www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 23 tra 2024 15:27

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 
Autor Poruka
PostPostano: 25 lip 2007 06:07 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 09 stu 2006 18:04
Postovi: 79
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Abba Serafim Rouz

Kada se Bog otkriva ljudskom srcu?

* POTRAGA
* OTKROVENJE
* STRADANJE
* PONOVNO RODJENJE
* ZAKLJUCAK



POTRAGA

Zasto mi izucavamo religiju? Zbog celog niza razloga, ali najozbiljniji od njih je samo jedan: mi zelimo da nadjemo nesto dublje, od onog sto nas okruzuje svakodnevno, tako nestalne i nepostojane, koja iscezava bez traga, ne ostavljajuci u nasoj dusi srecu - recju, naci drugu, pravu stvarnost. Dotaci se nje - to je stremljenje svake religije.

Zelim da vam govorim o tome, kako to dostize Pravoslavlje, na koji nacin se ovde otkriva duhovna stvarnost.

Potraga za realnoscu - to je opasno zanimanje. Vama je, verovatno neophodno da slusate o mladim ljudima, koji su bukvalno izgoreli u potrazi za njom, i u tome ili poginuli, ili stekli zalosno postojanje, sahranivsi svoje intelektualne i dusevne sposobnosti.

Pomenucu starog druga, jos iz davnih vremena mojih sopstvenih potraga: tada, pre 25 godina, Oldouz Haksli je otkrio nekakvu "duhovnost" u narkotiku LSD i povukao mnoge za sobom.

Moj drug, tipicni tragatelj religiozne istine - moguce bi ga bilo sresti u sluasonici, kakva je ova - rekao mi je jednom prilikom: "Sta god bi nam govorili o narkoticima ja se slazem: bolje oni, bolje sve, sto je ugodno, samo ne nas uobicajeni americki zivot, tio jest, duhovna smrt."

Ja se nisam saglasio; vec tada sam poceo da primecujem dva smera duhovnog zivota. Jedan vodi gore, izdize nas nad svakodnevicom, drugi - dole, ka najprisutnijoj, duhovnoj, jednako kao i fizickoj, smrti. Moj drug je posao svojim putem, i do tridesetih se pretvorio u klasicnu rusevinu: njegov razum se pomutio, o potragama stvarnosti nije moglo ni da se pomisli.

Slicne primere je lako naci medju onima, koji se bave ekstrasenzornim ili "van-telesnim" eksperimetnima, koji su preziveli bliski susret sa NLO-om, i slicno; masovno samoubistvo 1980. godine u Dzonstaunu - jos jedna podsecanje o opasnostima religiozne potrage. U nasoj Pravoslavnoj literautri za 2000 godina poisano je ne malo slucajeva za pouku takve vrste.

Navescu vam primer iz zivota Prepodobnog Nikite Kijevo-Pecerskog, koji je ziveo u Rusiji skoro hiljadu godina pre nas: "povucen revnoscu, Prepodobni Niktia je molio igumana da ga blagoslovi na podvig zatvornistva.

Iguman - tada je to bio repodobni Nikon - zabranio mu je, govoreci: "Sine moj! Nije korisno tebi, mladome, da budes u samoci. Bolje je ziveti sa bracom; sluzeci im, neces pogubiti nagrade svoje. Sam znas, kako je Isakije bio obmanut od demona u zatvornistvu; poginuo bi, da ga posebna blagodat Bozija, molitvama Prepodobnih Otaca nasih Antonija i Teodosija, nije spasila."

Nikita je odgovorio: "Ja se nikako necu (obmanuti) necim slicnim, vec zelim da hrabro stanem protiv demonskih zamki, i da molim Covekoljubca Boga, da bi i meni On darovao dar cudotvorstva, kao Isakiju cudotvorcu, koji do sada cini mnoga cudesa".

Iguman je opet rekao: "Tvoja zelja je visa od tvojih sila; cuvaj se, da uznevsi se, ne padnes. Naprotiv tome, ja tu zapovedam da sluzis bratiji, i dobices venac od Boga za tvoju poslusnost."

Nikita, povucen najsilnijom revnoscu prema zatvornickom zivotu, nikako nije hteo da obrati paznju na ono, sto mu je govorio iguman. Ispunio je zamisljeno: zatvorio je sebe u zatvor i prebivao u njemu, moleci se i nide ne izlazeci. Nakon odredjenog vremena, u vreme molitve, cuo je glas, koji se molio zajedno sa njim, i osetio neobicni miris. Ohrabrivsi se, rekao je sebi: da nije Andjeo, ne bi se molio zajedno sa mnom, i ne bi osedjao miris Svetoga Duha. Zatim je Nikita poceo da se priljezno moli, govoreci: "Gospode! Javi mi se Sam, da Te vidim."

Tada mu je dosao glas: "Ti si mlad! Necu ti se javiti, da uznevsi se, ne bi pao."

Zatvornik je sa suzama odgovorio: "Gospode! Ja se nikako neciu obmanuti, jer me je iguman naucio da obracam paznju na demonske prelesti i cinicu sve, sto mi budes rekao."

Tada je dusepogubna zmija, dobijajuci vlast nad njim, rekla: "Nemoguce je coveku, koji se nalazi u telu da me vidi, ali evo! Saljem andjela svoga, da bi prebivao sa tobom: ti ispunjavaj njegovu volju."

Tim recima je pred zatvornika demon u obliku andjela. Nikita je pao pred njegove noge, klanjajuci mu se kao andjelu. Demon je rekao: "Odsada se vise nemoj moliti, vec citaj knjige, kroz sta ces stupiti u neprestanu besedu sa Bogom i dobices sposobnost da dajes dusekorisne reci onima koji ti budu dolazili, a ja cu neprestano moliti Tvorca svih za tvoje spasenje".

cijeli tekst
http://www.maranata.biz/biblioteka/crkv ... _srcu.html


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 12 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr