www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 tra 2024 00:06

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 15 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 31 srp 2007 13:28 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 09 stu 2006 18:04
Postovi: 79
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Sveti Grigorije Sinait


O MAŠTANJU, SANJARENJU I O PRELESTI(duhovnoj samoobmani)


Više svega čuvaj um svoj od svih predstava koje ti se budu javljale za vrijeme molitve. Treba odbaciti svako sanjarenje, jer Sveti Oci nam zapovijedaju da za vrijeme molitve čuvamo um svoj od svega što nije molitva da ne bi samo pali u prelest(obmanu). Moleći se, um se mora nalaziti u stanju potpuno istinitom. Maštanje, ma kako divno i primamljivo ono izgledalo, budući proizvoljna tvorevina samog uma, izvodi um iz stanja božanske istine i uvodi ga u stanje samoobmane i obmane (prelesti). Jedan čovjek, bogomoljac dospio je u velike duhovne nevolje zato što je prakticirao pogrešan način moljenja. Evo u čemu se on sastojao: kada su tog bogomoljca doveli jednom iskusnom starcu, monahu da se ispovjedi, upita ga starac odmah:

Kako se moliš?

- Kad se molim Isusu Kristu, ja zamišljam njega raspetog na križu, ili kao da On stoji na oblaku i sluša moju molitvu. Osim toga, stvaram sebi i druge slike: kad se molim Bogorodici, ili kojem drugom svecu ja zamišljam njihov lik u mašti pa im se obraćam riječima molitve kao da su predmenom.

Eto to je ovaj neiskusni bogomoljac ispovjedio starcu. Za vrijeme molitve treba postupati upravo suprotno: um treba što brižljivije čuvati slobodnim od viđenja. Treba odbacivati sve slike i prilike koje bi se ocrtale u našoj uobrazilji, budući da um u molitvi pretstoji nevidljivome Bogu Kojega nikakva tvarna slika ni materijalno obličje ne može predstaviti.

Viđenja stvorena maštom, ako ih um dopusti sebi u molitvi, postat će neprozirna zavjesa i pregradni zid između uma i Boga. Oni koji u toku svojih molitava nikoga i ništa ne vide - vide Boga Sveti Meletije Ispovjednik. Isto tako osjećanja stvorena uobraziljom mogu biti uzrok pada u obmanu. Ko sam sebi stvara slike Raja, svetaca i anđela, te se uzbuđuje i divi takvoj tvorevini mašte ubrzo će osjetiti neku vrstu naslade u duši i po tijelu. To je posljedica brže cirkulacije krvi koja uzbuđuje čula, djeluje na tijelo i, shodno stvara određeno duševno raspoloženje. Takva naslada je tjelesne, čulne prirode, i onaj koji misli da je to duhovno djelovanje molitve, već se nalazi u samoobmani i prelesti. Za vrijeme tih osjećanja veoma često se javlja smijeh (tj. napad smijeha), visokoumlje i utančana taština. Nasuprot tome pravi plod istinske molitve je plač, skrušenost i sagledavanje svoga ništavila. Svetitelji su imali viđenja istinita, i osjećanja radosti i ushićenja, ali su ona bila duhovne prirode, a ne čulne i maštarske. Svi sveti oci koji su opisivali podvig molitve zabranjuju ne samo stvaranje maštarija po vlastitoj volji nego i suglašavanje volje i osjećanja s maštarijama i priviđenjima koja nam se mogu ukazati neočekivano i nezavisno od naše volje, što se zna dogoditi u molitvenom podvigu, a naročito u bezmoloviju. Sve ovo rečeno predstavlja suštinu Grigorijevog učenja o prelesti(obmani) koje se nalazi u Dobrotoljublju.

- Nipošto ne prihvaćaj - govori prepodobni Grigorije Sinait - ako što ugledaš bilo čulnim očima, bilo umom, bilo van sebe, bilo unutar sebe, pa ma to bio lik Kristov, ili anđelski, ili svetiteljski, ili kakva svijetlost. Budi pažljiv i oprezan - nipošto ne prihvaćaj tu pojavu kao istinitu, ne obraćaj na nju nikakve pažnje niti stupaj u razgovor s njome. Nemoj dozvoliti sebi da povjeruješ čemu bilo, nemoj sa svačim da suosjećaš i da se saglašavaš, nemoj brzo da se povjeravaš viđenju čak i kad bi bilo istinito i dobro. Bolje ostani hladan i tuđ prema viđenju i stalno čuvaj um svoj od slika te vrste. Ne daj mu da iznutra, iz sebe samoga, stvara ikakve slike, niti da ostavi u njemu svoj otisak kakva slika izvana. Ko ugleda nešto mišlju ili čuvstvom, makar to bilo i od Boga, i brzo prihvati viđenje, taj lako pada u prelest(obmanu) ili, u krajnjoj liniji, objelodanjuje svoju sklonost i prijemčivost za prelest(obmanu) jer brzo i lakomisleno usvaja viđenja i javljanja. Početnik je dužan da obrati svu svoju pažnju samo na srdačno djelovanje (a to znači čvrsto vezivati um uz riječi molitve propraćajući to skrušenošću srca) i da jedino to smatra ne obmanjujućim. Drugo pak nešto (kao viđenja i duhovna ushićenja) ne treba da prihvaća dok ne dosegne bestrašće. Bog se ne gnjevi na onoga ko, čuvajući se obmane i s krajnjom obazrivošću pazeći na se, odbaci kakvo od Boga poslano viđenje, ne razmotrivši baš najbrižljivije pojavu. Naprotiv, Bog će takvoga pohvaliti za njegovu blagorazumnost. Za onoga ko se bavi molitvom Isusovom i uopće molitvom potpuna i najbolja zaštita od obmane je onaj vid smirenja što ga zovu plačem. Zatim vježbanje u samoukoravnju, samogrdnji i pamćenju svojih grešnih padova i sapletanja, i najzad - molitva Gospodu o izbavljenju od prelesti(obmane).


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 srp 2009 13:09 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 sij 2009 22:22
Postovi: 185
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Eto iako je ovaj post star . Moram da kazem da sam susrela ljude za koje ja mislim da su zastranili. A drugi ih smatraju osobama koje imaju jaku duhovnost. Ta gospodja je tvrdila da je bila u raju ,paklu i cistilistu te opisuje je ih . Govori kako u cistilistu muce duse a meni to grozno zvuci. Da ih zivotinje grizu da su mraku da ih zazidavaju u zidove i sl. Onda kaze da razgovara s dusama iz cistilista te da joj iste dolaze na molitvu. Zatim govori kako ima petrove zalce ja ne znam sta je to pa nemogu ni komentirati. Kaze da je Isus budi svaku noc u 3 h na molitvu. Ali duse iz cistilista u njenoj sobi su mi jezive. Kako takve osobe znaju da je to od Boga??? kako mogu samo pricati pred svima o tome . Kako ne posumnjaju ??? Ja se nebi usudila tako nesto tvrditi.


Sta vi mislite o tome???


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 srp 2009 14:25 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
ivana 2009 napisao:
Eto iako je ovaj post star . Moram da kazem da sam susrela ljude za koje ja mislim da su zastranili. A drugi ih smatraju osobama koje imaju jaku duhovnost. Ta gospodja je tvrdila da je bila u raju ,paklu i cistilistu te opisuje je ih . Govori kako u cistilistu muce duse a meni to grozno zvuci. Da ih zivotinje grizu da su mraku da ih zazidavaju u zidove i sl. Onda kaze da razgovara s dusama iz cistilista te da joj iste dolaze na molitvu. Zatim govori kako ima petrove zalce ja ne znam sta je to pa nemogu ni komentirati. Kaze da je Isus budi svaku noc u 3 h na molitvu. Ali duse iz cistilista u njenoj sobi su mi jezive. Kako takve osobe znaju da je to od Boga??? kako mogu samo pricati pred svima o tome . Kako ne posumnjaju ??? Ja se nebi usudila tako nesto tvrditi.


Sta vi mislite o tome???


Psihijatrija :?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 srp 2009 15:11 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 sij 2009 22:22
Postovi: 185
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
He he he he he . I ja mislim . Ali na zalost ljudi koji odlaze na hodocasca i putuju s njom vjeruju da je istina sto prica. I samo kazu pricajte nam o raju..... I bleje u nju. A mene je iskreno zaprepastila


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 srp 2009 16:01 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2007 20:14
Postovi: 717
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Đavao voli od vjernika napraviti ridikula, odvesti ga u krivovjerje i zastranjenje. Zato sam na strani Crkve koja uvijek preispituje "nadnaravne" događaje, opreza nikad dosta. Vjerujem u darove Duha Svetoga, ali ispitivati treba kako duhove tako i plodove.

BVB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 srp 2009 23:49 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Koja je to žena,je li poznata???Treba se paziti privatnih objava,ali nikako osuđivati ili blatiti osobu,tko zna,možda je istina.Moramo biti strpljivi kao što je crkva strpljiva.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 srp 2009 00:03 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 03 ruj 2008 14:56
Postovi: 22
Lokacija: slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Dali je to možda žena iz Osijeka???


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 srp 2009 08:42 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 sij 2009 22:22
Postovi: 185
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Nisam sigurna da li je iz Osijeka. Upoznala sam ih na hodocascu. Recimo da se njezine vizije pakla ,raja i cistilista ne slazu sa vidjelicama iz Medjugorja . Niti s nijednim drugim vidjelicama. Ne osudjujum ja sam rekla da se nebi usudila javno pred skupinom ljudi pricati o tome. Znaci svako hodocasce u busu prica o tome. Kako moze biti sigurna da je to sve od Boga???? Bas zato sto se to tesko razluci crkva nepriznaje samo tako . I koliko sam citala na netu na vijestima da moras sutiti i neblebetati okolo dok te neispitaju i ne utvrde da li je vidjenje od Boga. I jos dok sam je slusala sam zakljucila da ne slusa svecenike sta govore. Jer da slusa ne bi komentirala takve stvari. Kaze da ako se osoba trese dok se polazu ruke da je isla na reiki sto nije tocno. Ja se tresem a nikada nisam isla na reiki ,a fra Ivo mi je objasnio da nam Bog preko tih reakcija tijela dok nas lijeci pokazuje od cega smo bolesni te od cega nas lijeci. Iskreno ja sve sto me zanima ispitujem svecenike i to iskljucivo karizmate. Fra Ivine knjige takodje savrseno opisuju i tumace takve dogadjaje. Fra Ivo radi doktorat na tom polju i naravno da cu vjerovati covijeku koji je skolovan i jos k tome svecenik nego gospodji koja se neda ni ispraviti. Drzi se svoga. I tako puno slicnih stvari koje se neslazu s svecenickim objasnjenjima je ta gospodja tvrdila tako da joj iskreno ja nevjerujem. Samo me cudi sto je ostali gledaju s divljenjem.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 srp 2009 09:26 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 sij 2009 22:22
Postovi: 185
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
I jos nesto da pitam ako netko zna. Kako mogu duse iz cistilista dolaziti nekome na molitvu????? Ja mislim da duse iz cistilista odande ne izlaze ili se varam??? Koliko se sjecam negdje sam procitala da su ove duse koje nas maltretiraju zlodusi tj. sotonini pomocnici. Mislim da je oni malo vozaju. I da joj se rugaju. Znam da se nasim molitvama duse iz cistilista spasavaju te odlaze u raj .Ali da mi dodju u sobu i bude me na molitvu????? to mi nelici da je s Bozije strane . Mozda sam u krivu to je samo moje misljenje. I da se duse u cistilistu zazidavaju u zidove te da ih muce??? Nas je Bog sama ljubav i nevjerujem da ih muci. Mislim da cu to ispricati sveceniku kad budem isla na razgovor. Bas me zanima misljenje.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 srp 2009 10:38 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Draga sestro,istina je da duše iz čistilišta dolaze na ovaj svijet tražiti molitve,napr.Marija Simma iz Austrije i mnogi drugi sveci,ali to je samo za koje Bog dopusti,to je istina,a imam i paar knjiga o tome.A što se tiće te iz Osijeka,dok god govori da je pakao nešto užasno,dobro je,jer ionako svaka duša i pakao i čistilište proživljava na različit način.Ni majka Terezija koja je bila u paklu nema isto viđenje kao ostali svetci i mistici,uglavnom sve to dođe na isto.No namora značiti da je istina,ali ako nevjeruješ,negriješiš,tako da nebrineš.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 15 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 12 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr