www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 15:49

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor Poruka
 Naslov: kako da molim ?
PostPostano: 17 sij 2010 20:19 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 03 sij 2010 12:38
Postovi: 11
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Mozda cete mi se smijati,ali skoro svaki dan svratim i citam vas,i dobijem takvu snagu i volju za molitvom.Pokusavam se opustiti,uvijek u kuci imam tamjana i malo pokadim jer volim taj miris,imam veliku gospu koju sam kupila u medjugorju koja je uvijek ispred mene,i zapalim isred nje dvije svijece.Pocnem moliti,ujutro casoslov popodne brigitine molitve,pa opet casoslov,onda krunicu ali vise puta je izostavim,moj problem je,kad zatvorim ocim i pokusavam zamisliti Isusovu muku,meni na pamet dolaze stvari,svakodnevne stvari,dali sam ugasila stednjak,koliko je sati,hocu li stici sve izmoliti, moram pse nahraniti,sto cu kupiti,kuhati....Ne mogu se skoncetrirati na molitvu koliko bi htijela,posvetiti se samo Bogu, misliti samo o njemu,zaboravim sto procitam,onda se prenem i skoncentriram,i on da sve ok,ali imam osjecaj kao da moja molitva nije potpuna,ili je,ali zelim nesto vise.osjecam da mogu od te molitve dobiti vise.Postoje dani kad molin ,npr.kad nesto treban,i toliko se predan,da dok molin i placem,i takav osjecaj potpunosti osjecam da molitva mi ide kroz cijelo tijelo.zelim uvijek takvu molitvu.Kako da se skoncetriram,kako da tih sat i pol vremena provedem iskljucena iz svega i posvetim samo Bogu.Uvijek je oko mene neka napast,zasto da molim npr.Brigitine molitve,pa je predugacko,pa imam posla,na kraju uvijek izmolim i drago mi je i zadovoljna sam,da nisam u zaostatku, i sto sam uspjela se oduprijeti napasti.Vi vjerovatno nemate tih problema,ako imate kakav savjet sto da napravim m molim vas pomozite mi. Moja druga molba je.malo mi je neugodno nesto od vas moliti posto sam nova,i nisam nista pridonijela jos vasoj zajednici.Ja i moj muz smo 6 godina u braku i nemamo djece,problema je i sa jedne i sa druge strane.Voljela bi ako biste me se sjetili u molitvama.Da mi Bog podari toliko zeljenu bebicu.Jer samo on to moze,vjerujem u to. Saljem vam velike poljupce i Bog vas blagoslovio. :a1250:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 17 sij 2010 20:33 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Draga sestrice :grlim te: :grlim te: :grlim te:
Svi mi imamo problema sa molitvom i koncetracijom...
Ja vjerujem da nisi jedina,ali moli i dalje kao i do sada...
Najbolje je odabrati jedno te isto vrijeme za molitvu...
Meni to najvise odgovara ujutro cim se ustanem...
Tada sam najvise bez tih problema da misli odlutaju...
Od svega mi je najljepse biti u crkvi pred Presvetim...
Zatvoriti oci i predati se potpuno Bogu...
To su predivni osjecaji,kao da te Gospodin drzi na rukama i ljulja...
Tada sam samo u mislima s Isusom i to su trenuci velike radosti...
Sa zatvorenim ocima ja dozivljavam najljepse predanje mom Bogu...
Tada imam neopisivi mir u srcu i dusi.Tada mi Bog progovara...
Kusnji i napasti ce uvijek biti,ali treba im se znati oduprjeti...
Jednostavno tada zazvati Ime Isus i sve nestaje...
Neka te to ne zabrinjava,sto ces vise moliti,to ces manje imati tih problema.
Neznam koliko sam ti sada pomogla ovim mojim osobnim stavkama,a javit
ce ti se sigurno jos netko od nase brace i sestara.Dotle Bozji blagoslov :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 sij 2010 00:31 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 svi 2009 00:08
Postovi: 732
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
dobrodošla nam draga!
ovako ja ću kratko jer nemam vremena..ali ja sam imala problema takvih ,imamo ih svi zar ne?
pokušaj si što manje predstavljati slike u glavi..drugo meni je najviše pomogla knjiga "put k Bogu "od A. de Mella...tada sam naučila što molitva znači..i kada sam shvatila što znači moliti srcem,cijeli dan ti se može pretvoriti u molitvu..postane kao disanje..više je nećeš samo "odraditi"..
probaj..nađi neki osoban odnos sa Njim..
ja eto zadnjih par dana nisam mogla moliti ..ne usmeno..
i tada je moja molitva izgledala otprilike tako da kada bih legla posvijestila bih si da je Isus kraj mene..ništa ne govorimo samo šutimo..dovoljno mi je da je ovdje kraj mene i to me odmara...osjetila bih da sve loše izlazi iz mene...i postajem tako lagana..mirna..kao da dobivam novu snagu,,nema tereta..
ovisno kako se osjećaš i što treba tvoja duša u tvom trenu..tko se i ponašaj..glavno da je iskreno..jer On ionako zna..
a što se tiče molitvi Sv Brigite nekad je lakše nekad je teže..a tu je glavno da ne odustaneš i ne obazireš se već da budeš svjesna ratresenosti te je predaš Bogu kao svoju žrtvu..i da nastaviš dalje kako god se osjećala..BTB
što se tiče bebača upiši se u molitve pa ćemo moliti...i pročitaj svjedočanstva od učenika..pa mu se javi ako želiš na pp..i nakon razgovora tj molitve s njime počni odbrojavati 9 mjeseci..:D :D
:grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 sij 2010 08:41 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 tra 2009 21:44
Postovi: 3249
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 14 zahvala
Zahvaljeno je: 32 zahvala
"Kako danas moliti"


P R O N A Ć I S E B E




1) ZNATI SABRATI SE


a. ŠUTJETI


Već nekoliko godina provodim odmor u jednoj kolibi uz more. Tu je sve tiho. U rano jutro svakoga dana s kopna na more puše jedva zamjetljiv vjetrić. Voda je glatka i mirna. Tada isplovim na pučinu, udaljim se šest-sedam kilometara, stavim vesla u čamac i ostanem oko sat vremena daleko od svega.

U tim jutarnjim satima čuje se samo tiho zapljuskivanje sitnih valova o bokove čamca. Ponekad naleti ptica, ponekad iskoči riba. Negdje u daljini brekće motor ribarskog čamca. I ništa više. Vidi se samo plavo nebo s nekoliko sivih tragova oblaka, obala i voda.

Ostati pola sata u toj tišini i slušati vrijedi više nego tjedan odmora. Ne raditi ništa nego osjećati prostor, letjeti za pticama, gledati za ribama i biti poput njih. Toga ćemo se kasnije sjetiti kad na-dođe posao i kad nas pritisne žurba. I usred posla zatvorit ćemo oči i slušati tiho zapljuskivanje valova o čamac. Kad prestane slušanje, nastaje buka i izvana i iznutra. Biti jedno sa svijetom i s ljudima može samo onaj koji sluša.



b. SLUŠATI



Govori se gotovo bez prestanka. Nesuvremenim se smatra onaj tko nastoji da jedan cijeli dan ili u određene sate ne govori. Komu je stalo da mu riječi imaju smisla, pokušat će održati šutnju u određeno vrijeme. Šutjet će tko želi postići da njegova riječ pogodi, da djeluje, da rasvjetljuje, šutjeti ne znači nužno biti nijem, ali znači odreći se govora i govoriti samo ono što se prije jasno "čulo".

Tko se povuče u samoću ispočetka ne nalazi tišinu nego buku, buku koja je u njemu samom. Pokuša li da umiri mnoge glasove sjećanja, straha ili obrane, može se dogoditi da mu u mislima izbije prava revolucija koju neće moći ugušiti. Stara je Kina za ovo imala sliku: Misli su majmuni koji na stablu mozga skaču s grane na granu. Hvataj jednu za drugom i bacaj ih na zemlju dok se stablo ne oslobodi. Meni se postavlja pitanje: može li to uopće uspjeti, jer majmuni se mogu opet popeti s druge strane i revolucija će biti veća nego prije. Vjerojatno mi više ne možemo ostvariti ono što učitelji zapadne meditacije zovu "ispražnjenjem". Mi počinjemo odlagati misli tako da strpljivo izdržimo njihovo vrcanje i lepršanje te u mnogim mislima i upadicama pokušavamo čuti riječ koja dolazi s druge strane. Tu tuđu riječ ćemo primiti, ona će nadvladati mnoštvo drugih misli, i na koncu nećemo biti prazni nego ispunjeni novom, tuđom riječi.


"Šutnja je riječi isto što mreža plesaču na užetu".(Max Picard)



c. BITI PRED BOGOM

Tišina se ne može stvoriti. Ona se može samo pripremiti. Čovjek nauči napamet neki molitveni stih, ponovi ga dva-tri puta i ostavi ga nekako "u prostoru". Tišina ne nastaje tako da mi ništa ne govorimo. Ona nastaje ako u prostor ne ude nešto jače od naše riječi, i ako se taj "prostor" ponovno ne napuni mislima i riječima. Stajali smo u jednoj staroj crkvi i tražili put u kriptu. Pognuti smo silazili dugim vijugavim stepenicama u neku podzemnu šupljinu. Iz tame je izbijao hladan zrak. I najednom otkri se pred nama čaroban prostor. Dvostruk krug stupova ljudske veličine, ispod neizrađenog stropa, stajao je oko nas kao krug ljudi u tišini. Nevoljko smo koračali pokraj tih stupova. Činilo nam se da smo i mi dio tog prostora koji tako šuti, sluša i čeka. Jer, slušati ne znači nešto govoriti ili raditi. Slušati znači biti. Nakon nekoliko trenutaka začara-nosti nestade. A prostor je i dalje čekao. Kao zamjena za zaposleno kršćanstvo. Isus reče: Budite savršeni kao što je savršen vaš nebeski Otac. To ne znači biti bez pogreške kao on, nego: biti čitav i nepodijeljen pred njim, onakav kakav on jest, čekajući i primajući.

"Na svijetu postoji samo jedan jedini problem: kako ljudima vratiti duhovni smisao, duhovni nemir; kako na njih izliti nešto kao gregorijanski koral! Vidite, više nije moguće živjeti od hladnjaka i politike, od bilanca i križaljki. Više to nije moguće". (Antoine de Saint-Exupery, Iz "Pisma jednom generalu").


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -



2) ZAPAŽATI



a. TAJNE OSTAVITI TAJNAMA



Kad nas netko zapita što je "život", pokažemo mu životinju ili dijete i kažemo: "To je život". To se može razjasniti samo vidljivim primjerom. Vidljive su nam stvari i slike sredstvo za razumijevanje nevidljivoga. Drugog puta nema. Za nas današnje ljude životno je pitanje, hoće li nam taj put ostati otvoren.

Mi mislimo da je stvarno samo ono što svojim razumom sredimo, što pojmovima obuhvatimo i dodamo onome što već znamo. Ne misle tako samo poklonici ovoga tehničkog vijeka nego i mi kršćani. A ipak se ne možemo otresti sumnje da nam mnogo toga izmiče. Mislimo da u ovom našem svijetu možemo sve izračunati, a u stvari ne vjerujemo ni sami u to. Postupamo sa svijetom kao da ga možemo pregledati s kraja na kraj iako slutimo njegove ponore. Čini nam se da svojim znanstvenim mišljenjem stojimo na čvrstu tlu, a u isto vrijeme padamo u bezdan kroz dubine sumnje i straha. Govorimo o svojoj odgovornosti za svijet, a znamo da možemo utjecati samo na površinu, dok maticu pokreću sasvim druge sile. Uređujemo svijet po svojoj mjeri, a gubimo iz vida skromnu činjenicu da smo ljudi. Biti pred Bogom, i za nas kršćane današnjeg vremena, znači biti spreman ostavljati tajne tajnama i početi otvarati sebe.

"Jao, svijet je pun velikog svjetla i tajni, a čovjek se zaklanja svojom malom ručicom".(Baalschem)



b. NEBO I ZEMLJA



"Isus dopusti da ga Ivan krsti u Jordanu. I odmah, dok je izlazio iz vode, vidje gdje se otvaraju nebesa i Duha gdje poput goluba silazi na njega. Dođe glas s neba: Ti si moj Ljubljeni koga sam odabrao"(Marko 1).

Isus silazi u vodu Jordana. Tim silaskom u počelo smrti on uzima na se krivnju, strah i smrt ljudi. U to se otvara nebo. Što je to - nebo? Nekada se govorilo: Ovdje dolje je čovjek, tamo gore Bog. Nebo je gore gdje je Bog. Danas mnogi kažu: Ovdje, u sadašnjosti, živi čovjek. U budućnosti, prema kojoj korača, Bog mu izlazi u susret. Nebo - to je budućnost. Pokušaji tumačenja nisu po sebi važni, ali važna je sposobnost gledanja u budućnost. Jer svatko tko govori o Bogu, mora priznati da je Bog drukčiji nego ga poimaju naše misli. Govoriti o "nebu" znači govoriti o načinu kako bivstvuje Bog, sveti "koji prebiva u nedostupnu svjetlu", strani, nadmoćni.

Ali to ne znači da je Bog daleko. On je u stvarnostima ove zemlje, oko njih i iznad njih. Nebo je Božja blizina u ovom svijetu: skrivena, zastrta, neshvatljiva. Otkako je Krist stajao pod otvorenim nebom na Jordanu, "vidjeti nebo" za nas kršćane znači upoznati Krista, koji nam otvara pogled i pristup k Ocu. Kad molimo, potrebno nam je otvoreno nebo. Inače, razgovaramo sami sa sobom.



(uzeto iz knjige "KAKO DANAS MOLITI" autor: Jörg Zink )


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Kako moliti?
PostPostano: 15 vel 2010 13:16 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 03 vel 2010 14:53
Postovi: 82
Lokacija: tamo negdje
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Draga moja, biti skoncentriran u BRIGITINOJ MOLITVI i moliti ju svaki dan godinu dana i jedno te isto ponavljati nije mala stvar i ništa se ne obaziri na dekoncentraciju. Mislim da i kada moliš i dekoncentrirano da to dragi Bog čuje, jer si ti u molitvi. Znam to iz vlastitog iskustva da je Bog čuo svaku moju molitvu, pa bila ona i izmoljena rastrešeno. Bitno je da ti moliš i to svaki dan i da ne prestaješ o tome se radi. Prije svake bilo kakve molitve dobro je zazvati duha svetoga da te pomogne, vodi i jača u molitvi. Ja to primjenjujem i prije čitanja biblije pogotovo stari zavjet koja je svima malo teža za shvaćanje i mogu ti reći da mi strašno pomogne. Duh sveti je taj koji je između Bog, Isusa i izlazi od jednoga i druga, a on je poslat da nas vodi i jača. Bar ja to tako gledam, jer me stvarno pomaže. Kada sam u dilemi kažem si Duše sveti pomogni me da odlučim, da donesem odluku, jer sam sama nesigurna, ti me vodi, ti me potakni da donesem ispravnu odluku. I ide. Samo naprijed


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr