www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 stu 2017 22:32

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 15 kol 2016 11:45 
Odsutan
Moderator
Moderator

Podijelio: 358 zahvala
Zahvaljeno je: 291 zahvala
Vjeroispovjest: RKT
UZNESENJE BDM - VELIKA GOSPA

Ovom se svetkovinom slavi Marijino uznesenje na nebo dušom i tijelom,
što je kruna njezina bogomajčinstva, vječnog djevičanstva i Bezgrješnoga začeća.

Jedan od najljepših marijanskih blagdana upravo je ovaj današnji,
Uznesenje Blažene Djevice Marije na nebo ili Velika Gospa.
Iako blagdanu prethodi velika tradicija, njegov sadržaj kao dogmu
tj. članak vjere proglasio je papa Pio XII. tek 1. studenog 1950. godine.
Ovim se blagdanom slavi Marijino uznesenje na nebo dušom i tijelom,
što je kruna njezina bogomajčinstva, vječnog djevičanstva i Bezgrješnoga začeća.
Crkveni oci i pisci, te sveci i uglednici Crkve tijekom svih stoljeća
pisali su o Marijinu uznesenju na nebo i tumačili kako je to moguće.

Uz vjerničku predaju i štovanje, to je uvjerenje uzeto kao temelj za proglašenje dogme.
Naime, nije bilo moguće da smrt proguta onu koja je imala takvu ulogu u povijesti spasenja,
kojoj je Bog povjerio rođenje svoga Sina, Spasitelja svih ljudi.
Zbog toga se govori o usnuću Blažene Djevice Marije i tri dana potom o uznesenju njezina slavnog tijela u Nebo.
Onu s kojom je najviše bio sjedinjen, Krist je uzeo k sebi, da bude tamo gdje je i on, kod Oca nebeskoga.
Sveti Antun Padovanski, veliki propovjednik, Mariju naziva 'škrinjom njegova posvećenja'.

Veliki pobornik za proglašenje dogme o Marijinu uznesenju bio je i hrvatski franjevac o. Karlo Balić.
On je po nalogu Pija XII. prikupljao dokumentaciju 'Svjedočanstva o uznesenju Blažene Djevice Marije iz svih stoljeća'.
Ta vrijedna građa donijela je uvid u dugu tradiciju kršćanskog vjerovanja
i čašćenja Blažene Djevice Marije upravo pod tim vidikom.

Duga povorka hodočasnika koja danas pohada marijanska svetišta neka bude poticaj
i nama da se duhom prenesemo u tu rijeku hodocašćenja i slavljenja Blažene Djevice Marije,
Majke Kristove i Majke naše.

Izvor;HKR

http://www.vjeraidjela.com/tag/velika-gospa/

Vjerujte u Boga i u mene vjerujte!"(Iv 14,1)

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 14 kol 2017 18:31 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 51 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Status: Solo
Iako me korijeni vuču k tom marijanskom svetištu, i iako sam xy puta bila na blagdan Velike Gospe tamo – uvijek isti proces – pomoli se, kupi svijeću i pobjegni iz gužve na pršut, sir i sljedove jela u rodbine.
Ipak, ja nisam ona od prije, prošla godina je bila za mene takva da ne postoji riječ kojom je mogu opisati, već nekoliko godina (od trovanja arambašićima :lol: ) nisam bila u Gospe, a iako ne mogu sa sigurnošću sjetiti se točnih misli od lani, znam da mi je lani (baš na današnji dan) prošlo glavom kako dogodine, ako Bog usliši moje molitve – želim ići, želim pješačiti. :)

Bog nije uslišio moje molitve onako kako sam htjela, dapače – odveo me tamo gdje nikada nisam mislila da ću biti, kada se gledam u ogledalu ne mogu vjerovati da sam to ja, ali napokon ne želim biti ništa drugo.
Naučio me da ondje gdje vlada ponos, ne može prebivati ljubav.
Naučio me da i onda kada je u meni oluja nemira, da slušam što mi kaže srce.
Naučio me da jedino ljubav može objasniti naš život, jedino ljubav može objasniti zašto padamo i zašto ponovno ustajemo, jedino ljubav može objasniti naše križeve.
Naučio me da je ljubav čudesna ali teška pustolovina jer od onog tko ljubi traži stalan napor da želju za primanjem preobrazi u želju za darivanjem.
Naučio me da u odnosima s drugim ljudima računam na to da ću više davati nego primati jer svi mi pamtimo što smo napravili za druge, a lako zaboravljamo što su drugi napravili za nas.

U trenutku kad sam bila spremna odustati, pa i ljutiti se malo na Njega jer me opet izigrao, sjetila sam se da ni On nikada nije odustao.
Sjetila sam se riječi Ivana Pavla II., Marijina štovatelja, koji je kazao da svaka vjernost treba proći kroz najzahtjevniju kušnju, kušnju postojanosti. Lako je biti dosljedan jedan dan, nekoliko dana. Teško je biti dosljedan kroz sav život.

Zato, ovoga puta, ja kraljica mozganja, brige, paranoje - umjesto da mozgam, brinem se, pokušavam riješiti meni nerješivo – sada, za nekih sat/dva s molitvom na usnama i jednom posebnom nakanom krećem na svoje prvo pješačenje (i uzbuđena sam kao malo dijete) jer On jedini stvara put tamo gdje se čini da puta nema.
Hoće li se moja molitva ovoga puta uslišiti – ne znam, ali znam da Bog nikada nikog ne zaboravlja.
Dok On piše moju priču – ja ću mu pomoći molitvom. Iako naše molitve mogu biti čudne, nezgrapne - moć molitve je kod onoga koji molitvu sluša, a ne kod onoga koji molitvu govori – zato znam da će noćas moja molitva biti bitna. :a1250:

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]