www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 22:45

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 20 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 12 tra 2011 12:49 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 ožu 2011 23:52
Postovi: 585
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 7 zahvala
Čitam zbilja mnogo duhovne literature, no ne znam mogu li reći da li mi je išta tako duboko djelovalo na srce i um kao Ispovijesti sv. Augustina. Ta knjiga je zbirka dragulja, preporučam zaista svakome da si je nabavi....
a sada bi rado podijelila s vama jedan odlomak koji me se danas dojmio:

Prava sreća samo je u Bogu

"Ako ti se sviđaju tjelesa, hvali Boga zbog njih i obrati ljubav svoju na njihova Tvorca, da ne bi u tim stvarima koje ti se sviđaju
postala nemila njemu. Ako ti se sviđaju duše, ljubi ih u Bogu, jer su i one promjenjive, a učvršćene u njemu postaju stalne: inače
bi odlazile i propadale. U njemu ih dakle ljubi i povuci k njemu sa sobom koje možeš reći i reci im: Ovoga ljubimo! On je stvorio
ove stvari i nije daleko. Nije ih stvorio pa otišao, nego su one od njega i u njemu. A gdje je on? Ondje gdje odiše istina. On je u
dubini srca, ali srce je odlutalo od njega. Vratite se grešnici, svome srcu (Iz 46,8)i priljubite se onome koji vas je stvorio. Ostanite uz njega i stajat ćete, počinite u njemu i bit ćete mirni. Kamo idete na strmine? Kamo idete? Dobro što ga ljubite, dolazi od njega, ali je to dobro i slatko samo toliko koliko je povezano s njim; bit će međutim gorko s punim pravom, jer neispravno ljubite što god od njega dolazi, ako njega ostavite. Zašto da još uvijek hodite putovima teškim (Mudr 5,7) i mučnim? Nema počinka ondje gdje ga tražite. Tražite što tražite, ali toga nema gdje tražite. "

Rekla bih da je ovo jedno remek djelo poniznosti, oda ljubavi prema Bogu i ispovijest svoje grešnosti. Sv. Augustin je imao zaista veliki um, bio je mislilac što se može iščitati prema načinu na koji secira svoje grijehe do najmanje pojedinosti. Doista prekrasno za čitati i za razmatrati.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 14 vel 2012 15:54 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 24 svi 2011 17:50
Postovi: 130
Lokacija: varaždin
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Dali tko zna odakle kratice- Ib.7,1 - iz Ispovijesti sa stranice 32? neznam iz koje je to knjige, pa ako ko zna molim pomoć. hvala


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 14 vel 2012 19:27 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
vedro napisao:
Dali tko zna odakle kratice- Ib.7,1 - iz Ispovijesti sa stranice 32? neznam iz koje je to knjige, pa ako ko zna molim pomoć. hvala

Kratica Ib. odnosi se na djelo koje je prethodno citirano. Budući da ovaj odlomak iz "Ispovijesti" izgleda ovako;

Da sam barem pažljivije slušao glas iz tvojih oblaka: Oni će trpjeti napasti tijela, a vas ja od toga pošteđujem (1 Kor 7,28). Zatim: Dobro je za čovjeka da ne dira žene (Ib. 7,1). Aurelije Augustin "Ispovijesti"

Dakle, u ovom slučaju Augustin se prvo pozvao na sveto pismo (1 Kor 7,28), a zatim je stavio kraticu (Ib. 7.1), što znači da se opet poziva na sveto pismo, konkretno 1 Kor 7,1.

Upravo tako 1 Kor 7,1 zvuči: Dobro je čovjeku ne dotaći ženu.

Kratica Ib. još se može označavat kao: Isto, Ibidem, Ibid.,


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 14 vel 2012 19:57 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 24 svi 2011 17:50
Postovi: 130
Lokacija: varaždin
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Zahvaljujem na objašnjenju Fran! :b112:
Čitam, pa vidim da citira bibliju, a te knjige nema u bibliji.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 vel 2012 20:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 ožu 2011 23:52
Postovi: 585
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 7 zahvala
da nastavim gdje sam davno stala.. :roll:

Citirat ću neke dijelovi iz Ispovijesti.. iako tako je teško odabrati neki dio, svi su jednostavno predivni i duboki.

Ljubav prema sebi

Unutar također, duboko u nama ima drugo zlo iste vrste napasti, zlo od kojega propadaju oni koji se sviđaju sebi zbog sebe, ma koliko se drugima ili ne sviđali ili im bili odbojni pa i ne nastojali omiljeti drugima. Ali oni koji se sviđaju sebi uvelike su nemili tebi ne samo zbog toga što stvari koje nisu dobre drže dobrima nego i zbog toga što se hvale tvojim darovima kao svojima, ili priznaju doduše da su tvoji, ali ih pripisuju svojim zaslugama, ili priznaju i to da su od tvoje milosti, ali veselje zbog nje ne dijele s drugima, nego su drugima zavidni na njoj.
U svim ovim i ovakvim opasnostima i mukama ti vidiš drhtaj moga srca, i ja više osjećam da ti moje rane odmah liječiš nego da ne primam novih.

Djelovanje Duha Svetoga u nama

Odavde neka slijedi tko može svojim shvaćanjem tvoga Apostola kad kaže da je ljubav tvoja razlivena u našim srcima po Duhu Svetome koji nam je dan (Rim 5,5); kad nas uči o duhovnim stvarima i pokazuje nam uzvišeni put (1 Kor 12, 1.31) ljubavi i kad prigiba koljena za nas pred tobom, da upoznamo uzvišenu znanost ljubavi Kristove (Ef 2,14.19).
I stoga je od početka uzvišen lebdio nad vodama.
Kome da govorim, kako da govorim o težini požude koja nas vuče u strmi bezdan i o uzdizanju ljubavi po Duhu tvome koji je lebdio nad vodama?
Kome da govorim? Kako da govorim? Jer nema mjesta u koja se potapamo i iz kojih se izranjamo. Što je sličnije tome i što je različnije od toga? To su naša čuvstva, naše ljubavi, nečistoća našega duha koja nas vuče dolje ljubavlju prema našim brigama, to je tvoja svetost koja nas podiže gore ljubavlju prema sigurnosti, da imamo srce gore kod tebe gdje Duh tvoj lebdi nad vodama, i da dođemo do uzvišenog počinka, kada duša naša prijeđe preko voda koje nemaju supstancije. (Ps 124, 5)


Nekima se sv. Augustin čini kao možda preteško štivo, ali doista nije. Samo malo sabranosti duha i povlačenja u sebe...
Stvari od sv. Terezije Avilske su recimo meni primjer "teškog" štiva ponajprije zbog njenog stila pisanja. Ali svakako se isplati čitati....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 vel 2012 22:25 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 24 svi 2011 17:50
Postovi: 130
Lokacija: varaždin
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Stvorenja ne zadovoljavaju

Bože nad vojskama, obrati nas k sebi i pokaži nam svoje lice, i bit ćemo spašeni! (Ps 80,4).
Jer kamo god se okrene čovječja duša, namjeri se na boli svagdje drugdje osim u tebi, pa makar se okrenula na lijepe stvari izvan tebe i izvan sebe. Ali one nebi uopće postojale kad ne bi bile od tebe.
One nastaju i nestaju, i nastajajući počinju u neku ruku biti, rastu da dođu do svoje savršenosti, a postigavši tu savršenost stare i propadaju: ipak ne stare sve, ali sve propadaju.
Dakle, kad nastaju i teže k postojanju onda što brže rastu da bi postojale, to se više žure u nepostojanje. Takav je njihov zakon.
Samo to si im dao, jer su one dijelovi stvari koje ne postoje sve u isto vrijeme, nego nestajanjem i nastajenjem sve sačinjavaju svemir kojega su dijelovi.
Eto tako se odvija i naš razgovor po zvučnim znakovima. Jer ne može biti potpuna govora ako jedna riječ ne iščezne pošto je odzvonila svoju ulogu, da nastupi nešto drugo.
Neka te hvali zbog njih dušo moja, Bože, Stvoritelju svega! Ali neka se za njih ne uhvati ljepilom ljubavi preko tjelesnih osjetila.
One naime idu kamo su išle, da ih nestane, i želi otpočinuti u onome što ljubi.
A u njima nema gdje, jer one ne miruju: bježe, i tko će ih slijediti tjelesnim osjetilom? Sporo je naime tjelesno osjetilo, jer je osjetilo tijela: to je njegov zakon.
Dovoljno je za drugo, za što je stvoreno, ali nije dovoljno da zaustavi stvari što teku od određenog početka do određenog svršetka. Jer u tvojoj riječi koja ih stvara čuju odredbu: >>Odavde i dovde!<<

-lijek za dušu...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 vel 2012 12:48 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 srp 2007 12:56
Postovi: 2335
Lokacija: Gdje je blago, tamo je i srce..
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 39 zahvala
Ima li itko ovu knjigu u PDF formatu? Jako, jako bih je voljela čim prije još jednom pročitati!

Molim vas, javite mi ako je tko ima! Hvala!! :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2012 13:11 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 ožu 2011 23:52
Postovi: 585
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 7 zahvala
Ispovijedati se pred ljudima


Što ja dakle imam s ljudima da oni moraju čuti moje ispovijesti, kao da će oni izliječiti sve slabosti moje (Ps 103,3)?
Rod su radoznali, željan da upozna tuđi život, ali lijen da popravi svoj! Što žele čuti od mene tko sam, a ne žele od tebe
čuti tko su oni? I odakle znaju kad o meni slušaju od mene samoga da li govorim istinu, kad nijedan čovjek ne zna što se događa u čovjeku osim duha čovječjega koji je u njemu (1Kor 2,11)? Ali ako od tebe čuju o sebi, neće moći reći: Laže Gospodin.
Jer što znači od tebe čuti o sebi nego upoznati samoga sebe? A tko može upoznati sebe pa reći: Krivo je, ako sam ne bi lagao? Ali budući da ljubav sve vjeruje (1Kor 13,7), među onima dakako koje međusobno povezuje u jednu cjelinu, i ja se Gospodine tebi ispovijedam i tako da čuju ljudi kojima ne mogu dokazati da govorim istinu, ali mi vjeruju oni kod kojih mi uši otvara ljubav.

Opasnost od taštine

Bijedan sam i ubog (Ps 109,22) i bolji sam kad se u skrovitom jecanju ne sviđam sebi nego tražim tvoje milosrđe, dok se ne poprave nedostaci moji i dovedu do onoga mira kojega ne pozna oko preuzetna čovjeka. A govor koji izlazi iz naših usta i djela što ih ljudi opažaju sadrže vrlo opasnu napast koja nastaje iz ljubavi prema pohvali; ta ljubav katkada moljaka priznanja i skuplja ih da se nekako istakne naša osoba: napastuje me i onda kad je ja koristim na sebi, baš time što je korim, i često se čovjek s većom taštinom hvali da prezire taštu slavu, i zato se više ne hvali samim preziranjem slave, jer je ne prezire kad se hvali.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 10 ožu 2012 21:20 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 24 svi 2011 17:50
Postovi: 130
Lokacija: varaždin
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Radost zbog obraćenja

O Gospodine, ja sam sluga tvoj, sluga tvoj i sin službenice tvoje. Ti si raskidao okove moje, tebi ću prinijeti žrtvu hvale (Ps 116,16sl). Neka te hvali srce moje i jezik moj, i sve kosti moje neka govore: Gospodine, tko je sličan tebi? (Ps 35,10). Neka tako govore, a ti odgovori meni i kaži duši mojoj: Spasenje tvoje ja sam (Ps 35,3).
Tko sam bio i kakav sam bio ja? Kakva zla nije bilo u mojim djelima, ili ako ne u djelima, u mojim riječima, ili ako ne u riječima, u mojoj volji? Ti si pak, Gospodine, dobar i milosrdan: desnica je tvoja pogledala u dubinu moje smrti i iz dna moga srca iščupala bezdan pokvarenosti. A sve je bilo u ovome: ne htjeti što sam ja htio, a htjeti što si ti htio.
Ali gdje je bila moja slobodna volja kroz toliki niz godina? Iz kojeg li je dubokog i tajnovitog skrovišta u jednom času iskrsla, da prignem šiju pod tvoj blagi jaram i podmetnem ramena pod lako breme tvoje, Kriste Isuse, pomoći moja i Otkupitelju moj (Ps 19,15)? Kako mi je najednom postalo slatko biti lišen slatkoća ludosti mojih. Prije sam se bojao izgubiti ih, a sad mi je bilo veselje napustiti ih.
Ti si ih izbacivao iz mene, ti prava i najviša slatkoćo, izbacivao si ih i ulazio mjesto njih, slađi od svake naslade, ali ne tijelu i krvi, svjetliji od svake svjetlosti, ali skrovitiji od svake tajne, uzvišeniji od svake časti, ali ne za one koji se uzvisuju u sebi. Već je duša moja bila slobodna od jetkih briga častohleplja i stjecanja novca, valjanja i nadraživanja u svrabu požuda; i tepao sam tebi, svjetlosti svojoj, bogatstvu svome i spasu svome, Gospodinu Bogu svome.
Knjiga deveta, Glava 1.
:a1250:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 10 ožu 2012 23:21 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 21 lis 2009 13:19
Postovi: 190
Lokacija: Hrvatska, Rijeka
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ela bredi napisao:
Ima li itko ovu knjigu u PDF formatu? Jako, jako bih je voljela čim prije još jednom pročitati!

Molim vas, javite mi ako je tko ima! Hvala!! :D


Imam ja. Pošalji mi na pp svoj e-mail, pa ti pošaljem.. BB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 20 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 8 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr