www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 24 stu 2017 22:56

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 76 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 10 ruj 2013 08:25 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 10 zahvala
Vjeroispovjest: Catholicus
Status: U braku
Koliko vrijedi pisanje Marije Valtorte?

Član sam muške molitvene zajednice u župi Marije Pomoćnice na Knežiji. Sastajemo se svaki utorak nakon večernje mise već više od šest godina. Nakon uvodnoga dnevnog čitanja iz Svetoga pisma za taj dan, molimo krunicu za osobne i druge potrebe. Na kraju obično nešto pročitamo prigodnog iz života svetaca, Rheme ili drugih izvora.

Nedavno se pojavila želja i prigoda da pročitamo nešto iz »Spjeva o Bogočovjeku« (kamenovanje sv. Stjepana) prema zapisima Marije Valtorte. No, pojavila se sumnja da je čitanje tih spisa bogohuljenje. U strahu da bi čitajući »Spjev o Bogočovjeku« zaista mogli učiniti nešto što sveta Katolička Crkva ne preporučuje (ili zabranjuje), molimo vas da nam protumačite kako Crkva gleda na spise Marije Valtorte kako bismo otklonili dvojbe i sumnje, naročito stoga što se u javnosti prodaju ponovljena izdanja »Spjeva o Bogočovjeku« u katoličkim knjižarama. (...) S obzirom na događanja Drugoga vatikanskog koncila i čin ukinuća »Indeksa«, kako tretirati čitanje privatnih objava? Je li to bogohula? Nije li upravo Sveto pismo prepuno opisa privatnih objava od Adama, Abrahama, Mojsija, proroka, svetaca, itd. Nije li se Bog uvijek obraćao čovjeku osobno ili preko anđela, te konačno preko Blažene Djevice Marije i vidjelaca iz Guadalupe, Fatime, Lurda i konačno sve do danas u Međugorju?

Miroslav F., Zagreb

Iz Vašega podužega pisma, koje smo ponešto skratili, vidljivo je da ste upoznati s istinama i naukom katoličke vjere. Pretpostavljamo da jednako tako svi u molitvenoj zajednici, koja Vas okuplja, dobro razlikujete Objavu od objava i ukazanja. Sama Poslanica Hebrejima nam možda, upravo u božićno vrijeme, najbolje govori o njima: »Više puta i na više načina Bog nekoć govoraše ocima po prorocima. Konačno, u ove dane progovori nam u Sinu.« U tom je navodu, da tako kažemo, zapravo »sažetak« svega onoga što mi možemo iskustveno i u razmišljanju reći o objavi, jer je ona, kako je naziva i definira Drugi vatikanski koncil što ga navodite, prije svega Božje samopriopćenje, samoobjava čovjeku. O božanskoj objavi Crkva je htjela i progovorila je vrlo jasno dogmatskom konstitucijom »Dei Verbum«, čije Vam čitanje preporučujemo. U tom dokumentu govori se o stvarnosti objave, o njezinoj naravi i predmetu, pripravi i o Kristu kao njezinome dovršitelju: »A pošto je u mnogo navrata i na različite načine Bog govorio u prorocima, 'konačno, u ove dane, progovori nama u Sinu' (Heb 1, 1-2). Posla naime svoga Sina, vječnu Riječ, koji prosvjetljuje sve ljude da se među ljudima nastani i da ih uputi u najnutarnjije tajnosti Božje... On objavi daje puninu i dovršava je te božanskim svjedočanstvom potvrđuje: Bog je s nama da nas iz tmina grijeha i smrti oslobodi i na vječni život uskrisi« (Dei Verbum, 4). U istome broju, vrlo jasno svim se vjernicima poručuje: »Kršćanski, dakle, raspoređaj spasenja (ekonomija), kao novi i konačni savez, nikada neće minuti: nemamo više očekivati ikakvu javnu objavu prije nego se u slavi pojavi naš Gospodin Isus Krist (usp. 1 Tim 6, 14 i Tit 2, 13).

U tom kontekstu valja gledati i razmišljati i o svim privatnim objavama i privatnim ukazanjima koja spominjete, uključujući i ona Marije Valtorte. Ona nisu bogohulna, ali nisu ni za vjernike obvezujuća; ona su svjedočanstvo privatnoga, osobnoga doživljaja i ukazanja. Vjernici, znači, u njih ne moraju vjerovati, jer su dužni vjerovati samo »Bogu objavitelju« kojemu »treba odgovoriti 'poslušnom vjerom' (Rim 16, 26; usp. Rim 1, 6; 2 Kor 10, 5-6) kojom čovjek čitava sebe slobodno Bogu izručuje stavljajući na raspolaganje 'Bogu objavitelju potpuno i odano služenje uma i volje' i dajući slobodan pristanak objavi koju je On dao« (Dei Verbum, 5). U kontekstu Vaše molitvene zajednice u kojoj se pojavila sumnja jer svi članovi ne mogu prihvatiti takav način tumačenja pojedinih biblijskih događaja koji je karakterističan Mariji Valtorti, valja dobro i temeljito razmisliti je li uputno čitati ih i na temelju tih tekstova razmatrati, budući da se za molitvu traži vjera, »a da uzvjerujemo, potrebna nam je Božja milost, koja predusreće i potpomaže, i iznutrašnja pomoć Duha Svetoga da srce pokrene i k Bogu ga obrati, otvori oči duši i dadne 'svima ugodnost pristanka i vjerovanja istini'. A da objavu neprestano sve dublje proničemo, isti Duh Sveti vjeru sveudilj usavršuje svojim darovima« (Dei Verbum, 5).

No, Crkva jednako tako ističe da, premda je objava dovršena, »ipak nije sva potpuno izrečena; na kršćanskoj je vjeri da postupno kroz vjekove dosegne sav domašaj objave. Tijekom stoljeća bilo je takozvanih 'privatnih objava'. Neke od njih je priznao crkveni autoritet. One ipak ne pripadaju u polog vjere. Uloga im nije da 'poboljšaju' ili 'upotpune' konačnu Kristovu objavu, nego da pomognu da se od nje u određenom povijesnom razdoblju potpunije živi. Pod vodstvom crkvenog učiteljstva osjećaj vjernika znade razlučiti i prihvatiti ono što je u takvim objavama Crkvi istiniti poziv Krista ili njegovih svetaca. Kršćanska vjera ne može prihvatiti 'objavâ' koje bi htjele nadići ili ispraviti objavu koja je u Kristu dovršena. Toga ima u nekih nekršćanskih religija, a i u nekih novijih sekta koje se na takvim 'objavama' zasnivaju« (KKC, 65-67). Ako bismo iz toga teksta »izdvojili« neke kriterije za istinitost privatne objave, onda bi oni bili suglasnost sa Svetim pismom, spremnost na trpljenje zbog svjedočenja, usklađenost života sa zahtjevima objave i spremnost na izlaganje kriterijima službene Crkve. Kako veli isusovac Mijo Nikić, privatna objava »treba hraniti vjeru, nadu i ljubav te je u tom svjetlu mjerilo za istinitost i valjanost neke privatne objave usmjerenost prema samome Kristu«. Privatna se objava u Crkvi prepoznaje, dakle, kao autentična prema načelu pravovjernosti, ako je osoba vidioca duševno i ćudoredno zdrava i ako postoje duhovni plodovi na opću korist Crkve. A oni su - od Guadalupe do Lurda - itekako vidljivi. Oko spisa Marije Valtorte, pak, i dalje ostaju određene nejasnoće i nesuglasja.

http://www.glas-koncila.hr/index.php?op ... s_ID=10139

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 10 ruj 2013 08:54 
Odsutan

Zahvaljeno je: 2 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
čuo sam da je Gospa u Međugorju preporučila čitanje Spjeva o Bogočovjeku ali nisam nigdje uspio naći poruku u kojoj to Gospa preporučuje pa ako bi neko ko je upućeniji mogao ovdje staviti tu poruku. I zanima me kojoj vidjelici je to rekla, Vicki, Mirjani ili nekom drugom?

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 10 ruj 2013 09:41 
Odsutan

Pridruzujem se tvom pitanju momak..iako crkva ne brani a niti preporuca da se to cita..ipak je rijec o privatnoj objavi.
ali dobro je znati..
evo ovdje je misljenje jednog mog prijatelja u vjeri o tim spisima.
svakako na pojedincu je da prihvati ili ne.

"OGANJ LJUBAVI

Razmatranja o Čistilištu

U slijedu knjiga s tematikom Čistilišta, i pisaca koji o tome pišu, došao
sam i do Marije Valtorte.
Čitajući o njoj na internetu, primijetio sam dao o njoj ima raznih,
suprotstavljenih mišljenja.
Onda sam shvatio, tako sam i prihvatio, da je...

http://www.duhovnidnevnik.net/index.php ... nj-ljubavi

i tu sam procitao tekst iz glasa koncila..

http://www.glas-koncila.hr/index.php?op ... s_ID=20264

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 10 ruj 2013 10:31 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova

Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 120 zahvala
Vjeroispovjest: Kristoliki
.neki bi odmah jeli Val Tortu...
..i preskočili glavno jelo..
..a na stolu života im se nudi
.živa hrana...Tijelo Kristovo..spasonosno...

..no tko bi udovoljio ljudskoj naravi..
..u potrazi za čudima... 8)

.te da budeš dobar prema drugima ali i prema samom sebi.."..
a kako je tek teško biti BOG nama
..spasiti nas može samo LJUBAV...i to je SVE.."

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 10 ruj 2013 10:53 
Odsutan

naggar napisao:

da..ja sam cuo samo i malo citao..
mene osobno ne zanima, zanimaju me misljenja drugih o tome.
Kako velis naggar..Tijelo Kristovo.
Svojevremeno sam bio na misi u Palmoticevoj..Bazilika Srca Isusova..Svecenik se dotako pitanja o cudima i seminarima na kojima ljudi "nesto" dozive.
Kaze: Ja sam svecenik 35 godina..i nikad nisam nista vidio ni dozivio..imam samo svoju vjeru u Uskrsloga Isusa..i sretan sam zbog toga."
To sam zapamtio i jako me se dojmilo..jer kako kaze Bog, -Vjeruj mi i ja cu ti pokazati..a mi ljudi pak .._pokazi mi pa cu vjerovati :wink:

Meni je medugorje no1..jer tamo idem u vjeri u Isusa..nista nije vaznije od Sv.Mise i sv.pisma..
Pa da je u isto vreme ukazanje i sveta misa, izaberimo ici na Sv.Misu..kaze mi Franjevac :b112:

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 10 ruj 2013 11:12 
Odsutan

Peltrasius napisao:
naggar napisao:

Svojevremeno sam bio na misi u Palmoticevoj..Bazilika Srca Isusova..Svecenik se dotako pitanja o cudima i seminarima na kojima ljudi "nesto" dozive.
Kaze: Ja sam svecenik 35 godina..i nikad nisam nista vidio ni dozivio..imam samo svoju vjeru u Uskrsloga Isusa..i sretan sam zbog toga."
To sam zapamtio i jako me se dojmilo..jer kako kaze Bog, -Vjeruj mi i ja cu ti pokazati..a mi ljudi pak .._pokazi mi pa cu vjerovati :wink:

Meni je medugorje no1..jer tamo idem u vjeri u Isusa..nista nije vaznije od Sv.Mise i sv.pisma..
Pa da je u isto vreme ukazanje i sveta misa, izaberimo ici na Sv.Misu..kaze mi Franjevac :b112:

.kod ..nadahnuća Nebeskim..
..SVE ..lažne objave ..počivaju na nekoj vrsti..automatskog pisanja rukom...

..u Valtorti...kako ona kaže Isus joj nekad govori kako će on "riješti neke stvari" gotovo osvetnički

..To je nespojivo s Isusovim Milosrđem...i objavi koju nam daje časna sestra Marija Faustina Kowalsky
.u njenoj komunikaciji...ISUS uvijek nježno moli...toliko je pun ljubavi milosrđa i razumijevanja..
.u opisima u njenom dnevniku....ona je živjela samozatajno...gotovo do samog kraja njenog kratkog života nitko osim njenog Ispovijedaonika nije znao...koje objave dobiva Faustina..

.."Isus" koji komunicira s Valtortom..nije isti kao i ISUS koji Faustini govori o beskrajnom.. Božanskom Milosrđu..

..a u mom srcu je Faustina...

..tako da mi je Valtorta..strana...makar govori istine u velikom postotku..
..ni faranovi vrači su činili čuda..gotovo kao Mojsije..

Gospod reče Mojsiju i Aronu: Ako s vama govori Faraon i reče vam: Učinite čudo!, tad ćeš reći Aronu: Uzmi štap i baci ga pred Faraona. I on će se prometnuti u zmiju…Aron baci štap svoj pred Faraona i pred sluge njegove, i on se prometnu u zmiju. Ali faraon dozva mudrace i vračare; i vračari egipatski učiniše to isto svojim vračanjem. Oni baciše svoje štapove, i oni se prometnuše u zmije. I štap Aronov proždre njihove štapove..

..NO TO JE MOJA PROSUDBA..
.no tko sam ja ..da vas ..upućujem..
..NEK svak radi po svom...

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 10 ruj 2013 11:18 
Odsutan

citiram te naggar
".kod ..nadahnuća Nebeskim..
..SVE ..lažne objave ..počivaju na nekoj vrsti..automatskog pisanja rukom...

..u Valtorti...kako ona kaže Isus joj nekad govori kako će on "riješti neke stvari" gotovo osvetnički

..To je nespojivo s Isusovim Milosrđem...i objavi koju nam daje časna sestra Marija Faustina Kowalsky
.u njenoj komunikaciji...ISUS uvijek nježno moli...toliko je pun ljubavi milosrđa i razumijevanja..
.u opisima u njenom dnevniku....ona je živjela samozatajno...gotovo do samog kraja njenog kratkog života nitko osim njenog Ispovijedaonika nije znao...koje objave dobiva Faustina..

.."Isus" koji komunicira s Valtortom..nije isti kao i ISUS koji Faustini govori o beskrajnom.. Božanskom Milosrđu..

..a u mom srcu je Faustina...

..tako da mi je Valtorta..strana...makar govori istine u velikom postotku..
..ni faranovi vrači su činili čuda..gotovo kao Mojsije.."

Tako i ja..procital sam cjeli dnevnik Casne sestre Faustine, nesto najljepse od sve kvalitetne katolicke literature koju imam..i zadivljen sam.
Ovo o "valtorti" uzimam s rezervom..al sam cuo da ju izdaju izdavacke kuce i neki ljudi dodu do tih knjiga pa me bas zanimalo drugo misljenje..
BtB

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 10 ruj 2013 11:22 
Odsutan

Zahvaljeno je: 2 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Peltrasius napisao:

meni je Valtorta odlična i rado čitam Spjev o Bogočovjeku. U onom članku iz Glasa Koncila stoji da to djelo nije od Crkve osuđeno niti sam igdje naišao na sličan podatak pa ne vidim razlog zašto ne bi to čitao jer ima puno odličnih stvari koje tamo pišu. Meni su se razjasnije mnoge stvari čitajući to djelo.

S druge strane mogu reći da je Bog napravio puno čuda u mom životu ali isto tako ne tražim čuda da bi vjerovao u Isusa niti zbog čuda čitam Valtortu

Zadnja izmjena: običan momak; 10 ruj 2013 11:30; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 10 ruj 2013 11:25 
Odsutan

običan momak napisao:
Peltrasius napisao:

meni je Valtorta odlična i rado čtiam Spjev o Bogočovjeku. U onom članku iz Glasa Knocila stoji da to djelo nije od Crkve osuđeno niti sam igdje naišao na sličan podatak pa ne vidim razlog zašto ne bi to čitao jer ima puno odličnih stvari koje tamo pišu. Meni su se razjasnije mnoge stvari čitajući to djelo.

S druge strane mogu reći da je Bog napravio puno čuda u mom životu ali isto tako ne tražim čuda da bi vjerovao u Isusa niti zbog čuda čitam Valtortu

..ma u redu je...
...sve ok...
..pa čitanjem se čovjek ..obučava.. :D

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 10 ruj 2013 11:43 
Odsutan

momak napisao..
""S druge strane mogu reći da je Bog napravio puno čuda u mom životu ali isto tako ne tražim čuda da bi vjerovao u Isusa niti zbog čuda čitam Valtortu""

Slazem se..nema loseg u tome..samo zelim reci na prvom mjestu objava je Sv.Pisma..i Sveta Misa.
Takodjer mogu posvjedociti da je Isus u mom zivotu..u teskocama i brigama u radosti i veselju..bio i bude :b112:

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 76 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]