisustvuje njegovu pokopu, a na uskrsno jutro s ostalim ženama polazi na grob da pomaže Isusovo tijelo.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 tra 2016 11:27 
Odsutan
Moderator
Moderator

Pridružen: 09 lis 2013 19:27
Postovi: 828
Lokacija: Požeška biskupija
Podijelio: 358 zahvala
Zahvaljeno je: 292 zahvala
Sv.Marija Kleofina

Iz Ivanova i Markova Evanđelja saznajemo da pod Križem Isusovim bijahu Majka Isusova,
sestra Marijina (Saloma, majka Ivanova), Marija iz Magdale,
te Marija Kleofina, majka Jakova mlađega i Josipa.

Poslije Isusove smrti, Marija Kleofina ostaje na Kalvariji,
prisustvuje pokopu s drugim ženama, odlazi na grob s njima
da bi pomazale Tijelo Kristovo; one su prvi svjedoci Isusova Uskrsnuća.

Sinove Marije Kleofine nazivaju rođacima Isusovim;
smatra se najvjerojatnijim da je suprug Marije Kleofine bio brat sv. Josipa.
Na antiknim ikonama prikazana je u crnini,
te izgledom vrlo slična Blaženoj Djevici Mariji da bi se prikazalo srodstvo.

Štovanje svete Marije Kleofine i Salome i Magdalene kao žena “mironosnica”,
koje su nosile miru da pomažu Isusa, razvilo se u srednjem vijeku,
osobito na temelju legende prema kojoj bi nakon Isusova Uzašašća skupa s Lazarom došle u Marseilles.
Ondje su pobožno živjele i umrle. Bez obzira na utemeljenost te legende,
svete žene koje su pratile Isusa za Njegova javnog života,
a u vrijeme Isusove muke pokazale veću hrabrost negoli muškarci,
zaslužuju našu pažnju i poštivanje.
One su sve od reda uzorom osjećajne i djelotvorne ljubavi prema Isusu.

On je za njih bio učitelj koga su ljubile, kome su dobro željele,
koga su slijedile i kome su služile. Njihova vjerna ljubav na Veliki petak
i briga za Isusovo tijelo nešto je najljepše i najljudskije u našoj povijesti.
Zato su ih brojni umjetnici oslikali i pod Križem i na putu k Isusovu grobu,
a njihov je lik za kršćanina, doista, trajno nadahnuće.


Izvor;Bitno.net


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr