www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 21 tra 2018 10:39

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 21 pro 2017 22:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 8 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Status: U braku
salto napisao:
Hvala Billy na linku. Knjiga je rasprodana u Verbumu i ne može se više nabaviti... Srećom, može se iznajmiti u bolje opskrbljenim knjižnicama.

Knjiga je rasprodana ali je dostupna u Verbumu u džepnom uvezu.
Manji format, sitnija slova, ali i manja cijena knjige.

http://verbum.hr/knjige/o-molitvi-i-razmatranju-dzepni-uvez-5625/

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 22 pro 2017 08:30 
Odsutan

Podijelio: 31 zahvala
Zahvaljeno je: 18 zahvala
Vjeroispovjest: kršćanin
Billy napisao:
salto napisao:
Hvala Billy na linku. Knjiga je rasprodana u Verbumu i ne može se više nabaviti... Srećom, može se iznajmiti u bolje opskrbljenim knjižnicama.

Upravo zvao i glavnu poslovnicu u Splitu. Nema više te knjige ni u jednoj Verbumovoj knjižari za kupiti (niti spomenuta verzija). Čeka se ako će biti izvršeno ponovno tiskanje.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 22 pro 2017 09:17 
Odsutan

Podijelio: 8 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Status: U braku
salto napisao:
Billy napisao:
salto napisao:

Upravo zvao i glavnu poslovnicu u Splitu. Nema više te knjige ni u jednoj Verbumovoj knjižari za kupiti (niti spomenuta verzija). Čeka se ako će biti izvršeno ponovno tiskanje.

Dakle, prodalo se sve.
Nisu još na stranicama ažurirali status.
Jednako tako prodala se jedna mala knjižica koju nikako da nabavim.
Ima li tko Dvije molitve Kristu - Giovanni Papini
http://verbum.hr/knjige/dvije-molitve-kristu-157/
Postoji u nekoliko knjižnica za posuditi ali i skenirana bi bila ok.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 22 pro 2017 13:59 
Odsutan

Evo jedne rečenice iz ovog remek-djela od Svetog Petra Alkantarskog-možda mnoge potakne na čitanje:
str.62. Pobožnosti mnogo koristi tjelesna strogost i odricanje: suzdržavanje od hrane, uživanje povrća, tvrdi ležaj, pokornički pojas, bičevanje i drugo tomu slično. :wink:

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 22 pro 2017 17:19 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova

Podijelio: 133 zahvala
Zahvaljeno je: 58 zahvala
Status: Solo
salto napisao:
Evo jedne rečenice iz ovog remek-djela od Svetog Petra Alkantarskog-možda mnoge potakne na čitanje:
str.62. Pobožnosti mnogo koristi tjelesna strogost i odricanje: suzdržavanje od hrane, uživanje povrća, tvrdi ležaj, pokornički pojas, bičevanje i drugo tomu slično. :wink:

bicevanje?

They don't come out(words) smooth and in conjunction with your brain the way normal people's words do; they come out in chunks as if from a crushed-ice dispenser; you stumble on them as they gather behind your lower lip. So you just keep quiet.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 22 pro 2017 18:09 
Odsutan

dujam napisao:
salto napisao:

bicevanje?

Da, tako piše. Nema popusta kod njega... Samo moramo ipak biti svjesni da je on bio osnivač strožeg reda male braće :a1250:
http://sveci.net/index.php/component/co ... lkantarski

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 22 pro 2017 18:19 
Odsutan

Podijelio: 133 zahvala
Zahvaljeno je: 58 zahvala
Status: Solo
salto napisao:
dujam napisao:
salto napisao:

bicevanje?

Da, tako piše. Nema popusta kod njega... Samo moramo ipak biti svjesni da je on bio osnivač strožeg reda male braće :a1250:
http://sveci.net/index.php/component/co ... lkantarski

Ja neman naklonost nikakvim nastranim duhovnostima, a to smatram nastranim...Dapace, bicevanje samog sebe bi bio grijeh..

They don't come out(words) smooth and in conjunction with your brain the way normal people's words do; they come out in chunks as if from a crushed-ice dispenser; you stumble on them as they gather behind your lower lip. So you just keep quiet.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 22 pro 2017 20:21 
Odsutan

Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 79 zahvala
salto napisao:

Kontekst bičevanja, danas, prvenstveno se povezuje s mazohizmom, a onda i na parafilije – a još više je weird – salto, pa kud ste baš od cijele knjige ovu rečenicu citirali?
Ono, oprostite, ali to je malo čudno i ja prva neću ovu knjigu uzeti čitati ako je takva jer me (iskreno) takvo što ne zanima.

Ipak, s druge strane, tko smo mi da dovodimo u pitanje svetost tog svetca i valja uzeti vremenski kontekst nastanka djela i činjenicu da govorimo o franjevcima i drugom dobu. Jedan od rijetkih životopisa svetaca kojeg sam čitala (prije niti 10 dana) je onaj svetog Franje gdje je životopisac napisao da se i sveti Franjo bičevanjem samog sebe odupruo pozivu đavla koji ga je poticao na bludnost i toga se baš sjećam jer mi je u glavi bilo onako - "oookkk" s milijun upitnika - http://www.franjevci-split.hr/index.php ... 4&Itemid=7

Opće poznato je da je većina (ako ne i svi) franjevačkih redovi, nažalost, do određenog vremena / doba u svojoj povijesti imali pokorničke vježbe (nošenje pokorničkog pojasa i bičevanje) što su (koliko ja znam svi redovi danas – što je i normalno – napustili), a od toga je ostao samo „pokornički post“.

A da bude more specific ja sam davno čitala, a baš sam (prek)jučer na drugoj temi pisala kako su mi duhovne vježbe sv. Ignacija preporučane kao „presonal benefit“ / i kad sam o tim vježbama čitala https://www.injigo.com/documents/929a4d ... 4bbde0.pdf (strana 16.) i tu mi je sve to bilo onako – jer se i tu spominje bičevanje (kod pokore) – što opet ne znači da se danas to provodi u stvarnosti.

Svakako to samo pokazuje da se mijenjamo i da danas nije ono što je bilo u 15. stoljeću. I dobro da je tako.
Pa u 5-6 godina se vide promjene u načinu života, a kamo li ne u 5-6 stoljeća što me podsjetilo na edukaciju na kojoj sam nedavno bila pa smo imali jednu radionicu u kojoj je bilo mnoštvo tvrdnji, a neke od njih su bile:

„Majka je „pljusnula“ dijete po ruci kad je rukom posegnulo za šalicom kave“;
„Djetetu se uskraćuje izlazak jer mora čuvati mlađu sestru“;
„Djeca mlađeg uzrasta ostaju u kući satima jer su roditelji zauzeti“,
„Odrasli kaže djetetu – prestani lupati vratima, to u ovoj kući nije dozvoljeno“,
„Odrasli kaže djetetu – baš si se dobro snašao što nisi platio ulaznicu, bit će nešto od tebe“,
„Dijete iznuđuje novac za sličice od vršnjaka iz razreda“,
„Dijete osnovnoškolskog uzrasta je umorno i pospano u školi jer gleda filmove do kasno u noć“ i sl.

te smo se mi trebali usuglasiti je li određena tvrdnja pokazuje ili ne pokazuje zlostavljanje/zanemarivanje djeteta ako uzmemo činjenicu da je zanemarivanje propuštanje zadovoljenja djetetovih potreba u mjeri koja utječe na djetetov tjelesni i psihički razvoj.

Dakle, ono što želim kazati je da je ovdje (i kod „situacije“ bičevanja / i kod „mojih“ tvrdnji) riječ o tipičnom primjeru sociološke imaginacije jer navedeno uključuje različite psihosociološke aspekte vremena u kojem se živi.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 23 pro 2017 08:11 
Odsutan

Belive napisao:
salto napisao:

Kontekst bičevanja, danas, prvenstveno se povezuje s mazohizmom, a onda i na parafilije – a još više je weird – salto, pa kud ste baš od cijele knjige ovu rečenicu citirali?
Ono, oprostite, ali to je malo čudno i ja prva neću ovu knjigu uzeti čitati ako je takva jer me (iskreno) takvo što ne zanima.

Kao odgovor samo ću citirati bl. Ivana Merza:
"Cijelo kršćanstvo sazdano je na žrtvi. Tko ne zna što je žrtva, ne može razumjeti kršćanstvo. Raspeti je Krist bojna zastava, koja je izvješena u svim kršćanskim kućama. Duboko je značenje vanjske žrtve. Čovjek se sastoji od duše i tijela, zato treba da duša čovječja i tijelo žrtvom iskažu Bogu čast, koji je sve stvorio. (...) Čovjek, koji je gospodar sve prirode, ima pravo da mu sva priroda služi, ali imade stoga i dužnost da kao Gospodaru svega u ime cijele prirode daje Bogu čast i slavu."

Naravski, danas je nama nezamislivo da se bičujemo. Ali, možemo umjesto toga raditi neke drugee žrtvice za spasenje naše i naše braće. :grlim te:

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 10 vel 2018 11:31 
Odsutan

Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 79 zahvala
Za korizmu karmelićani iz Hrvatske, Austrije i Francuske te franjevci iz Pazina organiziraju e-duhovne vježbe.
Mislim da ću ih ja ovog puta preskočiti, ali (iz osobnog iskustva) preporučam i jedne i druge.

O prijavama, načinu provođenja i svemu ostalom (tko nije vidio) piše na sljedećem linku:
https://www.bitno.net/najave/franjevci-iz-pazina/

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]