www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 20 tra 2024 04:29

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 15 tra 2009 00:32 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Šutnja

Koji je odnos između liturgijske i osobne privatne molitve? Ne tako davno postavljala se oštra granica između ove dvije vrste molitve, govorilo se i o protivnosti čak i o suparništvu. Jedni su davali prednost jednoj, drugi drugoj. Međutim, među njima nema bitne razlike, struktura im je ista, u obje središnje mjesto zauzima Božja riječ. “Riječ je Božja proglašena u liturgijskoj zajednici; istu Riječ osluškujemo u šutnji i samoći privatne molitve... Riječ potakne srce, ono je prihvaća, usvaja i konačno ponovno izriče ili pjeva hvale i zahvale. Kako u zajedničkom slavljenju, tako i u privatnom. U jednom i drugom slavljenju trenuci šutnje igraju isto tako važnu ulogu kao i slušanje Riječi. Zahvaljujući nedavnoj liturgijskoj obnovi ponovno smo službeno našli vrijeme šutnje pod oblikom stanki u molitvi. U slavljima prve Crkve one, uostalom, nikada nisu nedostajale.”
I najstariji izvori duhovnosti govore o dva oblika slavlja ili o dvije liturgije, unutarnjoj i izvanjskoj, koje se nadopunjuju i danju i noću izmjenjuju u životu monahâ i vjernikâ. Nepoznati sirski autor s početka IV. stoljeća u Knjizi stupnjeva govori da se “jedna Isusova Crkva dijeli na tri različite Crkve, od kojih svaka ima svoju vlastitu liturgiju: vidljiva liturgija u crkvama, nevidljiva u srcima i nebeska liturgija pred Božjim prijestoljem. Vjernik treba da se kao po stupnjevima uzdiže od jedne do druge liturgije.” Nažalost većina vjernika ostaje na prvom stupnju, a pozvani su da idu dublje i da sudjeluju i u one druge dvije: u liturgiji srca, nutrine i u liturgiji neba. Na putu od zemaljske do nebeske liturgije nalazi se crkva srca, u kojoj možemo neprestano slaviti svoju tihu unutarnju liturgiju. To je sigran put prema nebeskoj liturgiji kojoj predsjeda Isus Krist. Do liturgije srca mogu doći samo oni koji su prije sudjelovali u vidljivoj liturgiji u crkvi, jer je nutarnja molitva plod liturgije. Što više vremena posvetimo liturgijskoj molitvi, tim više će se u nama buditi želja za nutarnjom molitvom, i obratno. Po nutarnjoj molitvi cijeli naš dan može se pretvoriti u molitvu, možemo moliti bez prestanka, jer neprestano ostajemo pvezani s Bogom, ostajemo u molitvi. Prava molitva teži da postane trajna. Onaj tko na taj način moli nikada nije sam. Njegova liturgija-molitva već pripada nebu i Gospodin je u njoj prisutan. “Srce postupno postaje Svetinja nad svetinjama ove šutljive liturgije... Riječ budi i potiče srce koje je u početku još uspavano. Njome oplođeno ono postizava svoj puni rast. Zahvaćeno Riječju srce je sada posvećeno poput hrama gdje se bez prestanka slavi služba Riječi u najdoslovnijem smislu... U srcu se slavi potpuno bogoslužje, vidljivo i posve nutarnje, s duhovnim svećenstvom i nekrvnom žrtvom... Duh Sveti u nama potpuno zahvaća ovu unutarnju liturgiju srca. On je i vodi. I znakovi te liturgije jasno upućuju na Duha i na njegovu djelatnost u nama. Prvi i važan znak jest sloboda... Sinove Božje vodi Duh Božji.” Tada više nisu potrebna pravila kada i kako moliti, potpuno nas je obuzela molitva, jer nas Duh potiče i sve dublje uvlači u svoju molitvu i moli zajedno s nama i u nama. Tada molitva osvaja naše slobodno vrijeme, uvlači se u cijeli naš dan. Molimo neprestano. Ali ova molitva ne priječi nam da se bavimo ljudima i stvarima, ona nas vodi i potpomaže naša djela i riječi. Tako se posao i molitva isprepliću i čine cjelinu u našem životu. - Druga značajka molitve u Duhu jest da je jednostavna. Ne treba mnogo riječi. I Isus tako postupa: u Getsemanskom vrtu molio je ponavlajući iste riječi (Mt 26, 44). I učenike je učio jednostavnosti, jer Bog zna što nam treba (Mt 6, 7-8). Molitva Duha ograničava se na poklik: Abba - Oče (Rim 8, 15; Gal 4, 6). Jednostavna molitva postala je tradicija i na Istoku i na Zapadu i s vremenom se razvila u strelovite molitve, posebno zazivanje i ponavljanje imena Isus. - Molitva ima i socijalnu dimenziju: ona povezuje međusobno ljude cijelog svijeta, ona pročišćava i ljude i stvari, uspostavlja i ozdravlja sve stvoreno. Svaka molitva je zahvala Bogu za sve njegove milosti i darove. Jedini čovjek je sposoban zahvaljivati Bogu u ime cijelog čovječanstva. Zahvalnost je bitna oznaka kršćanina. Ali i molitva prošnje i zagovora u korist bližnjega sa zahvaljivanjem postaje žrtva zahvalnosti čovječanstva Ocu. Zahvaljivanje Bogu na svemu kruna je molitve.
Don Marin Škarica


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 tra 2009 00:34 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Strelovita molitva umirućem Spasitelju

Milosrdni Isuse, u času Tvoje smrti za nas na križu, klanjam Ti se, hvalim Te i molim, obujmi svojim neizmjernim Milosrđem čitav svijet, naročito jadne grešnike i umiruće. Amen.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 tra 2009 00:38 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Sveti apostol Jakov veli: ‘Molite jedni za druge da ozdravite. Mnogo moze zarka molitva pravednikova.’
Ja bih ti Lipa Kato preporucio da molis za druge da bi ozdravila, moli kratke i strelovite molitve za duse u Cistilistu. Ove su molitve popracene oprostima: ‘Blagi Isuse, podaj im vječni mir!'
'Molimo Te da dođeš u pomoć dušama u čistilištu, koje si otkupio Svojom Predragocjenom Krvi’.
Sve su to ujedno i kratki zazivi kojima se preporucamo Bogu:
‘Budi volja Tvoja!’
‘Isuse, smiluj se!’
‘Dođi, Duše Sveti!’
ili kratki retci iz psalma:
‘Gospodin mi je svjetlost i spasenje’
‘Gospodin je pastir moj’
‘Vječna je ljubav njegova’
‘U Tebe se, Gospodine, uzdam’.
Nadalje poznata je i ova: ‘Srce Isusovo, neka dodje Tvoje kraljevstvo’, ili ‘O Krvi i Vodo, sto potekoste iz Srca Isusova kao izvor milosrdja za nas, u Vas se uzdam’.
‘O, moj Isuse,
oprosti nam naše grijehe,
očuvaj nas od paklenoga ognja,
dovedi u Raj sve duše, osobito one
kojima je najpotrebnije Tvoje milosrđe.’
‘Moj Bože!
Vjerujem u Te, klanjam Ti se, uzdam se u Te i ljubim Te.
Molim Te da oprostiš onima koji ne vjeruju u Tebe,
koji Ti se ne klanjaju, koji se ne uzdaju u Tebe i koji Te ne ljube.’ (Moli se tri puta zaredom)

Molitva sv. Maloj Tereziji
Sveta Mala Terezijo
ponizno Te molim
kaži dragom Bogu
da Ga i ja volim!

Evo ti oruzja Lipa Kato, protiv ovoga ti nitko nista ne moze, a kad padnes, a padat ces, ustani i nastavi, ne odustaj i ozdravit ces potpuno.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 tra 2009 00:44 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Zazivi Duhu Svetomu

Duše Sveti, ponizno te Molim da vazda budeš uz mene, da u svim stvarima radim samo po tvojim nadahnućima!

(Pio XII podijelio je oproštenje za tu molitvu. Imprimatur: J. L. Cordier; Paris, 11. 2. 1958. To je svagdanja molitva bratovštine Duha Svetoga.)

Dođi, Duše Sveti, i ulij u duše vjeru, ufanje i ljubav!

(Pio XII, 8. 9. 1954.)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 tra 2009 00:51 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
I ovim se kratkim i strelovitim molitvama mozes sjetiti Boga i zazivati Ga u pomoc:
Isuse blaga i ponizna srca učini srce moje po srcu svome!
Isuse moj, smiluj mi se!
Bog moj i sve moje!
Bože u pomoć mi priteci!
Sve na veću slavu Božju!
Neka bude volja tvoja!
Umnoži nam vjeru!
Zdravo križu nado jedina!
Klanjamo ti se Kriste i blagoslivljamo te, jer si svojim svetim križem svijet otkupio.
Kriste, sine Boga živoga smiluj nam se!
Gospodine ti znaš sve, ti znaš da te ljubim!
Sve mogu u onom koji me jača!
Slatko srce moga Isusa, daj da te ljubim sve to više!
Slatko srce Marijino budi moje spasenje!
Isuse, Marijo, Josipe!
Sveti Mihaele arkanđelu brani me u životu!
Anđele čuvaru moj uza me stoj!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 tra 2009 10:48 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 stu 2008 20:12
Postovi: 1091
Lokacija: Na putu ka domovini
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Strelovite molitve molimo tokom cijelog dana u bilo kojoj prilici. Jedna molitva za jedan dan ili više dana. Odabremo molitvu koja nam odgovara tog dana ili tjedna.

1. Marijo bez grijeha začeta, moli za nas koji se tebi utječemo!
2. Bezgješno Srce Marijino moli za nas sada i u času smrti naše!
3. Sveta muko Gospodina našega Isusa Krista, spasi nas!
4. Srca Isusa i Marije u ljubavi sjedinjena, zaštite nas!
5. Gospodine, neka nas obasja svijetlo Tvojega Lica!
6.Gospodine, ostani s nama!
7. Majko Nade i Povjerenja, tebi se prikazujem, tebi predajem!
8. Isuse i Marijo ja vas ljubim, spasite duše!
9. Sveti Križu, budi moje svjetlo!
10.Sveti Josipe, zaštitniče Crkve, čuvaj naše obitelji!
11.Dođi Gospodine Isuse!
12.Dijete Isuse oprosti nam! Dijete Isuse blagoslovi nas!
13.Presveta providnosti Gospodnja, u tebe se uzdamo!
14.O Krvi i Vodo, što potekoste iz Srca Isusovoga kao izvor Milosrđa za nas, ja se uzdam u Tebe!
15.Bože ljubim te i za sve ti se zahvaljujem!
16.O Isuse Kralju svih naroda, neka tvoje kraljevstvo bude priznato na zemlji!
17.Sveti Mihaele, zaštitniče Isusovog Kraljevstva na zemlji, zaštiti nas!
18.Smiluj mi se Gospodine! Smiluj mi se!
19.Hvalim i slavim vazda, tebe Gospodine Isuse u Presvetom Oltarskom Sakramentu!
20.Dođi Duše Sveti i obnovi lice zemlje!
21.Sveci Božji, pokažite mi put evanđelja!
22.Duše u čistilištu molite se za nas!
23.Gospodine izlij beskonačno blago Tvoga Milosrđa na cijeli svijet!
24.Klanjam ti se Gospodine Isuse Kriste i blagoslivljam te jer si svojim svetim Križem svijet otkupio!
25.Oče koji si na nebesima, dobri i milosrdni Oče, Tebi se prikazujem, Tebi se predajem!
26.O Isuse, spasi nas radi suza tvoje Svete Majke!
27.Dođi kraljevstvo tvoje Gospodine, budi volja tvoja!
28.O Isuse, Bože naš, na križ pribijeni Spasitelju, daj nam goruću ljubav, vjeru i hrabrost za spašenja naše braće i sestara!
29.O Bože, oprosti nam naše grijehe, izliječi naše rane, obnovi naša srca da možemo biti sjedinjeni s tobom!
30.Sveti anđeli čuvari, sačuvajte nas!
31.Slava Ocu i Sinu i Duhu Svetomu, kako bijaše na početku tako sada i vazda i u vijeke vijekova!
32.Bože, svaka utjeho, daj mir u naše dane i izlij na nas ljubav svoja Duha Svetoga!
33.Vječni Oče, prikazujem ti Presvetu Krv Isusovu, sjedinjenu sa svim, danas slavljenim, svetim misama, za sve duše u čistilištu, za grješnike cijelog svijeta, za grješnike cijele Crkve, za grješnike u mojoj okolini, za grješnike u mojoj porodici!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 15 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr