www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 25 tra 2024 10:12

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 27 lip 2007 14:54 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 09 stu 2006 18:04
Postovi: 79
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Sveti Ignjatije Brjančaninov

Pravilan oblik molitve

Tiho odbaci, kao da se odričeš zbog svoje nedostojnosti, svaku predstavu svjetlosti ili nekog svetitelja, Anđela, Samog Krista i Majke Božje - sve, sve. Trudi se da tvoj um pazi samo na riječi molitve, bez ikakve slike (ma koliko ta slika bila fina!), bez ikakvog mišljenja, u potpunom samoodbacivanju. Mi smo pali odbacivanjem Božjeg i oživljavanjem svoga; a svoje, to je ništavilo, nebiće; jer sve što smo imali od svoga postanka, uključujući i sam postanak, sve smo dobili od Boga.

Duhovni napredak treba da tražiš u odsijecanju svoje volje. To djelo umrtvljuje strasti i izvodi iz tjelesnog mudrovanja kao iz pakla. U onome ko odsijeca svoju volju, djelovanje molitve javlja se samo po sebi, kada se bavi pažljivom molitvom uz zaključavanje uma u riječi molitve. Ako se čovjek prethodno ne očisti odsijecanjem volje, onda se istinsko djelovanje molitve u njemu nikada ne otkriva. Kada se pak otkrije djelovanje molitve, onda postaje jasno da ono nije ništa drugo nego potpuno odbacivanje svoje volje radi volje Božje.

Govorio sam ti o neophodnosti odsijecanja tvoje volje. To se odnosi upravo na molitveni podvig. Dužan si da se sam u sebi odrekneš svake pomisli o tome da si uznapredovao, i da u siromaštvu duha (što odsijecanje volje i je), uz paženje na riječi i strah Božji stojiš u mislima pred Bogom, vapijući da budeš pomilovan i sve očekujući od milosti Božje. On će sa nama učiniti po Svojoj volji i milosti; tada će biti jasno da je dobro koje je Bog darovao nešto sasvim drugo u odnosu na ono što je čovjek mislio da će dobiti. Oni koji se ne odreknu svoje volje, u opasnosti su od prelesti(obmane).

Ovih dana sam pažljivo pročitao "Slovo o Isusovoj molitvi". U njemu je sasvim jasno izloženo da je molitva sa zaključavanjem uma u riječi molitve najkorisnija i najsigurnija, a da su Sveti Oci zabranili korištenje mehanizma nosnog disanja sa nastojanjem da se umom uđe u srce onima koji su nezreli za takvo moljenje!

Tebi je neophodno da se moliš na prvi način, uzimajući za rukovodstvo opće pravilo, a ne izuzetke od općeg pravila, koji su se dogodili po naročitom promislu Božjem. Ja se trudim da se naučim samo na prvi način, kao na neophodan za pažnju.

Pažnja je - duša molitve. Trudim se da uklonim sve drugo, kako bi delanje bilo sasvim nesebično, a napredovanje u potpunosti prepušteno volji Božjoj.

Odlučno se drži zaključavanja u riječi molitve. Ako se pri tome sam po sebi pojavi neki drugi mehanizam, onda neka djeluje dok ne prođe. A ako prođe, ne uznemiruj se. Tvoja molitva je još uvijek u potpunosti materijalna. Jer i sami mehanizmi kojih si se ranije pogrešno držao mogu da se isprave zaključavanjem uma u riječi molitve. Uz ovaj posljednji mehanizam u svoje vrijeme javlja se dragocjeno, sasvim duhovno molitveno djelovanje.

Veoma je pogrešno tvoje traganje za mjestom srca! Ako um budeš zaključavao u riječi, srce će početi da suosjeća sa umom. Isprva se treba moliti uz to suosjećanje. A kada se čovjek očisti kroz pokajanje, onda će se mjesto srca pokazati samo od sebe.

Kada na molitvi osjetiš bezosjećajnost, onda je korisno da, bez obzira na to stanje, prinudiš sebe na pažljivu molitvu i da ne ostavljaš molitveni podvig, tvoreći molitvu glasno i bez žurbe, jer poslije te bezosjećajnosti iznenada se srca dotiče blagodat Božja i ono dolazi u umiljenje. Nikako se ne treba opterećivati trajanjem borbe sa strastima. Taj period određuje Bog po Svome premudrom Promislu. Prijevremeno oslobađanje od unutrašnjih borbi štetno je za dušu

Ako se okaneš svake težnje svake težnje ka umišljenom napredovanju i prepustiš stvar tvoga napredovanja Bogu, predajući Njegovoj volji tvoju prolaznu i vječnu sudbinu ako na molitvi budeš brinuo jedino o pažnji od koje se obično javlja i kojoj sudjeluje umiljenje, onda će tvoj molitveni podvig postati pravilan.

To će te znatno umiriti. Spokojstvo će biti znamenje milosti Božje. Također, ne bih ti savjetovao da se suviše detaljno upuštaš u razmatranje svoje grešnosti. Biće dovoljno ako je budeš svjestan. Duhovni podvig treba da bude što je moguće manje složen.

U društvu se treba moliti samo umom, a nasamo - umom i ustima, da čuješ samo ti.

Za polagano i pažljivo proiznošenje sto molitava potrebno je 30 minuta, to jest oko pola sata; nekim podvižnicima potrebno je i više vremena. Molitve nemoj da proiznosiš brzo, odmah jednu za drugom; poslije svake molitve napravi kratak predah i time pomozi umu da se usredotoči.

Neprekidno ponavljanje molitava rasijava um. Udiši duboko i oprezno; diši tiho i sporo; taj mehanizam čuva od rasijanosti. Kada okončaš moljenje Isusovom molitvom, ne prepuštaj se različitim razmišljanjima i maštanjima, koja su uvijek pusta, zavodljiva i lažna; nego vrijeme do sna provedi u raspoloženju koje si dobio na molitvenom podvigu. Polazeći na počinak ponavljaj molitvu; zaspi sa njom. Naući se tako da kada se probudiš prva tvoja misao, prva riječ i djelo bude molitva Isusova.

Oci savjetuju da se poslije objeda bavimo sjećanjem na smrt. To je sasvim ispravno, no i živa molitva Isusova nerazdvojna je od živog sjećanja na smrt; živo sjećanje na smrt povezano je sa živom molitvom Gospodu Isusu, Koji je porazio smrt i Svojim privremenim potčinjavanjem smrti darovao ljudima život vječni.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 srp 2007 12:19 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Za molitvu trebamo imati "Srce okrenuto Gospodinu".razgovarati s Njim,
i biti u kontaktu s Njim,obratiti pasnju na svoje misli...da nam ne odlutaju,
zato nam treba jedan mali plan...da bi pronasli ono "sto nas izgradjuje"
Zato je potrebno biti strpljiv i ustrajati..!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 kol 2007 14:14 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 21 svi 2007 10:53
Postovi: 6
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Jednom prilikom čitao sam Bibliu i u starom zavjetu naišao sam na tekst gdje Bog kaže ovako se molite citiram: Najprije me Blagoslivljajte zatim molite a onda mi zahvaljujte.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 lis 2007 21:51 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2007 19:34
Postovi: 175
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Imam jedno možda malo čudno pitanje,ali dali je bitan položaj tijela tokom molitve ili se možemo slobodno namjestiti kako nam je najugodnije?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 01 stu 2007 16:19 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 tra 2007 15:52
Postovi: 961
Lokacija: ZAGREB
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
joj negdje sam ja to cula.. u biti normalno je da se smjestis onako kako ti je najugodnije... jer ako ti nije ugodno onda se nemres skoncentirati na molitvu... pa nije Isusu u interesu da ti se leda ukoce dok molis.. hehe..
u biti.. cula sam da je najbolje za molitvu vrijeme tisine.. dakle dok u kuci nije nekakva strka, galama ili puno ljudi...
trebas biti duboko u sebi skoncentriran.. ugodno smjesten.. i pustiti da sve ide svojim tokom :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 01 stu 2007 20:11 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
"GOSPODINE ,NAUCI NAS MOLITI."

Kad Isusovi ucenici jednom vise nisu znali kako ici dalje,zakazao im je jezik.Njihova molba Isusu bila je vise neko mucanje..
"Gospodine ,nauci nas moliti."!(Lk11,1)Time vec ucinjen je vazan pocetak.
Osjecaj da (vise) ne mogu moliti,vec samo to je neka vrsta molitve..
ON ih je naucio "svoju" molitvu,Ocenas,obuhvatio zazivanje i slavljenje Boga,povezanu s molbom za potporu i vodstvo u svim zivotnim polozajima
Bas zato i molimo u svakoj situaciji,OCENAS.
Sam Isus je uvjek iznova molio.Molitva je ocito bila srediste Njegova zivota.Tu je ON uvjek dozivio(to mozemo i mi)kojim putem ici,sto mi je ciniti,sto mu je trpjeti..
Na svakom odlucujucem obratu svog zivota,Isus se molio nebeskom Ocu,i povlacio se u tisinu i predanje Bogu..Tako je i nama dao,da i mi to cinimo..
"Moliti je za Isusa znacilo da svoj zivotni put uskladi s Bogom u razgovoru u cetiri oka i da stekne snagu da ga put prema OCEVOJ VOLJI VODI u umiranje na kriz."

Mi cesto ne mozemo postici skrusenu i poniznu molitvu,pa tu cesto odustajemo..a u takvim situacijama,mozemo sami oblikovati molitvu..
"RAZGOVOR S BOGOM"Odlucujuce je da vjerujemo s pouzdanjem u Boga,jer ON je obecao:"Svakoga ,tko me zazove u nevolji,ja cu spasiti."
Kada razgovaramo ,mozemo povjeriti,svoje brige i nevolje,boli,bespomocnost.Pricajmo Bogu o svojim propustima i gnjevu,svojem strahu,o nadama i razocaranjima..
To vrlo olaksava i pomaze,kada se to sve moze poloziti pred Boga,i osloboditi se toga..pricajmo mu o svojoj "nadi" i vjeruj mo..u to!
Tisina,smirenje,slavljenje,zahvala,molba,prosnja,osluskivanje....

Moliti mozemo u svako vrijeme,i na svakom mjestu..
Molenje nije samo govor,nego i slusanje..
U molitvi kada sam tihapred Bogom,otkrivam kako mi ON govori..
CASCENJE"Sveti se ime tvoje"-POKORU.."Oprosti nam duge nase"
MOLBU."Kruh nas svagdanji daj nam danas"
ZAHVALA"Jer tvoje je kraljestvo i moc i slava."
Izdrzivost,ustrajnost i pouzdanje jesu bitne predpostavke moljenja.
Ne unosimo samo svoje zelje i brige,nego mislimo i na druge..
Mislimo i na ljude s kojima imamo i poteskoca,(i neprijatelja)
Odkloniti sve negativno,uvrstiti ljubav,pomirenje i mir.
Biti strpljiv,i prepustit se molitvi onaki kakvi jesmo..
Moliti za PLAN BOZJI,ili da prihvatimo Volju Bozju..
S pouzdanjem vjerujem da ON jedini zna,sta je za mene najbolje..
Poloziti sve u Njegove ruke,i prepustati Njemu..NEKA BUDE VOLJA TVOJA..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 03 stu 2007 22:55 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Osobno molim i onda kad vozim, hodam, molim se na poslu kad je prilika. Zahvalniji nikada nisam bio. To je moje iskustvo.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 17 pro 2007 13:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2007 19:34
Postovi: 175
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ja osobno kad molim molitve Svete Brigite volim razmatrati Isusovu muku u slikama,mislim da je to sasvim ok.Sam Isus je rekao Sv.Faustini da voli kada se razmatra njegova muka.Ja ne mogu drugačije razmatrati osim u slikama jer se jedino tada mogu unijeti u to.Zar bi to trebalo biti krivo?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 27 sij 2008 12:57 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 25 tra 2007 18:26
Postovi: 2995
Podijelio: 150 zahvala
Zahvaljeno je: 118 zahvala
Leo napisao:
Osobno molim i onda kad vozim, hodam, molim se na poslu kad je prilika. Zahvalniji nikada nisam bio. To je moje iskustvo.


to je i moje iskustvo... :D

molim stalno...
molitva je i kad kažeš "Isuse, ja te volim"..i kad pomisliš na Njega...
i kad Ga pozdraviš...za mene je sve molitva..........
nisam kruta po ničemu...svaka molitva je jednako važna i bitna..i nije bitan položaj tijela ili što u tom trenutku...da li sjediš, ležiš, klečiš, ispružaš ruke svoje prema Nebu...
bitno je srce i ono što je u njemu...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 27 sij 2008 13:10 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 11 stu 2006 19:22
Postovi: 121
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
marija-nada napisao:
Leo napisao:
Osobno molim i onda kad vozim, hodam, molim se na poslu kad je prilika. Zahvalniji nikada nisam bio. To je moje iskustvo.


to je i moje iskustvo... :D

molim stalno...
molitva je i kad kažeš "Isuse, ja te volim"..i kad pomisliš na Njega...
i kad Ga pozdraviš...za mene je sve molitva..........
nisam kruta po ničemu...svaka molitva je jednako važna i bitna..i nije bitan položaj tijela ili što u tom trenutku...da li sjediš, ležiš, klečiš, ispružaš ruke svoje prema Nebu...
bitno je srce i ono što je u njemu...


to je također i moje iskustvo :D

obratim Mu se nekoliko puta dnevno u sebi, nije bitno gdje sam... svaki trenutak kada sam sama iskoristim i obratim se Gospodinu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 12 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr