www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 18 tra 2024 18:06

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 205 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 25 tra 2018 22:42 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2016 09:59
Postovi: 397
Lokacija: Dolina suza
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
Mashna, ta diferencijalna slika koju si nam predočila ima samo početne uvjete da većina ljudi koji nam predočavaš ima zajedničko to da rade u istoj firmi i dodatno da si ih svrstala u nekakve razrede po godištu i to je to. Više bi bio sretniji da su mi opisala kakav je duhovni život svakog od tog pojedinca jerbo ipak je ovo katolički i duhovni forum a ne recimo Cosmopoliten i seciranje ljubavnih života kasnih dvadestogodisnjaka, i to bi trebalo biti najbitnije, a o duhovnom životu ni slova..Evo još ću malo filozofirati i nabacati par stvari pa ako ko hoće čitat super, ako ne želi nek ignorira.Pa tako već spominjani Frankl opisuje tri dimenzije bračne ljubavi, Fizička dimenzija ljubavi najjednostavnija je i najosnovnija dimenzija ljubavi. Na biološkom nivou je prisutna nagonska komponenta koja brine o zadovoljenju osnovnim nagona među kojima je i nagon za produženje ljudske vrste. U tijelu čovjek osjeća podražaje i koje čovjeka pripremaju za zadovoljenje osnovnih funkcija(kao i nagoni za piće i hranu).Kroz fizičku dimenziju nije moguće ostvariti bilo kakav dublji odnos, ali je zdrava fizička dimenzija nužna u potpomaganju i razvoju te stabilizaciji ostalih dimenzija.Zatim psihička dimenzija koja uočavi segmente partnerske ličnosti a bazira se na kompatibilnosti životih i svjetonazorskih stavova, zajedničkih interesa i hobija. Zdrava psihička dimenzija preduvjet je za razvoj ljubavi kroz duhovnu dimenziju, ali isto tako nužan je faktor stabilnosti fizičke dimenzije.
Duhovna dimenzija ljubavi je svjesna i tjelesne i
psihičke, te ih uključuje. Osobu volimo radi nje same, a ne radi njenog vanjskog izgleda ili zajedničkog interesa. Na duhovnom nivou volimo osobu u svim njenim dimenzijama radi njezine jedinstvenosti, neponovljivosti, dakle njene biti(bitka)tj.volimo je onakvu zato što jest. S obzirom da je duhovna dimenzija jedina trajna ona je nužna za održanje ljubavi kroz godine bez obzira na promjene kroz koje mogu prolaziti fizička i psihička dimenzija. Duhovna dimenzija tako može poništiti promjene u fizičkoj dimenziji recimo da ti supruga ofarba kosu u crnu i prestane biti plavuša a ti cijeli život misliš da voliš plavuše sada to postaje nebitno, može poništiti psihološke promjene u vidu promjena svjetonazora i sl. Kada bi se dvoje ljudi našlo koje bi ispunili minimume za fizičku i psihološku dimenziju i odmah "udarili" u razvijanje duhovne dimenzije ljubavi odnosi i brakovi rapidno bi opstajali i kvalitetno se razvijali. Naravno, kod katolika tu je neminovan utjecaj Duha Svetog pa bi recimo Dujam i Belive ili bilo ko drugi, uz dovoljno molitve i Bozje milosti mogli u razvijanju duhovne dimenzije njihovog odnosa uspjeli poništit sve razlike na prvoj i drugoj dimenziji i bez problema se kako velis ubračiti
:b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 tra 2018 08:19 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 ožu 2017 19:26
Postovi: 282
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
francesco1 napisao:
Duhovna dimenzija tako može poništiti promjene u fizičkoj dimenziji recimo da ti supruga ofarba kosu u crnu i prestane biti plavuša a ti cijeli život misliš da voliš plavuše


Za mene bi ovo bio dealbreaker, uz svo dužno poštovanje prema duhovnoj dimenziji.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 tra 2018 08:41 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
El Scorpio napisao:
Za mene bi ovo bio dealbreaker, uz svo dužno poštovanje prema duhovnoj dimenziji.


Zamisli El Scorpio, ti bi se usudio volit plavuse :) Kako ne kuzis, mozes ozenit prvu s ulice i kako kaze francesco "uz dovoljno molitve i Bozje milosti mogli u razvijanju duhovne dimenzije njihovog odnosa uspjeli poništit sve razlike na prvoj i drugoj dimenziji i bez problema se kako velis ubračiti". Stvarno se cudim kakve sve gluposti ljudi mogi prosut :roll:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 tra 2018 13:17 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
francesco1 napisao:
.Pa tako već spominjani Frankl opisuje tri dimenzije bračne ljubavi,


Aha, da vidimo :lol:


francesco1 napisao:
Fizička dimenzija ljubavi najjednostavnija je i najosnovnija dimenzija ljubavi. Na biološkom nivou je prisutna nagonska komponenta koja brine o zadovoljenju osnovnim nagona među kojima je i nagon za produženje ljudske vrste. U tijelu čovjek osjeća podražaje i koje čovjeka pripremaju za zadovoljenje osnovnih funkcija(kao i nagoni za piće i hranu).Kroz fizičku dimenziju nije moguće ostvariti bilo kakav dublji odnos, ali je zdrava fizička dimenzija nužna u potpomaganju i razvoju te stabilizaciji ostalih dimenzija.



Aha, ok. To je dakle zdrava fizicka dimenzija. Stoga tu pricu kako to treba zanemarit zaboravi. Ne samo da zdravo treba zanemarit, vec mu treba tezit.


francesco1 napisao:
Zatim psihička dimenzija koja uočavi segmente partnerske ličnosti a bazira se na kompatibilnosti životih i svjetonazorskih stavova, zajedničkih interesa i hobija. Zdrava psihička dimenzija preduvjet je za razvoj ljubavi kroz duhovnu dimenziju, ali isto tako nužan je faktor stabilnosti fizičke dimenzije.



Dakle potrebna je, tj to je preduvjet. Nadam se da znas sto znaci "preduvjet".



francesco1 napisao:
Duhovna dimenzija ljubavi je svjesna i tjelesne i psihičke, te ih uključuje.



Dakle duhovna dimenzija ukljucje tjselesnu i psihicku. Tj., bez jedne od te dvi to nije vise ista kako kazes duhovna dimenzija ljubavi, zar ne? To nije ta "idealna" dimenzija.


francesco1 napisao:
Duhovna dimenzija tako može poništiti promjene u fizičkoj dimenziji recimo da ti supruga ofarba kosu u crnu i prestane biti plavuša a ti cijeli život misliš da voliš plavuše sada to postaje nebitno, može poništiti psihološke promjene u vidu promjena svjetonazora i sl.


LoL. Koje simplificiranje. Kad se dvoje ljudi voli par godina onda to preraste u dublji odnos, i kako ti kazes duhovnu dimenziju. Onda se stvari ne gledaju kako ih gledas na pocetku. Zasto ne? Pa zato jer te nesto treba natjerat da gradis taj odnos s tom osobom; u jednom slucaju fizicka privlacnost, u drugom slucaju karakter, u trecem tko zna sto... Treba ti neki motiv za to. Najzdraviji motivi su fizicka i psihicka privlacnost. Dakle, to 2 je po meni neizostavni uvjet. Ne po meni, vec po zdravom razumu.


francesco1 napisao:
Kada bi se dvoje ljudi našlo koje bi ispunili minimume za fizičku i psihološku dimenziju i odmah "udarili" u razvijanje duhovne dimenzije ljubavi odnosi i brakovi rapidno bi opstajali i kvalitetno se razvijali.



Ja nemrem vjerovat da neko moze pisat ovakve stvari :roll: Pogotovo jos Katolik :roll: Dakle ti tvrdis da se mozes ozenit za neku xy s ulice i da bi se onda brakovi kvalitetno razvijali? Tj. totalno je nebitno za koga bi se ozenia, bitno je samo da imate volju za brak. Meni to djeluje neprirodno.

francesco1 napisao:
Naravno, kod katolika tu je neminovan utjecaj Duha Svetog pa bi recimo Dujam i Belive ili bilo ko drugi, uz dovoljno molitve i Bozje milosti mogli u razvijanju duhovne dimenzije njihovog odnosa uspjeli poništit sve razlike na prvoj i drugoj dimenziji i bez problema se kako velis ubračiti
:b112:



Naravno, Katolici nemjau nikakvog autoriteta nad Duhom Svetim, niti imaju "neminovan utjecaj Duha Svetog" u braku. To su gluposti. Milost se ne moze izvojevat. Tvoja verzija braka se ne razlikuje od dogovorenih brakova. Zanemarimo fizicku i psihicku provlacnost i ajmo u brak. LOL.
Uostalom ti si sasvim slobodan birat s kim ces u brak. Tako da se ti prakticki za nekog mozes ozenit i zbog novca, zbog ljepote, drustvenog statusa, ili tko zna cega. No, najzdraviji je brak ako ima fizicke i psihicke privlacnosti u pocetku, jer onda imas motiva za gradit dublji odnos. Jednostavno, ljudi tako funkcioniraju. Ukoliko jedno od tog dvoje izostaje, onda je to malo teze gradit, jer nemas motiva. Zato bi te zaljubljenost trebala gurat u taj odnos, i zato i zaljubljenost i postoji > da preraste u nesto vise.
Ta prica kako je izgled nebitan, kako je psiha nebitna jest opis koji nastoji
" osiromašiti i ogoliti nešto takvo lijepo i vrijedno kao supružnička ljubav"


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 tra 2018 15:31 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 tra 2018 20:10
Postovi: 287
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 18 zahvala
Ne znam zasto se na ovom forumu toliko raspravlja o braku i ljubavi? Kao da je glavni cilj covjekovog zivota na zemlji sklopiti brak,a ne spasiti dusu. Svaka mlada osoba treba prije svega molit Boga za pravilan izbor zivotnog staleza jer pravilan izbor zivotnog staleza od presudne je vaznosti za spasenje covjeka. Ako Bog,npr.,neku osobu poziva u redovnicki stalez,a ta se osoba protivno volji Bozjoj odluci za bracni stalez,onda takva osoba najozbiljnije ugrozava svoje spasenje. A tko jos danas moli za pravilan izbor zivotnog staleza? I kako Bog moze ulslisat molitve za bracnog druga,ako je osoba koja moli bila pozvana u redovnicki stalez? Zato molimo Boga najprije da upoznamo Njegovu volju i budimo spremni tu volju prihvatit. I brinimo se prije svega za nase spasenje,a Bog ce se pobrinuti za ostalu. Kako netko moze uopce pomisliti na brak ako zna da se spasava tako mali broj ljudi? 'Trazite najprije kraljevstvo Bozje,a sve ce vam se ostalo nadodati'. A u pozadini te groznicave potrage za bracnim drugo cesto nije postena zelja da se stvori potomstvo,nego pohotna zelja da se zadovolje najninizi nagoni u covjeku.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 tra 2018 15:54 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Bonifacije napisao:
Kako netko moze uopce pomisliti na brak ako zna da se spasava tako mali broj ljudi? 'Trazite najprije kraljevstvo Bozje,a sve ce vam se ostalo nadodati'.


A mi mislili da je brak sakrament, sredstvo spasenja. Mi mislili da nas je Bog stvorio dvoje da budemo kao jedno :roll: Kad eto, imamo pravovjerne internet Katolike, da nam objasne kako nas Bog nije stvorio;

Matej 19,4 On im odgovori: "Nijeste li čitali, da je Stvoritelj u početku stvorio čovjeka kao muža i ženu i rekao:
Matej 19,5 Zato će muž ostaviti oca i majku i prionuti za ženu svoju i dvoje će biti jedno tijelo?
Matej 19,6 Oni dakle nijesu više dvoje nego jedno tijelo. I što je Bog svezao, ne smije čovjek rastavljati.

I sad tipu nije jasno zasto mi na katolickom forumu raspravljamo o braku. Dalje, mozda nam Krist objasni;

Matej 19,10 Tada mu rekoše učenici: "Ako je to tako između muža i žene, onda nije probitačno ženiti se"
Matej 19,11 On im reče: "Ne shvaćaju to svi, nego samo oni, kojima je dano.

LoL



Bonifacije napisao:
A u pozadini te groznicave potrage za bracnim drugo cesto nije postena zelja da se stvori potomstvo,nego pohotna zelja da se zadovolje najninizi nagoni u covjeku.


A ti nagoni su eto usadeni u nas - kako? Moja baba ih je usadila? Ili Bog? :a1163: :roll: Uostalom, brak kao sakrament ne mora nuzno proizvest potomstvo, niti ti motiv za brak mora bit potomstvo.



p.s.

Primjetio sam da si degradirao iz "brak" u "u vezi". Koja je to shema?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 tra 2018 17:20 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 tra 2018 20:10
Postovi: 287
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 18 zahvala
Dujam po obicaju prica gluposti,a isto tako i Belive. Ili dokazuju nesto sto ja nisam porekao,kao npr.da je brak sakrament, ili poricu nesto sto ja nisam dokazivo. Toliki niz gluposti je izrecen u dva prethodna posta da jednostavno ne mogu na sve to odgovorit. A ja sam samo zelio reci da se covjek prije svega treba brinuti za svoje spasenje,a za sve ostalo ce se pobrinuti Bog. A ta moja glavna misao u potpunom je skladu s onom Isusovom:" Trazite najprije kraljevstvo Bozje,a sve ostalo ce vam se nadodati". A opet kazem da se neki na ovom forumu vise brinu kako ce pronaci bracnog partnera,nego kako ce spasit svoju dusu. A to nije ni cudo jer i ne mogu mislit na vjecno spasenje kad ih je Sotona uvjerio da se svi ljudi spasavaju.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 tra 2018 17:36 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Bonifacije napisao:
Dujam po obicaju prica gluposti,a isto tako i Belive. Ili dokazuju nesto sto ja nisam porekao,kao npr.da je brak sakrament, ili poricu nesto sto ja nisam dokazivo. Toliki niz gluposti je izrecen u dva prethodna posta da jednostavno ne mogu na sve to odgovorit. A ja sam samo zelio reci da se covjek prije svega treba brinuti za svoje spasenje,a za sve ostalo ce se pobrinuti Bog. A ta moja glavna misao u potpunom je skladu s onom Isusovom:" Trazite najprije kraljevstvo Bozje,a sve ostalo ce vam se nadodati". A opet kazem da se neki na ovom forumu vise brinu kako ce pronaci bracnog partnera,nego kako ce spasit svoju dusu. A to nije ni cudo jer i ne mogu mislit na vjecno spasenje kad ih je Sotona uvjerio da se svi ljudi spasavaju.


Bonifacije mogao bi na ignore listu jer postajes poprilicno naporan a nemas bas nista pametno za rec :roll: A rekao si;

"Kako netko moze uopce pomisliti na brak ako zna da se spasava tako mali broj ljudi?"

LoL. A Crkva nam kaze;

"Spas osobe te ljudskog i kršćanskog društva usko je povezan sa sretnim stanjem u bračnoj i obiteljskoj zajednici." Gaudium et Spes

Tako da, govoris u suprotnosti sa naukom. A sad prodajes neke sheme. No, nije ti ovo ni prvi nizadnji put da si u suprotnosti s naukom.


P.S.

Kako si degradirao iz braka u vezu? To mene zanima :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 tra 2018 18:33 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 tra 2018 20:10
Postovi: 287
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 18 zahvala
Ne mora me nitko stavljat na neke liste,bijedo od covjeka,jer svakao vise necu sudjelovat u ovim glupim i beskorisnim raspravama. Bilo bi bolje i za tebe i za druge da vise vremena provode u molitvi,a manje pred racunalom. I ako je netko u suprotnosti s naukom Katolicke crkve,onda si to ti nesretnice sa svojom pogesnom,bezboznom i besmislenom teorijom evolucije i sa jos gorom i opasnijom teorijom da se svi spasavaju i sa svim drugim svojm herezama koje se nikad nisu naucavale u Katolickoj crkvi. I ako sam rekao da covjek koji ozbiljno radi na svome spasenju ne moze ni pomislit na brak onda svakako nisam mislio na sveti brak u kojem su zivjeli i neki sveci,nego na pokvareni i sramotni brak koji se svodi na orgije. Ali ti si toliko poremecen covjek da cak i ono Isusovo"Ne shvacaju to svi nego samo oni kojima je dano" cime Isus jasno potvrdjuje predhodnu konstataciju nekih apostola da je bolje ne zeniti se,uzimas kao dokaz za svetost i uzvisenost braka. I takav ce mi nesto pametovat.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 tra 2018 19:26 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Bonifacije napisao:
Bilo bi bolje i za tebe i za druge da vise vremena provode u molitvi,a manje pred racunalom.


Evo, da se konacno slazemo.


Bonifacije napisao:
I ako je netko u suprotnosti s naukom Katolicke crkve,onda si to ti nesretnice sa svojom pogesnom,bezboznom i besmislenom teorijom evolucije


:)


Bonifacije napisao:
I ako sam rekao da covjek koji ozbiljno radi na svome spasenju ne moze ni pomislit na brak onda svakako nisam mislio na sveti brak u kojem su zivjeli i neki sveci,nego na pokvareni i sramotni brak koji se svodi na orgije.


Da, pa normalno da si to mislio. Stvarno ne znam kome prva asocijacija na brak nisu - orgije. Cak i u rijecniku kao sinonim za rijec brak stoji - orgija. Tako da, dobro si ti mislio. Da, svakako.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 205 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr