www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 18:13

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 
Autor Poruka
PostPostano: 23 vel 2010 16:54 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
MOLITI SA PSALMIMA
(U školi svetoga Augustina)

Večeras, Gospodine, želimo moliti sa psalmima. I ti si ih čitao, razmišljao nad njima i molio s njima. Hvala ti što mogu imati isto iskustvo. Hvala ti što su tako životni.
Psalmi su molitva i škola za molitvu. Onaj koji ih moli ujedno se uči moliti. Bog nam govori kroz sve događaje našega života. Ali on nam posebno govori u Pismu. A Sveto Pismo je upravo njegova Riječ. Pažljivo slušanje Riječi Božje je prvi čin molitve. Evo zašto je potrebno da se za molitvu i to dobru molitvu trebamo najprije staviti u poziciju slušatelja Pisma. U jednom svom govoru sv. Augustin kaže:
Pustimo Bogu da nam govori svojim pismima, govorimo mu mi svojim molitvama. Ako slušamo u poslušnosti njegove riječi, on će se nastaniti u nama, onaj koga tako molimo (Ser. 219).
Psalmi su posebno prikladni da nas priprave za molitvu. Unići u psalme to znači stvarno unići u molitvu. Prepustiti se Psalmima, to znači prepustiti se molitvi.
Sveti Augustin i psalmi
Sv. Augustin je naučio moliti uz pomoć psalama. Psalmi su bili njegova škola molitve. Psalmi su uvijek ostali za njega "božanski himni koji čine ugodu i slast našem duhu kad i sam plač postaje radost" (En. In ps 145, 1). Psalmi će biti najcitiraniji u njegovim djelima. Sv. Augustin se toliko poistovjetio sa psalmima da ih je prihvatio i učinio svojima. On ih je učinio životom svoga života.
Da molimo sa psalmima trebamo unići u svoje srce: da nas riječi psalama dirnu, da nas osvoje, da nas posjeduju. Psalmi su molitve koje su probile iz emocija srca koje vjeruje da nosi pred Bogom sve što mu se događa u životu.
Psalmi su napisani za nas. Duh Sveti ih je nama namijenio. Oni trebaju biti naša prava molitva. Kada ih molimo trebamo se najprije znati staviti u stanje duha koji je vlastit psalmima. Trebamo se prepustiti da nas nosi njihova struja prema Bogu.
Psalmi su molitve koje je Bog objavio. Oni nas uče moliti. Oni su prava škola molitve.
Za osobnu meditaciju
Gospodine, prikazujem ti svoje srce. Tebi ga stavljam na raspolaganje i otvaram da se u njemu nastaniš
Za osobno produbljivanje onoga što smo ovdje natuknuli uzet ćemo 131. psalam. To je psalam koji nosi naslov: Djetinji pokoj u Bogu.
Molim za milost: da se znam prepustiti Bogu kao što se dijete prepušta očevu i majčinu zagrljaju; da osjetim Božju zaštitu i sigurnost. Neka to bude milost koja će me pokrenuti na angažman prema Bogu i drugima, a ne nekakav osjećaj uljuljanosti u lažnu bezbrižnost.
Čitajmo ga najprije s Izraelom zatim s Isusom i onda s našim vremenom
S Izraelom: Proživljavam kako su Izraelci molili i pjevali ovaj psalam. Izrael je jednostavno sretan što može biti ljubljeno dijete. Jesam li kad pokušao moliti tako da se jednostavno stavim u Božju prisutnost i proživljavam radost i sreću što mogu biti pred Bogom?
S Isusom: Misterij Božića nas je familijarizirao i sprijateljio s prizorom majke i djeteta. Kad budem čitao ovaj psalam, posebno ću na to misliti. Gospodine, i ti si poznavao ovaj psalam. Bio ti je drag jer u sebi sadrži toplinu i nježnost osjećaja koji se mogu pojaviti samo između majke i djeteta kada je u njezinu naručju. Ti me tako voliš da želiš zajedno sa mnom proživljavati sigurnost prepuštanja Očevu zagrljaju i njegovu naručju. Pouči me kako se trebam bezuvjetno prepustiti Očevu naručju i u njemu nalaziti mir, radost i sigurnost.
S našim vremenom: U ovom psalmu osjećamo prisutnost mira, tišine, šutnje. Gospodine, molim te za mir u srcu i u duši. Želim s tobom moliti: ne gordi se moje srce, niti se oči uznose. Kako bih volio da je tako u mom životu. Žao mi je što nije…
Ništa više ne željeti osim Boga. Jedna od pouka koju nam daje dijete u majčinu naručju, jest upravo to da ne želi ništa drugo: ono se osjeća dobro, njemu je jednostavno lijepo i ugodno!
Gospodine, želim se smiriti u tvome naručju. Želim osjetiti zagrljaj i toplinu tvojih ruku. Znam, Gospodine, da tvoja ruka životom mojim ravna. Prepuštam se njezinu vodstvu svakoga dana, od ovoga trenutka pa do vječnosti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr