www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 20 tra 2024 01:43

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 17 ožu 2009 23:37 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 19 lis 2008 20:26
Postovi: 54
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Blažena Katarina ( Kateri ) Tekakwitha

1656 – 1680

Travnja 1656. godine rodila se beba u indijanskom selu pored rijeke Mohawk. Njezina majka je bila kršćanka i željela je da beba bude krštena, a otac joj je bio poglavica plemena koji se žestoko suprotstavio Isusovačkim svećenicima podrijetlom iz Francuske.
„Mali Sunčev zrak“, kako ju je njezina obitelj nazivala, budila je srecu i ljubav svojoj obitelji i prijateljima, ali ta sreća nije dugo potrajala. Kada je imala četiri godine, cijelo selo se zarazilo malim boginjama, od kojih su njezin otac, majka i maleni brat umrli, ostavljajući Kateri obilježenu ožiljcima kao posljedicom bolesti, skoro sasvim slijepu. Njezin ujak je usvaja i daje joj novo ime Tekakwitha (ona koja gura svojim rukama).
Nakon djetinjstva, vid joj se veoma popravio, postala je veoma vešta u Indijanskim poslovima, sakupljala je drva i obradjivala ih. Svoje slobodno vrijeme provodila je sama pored rijeke razmišljajući o Bogu. Njezina nova obitelj nije bila kršćanska, a Kateri je molila Gospodina da je vodi. Napunivši 18. godina, svojoj obitelji je objavila da želi biti kršćanka, na što su oni bili bijesni.
Kod misionara je bila katekumenka, a krštena je na Vazam, 1676. godine, gdje je dobila kršćansko ime Kateri (Katarina). Njezina obitelj ju je nakon krštenja mučila i bila veoma okrutna prema njoj, no Kateri se nikada nije tužila nikome.
Uz pomoć dvojice indijanaca, uspijeva pobijeći i utočište nalazi u kršćanskoj zajednici u Kanadi, gdje i prima prvu pričest na Božić, 1677. godine. Tamo se radila razne poslove, nosila vodu, kuhala i šila, ne propuštajući nijednu misu.
Putujući u Montreal, sreće časne sestre i shvaća što je njen poziv. Učinila je privatne zavjete čistoće, poniznosti i siromaštva i tako u potpunosti sebe posvetila Gospodinu.
Pokore i težak posao često su je činili bolesnom. Nakon velikih bolova i trpljenja, Kateri umire 17. Travnja 1680. godine, u 24. godini. Istog trenutka njezini ožiljci su se povukli, a lice joj je bilo veoma lijepo i svijetlo. A na usnama joj je bio blag osmijeh. Svi nazočni su bili zapanjeni njenom ljepotom.
Papa Ivan Pavao II ju je proglasio blaženom, a spomendan joj je 14. Srpnja.
Zaštitnica je ekologije, zajedno sa sv. Franjom Asiškim.

Devetnica Blaženoj Katarini Tekakwitha

Kateri, voljeno dijete i ljiljane Mohawka, utječem se tvojemu zagovoru u mojoj nevolji
(reci molbu).
Veličam kreposti tvoje duše: ljubav prema Bogu i bližnjemu, poniznosti, poslušnosti, strpljivosti, čistoći i duhu pokore. Daj da i ja nasljedujem tebe u svojemu životu. Moli za mene Dobroga i Milosrdnoga Boga, Koji te je blagoslovio velikim milostima koje su te vodile pravoj vjeri i sve većem stupnju svetosti.
Izmoli mi iskrenu pobožnost prema Svetoj Euharistiji, da i ja mogu voljeti svetu Misu poput tebe, te da i ja često primam Svetu Pričest. Nauči me takodjer, da i ja budem pobožan mome raspetom Spasitelju poput tebe, da i ja mogu radosno nositi svoj križ iz ljubavi prema Njemu, Koji je toliko patio zbog ljubavi prema meni. Najviše te molim, da mi svojim zagovorom pomogneš izbegavati svaki grijeh, da živim sveto i spasim svoju dušu. Amen.
Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu i
Kateri, Ljiljane Mohawka, moli za nas!

P.S. Ovo je prevedeno sa engleskog, stoga sve kritike idu meni..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 ožu 2009 13:07 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 19 lis 2008 20:26
Postovi: 54
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 ožu 2009 13:09 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 19 lis 2008 20:26
Postovi: 54
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 ožu 2009 13:10 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 19 lis 2008 20:26
Postovi: 54
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 ožu 2009 13:12 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 19 lis 2008 20:26
Postovi: 54
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 ožu 2009 20:13 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 19 lis 2008 20:26
Postovi: 54
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 9 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr