www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 16:16

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 55 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Poruka
PostPostano: 01 kol 2011 18:46 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 03 ruj 2010 16:09
Postovi: 68
Lokacija: bih
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Dalmatinac napisao:
Da bacim i ja, dvi, tri beside o ovoj temi...

Mislim da je svima već jasno da ne postoje moćne i one malo manje moćne molitve.Svaka molitva koja dolazi iz iskrena i raskajana srca Bogu je draga.Pa čak i kad molimo, a nemamo dovoljno vjere, ni tada nam molitva nije bezvrijedna.Tu se često sjetim one zgode iz Markova evanđelja:

"Nato mu Isus reče: "Što? Ako možeš? Sve je moguće onomu koji vjeruje!" Dječakov otac brže povika: "Vjerujem! Pomozi mojoj nevjeri!" (Mk 9,23-24)

Postoje različite forme molitvi koje koristimo u različitim prigodama: molitve za zagovor svecima, molitve zahvale, molitve za ozdravljenje, molitve za oproštenje, molitve za zaštitu...
Također mislim da ima molitvi koje imaju krivu formu, kao npr.Molitva Sv.Marti kod koje se kaže:

"Devet utoraka moli se Sv.Marti dok gori posvećena svijeća.Ova je molitva toliko snažna da će ti prije kraja ovih devet utoraka biti poklonjeno ono što moliš, koliko god to moglo biti teško"

Znači ovdje već imamo neke magijske elemente...Govori se o velikoj snazi molitve i da će nam prije isteka tih devet utoraka biti dano ono za što se molimo.Nigdje se ne spominje naša vjera u svemu tome, nego snaga same molitve.Tako čovjek čini grešku jer se uzda u moćnu snagu izgovaranja riječi te molitve, a ne u vjeru koju je utkao u tu molitvu.
Vidio sam kršćana-katolika koji su molili Sv.Marti ovoj molitvu moleći za sasvim banalne stvari, kao npr. Playstation... jer su doslovno shvatili da će dobiti sve ono za što budu molili.Svojevremeno sam je i ja molio, ali ne za playstation, već neke druge stvari... :D

Netko moli molitve Sv.Brigiti, pa nakon nekog vremena izgubi volju, pa ili odustane ili upada u strahove ako je preskočio koji dan.Pa se tada ne moli više iz vjere u obećanje koje je Isus dao Sv.Brigiti i svima koji budu molili ove molitve, nego se moli čisto iz straha i želje da se to sve formalno izmoli i završi.Zato mislim da ove molitve ne bi trebali moliti početnici, nego ipak oni koji su malo porasli u vjeri.

Ja sam jedno vrijeme obećao da ću moliti krunicu svaki dan, pa bih to neko vrijeme izvršavao, a neki put ne bih stigao taj dan izmoliti, pa bih to pokušao nedoknaditi sljedeći dan i javljala bi mi se krivnja kad ne bih uspio sve izmoliti.Odustao sam kad sam vidio da sam počeo moliti kao poganin blebetajući,bez koncentracije i smisla, ne razumjevajući zapravo što molim.

"Kad molite, ne blebećite kao pogani . Misle da će s mnoštva riječi biti uslišani. Ne nalikujte na njih. Ta zna vaš Otac što vam treba i prije negoli ga zaištete." Mt (6, 7-8).


Otada molim kako mi dođe, nekad svojim riječima, nekad moleći iz molitvenika neke molitve za određenu nakanu.Samo bih napomenuo da i ovdje postoji zamka, kad neko kaže da će moliti kad on osjeti potrebu za to, jer tako vrlo lako možemo izgubiti volju za molitvu i potpuno prestati moliti.
Stoga mislim da je važno da imamo temelje naše naše svakodnevne molitve.Tako ja svaki dan molim (Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu) pokušavajući moliti što sabranije, a normalno je da kako čovjek raste u vjer, da osjeća potrebu da moli puno više.Temelje svakodnevne molitve ne smijemo izgubiti nikada.



fala bogu da ima još netko normalan :b112: :a1430:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 kol 2011 22:56 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 23 ožu 2011 19:11
Postovi: 409
Podijelio: 320 zahvala
Zahvaljeno je: 103 zahvala
Da, bas je dobro rekao, pronasla sam se tu, tocno ovako sam ja molila ove molitve Svetoj Brigiti, pocinjala, odustajala...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 lis 2012 18:39 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Slika

Sve krunice mogu se moliti..cak sta vise,mozemo i sami napravi svoju krunicu..ali, Nema krunice nad Gospinom krunicom...

Ne smijemo zamjeniti molitu Gospine Krunice ,sa drugim krunicama..mozemo samo dodati ,uz Gospinu ,jos neku molitvu krunice ,koju zelimo... :a1250:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 stu 2014 00:18 
Odsutan
Moderator
Moderator

Pridružen: 09 lis 2013 19:27
Postovi: 828
Lokacija: Požeška biskupija
Podijelio: 358 zahvala
Zahvaljeno je: 292 zahvala
Borba protiv sila tame

Već 200 godina bjesni otvorena borba protiv Boga. Iako su se naša zaslijepljena srca na to navikla,
to je strašna neobičnost: otvorena pobuna stvora protiv svojega Stvoritelja.
Na Istoku je komunizam objavio rat Bogu i kao jezgru svojega programa odredio iskorjenjenje religije;
na Zapadu je radikalni humanizam proglasio čovjeka za božanskim bićem
i riječ “Bog” degradirao u puki simbol božanskog u čovjeku.
Otada nad zemljom leži duboka tama slično kao u trenucima prije Isusove smrti.
Jer Bog je jedino svjetlo koje čovjeku daje smisao i vrijednost, zločinca poziva pred sud,
uzdiže poniženog, postavlja mjerilo za razlikovanje dobra i zla i omogućuje jedino valjanu istinu.
“Bog je svjetlo i nikakve tame nema u njemu” (1 Iv 1, 5).

Koliko duboka postaje tama kad Boga istiskujemo iz svijeta,
zazivamo “Božju smrt” i poljupcem izdajemo Krista! Kada su Isusa uhvatili započela je velika tama:
“Ali ovo je vaš čas i vlast tame” (Lk 22, 53).

Ovu moć tame doživljavaju danas mnogi. Prije ili kasnije nad svakim se pojavljuje “noć” puna straha i žalosti;
jer ne vidi više nikakav put, ne može izbjeći potonuće u dubinu, izgubio je uporište, ne osjeća više nikakvu duševnu snagu,
počinje sumnjati u sve; sve su nade tada izumrle, srce se ukočilo od hladnoće i usamljenosti.
Zatornik života stoji pred čovjekom, “anđeo Bezdana”; čovjekov “protivnik” trijumfira.
Pod prividom dobra zaveo je srca na bezbožnost, ali sada se njegova lažna obećanja pokazuju kao varljive slike
i kraj svega “napretka bez Boga” gori je od početka. To je “ubojica ljudi”! “Otac laži”.
Tko se njemu prepušta, odabrao je tamu.

No ne doživljavaju samo ljudi ovoga svijeta tu “noć” punu groze i mraka;
i pravednik doživljava sličnu Božju napuštenost.
To su časovi Maslinskoga vrta, koji su kao veliki početak Božje napuštenosti Krista na križu:
“Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio!” U takvim časovima Maslinskog vrta sve se u tebi buni protiv križa:
“Abba! Oče! Sve je tebi moguće. Otkloni ovaj kalež od mene!” (Mk 14, 36)
Odakle dolazi ova strahovita Božja-tama pravednika?

Prijatelju, “anđeo tame” stoji između tebe i Boga i zamračuje svako svjetlo;
“anđeo Bezdana” (Otk 9, 11), zatamnjuje tvoju dušu.
Postoje te snage duhovne pomrčine. One su “Sotonini poslanici” (2 Kor 12, 7).

Doživljavaš ih kako bi shvatio da je cijeli ljudski život borba između svjetla i tame;
povijest čovječanstva borba je između dobra i zla:
to je borba na život i smrt između istine i laži, između neba i pakla.

Život nam nije dan za uživanje, nego za odluku! Uključi se u tu borbu! Nemoj plivati s masom!
Ne idi putem najmanjeg otpora! Nemoj izabrati ono što je udobnije!
Ne sklapaj nikakve kompromise sa zlim, nego se bori za Boga!

Kako ćeš opstati u ovoj borbi sa silama tame? U onoj noći na Maslinskoj gori Isus je triput pozvao svoje prijatelje:
“Zašto spavate? Ustanite i molite da ne padnete u napast!” (Lk 22, 46).
Tko spava u tome trenutku napasti, past će u ruke napasnika. “Još spavate i počivate!” (Mt 26, 45)
Upravo u to vrijeme pomrčine potrebni su ti molitva, radikalno iskustvo Boga,
jasnoća njegove blizine i uska povezanost s njim. Jer on je svjetlo i izvor.
On se objavljuje onima koji ga traže i ljube. Bori se za svjetlo!

Krunica je ona čudesna molitva, koju možeš moliti upravo u satima “noći”,
duševne nevolje i tjeskobe. U krunici se pred tvojim očima odigrava Kristova borba:
“Isus, koji se za nas krvlju znojio”.
Ove te slike iz Isusovog života jačaju. I dok tvoje usne mole,
tvoje bespomoćno srce opet će ojačati: “Tada mu se ukaza anđeo s neba i poče ga hrabriti“ (Lk 22, 43).

Potrebna ti je ova dugotrajna molitva krunice, jer “noć” ne prolazi brzo, i borba se ne dobiva lako.
Krunica je snažno oružje u tvojoj borbi protiv tame: Isusova borba u noći na Maslinskoj gori
i tebi postaje snaga i svjetlo u tvojoj vlastitoj borbi.

U vlastitoj tami počinješ shvaćati zašto je krunica toliko snažno povezana s Marijom:
U ovoj nemilosrdnoj borbi potrebna ti je Majka milosrđa!
Ona je najdublji znak za Božje smilovanje tebi i tada kada si ti sam kriv za svoju tamu.

Jer majka povezuje rane svojem djetetu i tada kada je samo krivo za svoje ranjavanje.
Upravo u smrtnim nevoljama duševne “noći” zazivaš s dubokim pouzdanjem:
“Majko Božja, moli za nas grešnike sada i na času smrti naše!”

Bože, istina je: ja još uvijek spavam i počivam.
I stoga me tako često napada duboka tama!
Bože, probudi moju dušu i
načini me čovjekom molitve!
“Dijete, kada dođe noć,
svijetlo moraš tražiti više nego inače.
Inače će te progutati tama!”


dr. Herbert Madinger


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostOvaj post je obrisan od ita na 28 stu 2014 00:20.
Razlog: dupli post
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 55 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr