www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 23 tra 2024 13:54

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 24 kol 2008 13:01 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 vel 2008 21:16
Postovi: 154
Lokacija: Beograd, Srbija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Evo, da postavim i ja kako se koristi pravoslavna krunica, na Rebekin predlog. :wink:

Slika
Slika

Pravoslavne krunice (zovu se samo brojanice) se prave od vune - sastavljene su od čvorića koji su isprepletani na takav način da svaki čvor u sebi sadrži sedam križova. Po predanju, jedan monah je koristio brojanicu za molitvu, ali mu je đavo stalno razvezivao čvorove - jednog dana mu je anđeo rekao kako da veže čvor koji đavo neće moći razvezati. Brojanice imaju 100, 50 ili 33 čvora (jedan za svaku godinu Kristovog života) i ove veće obično imaju jedno veće zrno na svakih 25 čvorova. Na brojanici se govori Isusova molitva:

,,Gospodine Isuse Kriste, Sine Božiji, smiluj se na mene grešnog/grešnu!''

ali postoje i neke varijacije:

,,Gospode Isuse Kriste, smiluj se!''
,,Gospode Isuse Kriste, Sine i Slove Božiji, molitvama svete Matere Tvoje, smiluj se na mene grešnog/grešnu!''
,,Gospode Isuse Kriste, Sine Božiji, smiluj se na nas!''

Molitve se govore polako sa potpunom pažnjom bez ikakvih predstava i maštarija. Veliko zrno se obićno preskače, ali neki tu kažu Oče Naš ili Dostojno Jest (,,Dostojno je uistinu blaženom zvati tebe, Bogorodicu, uvek blaženu i svebesprekornu i Mater Boga našega. Časniju od heruvima i neuporedivo slavniju od serafima, tebe, što Boga Slova neporočno rodi, vaistinu Bogorodicu mi veličamo!'').

Isusovu molitvu su istočni oci nazivali ,,Jevanđelje u malom'' jer ona u sebi sadrži mnoštvo evanđeoskih poruka:

Marko 9:38-40 Ivan mu javi: "Učitelju, vidjesmo jednoga, gdje u ime tvoje izgoni đavle. Mi mu to zabranismo, jer ne ide za nama. Isus reče: "Ne branite mu, jer tko u ime moje čini čudo, ne može me odmah iza toga grditi. Tko nije protiv vas, taj je za vas."
Marko 10:46-47 Oni dođoše u Jeriho. Kada je izlazio iz Jeriha s učenicima svojim i s velikim mnoštvom naroda, sjedio je na putu prosjak slijepac, Bartimej, sin Timejev.Čim je on čuo, da je tu Isus Nazarećanin, povika iza glasa: "Isuse, sine Davidov, smiluj mi se!"
Luka 18:13 A carinik, stojeći izdaleka, ne usudi se ni očiju podignuti k nebu, nego se udaraše u prsa govoreći: 'Bože milostiv budi meni grešniku!'
Ivan 16:23 Zaista, zaista, kažem vam: Ako što zamolite Oca, dat će vam u ime moje.
Ivan 20:31 A ova su [čuda] zapisana, da vjerujete, da Isus jest Krist, Sin Božji, i da vjerujući imate život u ime njegovo.
Djela Apostolska 3:6 A Petar reče: "Srebra i zlata nema u mene; ali što imam, ovo ti dajem: U ime Isusa Krista Nazarećanina ustani, i hodi!"
Poslanica Filipljanima 2:9-11 A zato i Bog njega povisi i darova mu ime, koje je nad svako ime, da se u ime Isusovo pokloni svako koljeno onih, koji su na nebu i na zemlji i pod zemljom, i svaki jezik da prizna, da je Gospodin Isus Krist na slavu Boga Oca.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 27 kol 2008 10:41 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 tra 2006 21:22
Postovi: 1095
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
To se zove Isusova molitva ili molitva srca "Gospodine Isuse Kriste , Sine Božji smiluj se meni griješniku/ci" i stalno se ponavlja prebirajući "zrnca" . Ako pročitate knjigu "Ispovjest Ruskog hodočasnika" naučiti će te puno o toj molitvi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 27 kol 2008 11:00 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 vel 2008 21:16
Postovi: 154
Lokacija: Beograd, Srbija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Prelepa knjiga, u srce takne!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 31 kol 2008 16:58 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Citat:
Evo, da postavim i ja kako se koristi pravoslavna krunica, na Rebekin predlog.


Bog ti plati....Tihokapelnik...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 vel 2009 00:18 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 11 vel 2009 14:29
Postovi: 3
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Smije li katolik kupiti sebi i koristiti "brojanicu" ili "pravolsavnu krunicu" radi lakseg usredotocenja kada moli Isusovu molitvu 33 puta?

Dali to vrijedja pravoslavce ako katolik koristi stvari iz njihove tradicije?
I dali to vrijedja Katolicku Crkvu ako katolik koristi brojanicu koja je pravoslavna?

I jos nesto, na jednom forumu o brojanicama rekli su da je "nesretno" sam sebi kupiti brojanicu, dal je to istina? Pitam to jer ne poznaju bas svi katolici nekog pravoslavca...ja na primjer.

Ovo sam napisao u dobroj namjeri. Iskreno.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 vel 2009 00:52 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 23 stu 2008 23:28
Postovi: 1052
Lokacija: MOLVE
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Dragi naš brate u Isusu Kristu, krunica izgleda prekrasno !
Hvala ti na tome, što si podijelio s nama slike i upute.


Ja bih te molila da napišeš tko je autor knjige ,, Ispovijest Ruskog hodočasnika,,
hvala ti unaprijed
Jeronima Slika
Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 vel 2009 10:31 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 tra 2008 21:01
Postovi: 1065
Lokacija: Negdje,.. daleko,..
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Citat:
Smije li katolik kupiti sebi i koristiti "brojanicu" ili "pravolsavnu krunicu" radi lakseg usredotocenja kada moli Isusovu molitvu 33 puta?

Dali to vrijedja pravoslavce ako katolik koristi stvari iz njihove tradicije?
I dali to vrijedja Katolicku Crkvu ako katolik koristi brojanicu koja je pravoslavna?

A ja brate u Kristu ne vidim zasto ne bi smjeli,.. kad sam dosla ovdje u moju zupu, zupnik je bio katolicki svecenik koji je studirao na istoku,.. i dosta cijeni i voli pravoslavne obrede,.. mislim da je koristio i brojanicu,..

dakle ako katolicki svecenik smije, i ne vrijedja svoje poglavare,.. niti pravoslavne,.. sto onda mi laici ne bi smjeli,...

ta ne molimo covjeku, molimo Kristu,.. On je isti i na istoku i na zapadu,..

Citat:
I jos nesto, na jednom forumu o brojanicama rekli su da je "nesretno" sam sebi kupiti brojanicu, dal je to istina? Pitam to jer ne poznaju bas svi katolici nekog pravoslavca...ja na primjer.

Ovo sam napisao u dobroj namjeri. Iskreno.


e pa najiskrenije,.. evo sam podvukla,.. po meni je ovo praznovjerje,.. kad je Isus rekao,.. ako te dovede drugi meni sreca je,.. a kad dodjes sam nesreca je? kada??!!! MISLIM DA SE NIJE UVJETOVALO NIGDJE,...
ne zelim biti gruba,.. ali to mi je najbrze i, po meni, najjasnije objasnjenje,.. odgovor na ovo pitanje,...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 vel 2009 11:48 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 11 vel 2009 14:29
Postovi: 3
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ja nemam savrseno znanje o svim stvarima na svijetu --- to je razlog zasto ja pitam kad nesto neznam.

BVB.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 vel 2009 12:16 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 tra 2008 21:01
Postovi: 1065
Lokacija: Negdje,.. daleko,..
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
bracomali napisao:
Ja nemam savrseno znanje o svim stvarima na svijetu --- to je razlog zasto ja pitam kad nesto neznam.

BVB.


Bogu hvala, i ja pitam kad ne znam,...i ne kazem da ono sto napisem mora biti tako,... tu smo da si pomognemo, kad je netko u zabludi da ispravimo,.. ali uvijek iz ljubavi,.. :D

i jos jednom kazem, nisam htjela biti gruba, samo mi je to nekako kristalno jasno, pa sam ukratko i odgovorila,..

BTB bracomali,.. :grlim te: :grlim te: :grlim te: :grlim te: :grlim te: :grlim te: :grlim te: :grlim te: :grlim te: :grlim te: :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 vel 2009 15:42 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 11 vel 2009 23:13
Postovi: 32
Lokacija: Cista Provo
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
dragi brate bracomail,
dosta sam naučila o pravoslavlju iz jednog časopisa koji izlazi 4 puta godišnje,zove se Zlatno Pero,izlazi u Zagrebu,a može se kupiti u knjižari sv.Ante na Kaotolu,ili se pretplatiti direktno uredniku.Što se tiče brojanice,ja sam je dobila kad smo bili u Crnoj Gori u obilasku naše braće u Boki.Tad nas je svećenik vodio u obilazak, da vidimo kako katolici dole žive svoju vjeru,gdje se okupljaju a i da se zbližimo sa njima,Odveo nas je i u Ostrog,veliki manastir Sv.Vasilija Ostroškog i tad nam je svećenik koji nas je dočekao svima dao brojanice,a mi smo njemu poklonili krunice.Objasnio nam je kako se moli.
Eto to bi bio maj skromni doprinos tvojim razmišljanjima.
BTB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr