www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 18:08

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 29 svi 2013 20:05 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 lis 2012 09:23
Postovi: 167
Lokacija: bih
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Bio je 12.utorak sv.anti (pobožnost). svećenik je dobio temu-koliko smo toga usvojili od vjere od nasih starih? pa je spomenuo kako su prije nasi stari kad su nesto radili;nije bitno sto da su radili;kad se očuje zvono na crkvi svi stanu i mole Gospin pozdrav,pa je spomenuo kako su naše bake znale razne molitve:neke su bile i nenačitane :) kako su srcem molile...ne znam u koliko jos domova to postoji:takav ritam da se zna tocno kad se skuplja na molitvu...ja bih osobno volila da se ta vremena vrate :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 svi 2013 21:18 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Sada ces se nasmijati kada ti ovo ispricam...




Ja jako volim stare obicaje i jako drzim do njih...Mnogo sam primila u roditeljskoj kuci i od mojih starih..Kada sam se udala nastojala sam da uzmen nesto od obicaja muza obitelji a nesto od moje..No kada smo dosli u tudjinu i srelismo se drugim obicajima i kulturon ,drugi narod drugi obicaji..nismo mogli zadrzati sve .I koliko kod sam se trudila da ostvarimo te ljepe i vrijedne obicaje nije islo jer nacin zivota koji zivimo je sasvim drugaciji..i nemoguce je to ,na takav nacin zadrzati ...
Istina sv.Antu smo jako stovali postili i molili za izgubljene stvari , ,( dan prije blagdana sv.Antuna uvecer pod prozor dosli bi svirci i cestitali mojem ocu imendan,a on bi ih pozvao u kucu pocastio picem ili vec necim i oni bi otisli..Isli su za svaki imendan od kucu do kuce tko ima to ime u kuci.., ...zato su i bila imena ...Mara,Ana,Kaja-Anta,Stipa ,Marka,Franja ,Iva...itd........Kod suzane i Brane,Ruze nisu isli..
a bile su i druge poboznostiRecimo-Korizma,Advent , Svibanjska i Listopadska poboznost prije svakog velikog blagdana devetnica ili trodnevnica ,to je nesto predivno..VECERNJE..Kako smo bili daleko od zupe, u selu su Tutori ,zvonar ...obcno imali danas bi rekli ,pastoralno vjece...koje je okupljalo na tu molitvu ..To su bili 2-3 zene,a bio je i muskarac..Koji su predvodili te poboznosti i molitve..
Selo je bilo siromasno ,nije svaka kuca imala Bibliju,nego smo na VECERNJE okupljanje uvjek imali tko je procitao nekoliko redaka iz Biblije...Inace poslje svake svete mise kada su ukucani dosli kuci ,prepricavalo se sta je svecenik procitao u Evandjelju i sta je bila propovjed...
Ujutro cim smo se ustajali,prekrizili smo se blagoslovljenom vodom...Molitva je bila kratka prije jela 1 Oce nas...i svatko na posao...Majka je ispracala djecu u skolu s blagoslovom i stavljala na celo kriziic s prstom i poljubila..i pozdravila ..Zbogom ...Ako nema majke onda baka..
Za rucak uvjek se molio Andjeo Gospodnji, uz Oce nas..a za vecernu ...O Josipe Oce Sveti...a poslje krunicu..No i tu je bilo momenata kada nije uvjek moglo biti tako..
Nasi su stari kada su prolazili pored svake crkve i kriza,groblja ,muskarci skinuli kapu i prekrizili se..To je bilo lako izvodljivo jer su isli pjesice i volovskim ili konjskim kolima pa su mogli lako uciniti...
Kada se proleti s autom to je malo drugacije..nemogoguce je..
Prije svakog velikog posla isli bi zvati svecenika da nam doce blagosloviti ..pogotovo kada je netko zapoceo gradnju kuce i slicno..
Moj djed i otac,su znali prepricati cijelu bibliju, uvjek sam se cudila tome..a kada su se satali susjedi uvecer cesto se i tu prepricavalo..Danas bi ih nazvali da su JS..
U selu nije bilo struje telefona...kada se nesta dogodilo,islo se odmah u crkvu i pozvonilo se..odjednom je cijelo selo bilo tu ..i rjesavalo se..
Sjecam se i ja jedne akcije..susjdu djeca zapali plast slame ,i posle vec da gore stale...a pretezno svi na njivama...vec je zahvatilo i nase...Odvezla sam se do crkve pozvonila i vec si vidio kako svi izlaze iz kuca,odjednom svi trce sa kantama i u akciju...
Bilo je i ljudi koju su bili posvadjani,no tu se nije gledalo,on je morao isto priskociti u pomoc,jer bi bio crna ovca da nije...
Ako je netko dozivio neku veku stetu ,selo je skupljalo MILODAR ,koliko tko moze...Moj je otac uvjek rekao ,bolje je dati nego traziti,zato je uvjek velikodusno davao...

I na sve ovo ,isto su grijesili i pravili ono sto nisu smjeli,nisu svi bili sveti...ali se usudim reci bilo je svetih...

Svako vrijeme nosi svoje ,i one je za svakoga najbolje...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 svi 2013 10:16 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 srp 2009 11:29
Postovi: 476
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
rebeka napisao:
Nasi su stari kada su prolazili pored svake crkve i kriza,groblja ,muskarci skinuli kapu i prekrizili se..


Moja baka i njezina sestra, na selu, još uvijek to rade...a kako svaki dan s tramvajem prolazim pokraj jedne crkve, ponekad vidim ljude da se prekriže...i bude mi baš drago :)
U mojoj se obitelji svaku večer izmoli desetka krunice..tih 10-15min nije teško izdvojiti, a stvara se lijepo zajedništvo.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 svi 2013 11:36 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 lis 2012 09:23
Postovi: 167
Lokacija: bih
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Rebeka hvala sto si nam lijepo napisala kako je bilo prije.Interesira me to,jos što sam mlada...pa me zanima kako su ljudi prije bez molitvene.mislim:naše bake...baš nedavno jedna starija žena u mene na kavu.i ja joj pričam o duhovnim vježbama,baš smo se dotakle duhovnosti;ona ce meni na to :prije je bilo puno bolje kad nije bilo toga,a nije ni zamjerat jer ona je kao i većina bili proganjani i zabrane bile da ne smije u Crkvu,svašta su naši prolazili;i hvala Bogu što se imamo čime ponosit.A što se tiče križanja kraj groblja,nisam nikad to učinila,ali sam nedavno vidila kako jedna djevojka to radi:iz autobusa je vidila groblje i prekrizila se...naravno da svako vrijeme nosi svoje običaje i ostalo,tada se nije baš imalo hrane na bacanje kao što danas ima,ali opet je svijet bio sretan i zadovoljan sa onime sto je imao.neka nam Svevišnji udijeli milost da budemo uvijek zahvalni za našu svetu grudu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 svi 2013 12:29 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 srp 2009 11:29
Postovi: 476
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
budituisuse napisao:
pa me zanima kako su ljudi prije bez molitvene.mislim:naše bake...


Pitala sam se jednom...da li je za duhovni razvoj baš potrebno biti u nekoj zajednici, i to prvenstveno mislim kad čovjek već ima zrelu vjeru, kroči u život, ima obitelj. Ne bi li obitelj trebala biti "molitvena zajednica", kako se kaže za nju-"Crkva u malom"?
Za mene bi molitvena zajednica trebala u početku obraćenja pomoći formirati osobu i duhovnost, izgraditi je...
jer baš kao što si ti spomenula, koliko je bilo svetih žena prije, a molitvenih zajednica nije bilo...osim njihovih obitelji...
šta vi mislite?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 svi 2013 16:34 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 lis 2012 09:23
Postovi: 167
Lokacija: bih
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Dorothea napisao:
budituisuse napisao:
pa me zanima kako su ljudi prije bez molitvene.mislim:naše bake...


Pitala sam se jednom...da li je za duhovni razvoj baš potrebno biti u nekoj zajednici, i to prvenstveno mislim kad čovjek već ima zrelu vjeru, kroči u život, ima obitelj. Ne bi li obitelj trebala biti "molitvena zajednica", kako se kaže za nju-"Crkva u malom"?
Za mene bi molitvena zajednica trebala u početku obraćenja pomoći formirati osobu i duhovnost, izgraditi je...
jer baš kao što si ti spomenula, koliko je bilo svetih žena prije, a molitvenih zajednica nije bilo...osim njihovih obitelji...
šta vi mislite?

Da ne bi sad otišlo u krajnost:jesu li naše bake uopće znali za Duha Svetoga,jesu li ikad osjetili prisutnost Božju,ili su samo nabrajale krunice...:) mislim da nisu,ne znam odgovor na ovo pitanje.. ali imam jako pozitivno mišljenje o molitvenim zajednicama,ondje sam se preporodila...
A što se tiče obitelji (ne bi li obitelj trebala biti "molitvena zajednica" pa naravno da bi,ali to je jedno a molitvena drugo...ipak kad nas je 500,kad se slavi,kad je tu svećenik,pa nesto i naučimo,a svaki susret nosi novu milost,novo oslobođenje,itd..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 svi 2013 17:55 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
budituisuse napisao:
ipak kad nas je 500,kad se slavi,kad je tu svećenik,pa nesto i naučimo,a svaki susret nosi novu milost,novo oslobođenje,itd..

Hm,,,koliko je dobro praviti razliku na sv.misama i sa svecenicima???
Ja shvacam ovo kao da u jednoj zupi gdje je mozda 50-100 baka ili starijih ljudi ,manje vrijedna ili nije tako atraktivna sv.misa kao na KZ i drugim MZ...gdje je veliki broj ljudi..???
Ne znam koliko je to dobro?
Uglavnom dobro je za onoga tko se obratio,jer mu daje novi elan za dalje da promjeni svoj zivot,nacin zivota..Blago onima tko ima to u svojoj zupi,ali nemaju sve zupe to...
U zupi pokazujemo tko smo...



Zasto mislis da bake nisu znale za Duha Svetoga...mozda su znale bolje nego neki danas..Danas je dosta toga navikanog i u nekom zanosu ..trci se za onim sto je "IN"( a kada nakon godina uhvati susa ,onda nestane taj zanos jer se moras boriti) tada tek trazis Boga,to jest svjedocis koliko vjerujes..
Itekako se osjtila prisutnost Bozja i Duha Svetoga, svaki dan se molilo za ROSU BOZJEG BLAGOSLOVA..a bake i majke su sve i uvjek blagoslivljale...Blagoslov je jako vazan bez blagoslova nema nista..on nas zastiti i cuva od zloga..A to je izaslo is obicaja obitelji..
Iskreno receno ja se danas cesto cudim kod nekih ljudi kako dozivljavljau Duha Svetoga i obracenje..Narod prije nije toliko bio zalutao kao danas islo se redovite na sv.mise i ispovjed ( bilo je i onih koji nisu,ali su bili rijetki)I kada netko duze vrijeme nije bio na sv.ispovjedi i pricesti, poslje ispovjedi osjetio je veliko olaksanje,osjetio je svoje obracenje,obnovio se...Duh Sveti je bio na djelu,ali nisu mogli tako intezino da dozive kao sto danas ljudi u karizmatskim zajednicama dozive...
Osobno smatram da su obje varijante uredu i ispravne..Jedo sto smatram da nije dobro omalovazati druge ( one koji nisu u M.Z) ,jer Duh Sveti puse gdje hoce i kad hoce..Nisam iskusila u molitvenoj zajednici taj zanos..ali znam kao djevojka sam isla u zupu ,imali smo "Misije" od 8-10 dana,svaki dan..To je tako intezivno djelovalo na nas da smo svi nekako tu obnovu dozivjeli intezivno...Nemoj zaboraviti bake su se cesto "zavjetovale" to je uvjek bilo uslisano ,a kasnije si morao uciniti,izvrsiti obecanje...I to si osjetio TAJ VELIKI BLAGOSLOV ROSU DUHA SVETOGA..
Bake su isle cesto na hodocasca ,pjesice...Moji su godinama isli u svetiste Majke Bozje 50 km...pjesice i to preko brda i planina..prespavali bi u crkvi ,i poslje sv.mise ponovno krenuli kuci pjesice...( i po nevremenu)Sve to vrijem su proveli u pjesmi i molitvi,postu i mnogi su dobili darove Duha Svetoga ..ali se onda nitko nije hvalio s njima..VRLINE su bile vazne...one su bile prepoznatljive kod vjernika..
Meni osobno se svidjalo prije vise,jer su se svi medjusobno pomagali ,djelovanje je bilo nesto sto je bila duznost ,jer zelis sljediti Krista..Nije se isticala samo molitva,nego socijalni rad i pomaganje ..to je vrlo vazno ,a mnogi to danas zaboravljaju..ne smatraju to za dusnost svakog dana i u drustvu..Neki kada daruju i pomazu ,onda biraju kome...a to je daleko od onoga kako Bog gleda na to..

Molitva bez djela je mrtva..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 31 svi 2013 10:02 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 lis 2012 09:23
Postovi: 167
Lokacija: bih
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
rebeka napisao:
budituisuse napisao:
ipak kad nas je 500,kad se slavi,kad je tu svećenik,pa nesto i naučimo,a svaki susret nosi novu milost,novo oslobođenje,itd..

Hm,,,koliko je dobro praviti razliku na sv.misama i sa svecenicima???
Ja shvacam ovo kao da u jednoj zupi gdje je mozda 50-100 baka ili starijih ljudi ,manje vrijedna ili nije tako atraktivna sv.misa kao na KZ i drugim MZ...gdje je veliki broj ljudi..???
Ne znam koliko je to dobro?
Uglavnom dobro je za onoga tko se obratio,jer mu daje novi elan za dalje da promjeni svoj zivot,nacin zivota..Blago onima tko ima to u svojoj zupi,ali nemaju sve zupe to...
U zupi pokazujemo tko smo...



Zasto mislis da bake nisu znale za Duha Svetoga...mozda su znale bolje nego neki danas..Danas je dosta toga navikanog i u nekom zanosu ..trci se za onim sto je "IN"( a kada nakon godina uhvati susa ,onda nestane taj zanos jer se moras boriti) tada tek trazis Boga,to jest svjedocis koliko vjerujes..
Itekako se osjtila prisutnost Bozja i Duha Svetoga, svaki dan se molilo za ROSU BOZJEG BLAGOSLOVA..a bake i majke su sve i uvjek blagoslivljale...Blagoslov je jako vazan bez blagoslova nema nista..on nas zastiti i cuva od zloga..A to je izaslo is obicaja obitelji..
Iskreno receno ja se danas cesto cudim kod nekih ljudi kako dozivljavljau Duha Svetoga i obracenje..Narod prije nije toliko bio zalutao kao danas islo se redovite na sv.mise i ispovjed ( bilo je i onih koji nisu,ali su bili rijetki)I kada netko duze vrijeme nije bio na sv.ispovjedi i pricesti, poslje ispovjedi osjetio je veliko olaksanje,osjetio je svoje obracenje,obnovio se...Duh Sveti je bio na djelu,ali nisu mogli tako intezino da dozive kao sto danas ljudi u karizmatskim zajednicama dozive...
Osobno smatram da su obje varijante uredu i ispravne..Jedo sto smatram da nije dobro omalovazati druge ( one koji nisu u M.Z) ,jer Duh Sveti puse gdje hoce i kad hoce..Nisam iskusila u molitvenoj zajednici taj zanos..ali znam kao djevojka sam isla u zupu ,imali smo "Misije" od 8-10 dana,svaki dan..To je tako intezivno djelovalo na nas da smo svi nekako tu obnovu dozivjeli intezivno...Nemoj zaboraviti bake su se cesto "zavjetovale" to je uvjek bilo uslisano ,a kasnije si morao uciniti,izvrsiti obecanje...I to si osjetio TAJ VELIKI BLAGOSLOV ROSU DUHA SVETOGA..
Bake su isle cesto na hodocasca ,pjesice...Moji su godinama isli u svetiste Majke Bozje 50 km...pjesice i to preko brda i planina..prespavali bi u crkvi ,i poslje sv.mise ponovno krenuli kuci pjesice...( i po nevremenu)Sve to vrijem su proveli u pjesmi i molitvi,postu i mnogi su dobili darove Duha Svetoga ..ali se onda nitko nije hvalio s njima..VRLINE su bile vazne...one su bile prepoznatljive kod vjernika..
Meni osobno se svidjalo prije vise,jer su se svi medjusobno pomagali ,djelovanje je bilo nesto sto je bila duznost ,jer zelis sljediti Krista..Nije se isticala samo molitva,nego socijalni rad i pomaganje ..to je vrlo vazno ,a mnogi to danas zaboravljaju..ne smatraju to za dusnost svakog dana i u drustvu..Neki kada daruju i pomazu ,onda biraju kome...a to je daleko od onoga kako Bog gleda na to..

Molitva bez djela je mrtva..

Nisam rekla da bake nisu znale za Duha Svetoga,samo sam to napisala da ne bi netko shvatio da idem na to,da se tako ne shvati.Sv.misa je najveća i najsnaznija,a molitvene su isto korisne;a našim bakama svaka čast,opet napominjem ne znam baš puno o običajima i našim bakama...zato imam tebe da mi pričaš. 8) ,naravno da nije dobro omalovažavat one koji ne idu na molitvenu,to je isto kao da netko kaže da onaj koji nije u 3.redu da ne živi evanđelje.ja sam u 3.redu,ali ima netko tko nije,a opet je puno pobožniji od mene! BB :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 13 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr