www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 18 tra 2024 06:28

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 08 stu 2006 11:10 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 06 stu 2006 20:57
Postovi: 41
Lokacija: Beograd
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
hteo bi da se izvinim ako tema negde postoji pa bi zeleo ako ima da moderatori samo zalepe temu....Hteo sam da vas pitam sta vi mislite o tome..Ja ne postim...Tacnije ne mogu ni ne smem jel se bavim vrlo teskim sportom koji iziskuje mnogo mesa proteina ugljenih hidrata ..kako bi uopste mogao da funkcionisem...e sad...Ja se osecam kao da postim..jel je moja ishrana jednolicna skoro 7 dana u nedelji..i ja imam sva posna iskusavanja da pojedem nesto drugo..ali ne smem..da li i moja ishrana moze da se sagleda kao "neka"vrsta posta..hvala..:)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 08 stu 2006 12:14 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
odrices li se kakve hrane, nemoj tuzan to drugima pokazivati, vec casno i veselo jer ti je dano da mozes odoljeti i ne uzeti ono privlacno i mirisno sto je na stolu ispred tebe, a mnogi se za to ne odluce.
Covjek ne posti zato sto nesto daje, vec posti zato da bi nesto dobio.
Kad je Gospodinu nasem Isusu Kristu najvise snage trebalo, On je molio i postio, a sve da bi dobio od snage Njegove, od snage Duha Svetoga, da bi bio jak koliko je bilo potrebno, da bi izdrzao sto je trebalo izdrzati. Tebi, ako ne mozes postiti, ostaje molitva, a pokazujes li i milosrdje, ne vodi onda toliku brigu sto nisi u mogucnosti postiti. Ako Bog bude htio da postis, ti ces to znati, a hoces li i uciniti, javi nam sam :D. I ovo tvoje trazenje i 'raspitivanje' oko posta doprinosi na slavu Bozju, pa zar to nije vec dobar pocetak...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 08 stu 2006 12:25 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 06 stu 2006 20:57
Postovi: 41
Lokacija: Beograd
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Hvala...i na ovoj ishrani na kojoj sam....je tesko ne odoleti necemu drugom(jel ovde nema slatkisa..ili nekih masnih jela)...ali treba biti uporan i istrajan...:)..a za to cu se truditi...:) :P


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 08 stu 2006 15:53 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Post je kad uzmeš suzdržavanje od jela zbog nekakve molitvene nakane. Svako drugo suzdržavanje-bilo zbog zdravlja, sporta, dobrog izgleda- ne spada u post.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 stu 2006 19:35 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 lis 2006 16:52
Postovi: 156
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ja se s ovim baš i ne slažem,
jer čime se god ti bavio ne možeš mi reći da ne možeš jedan
dan biti bez mesa.
i ja sam godinama radio teške poslove,sad fala Bogu više ne moram
i nikad mi nije bio
problem postiti jedan dan.
Kad se sjetim gladnih u Africi i bilo gdje... mogao bi svaki dan jesti i blitvu koju ne volim.

Ako si bolestan?to je druga stvar,ali ti imaš pravo raditi kako misliš
da je ispravno i ti odlučuješ.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 stu 2006 22:06 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 09 stu 2006 18:04
Postovi: 79
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
SMISAO POSTA

Osnovni cilj posta jeste očišćenje duše i tijela od tjelesnih i duševnih strasti, kao i proslavljanje Boga i njegovih svetih. Pravi post, dakle, ima dvije strane, tjelesnu i duhovnu i sastoji se kako u uzdržanju od mrsne hrane tako i u uzdržavanju od hrđavih misli, želja i djela, umnožavanju molitava, dobročinstava i vršenju svih evanđeoskih vrlina. Stoga sveti Vasilije opominje: Korist od posta ne ograničavaj samo na uzdržavanje od jela, zato što je istinski post udaljavanje od zlih djela. Post obuzdava slastoljublje i stomakougađanje. Međutim, on istovremeno oslobađa čovjeka od tiranije duševnih strasti i hrđavih pomisli. Njime se čisti čovjekov um i uzvodi ka nebesima. Nemoguća je čista i sabrana molitva i stjecanje bilo koje kršćanske vrline bez duševnog i tjelesnog posta. Ipak, najvažniji cilj posta jest da uz njegovu pomoć steknemo zajednicu sa živim Bogom. Bez duševne čistoće koja se između ostalog postiže i redovnim postom ne možemo da se približimo Bogu i zadobijemo čistu molitvu, te tako postanemo zajedničari Božje blagodati.

Evo kako nas sveti Ivan Zlatousti uči što je istinski post:

Kažeš da postiš. Uvjeri me u to svojim djelima. A koja su to djela? Ako vidiš siromaha, udjeli mu milostinju. Ako se nađeš sa neprijateljem svojim, izmiri se sa njim. Vidiš li na ulici neko lijepo lice, odvrati svoj pogled od njega. Dakle, ne samo da postiš stomakom, već i očima i sluhom, i rukama i nogama i svim udovima tijela. Ruke neka poste uzdržavajući se od svake gramzivosti i krađe. Noge neka poste tako što neće hoditi putovima grijeha. Oči neka poste tako što strasno neće promatrati lijepa lica niti u zavisti gledati na dobra drugih ljudi. Kažeš da ne jedeš meso. Ali, čuvaj se da ne gutaš pohotljivo očima ono što vidiš oko sebe. Posti i sluhom svojim ne slušajući ogovaranja i spletke. Ustima i jezikom svojim posti i uzdržavaj se od ružnih riječi i šala. Kakva nam je korist ako ne jedemo meso i ribu, a ujedamo i proždiremo svoje bližnje.

Sveti Fotije patrijarh carigradski kaže:

Post blago prijatan Bogu je onaj koji podrazumijeva pored uzdržanja od hrane i udaljenje od svakog grijeha, mržnje, zavisti, ogovaranja, neumjesnih šala, praznoslovlja i drugih zala. Onoj koji posti samo tjelesno ne trudeći se u vrlini liči na čovjeka koji je sagradio lijepu kuću, ali u njoj živi sa zmijama i škorpijama.

http://www.maranata.biz/biblioteka/post/post.html


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 8 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr