www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 21:38

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 290 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 29  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 11 pro 2018 22:28 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Bonifacije napisao:
Cemu tolike rasprave oko oholosti? Zasto se traze definicije? Dobro je rekao Toma Kempenski:'Malo sentire quam definire poenitentiam'( Vise volim osjecati iskreno kajanje,nego dati uceno objasnjenje sto je to kajanje). Zato i mi radije gledajmo da se oslobodimo oholosti,nego da znamo uceno definirati taj pojam. I ne vidim veliki problem ako je netko uzeo definiciju iz wikipedije ukoliko je ta definicija tocna. Isti Toma Kempenski mudro primjecuje: Ne pitaj mnogo tko je nesto rekao,nego gledaj sto je receno!


Ocito nemres shvatit Boni. No, ostavimo se na tren oholosti. Reci ti nama sljedece; otkad si na forumu, stavio si da si u vezi. A sad gore pricas da si se zaljubio u neku crnku, i da se ona - ni vise ni manje zaljubila u tebe. Moje pitanje glasi; je li po objavama Marije Valtorte dopusteno varat curu i koketirat s drugim zenama, kao sto si ti radio?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 pro 2018 14:17 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
Fran26 napisao:
Billy napisao:
Oholost (oholast) je precjenjivanje vlastite osobe i njezinih sposobnosti, povezano s osjećajem nadmoći spram druge čeljadi. Akademijin rječnik precizira da je oholost stupanj iznad ponositosti, a stupanj ispod nadutosti (sve tri su obilježene i taštinom). U kršćanskoj tradiciji oholost je prvi i najteži od sedam smrtnih grijeha (uz škrtost, bludnost, zavist, neumjerenost u jelu i piću, srdžbu, te lijenost), kojima se suprotstavlja sedam kreposti: (tri bogoslovne: vjera, ufanje i ljubav; četiri stožerne: razboritost, pravednost, smjelost/jakost/hrabrost, samosavlađivanje, sve četiri preuzete iz Aristotelove etike). Katekizam Katoličke crkve ne pozna više tu podjelu, pa grijehe razvrstava u smrtne i lake s obzirom na težinu grijeha, slobodnu volju i svjestan pristanak, a smrtni grijeh definira uglavnom kao odbacivanje počela ljubavi. Da bi u tom kontekstu bila smrtni grijeh, oholost mora Oholost (oholast) je precjenjivanje vlastite osobe i njezinih sposobnosti, povezano s osjećajem nadmoći spram druge čeljadi. Akademijin rječnik precizira da je oholost stupanj iznad ponositosti, a stupanj ispod nadutosti (sve tri su obilježene i taštinom). U kršćanskoj tradiciji oholost je prvi i najteži od sedam smrtnih grijeha (uz škrtost, bludnost, zavist, neumjerenost u jelu i piću, srdžbu, te lijenost), kojima se suprotstavlja sedam kreposti: (tri bogoslovne: vjera, ufanje i ljubav; četiri stožerne: razboritost, pravednost, smjelost/jakost/hrabrost, samosavlađivanje, sve četiri preuzete iz Aristotelove etike). Katekizam Katoličke crkve ne pozna više tu podjelu, pa grijehe razvrstava u smrtne i lake s obzirom na težinu grijeha, slobodnu volju i svjestan pristanak, a smrtni grijeh definira uglavnom kao odbacivanje počela ljubavi. Da bi u tom kontekstu bila smrtni grijeh, oholost mora svjesno i slobodno odbaciti ljubav spram Boga i spram bližnjega kao Božje ikone. Tu se kao vrhunac oholosti navodi “umišljanje čovjeka da je jednak Bogu”. Suprotna oholosti je skromnost (a u kršćanstvu poniznost). “Oholost” (u čakavskoj i dubrovačkoj starijoj književnosti “oholast”) izvedena je iz pridjeva “ohol”, koji se nalazi samo u južnoslavenskim jezicima, ili od od praslavenskoga “*hol'n'” (čist, uredan, dotjeran), iz indoevropskoga “*ksol-”, od “*ks-” (grepsti), usporedi pali “kharati” (teče), kašmirski “chalun” (prati), kako misle od Jagića do Gluhaka (uz prefiks: “*ob-hol”), ili (po Brückneru) u vezi sa staropoljskim “chocholaty” (uzvišen). i slobodno odbaciti ljubav spram Boga i spram bližnjega kao Božje ikone. Tu se kao vrhunac oholosti navodi “umišljanje čovjeka da je jednak Bogu”. Suprotna oholosti je skromnost (a u kršćanstvu poniznost). “Oholost” (u čakavskoj i dubrovačkoj starijoj književnosti “oholast”) izvedena je iz pridjeva “ohol”, koji se nalazi samo u južnoslavenskim jezicima, ili od od praslavenskoga “*hol'n'” (čist, uredan, dotjeran), iz indoevropskoga “*ksol-”, od “*ks-” (grepsti), usporedi pali “kharati” (teče), kašmirski “chalun” (prati), kako misle od Jagića do Gluhaka (uz prefiks: “*ob-hol”), ili (po Brückneru) u vezi sa staropoljskim “chocholaty” (uzvišen).

Ponizan čovjek se ne uznosi iznad drugih, sam sebe smatra najmanjim, dok je istovremeno odvažan u borbi protiv zla, u molitvi i ustrajnosti u dobru. Prema tome, kada se oslobodimo prepreka koje priječe Božji život u nama, biti ćemo sposobni podnijeti svaku 'žrtvu' za ljubav Božju.

Kad nekog citiraš, minimum pristojnosti je navesti koga si citirao. Najbolje: tko, šta i gde. To i jest smisao citiranja. Je moguće da ti učiš o oholosti iz Jutarnjeg lista?! Ti si sad doslovno citrao Jutarnji list! Autor: Inoslav Bešker Lol. Slika Ti na Katekizam i Tomu uzvraćaš Jutarnjim listom, autor Inoslav Bešker?! Lol. Slika


Ovakve stvari zaslužuju ignoriraj listu. Billy! Pripazi ubuduće. :-|


Da i što želiš kazati da si našao trn u mom oku, a ne vidiš stadion u svom.
Lk 6,39-42

Ignorir lista je ništa naspram govna od čovika.
Jedva čekam jer lagano postaneš zamoran, a i ohol.
Snizi ton.
Ovo je forum i za mlaćenje prazne slame nije potreban izvor.
Zato pazi šta tražiš od koga jer ti nisu mjerila jednaka. Sebi malo previše toga dozvoljavaš.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 pro 2018 14:40 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Billy napisao:
Da i što želiš kazati da si našao trn u mom oku, a ne vidiš stadion u svom.
Lk 6,39-42


Wuuut?!? Stadion? Kakve veze trn i stadion imaju??????


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 pro 2018 17:30 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Billy napisao:
Da i što želiš kazati da...

Želim kazati ovo: Kad Wikipedija i Jutarnji list zamijene Katekizam, a Tomu Akvinskog zamijeni Inoslav Bešker, onda je to znak. Sad se sigurno pitaš: kakav znak?! Znak da su stvari stvarno krenule krivo. Ovde sam da raskrinkavam tvoje privatne mudrolije, članke iz Jutarnjeg i Večernjeg lista. I da: šećer na kraju! Inoslav Bešker. Lol.

Billy napisao:
Ignorir lista je ništa naspram govna od čovika.
Jedva čekam jer lagano postaneš zamoran, a i ohol.
Snizi ton.

Nemoj misliti da ću oklijevati sa kaznom. :-|

Billy napisao:
Ovo je forum i za mlaćenje prazne slame nije potreban izvor.

Za mlaćenje prazne slame nije, za raspravu u kojoj se traži nauk Katoličke Crkve jest. Ti bi pametovao i da te ljudi doživljavaju ozbiljno, a pogle na kojim izvorima se napajaš! Jutarnji List i Wikipedija, Inoslav Bešker i Dinko Bradvica. Ne bu išlo Billy! :-| Od sada pomno pratim tvoje pisanje.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 pro 2018 18:15 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
Fran26 napisao:
Billy napisao:
Da i što želiš kazati da...

Želim kazati ovo: Kad Wikipedija i Jutarnji list zamijene Katekizam, a Tomu Akvinskog zamijeni Inoslav Bešker, onda je to znak. Sad se sigurno pitaš: kakav znak?! Znak da su stvari stvarno krenule krivo. Ovde sam da raskrinkavam tvoje privatne mudrolije, članke iz Jutarnjeg i Večernjeg lista. I da: šećer na kraju! Inoslav Bešker. Lol.

Billy napisao:
Ignorir lista je ništa naspram govna od čovika.
Jedva čekam jer lagano postaneš zamoran, a i ohol.
Snizi ton.

Nemoj misliti da ću oklijevati sa kaznom. :-|

Billy napisao:
Ovo je forum i za mlaćenje prazne slame nije potreban izvor.

Za mlaćenje prazne slame nije, za raspravu u kojoj se traži nauk Katoličke Crkve jest. Ti bi pametovao i da te ljudi doživljavaju ozbiljno, a pogle na kojim izvorima se napajaš! Jutarnji List i Wikipedija, Inoslav Bešker i Dinko Bradvica. Ne bu išlo Billy! :-| Od sada pomno pratim tvoje pisanje.


Nisam naučitelj Crkve ko ti.
Nije Wikipedija ni jutarnji ništa zamijenilo. Dapače, što tamo krivo piše? Možda si baš ti autor teksta sa Wikipedije?

Ja samo činim što činiš i ti: Mlatim praznu slamu i tebe provociram. Uživam u tome.

Za tvoju kaznu boli me drek.
Ti si već od mene kažnjen.
:a1163:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 pro 2018 23:11 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 05 pro 2018 15:23
Postovi: 638
Podijelio: 26 zahvala
Zahvaljeno je: 11 zahvala
dujam napisao:
El Scorpio napisao:
Ljudi se logiraju na forum pa nakon par postova shvate da su pogriješili što su došli i odu. To je standard koji smo postigli i na koji svi trebamo biti ponosni, barem ja jesam. Bilo je potrebno puno truda da se dođe ovdje hh. :lol:


A ne bas svi. Vecina odma ode. Zakaj se to dogada? Prvo sam naivno pomislio da smo defacto sjebani. Ali onda, kad malo bolje pogledas svima je skoro isti razlog odlaska; ne daje im se paznja na nacin na koji ocekuju. Ne tretiras ih kao kraljeve. Izrugujemo se svima koji pokusavaju prodavat maglu nekim forama. Evo, Fran je na celu te kolone. On je prvi poceo s tim.


Bedasto. Nikakva pažnja meni ne treba nego sam se iznenadila dozom čak i određenog primitivizma. Iako me se ne pita ali evo usuđujem se ipak: neki od vas su počeli (u vjeri) dobro ali su vidjeli da im je preteško to živjeti i jednostavno ste odustali...i postali..to što ste postali.. ne pronalazim pravi pojam.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 13 pro 2018 04:42 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
tratinčicamala napisao:
Bedasto. Nikakva pažnja meni ne treba nego sam se iznenadila dozom čak i određenog primitivizma. Iako me se ne pita ali evo usuđujem se ipak: neki od vas su počeli (u vjeri) dobro ali su vidjeli da im je preteško to živjeti i jednostavno ste odustali...i postali..to što ste postali.. ne pronalazim pravi pojam.

Ne vidim kakve ovo veze ima nor sa papom i njegovim govorom o pingivinima? Dapace, taj govori o pingvinima mi ukazuje da nemas dubinu razmisljanjsa, ali Boze moj, nismo svi stih kvaliteta i spoznaja. No, mene cudi da ti nazivas primitivizmom onakve rijeci i recenice? Bas me cudi. Neka me proglase jos jednom naivnim, no ne vidim kako samu sebe ne gledas kao dubre koje pljuje po papi? Onako, objektivno gledano, tesko sam dubre, ali bar ne pljujem po papi. Bar sam u tom manje dubre nego ti. Ja bar tvrdim da sam smece, koje vrijedi mnogo manje nego papa. Ti, nasuprot tome, tvrdis, mrtva ladna da vrijedis vise od pape, jer, dakle, tastina ti govori sto on treba radit.....Ja kuzim sto papa radi, ali ne kuzim sto bi trebao. Ja kuzim gdje me crkva kudi, ali ne znam kako to popravit. Vidis, draga moja, takva istina nas oslobada. Istina o meni; da sam jadan....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 13 pro 2018 07:23 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2016 09:59
Postovi: 397
Lokacija: Dolina suza
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
tratinčicamala napisao:
dujam napisao:
El Scorpio napisao:
Ljudi se logiraju na forum pa nakon par postova shvate da su pogriješili što su došli i odu. To je standard koji smo postigli i na koji svi trebamo biti ponosni, barem ja jesam. Bilo je potrebno puno truda da se dođe ovdje hh. :lol:


A ne bas svi. Vecina odma ode. Zakaj se to dogada? Prvo sam naivno pomislio da smo defacto sjebani. Ali onda, kad malo bolje pogledas svima je skoro isti razlog odlaska; ne daje im se paznja na nacin na koji ocekuju. Ne tretiras ih kao kraljeve. Izrugujemo se svima koji pokusavaju prodavat maglu nekim forama. Evo, Fran je na celu te kolone. On je prvi poceo s tim.


Bedasto. Nikakva pažnja meni ne treba nego sam se iznenadila dozom čak i određenog primitivizma. Iako me se ne pita ali evo usuđujem se ipak: neki od vas su počeli (u vjeri) dobro ali su vidjeli da im je preteško to živjeti i jednostavno ste odustali...i postali..to što ste postali.. ne pronalazim pravi pojam.

A šta si očekivala? Ubaciš se na forum iznebuha, ne predstaviš se ne kažeš tko si di si, šta te svrbi, a već sudiš međuforumaske odnose koji su stari i po 15-god.
Bacaš prije na nekog forumaša iz ormara, ili na alter ego nekog od prisutnih.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 13 pro 2018 08:19 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
dujam napisao:
Billy napisao:
Da i što želiš kazati da si našao trn u mom oku, a ne vidiš stadion u svom.
Lk 6,39-42


Wuuut?!? Stadion? Kakve veze trn i stadion imaju??????


To je slika trn i stadion kao nešto veliko.
Baš si protestant. Sve doslovno shvaćaš.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 13 pro 2018 08:23 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
Fran26 napisao:
Billy napisao:
Da i što želiš kazati da...

Želim kazati ovo: Kad Wikipedija i Jutarnji list zamijene Katekizam, a Tomu Akvinskog zamijeni Inoslav Bešker, onda je to znak. Sad se sigurno pitaš: kakav znak?! Znak da su stvari stvarno krenule krivo. Ovde sam da raskrinkavam tvoje privatne mudrolije, članke iz Jutarnjeg i Večernjeg lista. I da: šećer na kraju! Inoslav Bešker. Lol.

Billy napisao:
Ignorir lista je ništa naspram govna od čovika.
Jedva čekam jer lagano postaneš zamoran, a i ohol.
Snizi ton.

Nemoj misliti da ću oklijevati sa kaznom. :-|

Billy napisao:
Ovo je forum i za mlaćenje prazne slame nije potreban izvor.

Za mlaćenje prazne slame nije, za raspravu u kojoj se traži nauk Katoličke Crkve jest. Ti bi pametovao i da te ljudi doživljavaju ozbiljno, a pogle na kojim izvorima se napajaš! Jutarnji List i Wikipedija, Inoslav Bešker i Dinko Bradvica. Ne bu išlo Billy! :-| Od sada pomno pratim tvoje pisanje.


Ne to nije znak.
To je mlaćenje prazne slame.
Ja sam ovdje da se zabavljam. Vidim da se pališ ko benzin. Tebe treba raskrinkati jer čemu pozivanje na nešto sveto ako djela dokazuju da tebe za to boli nokat i činiš po svome.
Zašto nisi nimalo skroman i ponizan? Tebi su pojmovi skromnosti i poniznosti strane.
To u biti piše i u KKC i sv. Naučitelj Crkve to zagovara.
Dakle ti si licemjeran.
Tvoja lista je tvoja sramota.
Samo prati.
Pazi da te običan strojar ne pretekne.
Koja bi to sramota bila.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 290 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 29  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr