www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 00:38

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 31 srp 2007 07:52 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 09 stu 2006 18:04
Postovi: 79
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Arhimandrit Gavrilo Raletinaćki

SRCE UZ ČASNI POST

Sine moj, daj mi srce svoje! govori Gospod. O Bogu misli prije svega, jer i Bog misli o tebi prije svega. Kao što čoban misli o jednoj izgubljenoj ovci više nego o cijelom ostalom stadu, tako i Bog tvoj misli o tebi, koji se gubiš u grijehu, više nego o svima anđelima na nebu. Misliti o Bogu ne znači ispitivati biće Božje, nego ispitivati i doznavati što Bog traži od čovjeka.

Ko kupuje orahe, ne cijeni ih po ljusci nego po jezgri. Tako isto i onaj koji kupuje jaja. I bezbroj drugih stvari u svijetu ljudi cijene po nevidljivom, a ne po vidljivom. I Bog tvoj cijeni tebe po srcu. Kroz tjelesnu ljusku On gleda u tvoju srž, u srce tvoje, i traži ti srce. Sine moj, daj mi srce tvoje!

U srcu je Tvorac položio osnove života. U srcu se život zameće, počinje, razrasta i nosi do groba i preko groba. Što vrijedi čovjeku za koga svi kažu: pametan je, ali bez srca! Bog neće od njega tražiti pamet, nego srce. Ili što koristi čovjeku za koga kažu: bogat je, ali bez srca! Hoće li ponijeti svoje bogatstvo u onaj svijet? Ili što pomažu čovjeku tjelesna snaga i ljepota! Ne susrećemo li svaki dan one koji su u mladosti bili snažni i lijepi kako se sad pogureni i sasušeni poštapaju ili drže za ruku vođe? Blago onima koji se od mladosti ne zaljubiše ni u kakvu smrtnu i prolaznu ljepotu, nego u Tvorca svoga, čija snaga ne malaksava i čija se ljepota ne mijenja!

Post znači slabljenje veze srca sa svijetom i jačanje veze srca sa Bogom. Zapamti to, i misli o tome. Bez posta nema ni poštenja, ni smirenja, ni trpljenja, ni spasenja, niko bez posta nije vidio raj.

Treba čitati i sjećati se kršćana iz prvih vjekova, kakva bješe kod njih revnost u vjeri, u molitvi i postu i čistoći života. Bjehu slični anđelima ili malim bogovima. Njihov post je bio veliko gladovanje, a ne običan post kao kod nas. Da navedemo nekoliko primjera! Sveti Teodosije trideset godina nije okusio kruh niti kakvo mrsno jelo, hranio se pustinjskim biljem, a živio je preko 100 godina. Bio je čudotvorac kao mali Bog, umnožavao je kruh kad god je trebalo, prehranio je mnoge monahe i narod. Bile su sušne i gladne godine i mnogi narod je dolazio u manastir, naročito o velikim praznicima, da se nahrani čudotvornim kruhom koga je on molitvom umnožavao.

Sveti Visarion živio je kao ptica po dubravama bez krova i bez kruha. Jednom je 40 dana stajao na molitvi sa podignutim rukama k nebu. Tako je on molitvom i postom primio veliku blagodat od Boga da je postao kao mali Bog, liječio je poslije ljude od svake bolesti, uskrsavao mrtve, oslađivao gorku vodu, išao preko vode kao preko suhe zemlje, nije mu trebao most, zaustavljao je sunce kad god mu je to bilo potrebno. I takvih i sličnih bogomoljaca i podvižnika u drevna je vremena bilo bezbrojno.

I danas je Bog isti, ali samo revnitelja nema. Poslije prvog svjetskog rata, kada je procvjetalo bogomoljstvo, vidio sam neke bogomoljce koji su podražavali prve kršćane. Jedan je na križu vezao sebe i tako provodio noć u bdijenju i mućenju bez sna. Drugi su provodili vrijeme u gladovanju po dan, dva, tri i šest dana, ili 20 dana, a neki na suhom kruhu po tri godine.

Iznad svega što se čuva, čuvaj srce svoje, sine moj, govori Gospod. Kad zmija ugrize ruku, ruka se zavezuje i steže, da otrovna krv ne bi otišla u srce i zarazila izvor krvi. Kad zlu riječ čuješ, stegni sluh svoj, da otrov od zle riječi ne bi sišao u srce tvoje i zarazio izvor života tvoga, sine moj. Kad bogatstvo pritječe, ne priljepljuj srce svoje za bogatstvo, govori Premudrost u Knjizi života. Nauči se hrabroj borbi za neporočnost i čistoću srca svoga, da bi ga smio ponuditi kao uzdarje Onome koji ti ga je darovao. Osvijetli srce svoje vjerom, ukrijepi ga nadom, zagrij ga ljubavlju, okadi ga molitvom, operi ga suzama, nahrani ga krvlju Kristovom i drži ga uzdignuto k nebu kao zapaljeno kandilo. Samo tako ćeš moći mirno sačekati prijelaz iz ovog zemaljskog svijeta u svijet nebeski bez grješničkog trzanja i griže savjesti. Zbog toga ponavljaj često savjet Očev: Svrh svega što se čuva čuvaj srce svoje, jer iz njega izlazi život.

Iz srca izlaze zle misli, ubojstva, preljube, blud, krađa, lažna svjedočanstva, hule na Boga. I ovo je što pogani čovjeka. Ove riječi govori Gospod tvoj, sine moj. Ovo je rekao nekrštenim Hebrejima, čija su srca zbog prvo rodnog i osobnog grijeha bila pretvorena u izvor ne života, nego smrti i svake truleži. Srce je izvor, a usta su potok. Usta govore od suviška srca, veli Gospod. Naš jezik je glasonoša srca našega. Kakva slava u srcu, takva slava i na jeziku, i kakav gad u srcu, takav gad i na jeziku. Zato ti je rečeno: svrh svega što se čuva čuvaj srce svoje, jer iz njega izvire život. Izvire život ako ga očuvaš, izvirat će sav onaj nabrojani gad i smrad ako ga ne očuvaš. Ili ovo ili ono. Pazi, dakle, i čuvaj izvor života u sebi, da se ne zamuti. Ti si kršten, a krštenje je velika stvar. Okupan si vodom i Duhom. Sin Božji spustio se i okupao te, kao majka prljavo čedo svoje. On je očistio srce tvoje i učinio ga izvorom života. Zato čuvaj uvijek srce svoje molitvom i postom, da se ne bi uvukao vrag u srce i napravio sebi gnijezdo zla.

Posla Bog duha Sina svojega u srca vaša, koji vapije: Abba, Oče.

Zašto nam je naređen post? Mislim zato da bismo se sjetili boljeg srodstva svoga. Da bismo se sjetili da nismo samo srodnici zemlje, nego i nebesa, i to najprije nebesa. Da bismo se sjetili da smo plemićkog porijekla i da je Otac naš sam car nebesa i zemlje. Zašto nam je naređen tako strog post od majke Crkve? Nesumnjivo zato da bismo svoju misaonu snagu skrenuli sa svakodnevnih sitnih briga i zamislili se o onome što je glavno i što je osnovno. Da bismo se sjetili svoga porijekla i svoga pravog puta i svoje prave vječne domovine. Znaš li, sine moj, zašto nam je majka Crkava naredila post? Svakako zato da bismo se sjetili da iako smo od zemlje stvoreni, nije nas zemlja stvorila, jer je i nju morao neko stvoriti. Da bismo se sjetili neba koje nosimo u sebi, u zemljanoj opni tjelesnoj. I da bismo umjeli odvojiti nebesko od zemaljskog u nama, i besmrtno od smrtnog, i neprolazno od prolaznog, i putnika od kola putnikovih. Glavno i osnovno u čovjeku je srce. U srcu je krv, u krvi je duša, u duši je duh, i duh pokreće dušu. Kakav duh, onakva je i duša. Ako je duh nečist, i duša je nečista. Ako li je duh božanski, sva duša je božanska. No ima duhova ne od Boga, koji pokreću dušu protiv Boga. Nauči se razlikovati duhove. Moli se Bogu neprestano da ti daruje Svoga Svetoga Duha. Po čemu ćeš osjetiti da je Duh Božji došao u srce tvoje? Po radosti i utjesi koja će se razliti po cijelom biću tvom. Po miru i tišini u srcu tvome. Po sili i snazi i svijetlosti u tebi. Zbog toga ćeš blagosiljati post i blagosiljaćeš one svece Božje koji ustanoviše post. I bit ćeš blagodaran majci Crkvi što te je naučila postu. Jer ćeš uvidjeti dobit od posta, i post će biti opravdan pred razumom tvojim.

Blago čistima srcem, jer će Boga vidjeti. Čisto oko gleda svijet i sve što je u svijetu; a struljeno oko ne može da gleda ni da vidi. Tako je i sa srcem čovječjim. Bog je obdario srce čovječje naročitom vidovitošću. Kad je srce pokriveno trunjem grijeha, ono postaje slijepo i ne vidi ništa. Kad se srce potpuno očisti, ono vidi nevidljivi svijet u vidljivom svijetu, i vidi nevidljivi svijet sam po sebi, i vidi onoga ko je srce stvorio, vidi Boga. Zato moli Boga da ti očisti srce i vidjet ćeš neslućena čudesa u ovom fizičkom svijetu, koji si dosad gledao samo očima bez srca. Čime Bog može očistiti srce čovječje? Samo Duhom Svetim. I ako budeš umilostivio Boga da ti sazida srce čisto u tebi, raduj se i veseli se. Zbog toga je naša mudra majka Crkva propisala najsvetiju molitvu koju treba čitati u svako doba dana i noći: Care Nebeski, Utješitelju, Duše istiniti, koji si svuda prisutan i sve ispunjavaš, Riznico dobara i Davaoče života, dođi i useli se u nas i očisti nas od svake nečistoće, i spasi, Blagi, duše naše.

Amen.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 26 vel 2008 16:30 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Ovo nam je isto predivna tema bas za ovo korizmeno vrijeme,pa vratimo se malo na ove divne postove,proucimo ih i razmisljajmo malo o svemu,da se nasa srca pripreme za Gospodina,jer Uskrs je blizu.Cetvrta je vec korizmena nedelja pa studirajmo malo kako postimo i sta je post.Dobro se je uvijek malo podsjetiti.Bog vas sve blagoslovio.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 10 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr