www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 22 stu 2017 03:07

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 30 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
PostPostano: 28 lip 2017 08:24 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Status: Solo
Belive napisao:
Ma i bez ove zagrade ne bih mislila da provociras.
Da, moj odgovor je potvrdan. Naravno da vjerujem, ali očito sam napisala nešto nevjerojatno - sad me čisto zanima - što to gore napisano je tako čudno?
Nema razloga (a ni afiniteta) da se spajam i pišem nešto u što ne vjerujem - svakako se skrivam iz nicka i nitko me ne poznaje, zar ne?

Ja sam po prirodi utopist i sklon romantici, ali ovo je malo previše čak i za mene. Bojim se da ovo što ti pišeš, u stvarnosti, neću reći ne postoji (možda je kod vas dolje to normalno), ali je jako teško ostvarivo. Opet s druge strane, možda sam ja jednostavno suviše mlad i ohol (nadobudan) da bih to razumio ili se pak ne krećem u krugovima, u kojima je to tako.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 28 lip 2017 12:15 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 51 zahvala
El Scorpio napisao:
Belive napisao:
Ma i bez ove zagrade ne bih mislila da provociras.
Da, moj odgovor je potvrdan. Naravno da vjerujem, ali očito sam napisala nešto nevjerojatno - sad me čisto zanima - što to gore napisano je tako čudno?
Nema razloga (a ni afiniteta) da se spajam i pišem nešto u što ne vjerujem - svakako se skrivam iz nicka i nitko me ne poznaje, zar ne?

Ja sam po prirodi utopist i sklon romantici, ali ovo je malo previše čak i za mene. Bojim se da ovo što ti pišeš, u stvarnosti, neću reći ne postoji (možda je kod vas dolje to normalno), ali je jako teško ostvarivo. Opet s druge strane, možda sam ja jednostavno suviše mlad i ohol (nadobudan) da bih to razumio ili se pak ne krećem u krugovima, u kojima je to tako.

Znas sto ja mislim? Ja mislim da ti od sume ne vidis stabla. I ovo nije kritika, nego jednostavno mislim da stvari nisu komplicirane kao sto se cini.
Gledaj, izgleda nemoguce, ali na svijetu postoji bar jedna osoba koja sigurno zeli isto sto i ti. Na svijetu postoje sigurno osobe koje imaju iste stavove i vrijednosti kao i ti. Na svijetu postoji osoba koja ce doci i razumijeti te i na svijetu postoji osoba koja ce htjeti zivjeti onako kako ti zelis. Na svijetu postoji osoba radi koje ces pozeljeti i brak i djecu i koja ce ti (lako vjerojatno) svijet preokrenuti naglavacke, ali znat ces onog trena kad je upoznas - da vise bez nje ne mozes.

Naravno, ocekivat da ce ti netko bit idealan u svakom pogledu je ravno samoubojstvu, ali ti hocu reci da je ostvarivo.
Zasto ne bi bilo ostvarivo pronaci nekoga s istim stavovima kao sto i ti imas, zasto ne bi bilo ostvarivo da pronades curu koja te vodi k Bogu (nezgrapno receno, ali kuzis poantu), zasto te ta cura ne bi cinila boljim covjekom i zasto je ti ne bi postovao toliko da postujes njene vrijednosti? Ono, na nijedno od tih pitanja mi (slozit cemo se?) ne mozes dat valjani negativan razlog.
Nesto sam starija od tebe, ali vjeruj mi, kad se sve zbroji i oduzme - nije vazan ni izgled, ni bankovni racun, ni auto, ni bilo sto - nego je vazno da s tom osobom imas iste poglede na svijet, da imate iste vrijednosti, da vasa veza/odnos vas ne udaljava od Boga, da se razumijete i postujete. Ako u nekome primijetis snagu, mudrost, ljudskost, suputnika kroz lose i dobro - e tu osobu ne ispustaj lako.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 28 lip 2017 19:43 
Odsutan

Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 10 zahvala
Status: U braku
Svakako se kreci na mjestima na kojima ces susreti osobe slicnog stava o vjeri(Frama,Palma,duhovne pbnove,mladi u zupi itd.).Ako moze posao,hobiji,muzika spojiti ljude na naravni nacin,pa di nebi vjera?.Pritom ostavi prostora da Gospodin djeluje na nadnaravni,i tvoja buduca veza/brak mora biti win-win za oboje :D :D

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 25 srp 2017 11:18 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Vjeroispovjest: Katolkinja
vlč. Siniša Paušić.
Istinoljubiv i hrabar čovjek :)

https://www.youtube.com/watch?v=aa7Ni3oN59E

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 31 srp 2017 11:16 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Vjeroispovjest: Katolkinja
Samo da se osvrnem da ne ispadne da nisam pročitala :) na prethodnu "raspravu" tj postove slažem se: treba se izgrađivati u cjelovitosti kao osoba, Božje dijete. Na tragu toga.. isto jedan krasan svećenik 20ak minuta isplati se poslušati.. mislim da bi ovo svatko trebao poslušati ..i stari i mladi ...govori o tome koliko smo ovisni o tome što nam svijet nameće..

https://www.youtube.com/watch?v=N_enx3chcjw

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 06 ruj 2017 18:55 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Rimljanima 7,19 Ta ne činim dobro koje bih htio, nego zlo koje ne bih htio - to činim.
Rimljanima 7,20 Ako li pak činim ono što ne bih htio, nipošto to ne radim ja, nego grijeh koji prebiva u meni.
Rimljanima 7,21 Nalazim dakle ovaj zakon: kad bih htio činiti dobro, nameće mi se zlo.
Rimljanima 7,22 Po nutarnjem čovjeku s užitkom se slažem sa Zakonom Božjim,
Rimljanima 7,23 ali opažam u svojim udovima drugi zakon koji vojuje protiv zakona uma moga i zarobljuje me zakonom grijeha koji je u mojim udovima.
Rimljanima 7,24 Jadan li sam ja čovjek! Tko će me istrgnuti iz ovoga tijela smrtonosnoga?

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 07 ruj 2017 12:42 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Podijelio: 0 zahvala
Vjeroispovjest: rimokatolik
Status: U braku
Molitva za sv.Čistoću iz knjižice "Isuse,misli Ti.",Apostolatski centar "Sav Tvoj".

Ljubljeni moj Isuse!Dobro znam da svaki dar,a više nego ikoji drugi-dar Svete Čistoće,zavisi od svemoćnog utjecaja tvoje milosti i da nijedan stvor nije kadar ništa postići bez Tebe.Stoga Te molim:čuvaj u meni milost Svete Čistoće da budem neokaljan na duši i tijelu.Pa ako mi se približi ikoja napast,koja bi mogla osjeniti bjelinu moje čistoće,udalji je od mene,vrhovni Gospodaru sviju moći moje duše i svih poriva moga tijela.Daj da neokaljana srca uzmognem živjeti u tvojoj ljubavi i u tvojoj službi i Tebi prikazivati svaki dan svega sebe na žrtveniku samozataje i savršene ljubavi.Božansko Srce Isusovo,stvori u meni srce čisto i sveto.Amen.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 16 ruj 2017 21:53 
Odsutan

Danas sam počela čitati knjigu vel. Frkina jer se na velika zvona hvalila (hvala gosp. Billiju što je s nama dijelio knjige).
I ono, stala sam s čitanjem na pola jer ne mogu se iščuditi. Nisam je pročitala do kraja jer smatram da ikome i preporučiti ovu knjigu da čita (pogotovo "mladosti") može izazvati isključivo kontraproduktivan efekt.
Neke od natuknica/teza/tvrdnji (na koje sam naišla do pola čitajući) koje knjiga provlači su sljedeće:
-usporedba poljupca je u uzročno-posljedničnoj vezi s pokušajem samoubojstva (da se djevojka u primjeru koji se navodi u knjizi nije ljubila ne bi se pokušala ubiti)
-mladić lakše hoda s djevojkom bez poljupca nego s poljubcem bez odnosa
-djevojka mora osvojiti mladića duševno
-da bi neka djevojka ostala nevina do braka, ovisi o njenom stavu prema poljubcima

dalje nisam došla jer....

Ok, o granicama se može govoriti, slažem se, ali knjiga je (za mene koja sam poprilično katolički konzervativna) vrlo, vrlo loša.
I možete vi mene ovdje napasti (I don't care) kako hoćete, ali i meni koja pokušavam živit kako Bog zapovijeda su ovo stvari koje jednostavno su a)prekrute b)prenapadne c)izričite i isključuju se osobe, individue, isključuje se zrelost para, njihova razmišljanja, njihov odnos, njihov način funkcioniranja kao para, ne uzima se u obzir koliko su dugo skupa, koliko se često viđaju, kako provode zajedničko vrijeme, što im je u vezi bitno itd.
U knjizi ništa drugo nego se svaki problem među parom (koji se navodi) rješava savjetom "prestanite se vi ljubit".
Ma dajte, molim vas.

Da, slažem se da je tjelesnost manje bitna, da se ljudi moraju upoznat i prepoznat duševno i da na kraju ima li netko krive ili ravne zube, velik ili mali nos je najmanje bitno.
Osobno smatram kako se problemi moraju rješavati razgovorom/svađom/durenjem/prepirkama do krajnjih granica i ogoljavanjem do kraja, a ne ljubljenjem (ili još gore odlaskom u krevet).
Slažem se da sve "svjetske" kriterije i standarde oboje mogu ispuniti i zadiviti, ali ako međusobno se ne "zadivljuju" iznutra, ništa nisu učinili. Također, slažem se da je i muškarcima možda teže "samo" se ljubit, ali ako taj neki poštuje curu i samog sebe, ako želi da dođu do braka kako Bog zapovida, ako razmišlja o budućnosti i plodovima koje mogu donijeti u brak, onda će i pritrpit koliko treba.
Na koncu, itko ozbiljan (pa time ozbiljan i za "velike" stvari u životu poput braka, obitelji, djece) težit će da svog odabranika veže duševno jer složit ćemo se, svakog muškarca tijelom može vezati više žena i definitivno postelju može dijeliti u životu s više njih, no na koncu voljeti i prianjati će samo uz onu za koju je vezan dušom, koja ga razumije i s kojom može zamisliti starost.

Međutim, ono što je mene od ove knjige maklo da je pročitam do kraja je teza koja se proteže cijelom knjigom, a to je da se svaki problem može riješiti prestankom ljubljenja što je suludo, kao i što je suludo da će npr. isključivo oni koji se ne ljube stići nevini do braka.

Iskreno, moj stav prema svim tim stvarima je katoličanski, ali mislim da se ova knjige definitivno preuveličala.
Istina, postoje brojna svjedočanstva osoba koje su do braka došli i bez poljupca, ali nije li to bilo većinom onda kad su shvatili da se ne mogu "samo ljubiti" što bi moglo onda upućivati i na veću ili manju duhovnu zrelost osoba, mogućnost kontrole svojih nagona i mnogih drugih stvari.
I ne morate se slagati sa mnom, i ne treba mi ovdje sada navoditi xy tisuća svjedočanstava koja će me "pobiti" jer smatram i smatrat ću da je knjiga suluda. "Ako te voli, neće te ljubit" mi je... onako priča za malu djecu.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 17 ruj 2017 08:37 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pusti vel. Frkina da iznese svoje mišljenje, svatko ima pravo na njega, kako ono reče Voltaire. Vjerujem da on ima neke argumente za to što govori, i da govori u određenom kontekstu. Dakako, možemo se slagati ili ne, ali ne mora suprotno biti 'suludo'.

c)izričite i isključuju se osobe, individue - Zašto misliš da isključuje osobe/individue; ne ovisi naš identitet kao osobe u poljupcu, dakle moguće je biti individua i bez poljupca kao i sa njim.

Međutim, ono što je mene od ove knjige maklo da je pročitam do kraja je teza koja se proteže cijelom knjigom, a to je da se svaki problem može riješiti prestankom ljubljenja što je suludo, kao i što je suludo da će npr. isključivo oni koji se ne ljube stići nevini do braka. - Tu si potpuno u pravu, to nipošto ne mora značiti ovo potonje.

-da bi neka djevojka ostala nevina do braka, ovisi o njenom stavu prema poljupcima
- Ovo mi je, nadasve, zanimljivo. Razmislit ću o ovom. Samo me zanima - vrijedi li ista analogija i za muške osobe ?

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 17 ruj 2017 13:00 
Odsutan

El Scorpio napisao:
Pusti vel. Frkina da iznese svoje mišljenje, svatko ima pravo na njega, kako ono reče Voltaire. Vjerujem da on ima neke argumente za to što govori, i da govori u određenom kontekstu. Dakako, možemo se slagati ili ne, ali ne mora suprotno biti 'suludo'

Priznajem, malo me knjiga izbacila iz takta.

El Scorpio napisao:
c)izričite i isključuju se osobe, individue - Zašto misliš da isključuje osobe/individue; ne ovisi naš identitet kao osobe u poljupcu, dakle moguće je biti individua i bez poljupca kao i sa njim.

Neee, mislim da me nisi shvatio.
Ja kažem da knjiga u svojim savjetima nekako za svaki „problem“, (a kao u knjizi mladi iznose svoje probleme u vezama) savjetuje „prekinite se ljubit“.
Mislim da to osobno nije tako i zato kažem da se tu isključuje individua osobe.
Ne mislim govorit i prosipat pamet ali svi mi znamo da je svatko od nas drugačiji i da netko je duhovno „jači“, netko slabiji, netko će lako pokleknit, ali netko neće.
Netko iskazuje nježnosti riječima, netko gestama, netko ne zna ni to pa će te poljubiti.

A ono što je mene u knjizi osobno (dakle, ja stvarno govorim o osobnoj razini) zasmetalo je da je knjiga prekruta i u jednom trenu se čitatelj osjeti napadnutim jer se ljubi.
Ako se ja ljubim sa svojim momkom, ali isto sam tako vjernica i znam kad je dosta i kad je vrime da se skupim i odem doma, ili da se maknem od njega – ja se sigurno ne mogu svrstat u isti koš (famozno guranje ljudi u ladice i kutije) s nekim čija ruka je na curinom struku jer ju je kao zagrlio, pa će onda ta ruka malo se popeti do grudi pa mic po mic eto ih u krevetu jer je cura „samo malo branila“.
Ako nisam takva, ako sam tvrdoglava i ako čvrsto vjerujem u svoje vrijednosti onda to čini i dio mog identiteta, a u knjizi se time on dovodi u pitanje. Zar ne? (btw pliz nemojmo u filozofsku raspravu što je idnetitet i što ga čini).

Možeš li vjerovat da nikad nisam imala momka vjernika, a ipak sam uspjela živjeti koliko toliko katoličanski? Pa onda, samom knjigom, ako ćemo istinu pogledat u oči, sam se osobno osjetila napadnuta.

El Scorpio napisao:

-da bi neka djevojka ostala nevina do braka, ovisi o njenom stavu prema poljupcima
- Ovo mi je, nadasve, zanimljivo. Razmislit ću o ovom. Samo me zanima - vrijedi li ista analogija i za muške osobe ?

Nije baš da s muškarcima pričam o tome. Doduše ne pričam ni sa ženama.
Misliš da bi ti mogao poštivati "tu analogiju"?

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 30 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3

Vrijeme na UTC [LJV]