www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 22:45

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 38 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 16 lip 2010 12:49 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 tra 2009 21:44
Postovi: 3250
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 14 zahvala
Zahvaljeno je: 32 zahvala
Evo pročitala odavno Ispovjesti ruskog pustinjaka,
i cijelo vrijeme me to Dobrotoljublje kopka,pa sam
malo tražila na netu.
Pitanje,zna li netko gdje ima za kupiti u Zagrebu,jer mi je
ovo sa interneta previše za printati. :roll:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 16 lip 2010 13:55 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Magda napisao:
Pitanje,zna li netko gdje ima za kupiti u Zagrebu,jer mi je
ovo sa interneta previše za printati. :roll:

koliko ja znam - u zagrebu nema.
ima u beogradu:

Firma: Zaduzbina Svetog Manastira Hilandara Beograd
Adresa: Bulevar Vojvode Misica 71
Broj Telefona - Telefon: 011 369 0602
Broj Faksa - Faks: 011 369 0602

cijena 5 tomova ti je oko 250 kn. srpska ćirilica. vjerujem da su ovo važeći broj telefona i faksa. našao na internetu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 16 lip 2010 14:35 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 tra 2009 21:44
Postovi: 3250
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 14 zahvala
Zahvaljeno je: 32 zahvala
Hvala na informaciji,

BtB :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 ožu 2014 15:36 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 10 sij 2010 20:33
Postovi: 3
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
http://www.4shared.com/zip/_0d4lTKm/DOBROTOLJUBLJE.html

Sve 4 knjige, latinica


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 ožu 2014 22:15 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 sij 2014 21:10
Postovi: 182
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 118 zahvala
Zahvaljeno je: 12 zahvala
Hvala Zoranep!
BtB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 31 sij 2015 04:46 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 16 sij 2015 02:18
Postovi: 2
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Dragi prijatelji,
dargo mi j da se interesirate za Dobrotoljublje. Vidim da kolaju nekoliko informacija, pa sam mislio da vam dam moj doprinos temi i izbjegnemo nesporazume. Dobrotoljublje ili Filokalija je skup patristickih tekstova koji su nastali tijeko prvih stoljeca krscanstva i nazivaju se Catenae ili lanci a odredjeni su zajednickom temom. Tako imamo Catenu koja govori o tumacenju evandjelja (skupio ju je Toma Akvinski i naziva se Catena Aurea ili Zlatni Lanac, Catena Patrum ili Patericon, koji donosi "cvjetice" duhovnih otaca, Matericon, koji donosi cvjetice duhovnih majki, Vrlinoslov, koji govori o krepostima itd. Dobrotoljublje ili Filokalija donosi pouke koje govore o molitvi. To se pogotovo odnosi na tzv. Isusovu molitvu ili hesihazam. Ima nekoliko izdanja Dobrotoljublja, ali trenutno su na trzistu u ponudi tzv. grcki i ruski. Ovaj ruski je kod nas donesen u prijevodu srpskih monaha sa manastira Hilandara i ima 5 tomova + jedan dodatni. Ovaj Grcki mozete naci u engleskom izdanju i kraci je od ovog ruskog (ima samo 4 toma). Preporucam rusko izdanje jer je vece, a i redigirao ga je sv. Teofan Zatvornik. Nazalost, Srbi su napravili tri izdanja i sva tri su vec rasprodana i u tvrdom uvezu i u mekom. Mozete ih jos naci samo u antikvarijatima. Prevod je jako dobar, ali arhajican, tipican za Srpsku Pravoslavnu Crkvu. Nazalost, nema "moderniziranog" prijevoda, pa citanje iziskuje odredjeni napor koji se jaaaaaaako isplati. Pa preporucam.

Ovdje dovodim sadrzaj Srpskog izdanja Dobrotoljublja:

I. tom:
Sv. Antun Veliki, pustinjak (5 tekstova)
Sv. Makarije Veliki (Pouke)
Sv. opat Izaija (5 tekstova)
Sv. Marko Pustinjak (4 teksta)
Sv. Evagrije Pontski, opat (12 tekstova)

II. tom:
Sv. Ivan Kasijan (Pregled duhovne borbe)
Sv. Isihije Jeruzalmski, prezbiter (stotina)
Sv. Nil Sinajski (Asketske pouke)
Sv. Efrem Sirksi (nema ga u grckom izdanju)
Sv. Ivan Klimakos (skraceno, nema ga u grckom izdanju jer se smatra da je cijelo njegovo djelo "Ljestvica" dostojno Dobrotoljublja)
Sv. oci Vasanufije (ili Barzanubije) i Ivan
Sv. opat Dorotej
Sv. Izak Sirski

III. tom:
Bl. Dijadoh Foticki (nema ga u grckom)
Sv. Ivan Karpatski
Bl. opat Zosim (nema ga u grckom)
Sv. Maksim Ispovjednik (3 teksta)
Opat Talasije
otac Teodor Edeski (2 teksta)
Otac Filemon
Otac Teognost

IV. tom:
Cijeli je tom posvecen sv. Teodoru Studitu i nema ga u grckom. Sadrzi njegovu veliku katehezu i malu katehezu.

V. tom: (cijeli tom je dodan u ruskom izdanju. Ne sadrzi ga grcki jer sadrzi tekstove srednjevjekovnih i kasnijih duhovnika). Iako nije u "kanonu" Dobrotoljublja, svi duhovnici, a i ja se ponizno slazem s njima slazu se da pocetnici trebaju poceti upravo od ovog toma. On je najprakticniji i pisan je za pocetnike.
sv. Simun Novi Teolog
Sv. Simun Pobozni
Sv. Nikita Stitat
Sv. Teolipt Filadelfijski
Sv. Grgur Sinajit
Sv. Nikifor Samotnjak
Sv. Grgur Palama
Sv. Ignacije i Kalist
Kalist Tilikudis (2 teksta)
Simun Solunski
Sv. Marko Evgenik
Simun Novi Teolog
Monah Teofan
2-3 dodatna teksta, autor nepoznat


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 31 sij 2015 05:08 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 16 sij 2015 02:18
Postovi: 2
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Oprostite, zaboravio sam na ovo +1. Dakle, radi se o sv. Petru Damascanskom. Njegov tekst je donesen u grckom Dobrotoljublju, dok je u Ruskom izostavljeno. Srbi su ga preveli kao poseban tom (br. 3) i nosi naslov "Podsetnik pustinskog trezvoumlja", takodjer je "Lestvica" sv. Ivana Klimakosa takodjer izdana u posebnom tomu (br. 5).

Svi vi koji ste zainteresirani za Dobrotoljublje, od srca Vam preporucam da pocnete sa knjizicom Ispovijesti ruskog hodocasnika (izdala Krscanska sadasnjost u Zagrebu), ali kad zavrsite s njom preporucam istu tu knjigu na srpskom (naslov je Razgovori stranika sa duhovnim ocem), zato sto hrvatski prijevod sadrzi samo tri kazivanja, dok srpski prijevod osim ova tri donosi jos dodatna cetiri i jos par tekstova koji su dusi korisni za one koji se hesihazmom zele ozbiljno baviti. Molim vas da ne uzimate olakotno upozorenja o duhovnom vodstvu. Ona su neophodna da ne biste veliku krepost pretvorili u jos veci grijeh. Zato, molim vas, bolje ce biti za vasu dusu da se nikada niste poceli baviti hesihazmom, nego da ste se bavili bez duhovnog vodstva. To vas, pak, ne treba obeshrabriti jer na pocetku rijetko tko ima dobrog duhovnika. Budite strpljivi i Bog ce vam ga poslati u pravi cas.

Sve ove tekstove mozete naci na: http://www.svetosavlje.org/biblioteka/D ... /index.htm CIRILICA
Hvala Zoranu na linku gdje mozete naci prva cetiri toma na latinici, nazalost jos uvijek su na srpskom.

Lestvica: http://www.svetosavlje.org/biblioteka/l ... /index.htm


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 03 vel 2015 17:35 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Leonardo napisao:
Oprostite, zaboravio sam na ovo +1. Dakle, radi se o sv. Petru Damascanskom. Njegov tekst je donesen u grckom Dobrotoljublju, dok je u Ruskom izostavljeno. Srbi su ga preveli kao poseban tom (br. 3) i nosi naslov "Podsetnik pustinskog trezvoumlja", takodjer je "Lestvica" sv. Ivana Klimakosa takodjer izdana u posebnom tomu (br. 5).

Svi vi koji ste zainteresirani za Dobrotoljublje, od srca Vam preporucam da pocnete sa knjizicom Ispovijesti ruskog hodocasnika (izdala Krscanska sadasnjost u Zagrebu), ali kad zavrsite s njom preporucam istu tu knjigu na srpskom (naslov je Razgovori stranika sa duhovnim ocem), zato sto hrvatski prijevod sadrzi samo tri kazivanja, dok srpski prijevod osim ova tri donosi jos dodatna cetiri i jos par tekstova koji su dusi korisni za one koji se hesihazmom zele ozbiljno baviti. Molim vas da ne uzimate olakotno upozorenja o duhovnom vodstvu. Ona su neophodna da ne biste veliku krepost pretvorili u jos veci grijeh. Zato, molim vas, bolje ce biti za vasu dusu da se nikada niste poceli baviti hesihazmom, nego da ste se bavili bez duhovnog vodstva. To vas, pak, ne treba obeshrabriti jer na pocetku rijetko tko ima dobrog duhovnika. Budite strpljivi i Bog ce vam ga poslati u pravi cas.

Sve ove tekstove mozete naci na: http://www.svetosavlje.org/biblioteka/D ... /index.htm CIRILICA
Hvala Zoranu na linku gdje mozete naci prva cetiri toma na latinici, nazalost jos uvijek su na srpskom.

Lestvica: http://www.svetosavlje.org/biblioteka/l ... /index.htm


Ova izdanja Dobrotoljublja imam odavno, iako nisam sve čitao, nešto jesam, jer ne volim baš sjediti dugo za monitorom, a ima ih na latinici samo na internetu, planiram ih isprinatati već neko vrijeme. A čirilicu iako znam, nije mi to baš to!
Ali ima i u Hrvatkoj nešto skraćeno od Klimka:

http://verbum.hr/knjige/ljestve-ili-tri ... raja-4791/


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 ožu 2016 21:53 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 tra 2009 21:44
Postovi: 3250
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 14 zahvala
Zahvaljeno je: 32 zahvala
Evo napokon sam uspjela doći do svih pet tomova, prijateljica mi pokolnila. Vjerujem da je sada očito bilo pravo vrijeme da dođem do te knjige i da je pročitam, očito da prije nisam bila spremna, a sada kada sam počela čitati, znam i zašto.
Toplo preporučujem svakom tko želi malo dublje ući u vjeru, molitvu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 ožu 2016 23:35 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Gdje je nabavila, i na kojem je jeziku - pismu??


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 38 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 10 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr