www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 27 tra 2024 16:51

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
PostPostano: 27 stu 2023 21:37 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Hrvoje Hrki napisao:
marija-nada napisao:
rebeka napisao:
Imam pitanje ,gdje se to moze procitati (Imam osjećaj da je vrhu Crkve u Hrvatskoj najvažnije da i dalje dobija jako velike novce od države) voljela bi doci do tih podataka, tko ima daje ,zasto i koliko ? )

Draga Rebeka, ja mislim da je to zakonom propisano koliko dobiju vjerske zajednice, odnosno Crkve.
Možda netko drugi zna više nešto.


Mislim da dobiju nešto oko 300-400 mil kuna ako se nije mijenjalo zadnjih 5 godfina


Na zapadu nije tako, nitko ne dobiva unaprijed, kada se treba za nesto pise se molba,i koliko mora se znati za cega..Najcesce se mora dodatno i sakupljati novac da se rijesi...Cesto zupe i Biskupije uskacu i pomazu siromasnijima....Moja je kcerka sekretarica u 3 zupe , i svi papiri,racunu idu preko nje...Toga nema ovdje.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 stu 2023 05:16 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 kol 2007 22:51
Postovi: 338
Podijelio: 35 zahvala
Zahvaljeno je: 24 zahvala
rebeka napisao:

Na zapadu nije tako, nitko ne dobiva unaprijed, kada se treba za nesto pise se molba,i koliko mora se znati za cega..Najcesce se mora dodatno i sakupljati novac da se rijesi...Cesto zupe i Biskupije uskacu i pomazu siromasnijima....Moja je kcerka sekretarica u 3 zupe , i svi papiri,racunu idu preko nje...Toga nema ovdje.


Slažem se da je potrebno jasno reći koliko se novaca dobija. Samo je to kod nas "javna tajna".


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 stu 2023 09:28 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
rebeka napisao:
marija-nada napisao:
rebeka napisao:
Imam pitanje ,gdje se to moze procitati (Imam osjećaj da je vrhu Crkve u Hrvatskoj najvažnije da i dalje dobija jako velike novce od države) voljela bi doci do tih podataka, tko ima daje ,zasto i koliko ? )

Draga Rebeka, ja mislim da je to zakonom propisano koliko dobiju vjerske zajednice, odnosno Crkve.
Možda netko drugi zna više nešto.


Nisam sigurna , to treba da je zakonom uredjeno kako sama kazes... ( ali te velike novce) to mi je sumnjivo...


nisu to veliki novci
Civilne udruge ( uglavnom LGBTQ+ ISL.) DOBIVAJU 5-6 PUTA VIŠE


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 stu 2023 10:19 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 kol 2007 22:51
Postovi: 338
Podijelio: 35 zahvala
Zahvaljeno je: 24 zahvala
Hrvoje Hrki napisao:

nisu to veliki novci
Civilne udruge ( uglavnom LGBTQ+ ISL.) DOBIVAJU 5-6 PUTA VIŠE


Evo i točne informacije.

Podatak je javan i izražen je u Ugovorim između RH i Svete Stolice, formula glasi broj župa x bruto prosječna plaća x 2 x 12. Prije eura to je iznosilo nešto ispod 300 milijuna kuna godisnje, novac se uplacuje mjesecno na racun ustanove pri HBK koja to dalje prosljedjuje dalje Caritasu ili biskupijama (ne znam kako redovnici dobivaju). Novac je namjenski i mora se trositi iskljucivo za: karitativnu djelatnost, izgradnju novih ili obnovu ratom pogođenih sakralnih ili pastoralnih objekata, uzdržavanje vjerskih službenika.
Sve to piše u ugovorima i njihovim komentarima koji su javno dostupni.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 44 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr