www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 16 tra 2024 22:48

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 20 sij 2009 18:09 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Ponizno Te molimo, o Trojstvo i Jednistvo, kada doðe dan žalosti i posljednjeg ognja te pukne onaj

srebreni konop duše koju si oblikovao neka Ti sigurna potrèi u susret. Prihvati je da, osloboðena

pritiska pakosnika, uzmogne zavrijediti da se uzdigne k Tebi u slobodu i u slavu djece Božje.

Uz Tvoju pomoæ Ti koji si blagoslovljen, Trojedini Bože, u vijeke vjekova. Amen



Prva krunica Presvetom Trojstvu:
(moli se na Gospinoj krunici)


Na križ se moli:
Vjerovanje


Na veliko zrno se moli:

Slava ocu koji me je stvorio

Slava Sinu koji me je otkupio

Slava Duhu Svetom koji me posvetio



Na mala zrnca se moli

Presveto Trojstvo, Trojedini Bože, koga prizivljemo, blagoslovi nas svojom snagom io slobodi od svakoga zla duše
i tijela.


Na kraju krunice:


Posveta Presvetom Trojstvu:

Presveto Trojstvo, Tebi predajem i posveæujem cijeloga sebe, Tebi, Bože Oèe, moje sjeæanje i moja djela, Tebi Bože Sine,

moj razum i moje rijeèi, Tebi Bože Duše Sveti, moju volju i moje misli; Tebi Presveto èovještvo Isusa
Krista, moje srce i

moje tijelo, moj jezik i moja osjetila i sva trpljenja. Amen




Druga krunica Presvetom Trojstvu






* Vjerovanje


* Slava Ocu (12)



* Tebi, Vjeènom Ocu, predajem život svoj i smrt svoju i dušu svoju!

* Slava Ocu (12)

* Tebi, Vjeènom Sinu, predajem život svoj i smrt svoju i dušu svoju!


* Slava Ocu (12)

* Tebi, Vjeènom Duhu, predajem život svoj i smrt svoju i dušu svoju!


Na kraju se tri puta ponovi:

A tebi, Sotono, nareðujem da odstupiš od mene, u ime Isusovo jer ja zauvijek potpuno pripadam

Vjeènom Trojedinom Bogu. Amen


Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 vel 2009 18:48 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Ako netko zna gdje se može kupit ovakva krunica molim da mi kaže :grlim te:

Bit ću mu zahvalan do groba pa i poslje groba :D

Molim molim krunica je predivna nema lipše :grlim te: :grlim te:

hvala


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 svi 2010 12:20 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 tra 2009 21:44
Postovi: 3250
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 15 zahvala
Zahvaljeno je: 32 zahvala
POSTANAK TROJSTVENE DOGME

249 Objavljena istina o Svetom Trojstvu od samih početaka bila je u korijenu živog vjerovanja Crkve, navlastito po krštenju. Izražena je u pravilu krsne vjere, što se formiralo u propovijedanju, u katehezi i u molitvi Crkve. Takvi se izričaji nalaze već u apostolskim spisima, kako svjedoči ovaj pozdrav, preuzet u euharistijsko bogoslužje: "Milost Gospodina našega Isusa Krista, ljubav Boga i zajedništvo Duha Svetoga sa svima vama" (2 Kor 13,13).[59]

250 Tijekom prvih stoljeća Crkva je nastojala da vjeru u Trojstvo jasnije izrekne kako bi produbila svoje razumijevanje vjere, ali i obranila od zabluda koje su je iskrivljivale. Bilo je to djelo starih sabora, potpomognuto teološkim istraživanjem crkvenih Otaca i poduprto vjerskim osjećanjem kršćanskoga puka.

251 Za oblikovanje dogme Presvetog Trojstva, Crkva je morala razviti vlastiti rječnik posežući za pojmovima filozofskog porijekla: "supstancija" - suština, "persona" ili "hipostaza" - osoba, "relacija" - odnošaj, odnos itd. Postupajući tako, nije vjeru podredila ljudskoj mudrosti, nego je dala novo, dotad neuobičajeno, značenje tim riječima, uzetim odsad da označuju i neizrecivo Otajstvo, "neizmjerno iznad svega što možemo ljudskom mjerom pojmiti".[60]

252 Crkva upotrebljava pojam suština - "supstancija" (kadšto se kaže i "bit" ili "narav") da označi božansko biće u njegovoj jednosti (jedinstvu); pojam osoba - "persona" ili "hipostaza" - da označi Oca, Sina i Duha Svetoga u njihovoj zbiljskoj uzajamnoj različnosti, a pojam odnošaj (ili odnos) - "relacija" - da označi kako različnost božanskih osob� stoji u odnosu jedne prema drugima.


DOGMA SVETOGA TROJSTVA

253 Trojstvo je jedno. Ne ispovijedamo tri boga, nego jednoga jedinog Boga u trima osobama: "istobitno Trojstvo".[61] Božanske osobe ne dijele među sobom jedino božanstvo, nego je svaka od njih potpun Bog: "Otac je isto što i Sin, Sin je isto što i Otac, Otac i Sin su isto ono što i Duh Sveti, to znači po naravi jedan Bog".[62] "Svaka je od triju osoba ta zbilja, tj. božanska suština, bit ili narav".[63]

254 Božanske su osobe zbiljski među sobom različite. "Bog je jedini, ali nije osamljenik".[64]"Otac", "Sin", "Duh Sveti" nisu naprosto imena koja naznačuju načine božanskog bića, nego su zbiljski međusobno različiti: "Onaj koji je Sin nije Otac, a onaj koji je Otac nije Sin, niti je Duh Sveti onaj koji je Otac ili Sin"[65] Oni se među sobom razlikuju po svojim izvornim odnošajima: po tomu što "Otac rađa, Sin biva rođen, a Duh Sveti ishodi".[66] Božansko jedinstvo je trojstveno (trojično).

255 Božanske su Osobe jedne prema drugima u suodnosu. Zbiljska različnost među božanskim Osobama, jer ne razdjeljuje božansko jedinstvo, sastoji se jedino u odnošajima jedne osobe prema drugima: "Po odnošajnim osobnim imenima, Otac je u odnosu prema Sinu, Sin prema Ocu, Duh Sveti prema obojici. I premda se po tim odnosima kaže da su tri osobe, ipak vjerujemo da im je narav ili suština jedna".[67] "Sve je (u njima) jedno ondje gdje se ne javlja opreka odnosa".[68] "Zbog toga jedinstva Otac je sav u Sinu, sav u Duhu Svetomu; Sin je sav u Ocu, sav u Duhu Svetomu; Duh Sveti sav u Ocu, sav u Sinu".[69]

256 Carigradskim je katekumenima sveti Grgur Nazijanski, zvan i "Bogoslov" ili "Teolog", predavao ovaj sažetak vjere u Trojstvo:

Prije svega čuvajte mi taj dragocjeni poklad za koji ja živim i borim se, s kojim želim umrijeti, koji mi daje da podnesem sva zla i da prezrem sve užitke: hoću reći ispovijest vjere u Oca i Sina i Duha Svetoga. Predajem vam je danas. Po njoj ću vas upravo sada uroniti u vodu i dići vas iz nje. Dajem vam je kao pratioca i zaštitnika za cio vaš život. Dajem vam jedno jedino božanstvo i Moć, koje kao Jedno postoji u Trojici, i sadrži Trojicu na različit način. Božanstvo bez razlike suštine ili naravi, bez stupnja višega koji uzvisuje ili nižega koji snizuje (...). Trojici beskonačnih beskonačna je istobitnost. Sav je Bog kad se svaka promatra u sebi samoj(...), Bog su kao Trojica promatrani zajedno(...) Nisam pravo ni počeo misliti o Jedinstvu, a Trojstvo me kupa u svom sjaju. Jedva sam počeo misliti na Trojstvo, a Jedinstvo me opet osvaja."[70]



MOLITVA SVETOM TROJSTVU!!



Zaziv Trojstvu za spasenje

Ponizno Te molimo, o Trojstvo i Jednistvo, kada dođe dan žalosti i posljednjeg ognja te pukne onaj
srebreni konop duše koju si oblikovao neka Ti sigurna potrči u susret. Prihvati je da, oslobođena
pritiska pakosnika, uzmogne zavrijediti da se uzdigne k Tebi u slobodu i u slavu djece Božje.
Uz Tvoju pomoć Ti koji si blagoslovljen, Trojedini Bože, u vijeke vjekova. Amen

Sv. Ante Padovnaski



Prva krunica Presvetom Trojstvu:

(moli se na Gospinoj krunici)



Na križ se moli:

Vjerovanje

Na veliko zrno se moli:

Slava ocu koji me je stvorio
Slava Sinu koji me je otkupio
Slava Duhu Svetom koji me posvetio

Na mala zrnca se moli

Presveto Trojstvo, Trojedini Bože, koga prizivljemo, blagoslovi nas svojom snagom io slobodi od svakoga zla duše i tijela.

Na kraju krunice:

Posveta Presvetom Trojstvu:

Presveto Trojstvo, Tebi predajem i posvećujem cijeloga sebe, Tebi, Bože Oče, moje sjećanje i moja djela, Tebi Bože Sine,
moj razum i moje riječi, Tebi Bože Duše Sveti, moju volju i moje misli; Tebi Presveto čovještvo Isusa Krista, moje srce i
moje tijelo, moj jezik i moja osjetila i sva trpljenja. Amen



Druga krunica Presvetom Trojstvu



* Vjerovanje

* Slava Ocu (12)

* Tebi, Vječnom Ocu, predajem život svoj i smrt svoju i dušu svoju!

* Slava Ocu (12)

* Tebi, Vječnom Sinu, predajem život svoj i smrt svoju i dušu svoju!

* Slava Ocu (12)

* Tebi, Vječnom Duhu, predajem život svoj i smrt svoju i dušu svoju!

Na kraju se tri puta ponovi:

A tebi, Sotono, naređujem da odstupiš od mene, u ime Isusovo jer ja zauvijek potpuno pripadam
Vječnom Trojedinom Bogu. Amen


Gospodine, smiluj se!
Kriste, smiluj se!
Gospodine, smiluj se!
Kriste, čuj nas!
Kriste, usliši nas!
Oče nebeski, Bože,
smiluj nam se!


Sine, Otkupitelju svijeta Bože,
Duše Sveti, Bože,
Sveto Trojstvo, jedan Bože,
Bože jedini u naravi
Bože u tri Osobe,
Bože, Oče, Sine i Duše Sveti,
Bože Sine, ljubezni Otkupitelju,
Bože Duše Sveti, oživljavajući Tješitelju,
Neizmjerni, sveti Bože,
Sveti jaki, sveti neumrli Bože,
Bože, kojega nebesa nad nebesima ne mogu
obuhvatiti,
Bože, u kojemu, iz kojega i po kojemu je sve,
Bože, u kojemu živimo i jesmo,
Bože, koji jesi, koji bijaše i koji ćeš po sve vijeke biti,
Bože, koji otvaraš svoju ruku i obasipaš sve što živi
svojim blagoslovom
Milostivo budi, oprosti nam, Presveto Trojstvo!
Milostivo budi, usliši nas, Presveto Trojstvo!
Od svakog zla
oslobodi nas, Presveto Trojstvo,
Od svakog grijeha
Od oholosti i pretvaranja
Od neumjerenosti i grešne sklonosti za zemaljska
dobra,
Od nevjere i krivovjerja,
Od lijenosti u Tvojoj službi
Od svake nečistoće u mislima riječima i djelima,
Po svojoj neizmjernoj svemogućnosti,
Po bogatstvu svoje dobrote i ljubavi,
Po neizmjernoj veličini tvojega milosrđa i strpljenja,
Na dan sudnji,
Mi griješnici,
Tebe molimo, usliši nas!
Da se Tebi, Presveto Trojstvo, jedinom klanjamo,
Da Tebi vjerno služimo za života svoga,
Da nikad ne obeščastimo Tvoga svetoga imena,
Da svetkujemo tebi posvećene dane s dostojnom
Pobožnošću,
Da iskazujemo svojim roditeljima i poglavarima
Štovanje i ljubav,
Da ne naškodimo ni jednom čovjeku ni na duši ni na
tijelu,
Da nikog ne varamo niti tuđa dobra ne prisvajamo,
Da sačuvamo svoje srce od svake nedopuštene misli i
želje,
Da ne okaljamo svojega tijela ni jednim griješnim
dijelom,
Da bližnjeg ne osuđujemo i ničim ne naškodimo
njegovu dobru,
Da Tebe, Trojedni Bože, ljubimo nadasve, a bližnjega
kao samoga sebe,
Da nikad ne preziremo obilja Tvoje dobrote, ljubavi i
strpljivosti,
Da se u muci i križu pouzdajemo u Tvoju svetu
providnost,
Da se uvijek posvećujemo živoj, svetoj i Bogu
ugodnoj žrtvi,
Presveto Trojstvo,
Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta,
oprosti nam, Gospodine!
Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta,
oprosti nam, Gospodine!
Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta,
oprosti nam, Gospodine!
Kriste, čuj nas!
Kriste, usliši nas!
Gospodine, smiluj se!
Oče naš…
Pomolimo se. Svemogući vječni Bože, koji si nama, svojim slugama, udijelio milost da u svjetlu prave vjere veličanstvo Vječnog Trojstva spoznamo i tom se veličanstvu Jedinstvu klanjamo, udjeli nam čvrstu vjeru, da i u najtežim nevoljama od staze krjeposti ne odstupimo i da nas ništa od Tvoje ljubavi ne odijeli. Po Isusu Kristu, Sinu Tvojemu, Gospodinu našem. Amen.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr