www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 01 lip 2020 20:54

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 366 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Re: Čistoća
PostPostano: 08 svi 2020 20:25 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Vjeroispovjest: Katolkinja
Da, dobar prijedlog, tako nešto bi mogla. Hvala ti!

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 09 svi 2020 12:37 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 7 zahvala
MOLITVA NAM JE SVIMA POTREBNA DA SE ODUPREMO NAPASTIMA.
Toliko su česti i žestoki nasrtaji đavla, svijeta i neobuzdane požude na dušu da im se ona bez Božje milosti ne može dugo odupirati. Ako se na vrijeme ne prihvatiš molitve odnijet će te vihor strasti. Čar sjetilnih užitaka može te u prvom trenutku tako zabliještiti, da ne vidiš ponor koji zijeva ispred tebe, ne vidiš vječnu kaznu, ne vidiš gubitak časti, gubitak zdravlja, uopće ništa. Životinjski čovjek u tom trenutku ne osjeća drugo nego fatalni nagib grijehu i ako u tom trenutku ne nastupi Božje svjetlo da jadnom čovjeku rasvijetli ponor vječne nesreće, on će se neminovno u nju sunovratiti. Ali za to svijetlo, za taj strah Božji treba moliti prije napasti i za vrijeme napasti sa prorokom Davidom: „Rasvijetli oči moje, da nikada ne zaspu u tmini smrti, razapni strahom Tvojim tijelo moje.“ (Ps 12) Samoj je molitvi tada osigurana pobjeda. Bog je svetom Pavlu za vrijeme napasti rekao: „Dovoljna ti je, Pavle, milost moja.“ (II. Kor. 12, 9)
Slabi smo uvijek, ali smo napose slabi za vrijeme napasti. Tada moramo moliti.
„Molitvom dajemo Bogu u ruke mač da se on za nas bori“ (Scupoli).
Zato „bdijte i molite da ne padnete u napast, duh je doista pripravan ali je tijelo slabo“. (Mt 26, 41). Grešne prigode imaju za nas pogibeljnu moć. Mnogi padnu jer ne mole. Nitko nije otpao od vjere, od kreposti, od poštenja, ako prije nije otpao od molitve.

O. Ignacije Radić DI
„Kako postati pobožan“

Slika

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 09 svi 2020 12:51 
Odsutan

ISPITAJ SE POSEBNO.
Predmet općenitog ispitivanja savjesti su svi grijesi od kojih se moramo pročistiti, i sve kreposti kojima se moramo naresiti, ali to se ne može jednim zamahom ruke, zato se preporuča posebno ispitivanje.
U njemu ćemo neprijatelje naše duše, strasti i zle sklonosti podijeliti, navaliti prvo na najjaču, pa onda na sve druge redom.
U nama ima jedna prevladavajuća, osnovna strast naše ćudi, koja sve druge nosi i podržava, koja je glavni uzrok naših mnogobrojnih padova i koja nas lako iznenadi i svlada. Protiv ove glavne strasti moramo upraviti naš razum, volju, srce, moramo joj navijestiti borbu do pobjede, a Bog će nam pomoći. Ta glavna strast mora za više vremena ostati glavnim predmetom našeg ispitivanja i borbe, sve dok je oborimo ili barem toliko oslabimo da nam više ne može činiti duševnu štetu.
To je samo borba još protiv zla (negativna). Mi moramo preći u navalu, te se vježbom u krepostima suprotstaviti strastima (pozitivna borba). Klin treba istjerati klinom, srdžbu blagošću, oholost poniznošću, proždrljivost umjerenošću. I zato predmet posebnog ispitivanja – pored neke strasti koja se mora iskorijeniti – može paralelno biti i koja glavna, nama potrebna krepost, kao protuteža strasti i kao sredstvo da tu strast uništimo. To znači zlo istjerati dobrim. Ali u tome se treba držati nekoga reda.

O. Ignacije Radić DI
„Kako postati pobožan“

Slika

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 09 svi 2020 13:04 
Odsutan

SVETA ISPOVIJED POMAŽE STEĆI KREPOSTI.
Ne samo da se u Ispovijedi zatrpavaju izvori grijeha, naime požudne strasti, zle sklonosti i grešne navike te ranjavana duša
malo pomalo zacjeljuje, već se u Ispovijedi duša postojano vježba u bogoslovnim i ćudorednim krepostima: u ljubavi, poniznosti, skrušenosti, u strahu Božjem... Božja milost i ljubav se valjanim primanjem svete Ispovijedi u dušama umnaža. Duša napreduje u svetosti,
ona je dan za danom sve pobožnija. Razne upute i pobude što ih pokornik prima od ispovjednika naučit će ga da budno pazi nad svojim srcem i radom, da brižno obavlja svoje dužnosti i da u dobru napreduje u svakom pogledu.

O. Ignacije Radić DI
„Kako postati pobožan“

Slikalaptop testing software

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 09 svi 2020 13:24 
Odsutan

(Dio iz Tridentskog sabora o svetoj Pričesti):
„SVRHA JE DNEVNE SVETE PRIČESTI JAKOST PROTIV STRASTI I LIJEK PROTIV GRIJEHA. Da vjernici pristupaju svaki dan božanskoj gozbi žele Isus Krist i Crkva osobito radi toga, da vjernici združeni s Bogom u sakramentu crpe od Njega snage, da ukrote strasti i da se čuvaju smrtnih grijeha kojima je izložena ljudska slaboća.“ (Dekret sv. Zbora)
Prvi učinak svete Pričesti je podržavati život duše, život milosti.
Sveti Bernard je jasno rekao da Oltarski sakrament u nama otklanja privolu smrtnom grijehu i umanjuje sklonost lakome grijehu.
Sveta Pričest postojano zatvara bujice koje na lađici naše duše otvaraju laki grijeh i radi kojih bi mogla potonuti a istodobno nam daje svilu i vještinu da lađicom života upravljamo tako kako bi umaknuli vihorima strasti i mogućem brodolomu. Kolika je to blagodat!
Napose je sveta Pričest kako se duhovno izrazio jedan sveti otac, „vino koje rađa djevice“. Ona u nama gasi žar požudne strasti u onoj namjeri u kojoj ona po svojoj prirodi raspaljuje žar Božje ljubavi. Sveta pričest posvećuje duh i tijelo te ono lakše svladava putene naslade. Tijelo Kristovo, sama nevinost kad se združi sa čovjekovim tijelom, daje čovječjem tijelu od svoje čistoće, od svoje nevinosti. Tijelo Kristovo posvećuje tijelo čovječje podvrgavajući ga duhu i Bogu. Sveta Pričest ublažuje prežestoku sklonost osjetilnim užicima ulijevajući ljubav prema pokorI i trapnji, čuva tijelo od truleža i grijeha.
Zato na svijetu ima čistih duša, a to su osobe koje se često pričešćuju.
Sam Božji Jaganjac ih miluje, kao što je milovao svetog Ivana kojemu je dopustio da se nasloni na njegova prsa. Da budemo čisti i lijepi u svetoj Pričesti se približimo Bogu, izvoru svake ljepote.

O. Ignacije Radić DI
„Kako postati pobožan“

Slika

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 14 svi 2020 14:21 
Odsutan

... "Ali zato ti se puno toga ne sviđa i često te uznemiruje, jer još nisi u sebi posve umro, niti si se raskrstio sa zemaljštinom.
Ništa ne kalja toliko i ne zapliće srce, koliko nečista ljubav prema stvorenjima.
Ako se odrekneš izvanjske utjehe, moći ćeš razmišljati o nebeskim stvarima i u duši se često veoma radovati." ...

Nasljeduj Krista

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 14 svi 2020 14:29 
Odsutan

O NEUREDNIM SKLONOSTIMA

1. Kad god čovjek teži za grješnim, odmah se u duši uznemiri.
Oholica i škrtica nikad ne miruju; siromah i ponizan u duhu žive u obilju mira.
Tko još nije upokorio u sebi neuredne sklonosti, brzo pada u napast, te ga male i neznatne stvari svladaju.
Čovjek slaboga duha, i u neku ruku još puten i sklon sjetilnosti, teško se može posvema otresti zemaljskih požuda.
I zato je često žalostan, kad im se uklanja; još se lako rasrdi, ako mu se tko opre.
2. A ako zadobije ono za čim hlepi, odmah osjeća teret krivice u savjesti: popustio je, naime, svojoj strasti,
koja ne donosi željkovanog mira.
Boreći se, dakle, proti napastima, a ne popuštanjem, nalazimo pravi mir za dušu.
Nema stoga mira u srcu putena čovjeka, niti u onoga, koji je podložan spoljašnim stvarima, već je mir u srcu revnog i pobožnog čovjeka.

Nasljeduj Krista

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 15 svi 2020 14:01 
Odsutan

Nasljeduj Krista:

"Oni, koji su činili hvalevrijedna djela, propadoše; i one koji blagovahu kruh anđeoski vidjeh, gdje se žirom naslađuju.
Nema dakle svetosti, Gospodine, ako ruku svoju ustegneš; nikakova mudrost ne pomaže, ako Ti prestaneš upravljati;
nikakova hrabrost ne koristi, ako je ne uščuvaš; nije sigurna čistoća, ako je Ti ne štitiš.
Ne koristi mi da se sam čuvam, ako Ti ne paziš na mene brižno. Jer čim nas ostaviš, utapamo se i propadamo; ali čim nas posjetiš,
podižemo se i oživljujemo."

I sveti Ivan Kasijan i sveti Augustin ističu kako je čistoća DAR. Da parafraziram svetog Augustina... kako sam bio glup mislio sam da sam mogu biti čist.
Paradoksalno je .. sve je do nas...a ništa sami ne možemo.
Ne se uzoholit u čistoći jer kaže: i one koji blagovahu kruh anđeoski vidjeh, gdje se žirom naslađuju.

"Dakle budi spreman na boj, ako misliš pobijediti! Bez borbe ne možeš doći do nagrade strpljivosti. Ako nećeš da trpiš,odbijaš i nagradu. A ako želiš biti nagrađen, junački se bori i strpljivo podnosi! Bez napora se ne dolazi do pokoja, a bez borbe se ne dolazi do pobjede.
Daj Gospodine, da mi bude moguće po milosti, što mi se čini nemoguće po slaboj ljudskoj naravi. Ti znaš da ne mogu mnogo trpjeti i da brzo klonem, čim se pojavi mala neprilika."

Nikad se ne opusti i ne uzdaj se u se.. i ne očajavaj..nisi anđel.. :

"Nije dosta razborit, koji se boji da ne izgubi podijeljenu milost, a sav se daje veselju zaboravljajući prijašnje svoje siromaštvo i istiniti strah Gospodnji.
Ni onaj ne radi baš muževno i kreposno, tko u vrijeme nesreće ili kakve teškoće odviše očajava i ne misli s takvim pouzdanjem kako treba o meni.
Tko se u vrijeme mira vlada odveć sigurno, često će biti u vrijeme boja odveć potišten i strašljiv.
Da umiješ ostati ponizan i smjeran i da znaš dobro vladati i upravljati nutrinom svojom, ne bi tako brzo pao u pogibao i grijeh.
Dobro je da pomisliš što će biti kad oganj revnosti utrne. Kad se to dogodi, pomisli, da se može svjetlost opet vratiti, jer sam ti časovito oduzeo dar sebi na slavu, a tebi zato, da budeš na oprezu. Često je takovo kušanje korisnije nego da bude svagda na tvoju kako to hoćeš."

I iako se ovaj papa ne bi složio sa mnom tj. sa svetim Tomom, ipak ću citirati Nasljeduj Krista. Slažem se s piscem "Nasljeduj Krista" a ne sa aktualnim papom. Dakle mislim da je Toma Kempenac u pravu a ne ovaj papa. A mislim da je svetog Tomu nadahnuo Duh Sveti. Nasljeduj Krista je odmah iza svetog Pisma..po "popularnosti".. ako se ne varam.

"Svoje odabrane običajem dvojako pohađati: napašću i utjehom."

Slika

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 16 svi 2020 15:57 
Odsutan

Volite se, ali ne stvarajte okove od ljubavi

„A što je brak, učitelju?“ zapita Almitra.

A on joj odgovara: „Zajedno ste se rodili i zauvijek ćete biti skupa.

Bit ćete skupa i kad bijela krila smrti rasprše vaše dane.

Da, skupa ćete biti u nijemom Božjem sjećanju.

Ali, neka u vašem zajedništvu bude dovoljno prostora i neka među vama plešu nebeski vjetrovi.

Volite se, ali ne stvarajte okove od ljubavi; radije neka bude uzburkano more između obala vaših duša.

Punite jedno drugome pehar, ali ne pijte iz istog pehara. Dijelite kruh svoj, ali ne jedite istu krišku.

Zajedno pjevajte, plešite i veselite se, ali neka svatko od vas bude i sam, kao što su i strune lutnje same, iako odzvanjaju istom glazbom…

Darujte svoja srca, ali ne u posjed jedno drugome. Jer samo ruka Života može zaposjesti vaša srca.

I budite skupa, ali ne previše blizu; jer i hramski su stupovi na razmaku, a hrast i čempres ne rastu jedan drugome u sjeni…“

Khalil Gibran

Slika

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 16 svi 2020 16:04 
Odsutan

„Djevojko, na tebi je da stvoriš odluku kojim životnim putem namjeravaš krenuti, želiš li jednom osnovati obitelj koja će biti središte čistoće i nevinosti ili baruština nečistoće? Ta odluka neće utjecati samo na tvoju budućnost i budućnost tvoje obitelji, nego i na budućnost tvoga naroda i Kristove Crkve u tvome narodu. Ako imaš imalo idealizma, onda nastoj da se izgradiš za pravu kršćansku ženu i majku. Možda će o tome ovisiti hoće li se Bog i domovina moći poslužiti kojim od tvoje djece za izvođenje velikih planova, tebi i tvojoj obitelji na ponos, a tolikim dušama na vremenitu i vječnu korist!“

p. Juraj Gusić, "Djevojko, znaš li ljubiti?"

Slika

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 366 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]