www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 23:02

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 314 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 32  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 09 ožu 2018 14:07 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 kol 2017 10:12
Postovi: 658
Podijelio: 27 zahvala
Zahvaljeno je: 43 zahvala
El Scorpio napisao:
IZMEĐU NEBA I ZEMLJE napisao:
Po tebi prokletstvo ne postoji?
Meni to zvuči ko da netko negira samog Sotonu.
Uzrok prokletstva je grijeh.


Primijeti da prokletstvo ne postoji.

Ma ja sam samo citirala nekog u vezi prokletstva,pa odgovorila na to.Pogriješila sam,nisam ostavila ime na koje sam odgovorila..ne vjerujem baš u prokletstva...odnosno,djeluju na onog tko vjeruje u to.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 ožu 2018 14:12 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 kol 2017 10:12
Postovi: 658
Podijelio: 27 zahvala
Zahvaljeno je: 43 zahvala
[quote="dujam"][quote="
Ne vidim neku bitnu razliku izmedu tebe i "pretezno starijih zena" u tom slucaju. Jedina je razlika u motivima, one kao traze odgovore a ti gledas cisto iz dosade? No, psiha funkcionira svima jednako. Reko jedan covek;

Ne gledam samo iz dosade.Zanimljiva mi je socijalna komponenta.Kužiš?Ne kužiš.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 ožu 2018 15:07 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 ožu 2017 19:26
Postovi: 282
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
francesco1 napisao:
El Scorpio napisao:
Primijeti da prokletstvo ne postoji.

Što veliš na Isusovo proklinjanje smokve kod Marka.. Meditacija na te retke gurnula me u početke mog pravog duhovnog života negdje sam bio tvojih godina ili malo stariji..


Da, taj dio Markova evanđelja dosta je upečatljiv. Jako dobro objašnjenje upravo tog dijela nalazi se na slijedećem liknu;

https://www.bitno.net/vjera/pitajte-svecenika/neplodna-smokva-isus-proklinje/

Treba pročitati, da sad ne kopiram cijeli članak.

Postoji i jedno možda još upečatljivije "proklesto", ono središnje "proklestvo" Staroga zavjeta;


Postanak 3,17 A čovjeku reče: "Jer si poslušao glas svoje žene te jeo sa stabla s kojega sam ti zabranio jesti rekavši: S njega da nisi jeo! - evo: Zemlja neka je zbog tebe prokleta: s trudom ćeš se od nje hraniti svega vijeka svog!
Postanak 3,18 Rađat će ti trnjem i korovom, a hranit ćeš se poljskim raslinjem.
Postanak 3,19 U znoju lica svoga kruh svoj ćeš jesti dokle se u zemlju ne vratiš: ta iz zemlje uzet si bio - prah si, u prah ćeš se i vratiti.


Međutim, KKC je tu vrlo eksplicitan - čovjek je s Bogom pomiren u osobi Isusa Krista, njegovom mukom i konačnom smrti na križu dovršen je čin spasenja i, u osobi Isusa Krista, iskazano je milosrđe svakome čovjeku.

Sjetimo se, KKC eksplicite veli;

1263 Krštenjem se opraštaju svi grijesi, tj. istočni grijeh i svi osobni grijesi kao i sve kazne za grijehe. U onih, naime, koji su preporođeni ne ostaje ništa što bi ih priječilo da uđu u Kraljevstvo Božje, ni Adamov grijeh, ni osobni grijeh, ni posljedice grijeha (!), od kojih je najteža upravo odvojenost od Boga. KKC

S time u vezi;

Ezekiel 18,19 Ali vi kažete: `Zašto da sin ne snosi očev grijeh?` Zato što sin vrši zakon i pravdu, čuva i vrši sve moje naredbe, živjet će.
Ezekiel 18,20 Onaj koji zgriješi, taj će i umrijeti. Sin neće snositi grijeha očeva, ni otac grijeha sinovljega. Na pravedniku će biti pravda njegova, a na bezbožniku bezbožnost njegova.



Dakle, nameće se zaključak koji je već gore spomenut - jedino se mi sami možemo odvojiti od Boga i time si nametnuti "prokletstvo"; tvrditi da je uzrok naše odvojenosti od Boga, a time i našeg tobožnjeg "proklestva", grijeh nekog našeg pretka iz obiteljskog stabla kontradiktorno je svemu gore navadenom. Problem nastaje kada netko ne priznaje logiku pa mu samim time riječ "kontradikcija" ne znači puno.

Za kraj bih još rekao da su ovo zaista teške teme, napose za nas laike i treba se držati onoga što kaže Crkveno učiteljstvo - ni više ni manje od toga.

Napomena: Autor ovog posta nije teolog niti Crkveni naučitelj, stoga ovaj post nije prošao teološku recenziju i kao takav može sadržavati određene terminološke i kontekstualne pogreške - sve su one naravno slučajne naravi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 ožu 2018 15:33 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
IZMEĐU NEBA I ZEMLJE napisao:
Ne gledam samo iz dosade.Zanimljiva mi je socijalna komponenta.Kužiš?Ne kužiš.


Poanta je; motiv je nebitan. Gledas jer nalazis nesto zanimljivo u tome, no u konacnici motiv je nebitan. Samo ti kazem da to sigurno utjece na tebe, jer mozak i psiha tako funkcioniraju. Npr netko moze svako jutro trcat iz dosade, netko zbog treninga, netko zbog posla, itd...No misice ne zanima motiv, te se oni prilagodavaju trcanju. A mozak je "plastican" te ga se oblikuje "mentalnim treninzima" tj. s onim cim ga svakodnevno treniras. Kad gledas svaku vecer TV, tocnije te gatare, tvoj mozak prima odredene infromacije koje pohranjuje i procesuira. E sad, tu je problem sto tvoj mozak svaku vecer procesuira glupe informacije, te tvoj mozak - tila netila - smatra to bitnim, upravo zato sto se ta radnja svakodnevno odvija. Tako da ce ti mozak s vremenom cak i pohranjivat energiju koja je nuzna za tvoj "vecernji ritual". - Problem gledanja glupih emisija. A drugi, opasniji problem;
A informacije kojima hranis svoj mozak u konacnici se pohranjuju, te ostaju kako u svijesti tako i u podsvijesti. U najboljem slucaju svjesno mozes odbit sve iracionalne stvari, no podsvijest se ne moze kontrolirat - i tu lezi problem. A problem je sljedeci; ako necemu dajes svoju paznju onda mu time dajes i moc. Jung je tu podsvijest (ugrubo) objasnio snovima; ako sanjas zmaja i u snu ga pogledas i krenes se borit s njim onda dajes zmaju moc, i jedini nacin da ga pobijedis jest da i sam postanes jos strasnije cudoviste. No, s druge strane, ako ignoriras zmaja i ne udes u borbu s njim onda te on ne moze pobijedit u borbi jer do borbe nece ni doc, drugim rijecima ignoriranjem njega ignoriras i njegovu moc. Zato Crkva i savjetuje ne citat odredene knjige, gledat neke filmove itd... Jer gledanjem tj. citanjem im dajes moc.
Tako da razmisljanje; "procitat cu ovo, gledat cu ono i to nece utjecat na mene" je pogresno. Em ce utjecat na tebe, em takvim stvarima dajes moc.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 ožu 2018 15:46 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
El Scorpio napisao:
Dakle, nameće se zaključak koji je već gore spomenut - jedino se mi sami možemo odvojiti od Boga i time si nametnuti "prokletstvo"; tvrditi da je uzrok naše odvojenosti od Boga, a time i našeg tobožnjeg "proklestva", grijeh nekog našeg pretka iz obiteljskog stabla kontradiktorno je svemu gore navadenom. Problem nastaje kada netko ne priznaje logiku pa mu samim time riječ "kontradikcija" ne znači puno.


Tocno to. Inace i Crkva jos uvijek dijeli prokletstva. Problem je (po meni) u definiciji te rijeci. Kod nas(U NARODU) se znacenje te rijeci totalno iskrivilo da je skoro nemoguce pricat o tome u pravom kontekstu bez prethodno detaljne analize te rijeci. S obzirom da neki ljudi, kao sto si naveo, nisu u stanju prihvatit logiku kao istinit proces, tesko da bi mogli i ovo drugo pohvatat.
Inace, Isusovci, moj najdrazi red, vecinom ne pridaju "paznju" ni zlu ni sotoni, vec se iskljucivo orijentiraju na Boga.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 ožu 2018 16:31 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2016 09:59
Postovi: 397
Lokacija: Dolina suza
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
naggar napisao:
Belive napisao:
https://zenavrsna.com/cemu-sluzi-mjesecnica/9123

Možda nisam mjerodavna, ali postoji li nešto bezveznije napisano? :roll:


..postoji, tvoj komentar.. :D

,,ponekad su istine , teško neprihvatljive i na prvi pogled , sulude,
..no ljudi barataju samo , sa vrhom sante leda,
a onaj veliki dio ,sante leda ispod mora, skriven je u tajnosti ,daleko od svijeta,
..tek se tu i tamo, nekom otkrije u , daru spoznaje..

Mislim da bi ti neki drugi trebali "zamjeniti" taj svoj dar spoznaje za dar poniznosti. :D
Apropo Rajka i mjesečnice ja mislim da žene u tom periodu mjesečnice treba protjerati u šupe ko u Nepalu (chaupadi tradicija) jerbo nije se sa vragom kockati.. :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 ožu 2018 17:07 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2016 09:59
Postovi: 397
Lokacija: Dolina suza
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
Napomena: Autor ovog posta nije teolog niti Crkveni naučitelj, stoga ovaj post nije prošao teološku recenziju i kao takav može sadržavati određene terminološke i kontekstualne pogreške - sve su one naravno slučajne naravi
@el scorpio
Nemoraš se ograđivati pa nitko ovdje koliko znam nije teolog, samo razmjenjujemo iskustva i mišljenja to je valjda jasno. Btw primjećujem kako si se odmah dao na traženje po netu, a vidiš ja to nisam u tvojim godinama imao mogućnosti jer se svaki MB plaćao suhim zlatom, e sada zamisli da smo u dobu pred 200-njak godina i da smo nepismeni i da nam je jedini tumač u selu neko tipa Rajko..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 ožu 2018 17:11 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
francesco1 napisao:
i da nam je jedini tumač u selu neko tipa Rajko..


https://imgur.com/a/fZifm


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 ožu 2018 18:33 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Belive napisao:
Mogli bi se ovdje igrati "dovršimo rečenicu" :lol:

"da smo nepismeni i da nam je jedini tumač u selu neko tipa Rajko" mislili bi da je "bajkom evolucije Knez tame razara našu savijest" :roll:

Izvor: https://zenavrsna.com/medjugorje-lurd-fatima/5768


Koja je ovo budaletina...Nemam drugog opisa nego nepismena budaletina. Pogledaj sta on propovijeda, pa ni ne kuzi sto evolucija govori. Svima im je zajednicko; zemlja stara 6000godina, evolucija je laz, i jedino oni ispravno tumace bibliju...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 ožu 2018 18:53 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 ožu 2017 19:26
Postovi: 282
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
francesco1 napisao:
Nemoraš se ograđivati pa nitko ovdje koliko znam nije teolog, samo razmjenjujemo iskustva i mišljenja to je valjda jasno.


Baš zbog toga, da netko ne bi slučajno moj post uzeo kao teološki mjerodavan za bilo što jerbo to je sve temeljeno na dojmovima.

francesco1 napisao:
Btw primjećujem kako si se odmah dao na traženje po netu, a vidiš ja to nisam u tvojim godinama imao mogućnosti jer se svaki MB plaćao suhim zlatom.


Ima internet i dobrih strana, iako nemoj mislit' da smo mi mlađi nešto silno blagoslovljeni što su nam sve informacije nadohvat ruke. Bilo je i prije puno mudrosti.

francesco1 napisao:
e sada zamisli da smo u dobu pred 200-njak godina i da smo nepismeni i da nam je jedini tumač u selu neko tipa Rajko..


Nadasve zanimljiv fiktivni scenarij. Mi bi onda bili među pametnijom škvadrom pa ne bi preuzeli njegove teorije, valjda, nadam se. :D


dujam napisao:
Inace, Isusovci, moj najdrazi red, vecinom ne pridaju "paznju" ni zlu ni sotoni, vec se iskljucivo orijentiraju na Boga.


Ovo bi bilo pametno implementirati u sopstveni život ili barem pokušati.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 314 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 32  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 15 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr