www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 16:53

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 248 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 20 stu 2011 19:18 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 tra 2009 21:44
Postovi: 3250
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 14 zahvala
Zahvaljeno je: 32 zahvala
Očajno, bespomoćno, čeznutljivo, plakala sam:

Tiho, strpljivo, s ljubavlju Bog je odgovorio.

Molila sam i vapila za rješenjem svoje sudbine,

A Gospodar je nježno rekao:

„Dijete, čekati moraš.“

„Čekati? Kažeš, čekati!“ hitro odgovaram.

„Bože, trebaju mi odgovori, moram znati zašto!

Je li tvoja ruka prekratka? Ili me nisi čuo?

Po vjeri sam tražila i na Riječ se tvoju pozvala.

Moja budućnost i sve na što se mogu osloniti

U zraku visi, a TI mi kažeš: ČEKAJ?

Treba mi „DA“ , znak IDI,

Ili čak i „NE“ s čim ću se pomiriti.

I, Bože, obećao si da ako vjerujemo,

Samo trebamo tražiti i primit ćemo.

I, Bože, ja sam tražila, i ovo je moj vapaj:

„Umorna sam od traženja, treba mi odgovor!“

Spoznala sam tiho i nježno svoju sudbinu

Slušajući svoga Gospodara kako mi iznova govori: „ČEKAJ.“

Srušila sam se na stolac, poražena i napeta

Mrmljajući na Boga: „DOBRO, ČEKAM...NA ŠTO?“

Tada je On, čini se, kleknuo

I njegove su oči plakale s mojima,

I nježno je rekao: „Mogao bih ti dati znak.

Mogao bi protresti nebesa, pomračiti sunce.

Mogao bih uskrsnuti mrtvaca, pomaknuti planine.

Sve što tražiš, mogao bih ti dati, i sretna bi bila.

Imala bi što bi željela-

Ali ne bi mene poznavala.

Ne bi poznavala dubinu moje ljubavi za svakoga svetog čovjeka;

Ne bi poznavala snagu koju dajem palima;

Ne bi naučila gledati kroz oblake očaja;

Ne bi naučila vjerovati samo znajući da sam tu;

Ne bi poznavala radost počivanja u meni;

Kada su tama i tišina sve što možeš vidjeti.

Nikada ne bi iskusila puninu ljubavi

Kada mir moga Duha silazi poput golubice:

Znala bi da dajem i uzimam,

Ali ne bi poznavala dubinu otkucaja mog srca.

Sjaj moje utjehe kasno u noći,

Vjeru koju dajem kada hodaš slijepa,

Dubinu koja je ponad dobitka onog što tražiš

Od vječnog Boga, koji ionako stvara sve što imaš.

Nikada ne bi znala koliko brzo prolazi bol,

Što znači: „Dovoljna ti je moja milost.“

Da, snovi za tvoje najdraže

ostvarili bi se preko noći.

Ali, kakva li gubitka?! Ako izgubim ono što sam činio u tebi!

Stoga, budi tiho, dijete moje, i s vremenom ćeš vidjeti

Da je najveći dar poznavati mene.

I iako se često čini da moji odgovori strašno kasne,

Moj najdragocjeniji odgovor je i dalje: „ČEKAJ.“


BOOK časopis za promicanje kršćanskih vrednota


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 14 pro 2011 10:55 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 tra 2009 21:44
Postovi: 3250
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 14 zahvala
Zahvaljeno je: 32 zahvala
Htjela sam Ti danas napisati nešto lijepo,
pokazati Ti da se ne bojim,da sam jaka,
ali Bože moj,danas Ti ne znam što napisati.

Danas ću se sakriti od Tebe u najdalji
kutak moje duše jer nemogu danas biti
ono što želiš od mene.

Danas ću u tišini da sjedim i šutim.
Pusti me da šutim Bože moj...
pusti da prođu ovi oblaci koji me gone.

Dok oko mene sve vrvi životom
i svi se spremaju da slave,
mene pusti da u tišini šutim.

Želim šutnjom proći kroz ovaj dan
biti sama u tišini sobe,ali imam
pitanje za Tebe.
Hoćeš li šutjeti sa mnom Bože moj?


Magda


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 sij 2012 14:09 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 tra 2009 21:44
Postovi: 3250
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 14 zahvala
Zahvaljeno je: 32 zahvala
Evo izgleda ova tema kao moj osobni forum, :)



Bože moj,hvala Ti...
hvala što me još uvijek trpiš
nekada sam stvarno sva smušena
i znam da nisam onakva kakva bih trebala biti.
Hvala Ti što si mi poslao Majku našu da mi pomogne.
Hvala Ti Nebeska Majko na svemu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 31 sij 2012 13:49 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 tra 2009 21:44
Postovi: 3250
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 14 zahvala
Zahvaljeno je: 32 zahvala
Ako želiš živjeti prosječnim životom – možeš. To nije loše. Ako si na to pozvan. No ako u sebi osjetiš neke druge melodije.. melodije koje nisu od ''ovoga svijeta''.. note koje je Skladatelj stavio u tebe.. neku pjesmu koja se krije duboko u tebi. Molim te, otpjevaj je. Radi sebe. Možda će se mnogi smijati tvome glasu i neće htjeti plesati na taj ritam, ali ti ćeš se zadnji smijati.
Napaćen, ranjen, umoran.. dati život za svoju pjesmu. I doći Gore – i reći – ''evo me Bože, ja sam pjevao.'' A on će reći – ''Znam, plesao sam.”


Školske sestre franjevke Krista Kralja-juniorat


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 13 vel 2012 21:04 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 tra 2009 21:44
Postovi: 3250
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 14 zahvala
Zahvaljeno je: 32 zahvala
Malo za razmisliti:


ČEKAM TE VANI...

Vidim, odlaziš u crkvu.

Ne zanima me što ćeš u njoj raditi ,iako mislim da ćeš se pomoliti. Nimalo ne marim zato hoćeš li stajati ispred oltara ili tamo kod vrata, hoćeš li moliti sjedeći ili klečeći, pognute glave i zatvorenih očiju... ili ćeš buljiti u sliku na oltaru, udarati se u prsa, micati usnicama, šaptati riječi molitve i prebirati među prstima zrnca svete krunice...
...
Sve su to izvanjske i jednostavne radnje pomoću kojih nije teško prevariti čovjeka.

ČEKAM TE VANI...

Kad izađeš iz crkve i vratiš se među ljude, pripremi se za susret sa mnom. Tada ću te nemilosrdno pratiti, promatrati, suditi, a možda i osuditi. Imam pravo to učiniti. Naime, želim znati: jesi li u crkvi doista razgovarao s Bogom, ili si se samo s njime poigravao?

Želim se uvjeriti čini li molitva čovjeka stvarno drukčijim, boljim?

Uvjerim li se da si ohol, pohlepan, sebičan, svadljiv, uvredljiv, zavidan, brbljav, površan... znat ću da ti molitva ne valja. A uvjerim li se da u obitelji, na poslu, u školi, trgovini, autobusu... ne znaš s ljudima razgovarati, znat ću sigurno da ne znaš ni s Bogom razgovarati.

Ako te neprestano netko treba tješiti i hvaliti, znat ću da u crkvu nisi išao radi Boga, slaviti njega, već obožavati sebe...

Ali budu li tvoje usne izgovarale riječi mira, radosti, povjerenja i utjehe, budu li tvoje oči otvorene za nevolju bližnjega, bude li tvoja ruka podizala nemoćne, bude li tvoje srce imalo razumijevanje za druge, bude li opraštalo i ljubilo, ... znat ću da si u crkvi doista razgovarao s Bogom!

ČEKAM TE VANI...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 10 ožu 2012 13:50 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 tra 2009 21:44
Postovi: 3250
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 14 zahvala
Zahvaljeno je: 32 zahvala
Slika




Koliko ćemo još čavala zabiti Isuse?
Što još trebaš učiniti za nas,a život si dao?
Želimo li slušati samo slatke riječi koje su uhu ugodne,
a nećemo čuti prigovor,nećemo se riještiti grijeha.
Tješimo se riječima, da si milosrdan,da nas ljubiš,
pa ćeš oprostiti,i to je istina, ali...
istina je i da si s bičem potjerao trgovce iz hrama,
istina je da si preljubnicu otpustio,ali nisi rekao da
živi svoj život kao prije,nego si rekao :"Idi i ne griješi više"
Isuse,koliko nam to puta moraš reći?

Bože,Oče nebeski,dao si nam sve.
Dao si nam Majku da brine za nas,da bude most između
neba i zemlje.
Dao si nam Sina,koji je umro za nas i naš spas.
Dao si nam svoju bezgraničnu ljubav.
Što još trebaš dati pa da shvatimo?



Magda


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 ožu 2012 21:58 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 tra 2009 21:44
Postovi: 3250
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 14 zahvala
Zahvaljeno je: 32 zahvala
Evo jedan lijepa i učinkovita pričica kad vam kažu "Ah,da ima Boga....ne bi bilo toga i toga..."

Jedan čovjek otišao je kod frizera ošišati se i obrijati. Kako je frizer počeo s radom počeli su razgovarati.
Razgovarali su o mnogo stvari i o različitim temama,da bi se na kraju dotakli i teme Boga.
Frizer reče:"Ja ne vjerujem da Bog postoji."
... "Zašto to kažete?"- upita ga mušterija.
"Znate ,dovoljno je da izađete na ulicu i shvatite da Bog ne postoji. Recite mi kad bi Bog postojao ,bi li postojalo toliko bolesnih ljudi? Da li bi bilo toliko napuštene djece? Kad bi Bog postojao ne bi bilo ni patnji ni bola. Ne mogu zamilsliti Boga koji bi dozvolio sve ove stvari".
Mušterija promisli na trenutak ali ne odgovori ništa ne želeći zpočinjati raspravu. Frizer završi sa svojim poslom i mušterija napusti radnju. Samo što je izašao iz radnje, vidje na ulici čovjeka sa dugom,nepočešljanom,prljavom kosom i neobrijanom bradom.Izgledao je prljavo i zapušteno.
Mušterija se vrati nazad u radnju i reče frizeru: "Znate što? Frizeri ne postoje."
"Kako to možete reći?"- upita iznenađeni frizer: "Ja sam tu, i ja sam frizer, i upravo sam vas šišao i brijao!"
"Ne!"-viknu mušterija. "Frizeri ne postoje,jer ako postoje, ne bi bilo ljudi sa prljavom dugom kosom i neobrijanom bradom, poput ovog čovjek na ulici."
"Ah, ali frizeri ipak postoje! Te stvari se događaju jer ljudi ne dolaze k meni."
"Točno"- potvrdi mušterija.
"Upravo tako! Bog, također, postoji! Loše stvari se događaju kad ljudi ne idu k NJEMU i kad od NJEGA ne traže pomoć...
Zbog toga postoji toliko patnji i boli u svijetu".


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 21 ožu 2012 19:32 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 15 vel 2012 14:15
Postovi: 429
Lokacija: kc
Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 8 zahvala
Magdo, hvala na frizeru :) imam i ja poučnu priču =>

Planinar

Ovo je priča o planinaru, koji se želio popeti na najvišu planinu. U tu se je pustolovinu upustio nakon dugih godina pripremanja. Budući da je svu slavu želio samo za sebe, odlučio je, da će se na planinu popeti sam! Počeo se uspinjati. Vrijeme je prolazilo, spuštao se mrak. Umjesto da potraži utočište gdje bi prespavao, nastavio je s uspinjanjem, sve dok se nije posve smračilo. Neprozirna noć je zagrlila planinske vrhove. Svud oko njega bila je gusta tama. Nebo i mjesec su bili prekriveni teškim crnim oblacima, nije se vidio ni prst pred okom.Dok se uspinjao, samo nekoliko koraka prije vrha poskliznu se i poče padati strahovitom brzinom. Mogao je vidjeti samo crne točke i osjećati silu teže koja ga je neumitno vukla prema dolje. U trenutku očajničkog straha, pred očima mu se počeše odigravati svi lijepi i ružni trenuci njegovog života. Zastade mu dah. Kada je već pomislio da će umrijeti, osjeti iznenada kako ga zaustavlja uže za koje je bio privezan. Njegovo je tijelo visilo u zraku. Sve što ga je držalo bilo je uže. U tom je trenutku povikao: “Bože, pomozi mi!”
Odjednom se s neba začu dubok glas koji mu odgovori: "Šta želiš da učinim?”
“Spasi me, Bože!”
“Zaista vjeruješ da te mogu spasiti?”
“Naravno da vjerujem!”
“Onda prereži uže za koje si privezan.”
“Molim!“
“PREREŽI UŽE ZA KOJE SI PRIVEZAN.”

Nastala je duga tišina. Čovjek je na kraju ipak odlučio, da će se ipak držati za uže svim svojim snagama. Spasioci pričaju, kako su sljedećeg dana pronašli planinara mrtvog, smrznutog. Njegovo je tijelo visilo na užetu, za koje se grčevito držao… SAMO TRI METRA OD ZEMLJE.
A vi? Koliko ste vezani za svoje uže?
Da li biste ga prerezali?

Imaj pouzdanja u Boga!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 22 ožu 2012 06:59 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
Kći Bilija Grahama, poznatoga američkog propovjednika, intervjuirana je u jutarnjem programu američke televizije. Voditeljica Jane Clayson postavila joj je pitanje u vezi s tragedijom u New Yorku 11. rujna 2001. godine: Kako je Bog mogao dopustiti da se dogodi nešto takvo?


Anne Graham je dala pronicavi odgovor:

"Vjerujem da je Bog duboko rastužen ovom tragedijom, baš kao što smo i mi sami, ali mi sami smo mu odavno rekli da se udalji od naših škola, od naše vlade i iz naših života. A budući da je On pažljiv i poštuje naše odluke, mirno se udaljio.

Kako možemo očekivati da će nam Bog dati svoj blagoslov i zaštitu ako smo mu rekli da nas ostavi na miru? Čini mi se da je sve počelo kada je Madeline O'Hara (koja je poginula i njezino tijelo je nedavno pronađeno) rekla da ne želi nikakve molitve u našim školama, a mi smo se s tim složili.

Zatim je netko rekao: Bolje je ne čitati Bibliju u školama. Bibliju koja kaže: "Ne ubij, ne kradi, ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga", a mi smo se i s tim složili.

Kasnije je doktor Benjamin Spock rekao da ne moramo tući po stražnjici našu djecu kada se zločesto ponašaju, jer bi se njihove osobnosti mogle deformirati i time bi se moglo narušiti njihovo samopoštovanje (sin doktora Spocka je izvršio samoubojstvo), a mi smo i njemu rekli: "U redu", jer smo smatrali da on kao stručnjak zna što je potrebno za našu djecu.

Zatim je netko rekao da je bolje da nastavnici i ravnatelji ne kažnjavaju djecu kada se ne ponašaju korektno. A pedagozi u školama su odlučili da niti jedan nastavnik ne smije dirnuti učenika kada se nekorektno ponaša, jer se nikako ne želi loš publicitet. Mi smo se i tada složili.

Kasnije je netko opet rekao: "Dopustimo našim kćerima da abortiraju ako to žele, a to nećemo reći njihovim roditeljima." I s time smo se složili.

Zatim je neki mudrac iz pedagoškog savjeta škole rekao: "Budući da su dječaci uvijek dječaci i to će oni svejedno učiniti, dajmo im onoliko prezervativa koliko traže, a da bi se mogli zabavljati koliko žele, ali nećemo reći njihovim roditeljima da su prezervative dobili u školi." Opet smo se složili.

Tada su neki od izabranih na izborima rekli: "Nije bitno ono što radimo privatno, sve dok ispunjavamo obveze koje smo preuzeli." Složivši se s njima mi smo rekli: "Nije važno ako netko, uključujući predsjednika, čini sve što ga volja, sve dok sam zaposlen i dok ekonomija dobro stoji."

Poslije toga netko je rekao: "Tiskajmo revije sa slikama golih žena i to nazovimo divljenjem ljepoti ženskog tijela." Opet smo rekli da je i to u redu. Kasnije je netko drugi otišao korak dalje i tiskao fotografije gole djece i sljedećim korakom ih stavio na Internet. Mi smo rekli "Dobro" , jer oni imaju pravo na slobodu riječi.

Zatim je industrija zabave rekla: "Napravimo TV programe i filmove koji potiču blasfemiju, nasilje i seks. Snimajmo glazbu koja potiče na krađu, droge, ubojstva, samoubojstva, sotonske sadržaje." Mi smo tada odgovorili: "Ma to je samo zabava, nema tu nikakvih posljedica i tako nitko ništa ne uzima za ozbiljno i zato idemo naprijed."

Sada se pitamo zašto naša djeca nemaju savjesti. Zašto ne razlikuju dobro od lošega? I zašto se usuđuju ubijati različite od sebe, svoje kolege iz razreda ili sebe same? Vjerojatno, ako dovoljno dugo i intenzivno razmišljamo, možemo naći odgovor. Mislim da se on može vidjeti u rečenici: "Žanjemo ono što smo posijali."

---
"Dragi Bože, zašto nisi spasio malu djevojčicu ubijenu u učionici? Srdačni pozdrav, zabrinuti student."
I uslijedio je odgovor: "Dragi zabrinuti studentu, u škole mi nije dopušteno ući. Srdačni pozdrav, BOG."
---

Bizarno je kako ljudi bez razmišljanja stavljaju Boga beskrajno daleko od sebe i kako se onda čude što svijet ide u pakao. Zanimljivo je kako ljudi vjeruju onome što pišu novine i kako se protive onome što piše Biblija. Čudno je kako sve žele ići u raj, ali u isto vrijeme ne žele vjerovati, ne žele misliti i ne žele činiti ništa od onogašto kaže Biblija. Neshvatljivo je kako netko kaže: "Vjerujem u Boga", a ipak slijedi Sotonu."


http://www.dobrevijesti.hr/
izvori sion. hr.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 tra 2012 20:17 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 tra 2009 21:44
Postovi: 3250
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 14 zahvala
Zahvaljeno je: 32 zahvala
OSTAVLJEN OD LJUDI

Mt 26,56 - A sve se to dogodilo da se ispune Pisma proročka. Tada ga svi učenici ostave i pobjegnu.

Ps 22,12 - Ne udaljuj se od mene, blizu je nevolja, a nikog nema da mi pomogne.

Dok je Isus bio u Getsemanskom vrtu, Juda ga je izdao a Židovi uhitili. Svi Njegovi učenici su Ga napustili, čak i po cijenu da goli pobjegnu (Mk 14,51-52). Svezali su Ga (Iv 18,12) i doveli nazad u grad pred sud Velikog svećenika, koji se nalazi u blizini Gornje sobe.

NEZAKONITI ASPEKTI SUĐENJA ISUSU

Navest ćemo neke nelegalne aspekte suđenja Isusu:
Suđenja su se mogla održavati samo na za to predviđenom mjestu - Sanhredin ( a ne u palači Velikog svećenika).
Suđenja se nisu smjela održavati uoči Sabata, blagdana ili tijekom noći.

Kazna kojom se nekoga proglašava krivim se mogla izreći samo tijekom dana i to nakon suđenja.

PITANJE SVJEDOKA

Pnz 19,15 - Neka ne ustaje jedan jedini svjedok protiv čovjeka ni za koju krivnju i ni za kakav zločin. Kakav god bio prekršaj, neka presuda počiva na iskazu dvojice ili trojice svjedoka.
Pnz 17,6 - Na smrt osuđeni neka se pogubi na iskaz dvojice ili trojice svjedoka. Na riječ jednoga svjedoka ne smije se pogubiti.
Mk 14,56 - Mnogi su doduše lažno svjedočili protiv njega, ali im se svjedočanstva ne slagahu.

Dok je Isus bio na sušenju kod Velikog svećenika ispitivao ga je Anna (Iv 18,13), a vojnik tukao (Iv 8,22). Tada su ga odveli Kaifi i Sanhredinu koji su tražili način da osude Isusa na smrtnu kaznu uz pomoć lažnih svjedočenja. Svjedoci koji su svjedočili protiv Njega nisu se slagali u svojim iskazima.

Prema Zakonu nitko nije mogao biti osuđen a da se svjedočenja dva ili tri svjedoka ne poklapaju. Iako se svjedoci nisu složili, okrivili su Isusa za svetogrđe kada im je On rekao da je Sin Božji. Osuđen je na smrt. Isus je trpio ismijavanje od strane stražara u palači, oni su pljuvali po Njemu, tukli Ga i šamarali. (Mk 14,65) Tijekom suđenja Petar Ga se odrekao tri puta.

Više zakona židovskog društva je bilo prekršeno tijekom procesa suđenja Isusu. Izdvajamo samo neka: (Bucklin)

Ni jedno uhićenje se nije moglo izvršiti tijekom noći.
Vrijeme i datum suđenja su nelegalni zato jer se dogodilo tijekom noći uoči Sabata. Ovo vrijeme je isključilo bilo kakvu šansu za traženje odgode na slijedeći dan.

Sanhredin nije imao ovlast istrage. Postojala je samo pretpostavka da se optužbe istraže na licu mjesta. Sam sud je na Isusovom suđenju sam formulirao optužbe.

Tijekom suđenja optužbe protiv Isusa su se mijenjale. Prvotno je Isus bio optužen za svetogrđe, temeljeno na Njegovoj izjavi da može srušiti i izgraditi Hram Božji za tri dana, kao i za tvrdnju da je Sin Božji. Kada su Ga doveli pred Pilata, optužnica je glasila da se Isus proglasio Kraljem i da ne zagovara plaćanje poreza Rimljanima.

Kako je gore već navedeno, potreba za dvojicom svjedoka kako bi se nekoga osudilo na smrtnu kaznu nije ispoštovana.
Sud se nije sastao na za to zakonski predviđenom mjestu Sanhredina.

Kristu nije dopuštena obrana. Prema židovskom zakonu, iscrpno ispitivanje činjenica koje su svjedoci predočili se trebao dogoditi.
Sanhredin je izrekao smrtnu presudu. Prema Zakonu Sanhredinu nije bilo dozvoljeno osuditi nekoga ili izreći odnosno provesti smrtnu presudu. (Iv 18,31)

Danas hodočasnici mogu posjetiti palaču Velikog svećenika kao i stajati u sred ruševina nekadašnjeg suda. Struktura građevine iz Isusovog doba još uvijek se može vidjeti.

PILATOVA PRESUDA

Mk 15,15 - Hoteći ugoditi svjetini, Pilat im pusti Barabu, a Isusa izbičeva i preda da se razapne.
Sanhredin se sastao rano slijedeće jutro i osudio GA na smrt. (Mt 27,1) S obzirom da Židovi nisu smjeli izvršiti smrtku kaznu Isusa su odveli pred Pilata. Optužnica je sada izmijenjena u navod da Isus tvrdi kako je Kralj i zabranjuje narodu da plaća porez Cezaru. (Lk 23,5) Unatoč ovim optužbama Pilat ne nalazi krivice na Njemu.

Šalje Isusa Herodu. Isus je progovara kod Heroda, osim kada potvrđuje da je Kralj židovski. Herod Ga vraća nazad Pilatu. Pilat ne može uvjeriti gomilu u Isusovu nevinost i naređuje da Isusa ubiju. Neki povijesni izvori govore da se osobu koja je osuđenja na razapinjanje prema rimskim zakonima trebalo prvo izbičevati. (McDowell) Neki drugi vjeruju da Ga je Pilat dao izbičevati nadajući se da će tako dobiti lakšu kaznu (Davis).

Unatoč njegovim naporima, Židovi su tražili da im pusti Barabu a da Isusa osudi na smrt na križu, i pri tom su vapili: "Krv njegova na nas i na djecu našu!" (Mt 27,25) Pilat zatim predade Isusa da Ga se bičuje i razapne.

U ovim trenucima Isus trpi velika fizička zlostavljanja. (Edwards) Tijekom bičevanja, žrtvu se vezali za stup ostavljajući leđa potpuno izloženima. Rimljani su koriostili bič (flagrum) koji se sastoji od malih koštanih i metalnih dijelova prikačenih na brojne kožne trake.

Broj udaraca nije zabilježen u evanđeljima. Broj udaraca prema židovskom zakonu je predviđen Ponovljenim zakonom 25,3, na 40, ali kasnije smanjen na 39 kako bi se spriječili neumjereni udarci pri brojanju greške. (Holmans) Žrtva je često umirala uslijed bičevanja (vjerovalo se da 39 udaraca dovodi kriminalca na korak do smrti).

Rimski zakon nije imao nikakva ograničenja na broju udaraca. (McDowell) Tijekom bičevanja, koža sa leđa bi bila skinuta, sve što se tada moglo vidjeti je krvava masa mišića i kostiju. Ekstremni gubitak krvi je bio posljedica ovakvog bičevanja koje bi žrtvu oslabilo do te mjere da bi svaka žrtva bila u stanju nesvijesti.

RIMSKI SE VOJNICI RUGAJU ISUS I TUKU GA

Mt 27, 28-30 . Svukoše ga pa zaogrnuše skrletnim plaštem. 29Spletoše zatim vijenac od trnja i staviše mu na glavu, a tako i trsku u desnicu. Prigibajući pred njim koljena, izrugivahu ga: "Zdravo, kralju židovski!" Onda pljujući po njemu, uzimahu trsku i udarahu ga njome po glavi.
Isusa su zatim tukli rimski vojnici. Tijekom izrugivanja obukli su Mu plašt, koji je najvjerojatnije pripadao rimskom vojniku, a bio je tamno crvene boje ili grimizni.

Također je nosio i krunu od trnja. Za razliku od tradicionalne koja je bila u obliku otvorenog prstena, stvarna kruna je prekrivala cijelu glavu. (Lumpkin) Trnje je bilo dugo i do 4 cm. Evanđelja svjedoče o tome da su Isusa nakon krunjenja nastavili tući po glavi. Udarci su još više zabijali trnje u glavu (mjesto koje je najviše ispunjeno kapilarima) i čelo, uzrokujući veliko krvarenje.

TRNOVA KRUNA I HALJINA

Post 3, 17-18 - A čovjeku reče: "Jer si poslušao glas svoje žene te jeo sa stabla s kojega sam ti zabranio jesti rekavši: S njega da nisi jeo! - evo: Zemlja neka je zbog tebe prokleta: s trudom ćeš se od nje hraniti svega vijeka svog! Rađat će ti trnjem i korovom, a hranit ćeš se poljskim raslinjem.

Iz 1,18 - "Hajde, dakle, da se pravdamo," govori Jahve. "Budu l' vam grijesi kao grimiz, pobijeljet će poput snijega; kao purpur budu li crveni, postat će kao vuna.
Značenje grimizne haljine i krune od trnja naglašava Isusovo uzimanje grijeha svijeta na svebe. Biblija opisuje grijeh bojom grimiza. (Iz 1,1 a trnje se pojavljuje odmah nakon pada prvih ljudi kao prokletstvo. Znači da su trnje i grimiz simboli koji pokazuju da je Isus na sebe uzeo grijehe (i prokletstvo) svijeta. Nije jasno je li nosio i trovu krunu na križ. Matej opisuje da su Mu Rimljani skinuli odjeći nakon što su ga istukli i obukli Ga nazad u Njegovu odjeću. (Mt 27,31)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 248 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr