www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 14:54

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 314 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 09 ožu 2018 22:40 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 ruj 2014 20:58
Postovi: 86
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
dujam napisao:
hodocasnik napisao:
Ma veliš :lol: mi smo zanči neki demonstrirali da - ne manje nego više – pljujemo po papama, Crkvi, Nauku i – aime majko – logici! :b101:


Da. Sablaznjavate ljude svojim protestantskim naukom.


hodocasnik napisao:
Brat Duspara je vruć u revnosti i trenutno na pogrešnom kolosjeku, što nije razlog da ga se odbaci ili smatra izgubljenim.. dogodi se to ponekad ljudima.. evo na primjer tebi se dogodilo :b101:


Wait what? :roll:


hodocasnik napisao:
Dobro je da si citirao ove dijelove kada Gospodin govori farizejima o zatvaranju vrata.. imaš li ikakvu predodžbu koliko ljudi si ti svojim pisanjem i osuđivanjem isključio?


Ja ne iskljucujem nikoga iz Crkve, vec se svi mi borimo protiv takvih sarlatana i lazova.


hodocasnik napisao:
Pitanje je zašto je vama problem prihvatiti da nosimo vremenite posljedice grijeha onih koji su bili prije nas, kako to naviješta Crkva? Odnosno da li to ide protiv „vašeg“ Boga?


Da, ovo ide protiv Katolickog Boga:

Zato što su začeta “Bogu iza leđa”, to jest, mimo molitve i duhovne priprave na sveti bračni stvaralački čin – u čisto ljudskoj požudi i strasno raspamećenoj pohoti, bez Duha Svetog od samog začeća, ta djeca su, poput svojih roditelja, jednako siromašna – sasvim tjelesna. Zato se u njihovim obiteljima očituju plodovi tijela: “bludnost, nečistoća, razvratnost, idolopoklonstvo, vračanje, neprijateljstva, svađa, ljubomor, srdžbe, spletkarenja, razdori, strančarenja, zavisti, pijančevanja, pijanke i tome slično.” (Gal 5, 19-21) A kad su djeca svetih roditelja začeta u Duhu Svetom i potpunom predanju Božjem roditeljstvu, onda se u takvim obiteljima jasno očituju plodovi Duha: “ljubav, radost, mir, velikodušnost, uslužnost, dobrota, vjernost, blagost, uzdržljivost.” (Gal 5, 22)

te

Velim da ništa od nabrojanoga nije korijen njezinoga zla. Temeljno je tvoje pitanje: Zašto nemaš blagoslova? Zašto živiš kao da Bog ne postoji i kao da nikad nikom nije dobro činio? Netko ti je oduzeo blagoslov i ostavio u baštinu svoje prokletstvo. Vjerojatno netko među precima, prema prvoj zapovijedi danoj Mojsiju, do trećeg i četvrtog koljena. Možeš li oprostiti toj duši ili tim dušama njihovo zlo? Veli: “Opraštam svima sve samo da ove muke već jednom prestanu.”
Tad sam po očinskim ovlastima sakramenta svete ženidbe molilo za oproštenje grijeha njezinih predaka i u ime Isusovo podijelio joj očinski blagoslov.


Ovo da je netko oduzeo blagoslov i ostavio u bastinu prokletstvo se itekako kosi sa naukom. I to je razlika od kako ti kazes ''da nosimo vremenite posljedice grijeha onih koji su bili prije nas''. Uostalom, sve je receno u Bibliji, i vec se vodila ova rasprava, no izbrisana je vecinom yaslugama Rajkovih sljedbenika. Cisto for the record, da naucis nesto :wink:

Ezekiel 18,1 Dođe mi riječ Jahvina:
Ezekiel 18,2 "Što vam je te o Izraelu ponavljate poslovicu: `Oci jedoše kiselo grožđe, sinovima trnu zubi!`
Ezekiel 18,3 Života mi moga, riječ je Jahve Gospoda: nitko od vas neće više u Izraelu ponavljati tu poslovicu;
Ezekiel 18,4 jer, svi su životi moji, kako život očev tako i život sinovlji. I evo, onaj koji zgriješi, taj će umrijeti.
Ezekiel 18,5 Tko je pravedan i poštuje zakon i pravdu
Ezekiel 18,6 i ne blaguje po gorama i očiju ne podiže kumirima doma Izraelova, ne oskvrnjuje žene bližnjega svoga i ne prilazi ženi dok je nečista;
Ezekiel 18,7 nikomu ne nanosi nasilja, vraća što je u zalog primio i ništa ne otima; kruh svoj dijeli s gladnim, gologa odijeva,
Ezekiel 18,8 ne posuđuje uz dobit i ne uzima pridavka, ruku usteže od nedjela, po istini presuđuje,
Ezekiel 18,9 po mojim naredbama hodi i čuva moje zakone, postupajući po istini - taj je zaista pravedan i taj će živjeti, riječ je Jahve Gospoda.
Ezekiel 18,10 Ali, porodi li on sina nasilnika, koji krv prolijeva ili bratu takvo što učini,
Ezekiel 18,11 a ne radi kao njegov roditelj, nego blaguje po gorama, oskvrnjuje ženu bližnjega;
Ezekiel 18,12 ubogu i bijednu nanosi nasilje, otima, ne vraća što je u zalog primio, oči podiže kumirima čineći gadosti;
Ezekiel 18,13 posuđuje uz dobit i uzima pridavak - ne, takav sin neće živjeti! Učinio je te gadosti i umrijet će, a krv će njegova na njega pasti.
Ezekiel 18,14 A porodi li on sina koji uvidi sve grijehe što ih njegov otac počini, uvidi ih i tako više ne učini;
Ezekiel 18,15 ne blaguje po gorama, očiju ne podiže kumirima doma Izraelova, ne oskvrnjuje žene bližnjega;
Ezekiel 18,16 nikomu ne nanosi nasilja, ne prisvaja zaloga, ništa ne otima, kruh svoj dijeli s gladnim, gologa odijeva;
Ezekiel 18,17 ruku usteže od nedjela, ne uzima dobiti ni pridavka, vrši moje zakone i hodi po mojim naredbama - ne, taj neće umrijeti zbog grijeha očeva, on će živjeti.
Ezekiel 18,18 A njegov otac, koji je nemilice tlačio i pljačkao bližnjega, čineći u narodu što ne valja, zbog svojega će grijeha umrijeti.
Ezekiel 18,19 Ali vi kažete: `Zašto da sin ne snosi očev grijeh?` Zato što sin vrši zakon i pravdu, čuva i vrši sve moje naredbe, živjet će.

Ezekiel 18,20 Onaj koji zgriješi, taj će i umrijeti. Sin neće snositi grijeha očeva, ni otac grijeha sinovljega. Na pravedniku će biti pravda njegova, a na bezbožniku bezbožnost njegova.



Ako ti sad ovo nije jasno, ako ovo stvarno ne razumis, ides na ignore listu.


Ignore lista bi bila konačno jedna tvoja dobra ideja :lol: I tu uglavnom završavaju tvoje dobre ideje :b101:

Zaozbiljno, ovo što pišeš...

Ovo da je netko oduzeo blagoslov i ostavio u bastinu prokletstvo se itekako kosi sa naukom.

..je sa tvoje strane sasvim pogrešno. Ako se pr.neko rodi u obitelji alkoholičara, neće ostati bez jednog nego bez više blagoslova; neimaština, narušeni međuljudski odnosi, mogući zdravstveni problemi itd.

Rajkovo pisanje je neprecizno u smislu da osobi rođenoj u takvoj obitelji niko nije oduzeo blagoslov, jer ga u startu nije ni imala. Nego se radi o tome da Bog i u takvu mizernu ljudsku situaciju ulazi sa svojim Blagoslovom. Taj blagoslov ne garantira ni materijalno blagostanje, ni dobre odnose u obitelji koja možda i dalje živi po svome, niti fizičko ozdravljenje.. Božji blagoslov je silazak u ljudsku bijedu i spašavanje onog navrjednijeg - zaloga vječne sreće - duše. Taj blagoslov niko osim same osobe ne može osobi oduzeti. Kad bi Rajko igdje tvrdio (ako je, izvoli napiši) da neko drugi može osobi oduzeti taj blagoslov, onda bi to bila hereza, po mom mišljenju, iako napominjem da nisam teolog.

Što se tiče citata iz Elizeja.. on se odnosi na to spasonosno Božje djelovanje.. to znamo po tome jer kaže: "Onaj koji zgriješi, taj će i umrijeti. Sin neće snositi grijeha očeva, ni otac grijeha sinovljega. Na pravedniku će biti pravda njegova, a na bezbožniku bezbožnost njegova."

Zbunjujuće može djelovati nastavak; "Sin neće snositi grijeha očeva, ni otac grijeha sinovljega." U Rajkovom primjeru on tvrdi da žena snosi posljedice grijeha djeda (u vezi raka dojke). TAkođer može biti zbunjujuće u KKC kada kaže da ne ostaju ni posljedice grijeha;

"1263 Krštenjem se opraštaju svi grijesi, tj. istočni grijeh i svi osobni grijesi kao i sve kazne za grijehe. U onih, naime, koji su preporođeni ne ostaje ništa što bi ih priječilo da uđu u Kraljevstvo Božje, ni Adamov grijeh, ni osobni grijeh, ni posljedice grijeha (!), od kojih je najteža upravo odvojenost od Boga."

... međutim je jasno da se to ne odnosi na posljedice koje bi "priječile da se uđe u Kraljevstvo Božje". JEr sam KAtekizam kaže da ostaju posljedice koje su vremenite posljedice.. time ni Katekizam ni Sveto Pismo ne negiraju posljedice grijeha u obitelji i u okruženju u kojem osoba živi.

Primjer koji Rajko spominje se odnosi na vremenite posljedice, narušene odnose i zdravlje. Već sam pisao o tom primjeru i ovdje mi se ne da pisati ponovo..

Moje mišljenje, Rajko ima svoje pogreške, ali ovo što ti navodiš kao pogrešku gdje ide protiv Nauka, jednostavno nije pogriješio..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 ožu 2018 22:42 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 ruj 2014 20:58
Postovi: 86
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
francesco1 napisao:
Pitanje za @hodočasnik, ajd nam reci kako je spoznaja istine o nasljedjivanju grijeha via Bundalo direktno utjecala na tvoj život(duhovni)?


pa ako si pratio raspravu, mogao si vidjeti kakvim se tonom ovdje raspravlja.. ne pada mi na pamet u takvoj atmosferi pisati o svom duhovnom životu..

p.s. ono za hdz-sdp je dobra fora :) ali vjerujem da ćeš se složiti da bi hdz mogao drugačije izgledati kad bi "briselskim ćatolicima" rukovodio Stier..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 10 ožu 2018 07:54 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
hodocasnik napisao:
Ignore lista bi bila konačno jedna tvoja dobra ideja



Ajde ti lijepo produzi na ignore listu zbog trolanja. Dakle od 10.03. do 10.05. -og! U meduvremenu bi ti bilo najbolje rjecnik u ruke, za pocetak, pa onda pocni vjezbat logiku, jer vidim da ti ne ide. :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 10 ožu 2018 17:34 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2016 09:59
Postovi: 397
Lokacija: Dolina suza
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
hodocasnik napisao:
francesco1 napisao:
Pitanje za @hodočasnik, ajd nam reci kako je spoznaja istine o nasljedjivanju grijeha via Bundalo direktno utjecala na tvoj život(duhovni)?


pa ako si pratio raspravu, mogao si vidjeti kakvim se tonom ovdje raspravlja.. ne pada mi na pamet u takvoj atmosferi pisati o svom duhovnom životu..
.

Pa svi ljudi i situacije dani su nam da se "okoristimo" s njima u smislu da za vlastito spasenje učinimo sve što je u našoj moći, a Gospodinu "prepustimo"ostalo.. Zato te i pitam, uvijek me to zanimalo, kakve ti imaš "koristi" od Rajka i inih? Kako te Rajko približava Gospodinu.??


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 10 ožu 2018 17:49 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2016 09:59
Postovi: 397
Lokacija: Dolina suza
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
A za temu prokletstva otaca, znam točno što te muči, zašto se u SZ tako nešto toliko ponavlja.. Izrealski narod kao odabrani narod težio je teokratskom uređenju vlasti, te nije bilo svejedno jel kralj bio Salamon ili recimo Ahab.. Ali to je u kontekstu izabranog naroda,a ne Hrvata, ili pak tvoje ili moje obitelji..
Nadam se da me kužiš što hoću reći ako ne mogu poduže objasniti..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 11 ožu 2018 12:08 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 ruj 2014 20:58
Postovi: 86
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
francesco1 napisao:
A za temu prokletstva otaca, znam točno što te muči, zašto se u SZ tako nešto toliko ponavlja.. Izrealski narod kao odabrani narod težio je teokratskom uređenju vlasti, te nije bilo svejedno jel kralj bio Salamon ili recimo Ahab.. Ali to je u kontekstu izabranog naroda,a ne Hrvata, ili pak tvoje ili moje obitelji..
Nadam se da me kužiš što hoću reći ako ne mogu poduže objasniti..


Nije baš da me u ovoj temi išta muči, ali dobro :)

Pretpostavljam da misliš na kršenje Saveza i onda posljedično tome posljedice ispaštanja koje traju kroz naraštaje, o čemu ima puno upozorenja u Starom Zavjetu.. ne radi se toliko o društveno-političkom uređenju koliko o shvaćanju Saveza između obećanog naroda i Boga, koji je puno dublji nego što uopće ta riječ znači kod nas.. preporučam predavanja od Scott Hahna na temu Saveza i koje posljedice onda na narod ima udaljavanje od Boga..

Koliko god je taj Savez posebnost Izraela, i u današnje vrijeme vrijedi isti princip, predavanje grijehu i udaljavanje od Boga u svakom vremenu može voditi do posljedica koje traju kroz više generacija.. činiti grijeh nije samo izolirano na osobu koja ga čini, u smislu da se poigrava sa vlastitim spasenjem, nego ima utejcaj i na njegovu bližu okolinu pa čak i na cijelu zajednicu vjernika.. to nije neobično jer naše shvaćanje Crkve nije neko sociološko-institucionalizirano nego organsko.. Crkva je mistično Tijelo Kristovo..

p.s. već sam rekao d a neću ovdje pisati o svojoj duhovnosti pa ne znam čemu ta propitivanja :l30:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 11 ožu 2018 12:12 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 ruj 2014 20:58
Postovi: 86
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
hodocasnik napisao:
Što se tiče citata iz Elizeja.. on se odnosi na to spasonosno Božje djelovanje.. to znamo po tome jer kaže: "Onaj koji zgriješi, taj će i umrijeti. Sin neće snositi grijeha očeva, ni otac grijeha sinovljega. Na pravedniku će biti pravda njegova, a na bezbožniku bezbožnost njegova."

Zbunjujuće može djelovati nastavak; "Sin neće snositi grijeha očeva, ni otac grijeha sinovljega." U Rajkovom primjeru on tvrdi da žena snosi posljedice grijeha djeda (u vezi raka dojke). TAkođer može biti zbunjujuće u KKC kada kaže da ne ostaju ni posljedice grijeha;

"1263 Krštenjem se opraštaju svi grijesi, tj. istočni grijeh i svi osobni grijesi kao i sve kazne za grijehe. U onih, naime, koji su preporođeni ne ostaje ništa što bi ih priječilo da uđu u Kraljevstvo Božje, ni Adamov grijeh, ni osobni grijeh, ni posljedice grijeha (!), od kojih je najteža upravo odvojenost od Boga."

... međutim je jasno da se to ne odnosi na posljedice koje bi "priječile da se uđe u Kraljevstvo Božje". JEr sam KAtekizam kaže da ostaju posljedice koje su vremenite posljedice.. time ni Katekizam ni Sveto Pismo ne negiraju posljedice grijeha u obitelji i u okruženju u kojem osoba živi.

Primjer koji Rajko spominje se odnosi na vremenite posljedice, narušene odnose i zdravlje. Već sam pisao o tom primjeru i ovdje mi se ne da pisati ponovo..

Moje mišljenje, Rajko ima svoje pogreške, ali ovo što ti navodiš kao pogrešku gdje ide protiv Nauka, jednostavno nije pogriješio..



Ovdje sam napravio pogrešku sa onim "ne"..

rečenica je trebala glasiti: "međutim je jasno da se to odnosi na posljedice koje bi "priječile da se uđe u Kraljevstvo Božje".

Mislim da je jasno da sam tako i htio reći i da se potkrala pogreška sa onim ne.. nadam se ipak da to nije stvorilo zabunu kod nekih ovdje koji izgleda imaju problema sa percipiranjem konteksta :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 11 ožu 2018 12:41 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 ožu 2017 19:26
Postovi: 282
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
Ali koja je tvoja poanta na kraju; da pod riječi "proklestvo" podrazumjevamo vremenite posljedice grijeha (iako nemamo ni jedan releventan dokaz da je tomu tako)? I da je Bundalo mislio isključivo na vremenite posljiedice?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 11 ožu 2018 14:31 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
El Scorpio napisao:
Ali koja je tvoja poanta na kraju; da pod riječi "proklestvo" podrazumjevamo vremenite posljedice grijeha (iako nemamo ni jedan releventan dokaz da je tomu tako)? I da je Bundalo mislio isključivo na vremenite posljiedice?


Zato sto ti psujes tvoji potomci mogu dobit rak dojke? Znas li to? :lol: I onda se tvoji potomci izmole za tebe i nestane rak dojke? :roll: Prokletstvo nisu nikakve vremenite posljedice grijeha. Zna se sto su vremenite posljedice grijeha a psovanje i rak dojke ne spada u tu kategoriju. Zasto? Zato sto se ne moze racionalno dokazat i ne spada u nikakve nadnaravne objave priznate od strane Crkve, nauka. To su necija privatna misljenja, budalastine. A velika je laz na ovo pitanje;


Zašto nemaš blagoslova? Zašto živiš kao da Bog ne postoji i kao da nikad nikom nije dobro činio?


Odgovarat kako Rajko Buncalo odgovara;

Netko ti je oduzeo blagoslov i ostavio u baštinu svoje prokletstvo.

Jedino sam sebi mozes oduzet blagoslov, nitko ti ga drugi ne moze oduzet. Problem je, ja opet ponavljam, u nerazumijevanju znacenja rijeci "blagoslov" i "prokletstvo". Neki (rajko bundalo), tj. vecina, primjetio sam, izjednacavaju blagoslov sa dobrom zivotnom situacijom. No tome nije tako. To sto imas rak ne znaci da nemas blagoslov. To sto nemas para ne znaci da nemas blagoslov. To sto si zrtva tko zna cega ne znaci da nemas blagoslov.
I jos je strasno sto sebi jedan laik umislja, koji uspije natrbunjat toliko gluposti;

Tad sam po očinskim ovlastima sakramenta svete ženidbe molilo za oproštenje grijeha njezinih predaka i u ime Isusovo podijelio joj očinski blagoslov.

Po ocinskim ovlastima (?!?!?!?!) :roll: I on dijeli blagoslov u ime Isusovo. Dakle, sad mozete mislit na koju poziciju on sebe stavlja - on rijesava necije probleme i teske zivotne situacije te dijeli blagoslov u ime Isusovo. Jer, tko vise treba svecenike i duhovnike, zar ne? :roll: Pfff, koja je to sekta...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 11 ožu 2018 17:21 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2016 09:59
Postovi: 397
Lokacija: Dolina suza
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
Belive napisao:
Piše li u KKC-u o prokletstvu otaca?
Mislim da ne :l30: Ispravite me ako griješim. :roll:

Dakle, ako katoliku KKC znači ono što bi mu trebao značiti - nema smisla da se uopće raspravlja o tome što je koji pjesnik htio reći, što riječ "blagoslov" ili "prokletstvo" znače za nekoga (kroz preneseno ili osnovno značenje) ili da se pak interpretiraju rečenice nekog laika.

Pa toga nema u KKC jer to ne postoji u načinu na kojeg ga pojedinici interpretiraju..Uzimaju se dva retka iz SZ u kojem se priča o grijesima otaca,i naslažu se cijela učenja i teorije..Ezekijel 18 je dovoljan da razriješi sve te "probleme" koje su očito mučile i Židove u to vrijeme, a Isusovo ozdravljenje epileptičara samo stavlja točku na i.
Što se tiče naslijeđivanja bolesti,jasno je da pojedine porodice imaju problema sa hereditarnim opterećenjima u području tjelesnih bolesti,ali to je područje medicine a ne duhovnosti.Grijesi ako se gledaju u kontekstu duhovnih bolesti se ne nasljeđuju, odmakni dijete iz obitelji alkoholičara i udomi ga u drugu obitelj,ono neće biti alkoholičar po nasljeđu, ali ostaju mu u nasljeđuju pojedini rizici za karcinome itd.Tu se i medicina slozila,i unatoč gomili studija nije uhvaćen gen za alkoholizam,a jako dobro se recimo poznaju se geni za karcinom dojke..


Zadnja izmjena: francesco1; 11 ožu 2018 17:39; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 314 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 12 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr