www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 13:09

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 205 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 20 pro 2010 11:48 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 tra 2006 09:35
Postovi: 276
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
johnny 5 napisao:
Da ali ovo ima smisla ako je sam Bog izvor dobrote i ljubavi, još bolje ako je on sama Istina, sama Ljubav i sama Dobrota, onda ima smisla da on zna šta i kad i kako će kome dati.

Heh, Johnny, a baš htjedoh napisati da ako ti na ovo odgovorim što mi srcu ćef, da ćemo se zapetljati u skolastičke rasprave kakve na ovom forumu nisu dobrodošle, pa bi možda bilo bolje da zavežem usta. Slika No, obzirom da je ovu temu otvorio moderator, i kako sam ja skužila - upravo u svrhu takvog rastezanja, ja ću odgovoriti. A ako upravi u bilo kojem trenutku takvo pisanje nije po ćefu, nek se briše.

Daklem, Johnny, meni osobno je tu problematično što znači da je Bog sama Dobrota? Što znači da je nešto 'dobro'? Kako ja shvaćam taj pojam, on bi trebao imati bliske veze s poželjnošću nečeg, tj. da li ja to nešto želim ili ne želim. Dakle, to da je Bog sama dobrota bi trebalo značiti da ja tog Boga definitivno hoću. No tu onda u priču uskače sloboda - kaže se da je čovjek slobodan ne htjeti Boga. Dobro u hodu, to se da obrazložiti, ono, sad ti nije poželjno, ali s vremenom ćeš steći nove uvide iz kojih će ti postati poželjno. No problem je u konačnici. Možda je najbolje da to ilustriram primjerom.

Često se kao primjer odnosa Boga i ljudi navodi odnos oca i djeteta. Pa se onda problem patnje često obrazlaže cijepljenjem koje djetetu nanosi bol, a dijete ne razumije zašto je to potrebno. No, tu je ključna stavka koja se prešutno podrazumijeva ta da će se dijete *složiti* da je to bilo dobro jednom kad odraste. A ja onda tu navedem primjer jedne žene koja ima kćer mojih godina koju je kao dijete gnjavila pustim zdravim prehranama, vodanjem kod doktora kad treba i kad ne treba, itd., što je sve skupa rezultiralo time da je ta kćer zbrisala u drugi grad na studij kad je napunila 18 godina, i više se skoro nikad ne vraća kući niti komunicira sa svojima. Elem, da li je u tom slučaju majčina volja bila 'dobro' ili nije? Imajući u vidu našu analogiju, to znači da se pitam da li je Bog zbilja dobro i onome tko ustraje u odbijanju istoga sve do kraja?

johnny 5 napisao:
Naravno kao što piše u citatu od Keatinga mi u to ne vjerujemo dok sami to ne iskusimo. Ti kažeš da to nisi iskusila i uvijek se sve svodi na to. Ko što kaže Ivančić u onom citatu, jedino pozitivno iskustvo može zamijeniti negativno.

Točno. Vidiš, druga parola koja se često izvikuje u ovom kontekstu je da mi trebamo imati povjerenja u Boga isto kao što mala djeca imaju povjerenja u roditelje. No ja osobno i tu imam neka potpitanja i protuprimjere (ne bi ja bila ja da nemam, jel :mrgreen: ). Naime, ta parola je meni šuplja. Nemaju djeca povjerenja u roditelje zato što su ovi roditelji, nego zato što su ih ovi nahranili dovoljno puta da im mogu vjerovati i u onim rijetkim situacijama kad im roditelji uskrate hranju (jer npr. imaju crijevnu virozu, al to djeca ne kuže), ili zato što su ih roditelji zagrlili dovoljno puta, ili zaštitili od boli, pa im mogu vjerovati i u onim situacijama kad ovi to iz djeci nerazumljivih razloga ne naprave. I sad, tu se onda postavlja pitanje zašto neki imaju dovoljno takvih iskustava, a neki drugi nemaju?

Naime, ovo što pričamo (a imajući u vidu ono od prije o dobru) mene asocira na obrazloženje mislim Tome Akvinskog koji kaže da bi ljudska volja nužno željela Boga (dakle, ne bi bila slobodna, nego bi to bila nužnost), da ima potpunu spoznaju. Ali da sloboda proizlazi iz ograničene spoznaje. Tipa - da mi možemo iskusiti Boga u potpunosti, definitivno bismo ga htjeli. Al obzirom da ne možemo, nego je naše iskustvo i spoznaja Boga ograničena, nema nužnosti nego je sloboda. Al ko onda postavlja granice spoznaje ljudima? Opet Bog. Zašto je Pavla lupila munja s neba, i donijela mu spoznaju, a nekog drugog progonitelja kršćanstva nije?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 pro 2010 12:17 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 tra 2006 09:35
Postovi: 276
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
rebeka napisao:
Ja molim, a On mi ne odgovara?

I dobro je da je tako..Ako ON ne odgovara...On ima razlog zasto "ne"

On ima razlog zašto ne odgovara? Pa šta? Ne sumnjam ja i da oni koji opljačkaju banku imaju razlog zašto su je opljačkali, samo to ne znači da je taj razlog prihvatljiv, ili da ih to što imaju razlog čini dobrima. Dakle, čovjek bi prvo trebao steći povjerenja u nekoga da uglavnom (ili uvijek?) ima *dobre* razloge, da bi mu onda vjera da taj netko 'ima razlog' bila utješna iako ne znamo koji je to razlog.

rebeka napisao:
Ja sam se na sebi uvjerila da On uvjek odgovara,samo ne onako kako bi ja to zeljela..

Za ovo se obično kaže da je 'semantičko izvrdavanje'. :D Semantičko hoće reći da se samo izokreću riječi, a problem u pozadini ostaje isti. Kad se kaže da Bog ne odgovara na molitve, želi se reći upravo da Bog ne odgovara onako kako su molitelji molili tj. željeli. To je problem.

rebeka napisao:
Najteze je u kusnjama..i k tome,kada jedna iza druge dolazi..iz vece u vecu..a ja cekam ????
"olaksanje",da bude onako kako bi meni bilo lakse...

Pa da, s ovim se slažem.

rebeka napisao:
Mnogi veliki sveci, su godinama molili ,i molili..dok im je Bog uslisao molitvu...

Pa šta s tim? Ovakav odgovor ima neku težinu, samo pod pretpostavkom da čovjek ima ambicije postati svetac. Khm, nisam sigurna da ja tu spadam.

rebeka napisao:
Tko od nas danas "ceka",20-30 godina...da bude uslisana molitva..???

Pa čuj, ako molim da npr. sutra bude vedar dan, sasvim sigurno neću čekati an uslišanje 20-30 godina, jer se nakon sutra ta molba više ne može uslišiti. Ako molim da mi roditelji kupe bicikl, sasvim sigurno ih više neću moliti kad napunim 18 i bicikli mi prestanu biti napeti. Do tad je molba ili uslišana ili nije i nikad niti hoće niti može biti.

rebeka napisao:
Nije cak ni nase da mora da znamo,zasto je to sve tako..i iz kojih razloga..

Nije naše? A je li naše da na temelju Božjeg odnosa prema nama stvorimo svoje mišljenje o tom odnosu, ha?

rebeka napisao:
Cesto si sami otezavamo ,jer ne zelimo to shavatiti,da nam fali,
povjeranja,da ON dobro zna,sta je najbolje za nas...Mozda svojom sutnjom nas postedjuje jos vece propasti..

Ne da ja to ne želim shvatiti, nego ja otvoreno, jasno i glasno kažem da nemam tog povjerenja. Ja nemam povjerenja da on zna što je najbolje za mene. Dakle, itekako to shvaćam. A ono što ne da ne želim, nego nikako ne uspijevam shvatiti je ZAŠTO, ali ZAŠTO bih ja trebala tog povjerenja imati?

rebeka napisao:
Kada covjek moze da kaze...EVO ME..tu sam,da sluzim Tebi na volju...

Ali ZAŠTO bih ja uopće htjela služiti njemu na volju?

rebeka napisao:
Ako smijem da kezem..Pa tko je tu lud?...covjek..

Može biti. No Bog ga je stvarao, pa je onda Bog taj koji ga je ludim stvorio.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 pro 2010 12:26 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
Maroon napisao:
Heh, Johnny, a baš htjedoh napisati da ako ti na ovo odgovorim što mi srcu ćef, da ćemo se zapetljati u skolastičke rasprave kakve na ovom forumu nisu dobrodošle, pa bi možda bilo bolje da zavežem usta. Slika No, obzirom da je ovu temu otvorio moderator, i kako sam ja skužila - upravo u svrhu takvog rastezanja, ja ću odgovoriti. A ako upravi u bilo kojem trenutku takvo pisanje nije po ćefu, nek se briše.

Daklem, Johnny, meni osobno je tu problematično što znači da je Bog sama Dobrota? Što znači da je nešto 'dobro'? Kako ja shvaćam taj pojam, on bi trebao imati bliske veze s poželjnošću nečeg, tj. da li ja to nešto želim ili ne želim. Dakle, to da je Bog sama dobrota bi trebalo značiti da ja tog Boga definitivno hoću. No tu onda u priču uskače sloboda - kaže se da je čovjek slobodan ne htjeti Boga. Dobro u hodu, to se da obrazložiti, ono, sad ti nije poželjno, ali s vremenom ćeš steći nove uvide iz kojih će ti postati poželjno. No problem je u konačnici. Možda je najbolje da to ilustriram primjerom.

Često se kao primjer odnosa Boga i ljudi navodi odnos oca i djeteta. Pa se onda problem patnje često obrazlaže cijepljenjem koje djetetu nanosi bol, a dijete ne razumije zašto je to potrebno. No, tu je ključna stavka koja se prešutno podrazumijeva ta da će se dijete *složiti* da je to bilo dobro jednom kad odraste. A ja onda tu navedem primjer jedne žene koja ima kćer mojih godina koju je kao dijete gnjavila pustim zdravim prehranama, vodanjem kod doktora kad treba i kad ne treba, itd., što je sve skupa rezultiralo time da je ta kćer zbrisala u drugi grad na studij kad je napunila 18 godina, i više se skoro nikad ne vraća kući niti komunicira sa svojima. Elem, da li je u tom slučaju majčina volja bila 'dobro' ili nije? Imajući u vidu našu analogiju, to znači da se pitam da li je Bog zbilja dobro i onome tko ustraje u odbijanju istoga sve do kraja?

Točno. Vidiš, druga parola koja se često izvikuje u ovom kontekstu je da mi trebamo imati povjerenja u Boga isto kao što mala djeca imaju povjerenja u roditelje. No ja osobno i tu imam neka potpitanja i protuprimjere (ne bi ja bila ja da nemam, jel :mrgreen: ). Naime, ta parola je meni šuplja. Nemaju djeca povjerenja u roditelje zato što su ovi roditelji, nego zato što su ih ovi nahranili dovoljno puta da im mogu vjerovati i u onim rijetkim situacijama kad im roditelji uskrate hranju (jer npr. imaju crijevnu virozu, al to djeca ne kuže), ili zato što su ih roditelji zagrlili dovoljno puta, ili zaštitili od boli, pa im mogu vjerovati i u onim situacijama kad ovi to iz djeci nerazumljivih razloga ne naprave. I sad, tu se onda postavlja pitanje zašto neki imaju dovoljno takvih iskustava, a neki drugi nemaju?
Naime, ovo što pričamo (a imajući u vidu ono od prije o dobru) mene asocira na obrazloženje mislim Tome Akvinskog koji kaže da bi ljudska volja nužno željela Boga (dakle, ne bi bila slobodna, nego bi to bila nužnost), da ima potpunu spoznaju. Ali da sloboda proizlazi iz ograničene spoznaje. Tipa - da mi možemo iskusiti Boga u potpunosti, definitivno bismo ga htjeli. Al obzirom da ne možemo, nego je naše iskustvo i spoznaja Boga ograničena, nema nužnosti nego je sloboda. Al ko onda postavlja granice spoznaje ljudima? Opet Bog. Zašto je Pavla lupila munja s neba, i donijela mu spoznaju, a nekog drugog progonitelja kršćanstva nije?


Uf, Maroon čini se da onaj flaster na smajliću nije bio dovoljno čvrst. :mrgreen:

Pitaš zašto neki ljudi imaju dovoljno iskustva dok ga neki nemaju, ja ti ne znam odgovor na to pitanje. Nisam Božja desna ruka, nemam iskustvo lokucije, nemam iskustvo vizija. Ali imam iskustvo Božjeg dodira ajmo to tako reći kroz molitvu.

Sad da ja tebe pitam sama si nabrajala da si trčala po karizmatskim susretima, hodočašćima, klanjanjima, krunice, ovo i ono. Šta ti se nikad nije desilo da uđeš u molitvu i ojstiš mir, ili da ojstiš toplini na glavi i oko srca, jesi kad čital Evanđelje i mislila ovo je baš super, ili ove je moćno. Zar baš nikad ništa???


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 pro 2010 15:50 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Maroon napisao:
rebeka napisao:
Ja molim, a On mi ne odgovara?I dobro je da je tako..Ako ON ne odgovara...On ima razlog zasto "ne"

On ima razlog zašto ne odgovara? Pa šta? Ne sumnjam ja i da oni koji opljačkaju banku imaju razlog zašto su je opljačkali, samo to ne znači da je taj razlog prihvatljiv, ili da ih to što imaju razlog čini dobrima. Dakle, čovjek bi prvo trebao steći povjerenja u nekoga da uglavnom (ili uvijek?) ima *dobre* razloge, da bi mu onda vjera da taj netko 'ima razlog' bila utješna iako ne znamo koji je to razlog..

Svaka nasa patnja ima smisla za onoga tko je spoznao Isusa Krista...Bez daljnjega.to se nikako ne moze usporedjivati s bilo cim na zemlji...jer,to je sasvim drugacije povjerenje...
Kada ja trazim.."nesto"..sigurno necu traziti da mi "napravi kucu"..ili "poveca penziju"..
ne govorimo o istom..Onaj tko se pouzdaje u Bozju providnost ,vjeruje i nada se ,i racuna na Njegovu Milost,to jest pomoc...Ako,pomoc izostaje,onda je na nama da pitamo...sta je to sto trazim..?
rebeka napisao:
Ja sam se na sebi uvjerila da On uvjek odgovara,samo ne onako kako bi ja to zeljela..
Citat:
Za ovo se obično kaže da je 'semantičko izvrdavanje'. :D Semantičko hoće reći da se samo izokreću riječi, a problem u pozadini ostaje isti. Kad se kaže da Bog ne odgovara na molitve, želi se reći upravo da Bog ne odgovara onako kako su molitelji molili tj. željeli. To je problem.

To sam i sama navele u mojem predhodnom postu...Mozes ti reci duso koliko hoces da je to izokretanje rijeci ,onaj tko vapi Bogu "on" u svojoj potrebi,bolu i tuzi ..zna o cemu je ovdje rijec..

rebeka napisao:
Najteze je u kusnjama..i k tome,kada jedna iza druge dolazi..iz vece u vecu..a ja cekam ????"olaksanje",da bude onako kako bi meni bilo lakse...

Citat:
Pa da, s ovim se slažem
.
Pa,ako cemo pogledati..zar to nije najcesce..da je tako..bez obzira o cemu se radilo..
Covjek najcesce..kaze..OZDRAVI ME...a u zdravlju cesto zaboravi da mu se zahvali za to zdravlje...E,sada te trebam,sada mi pomozi...Ono sto zarko zelim je meni uskraceno,a jto to pod svaku cijenu hoci..Evo ja necu rastavu mojih roditelja..ja hocu "roditelje"kao sto i drugi imaju OBOJICU NA RASPOLAGANJU...OBITELJ -ZAJEDNICKU...

rebeka napisao:
Mnogi veliki sveci, su godinama molili ,i molili..dok im je Bog uslisao molitvu...
Citat:
Pa šta s tim? Ovakav odgovor ima neku težinu, samo pod pretpostavkom da čovjek ima ambicije postati svetac. Khm, nisam sigurna da ja tu spadam.

Ne, nisam ni rekle nekome ovo,ni tebi ni drugom,a ni ja ne spadam u to..ali ja zelim biti djete Bozje,jer mi jesmo i zovemo se djeca Bozja...Covjek mora ima imati strpljenja..
vjere i pouzdanje..Ja znam za sta sam molila sta je uslisano,a da se poslje nije pokazalo dobrim...Jer,moze biti da jedno zlo ode a dodju druga dva...
Govorim samo za sebe..da mi je najbolje kada se zahvaljujem i prihvacam ono sto mi dolazi na put..jer tako ON sve izvede na najbolje...samo treba proci vremena..Moje iskustvo.
rebeka napisao:
Tko od nas danas "ceka",20-30 godina...da bude uslisana molitva..???

Citat:
Pa čuj, ako molim da npr. sutra bude vedar dan, sasvim sigurno neću čekati an uslišanje 20-30 godina, jer se nakon sutra ta molba više ne može uslišiti. Ako molim da mi roditelji kupe bicikl, sasvim sigurno ih više neću moliti kad napunim 18 i bicikli mi prestanu biti napeti. Do tad je molba ili uslišana ili nije i nikad niti hoće niti može biti.

Mislim da o ovakvim stvarima je glupo raspravljati..Jer meni nikada nebi tako nesto nesto palo na pamet..Onaj tko trazi nesto je puno ozbiljnija stvar,i ne dajti Boze da ti moras da to osjetis...mada ne kazem,da svi imaju svoje krizeve..
rebeka napisao:
Nije cak ni nase da mora da znamo,zasto je to sve tako..i iz kojih razloga..
Citat:
Nije naše? A je li naše da na temelju Božjeg odnosa prema nama stvorimo svoje mišljenje o tom odnosu, ha
?
Duso moja,misli ti kako god hoces..Pogledaj samo ptice nebeske..kako zive i kako se hrane..Tako slicno i covjek,sve dobiva u pravo vrijeme..PO NJEGOVOJ VOLJI.
rebeka napisao:
Cesto si sami otezavamo ,jer ne zelimo to shavatiti,da nam fali,
povjeranja,da ON dobro zna,sta je najbolje za nas...Mozda svojom sutnjom nas postedjuje jos vece propasti..
Citat:
Ne da ja to ne želim shvatiti, nego ja otvoreno, jasno i glasno kažem da nemam tog povjerenja. Ja nemam povjerenja da on zna što je najbolje za mene. Dakle, itekako to shvaćam. A ono što ne da ne želim, nego nikako ne uspijevam shvatiti je ZAŠTO, ali ZAŠTO bih ja trebala tog povjerenja imati?

Ne,ti ne moras da imas to povjerenje..ali ja sam iskusila na sebi,i bas to povjerenje je ono odlucujuce..Njegova Milost..koju dobivam..ne mojom zaslugom,nego Njegovom dobrotom,jer mi se smiluje u najtezim trenitcima..
A, vjeruj mi da u zadnje dvije godine prolazim kalvariju sto se mojih roditelja tice i njihovih bolesti i bolnica,starackog doma,njihove kuce i stana...i svih obaveza ,koje su vezane uz njih...
Zato su mi smijesne ove tvoje usporedbe...Ne,ne pregovaram ja to..Hocu reci,kako su to malenkosti i nevrijedno spomenuti na odnosu onoga sto neki prozivljavaju...
Ili pojedine clanice...TT,koje su pisale da ih muz matretira,tuce...itd..Gdje je bol svaki dan prisutna u zivotu,pa mozda i cijeli brak..
rebeka napisao:
Kada covjek moze da kaze...EVO ME..tu sam,da sluzim Tebi na volju...
Citat:
Ali ZAŠTO bih ja uopće htjela služiti njemu na volju?

Slobodna volja svakog covjeka odlucuje sta ce izabrati..Ja hocu,i zelim...
rebeka napisao:
Ako smijem da kezem..Pa tko je tu lud?...covjek..

Citat:
Može biti. No Bog ga je stvarao, pa je onda Bog taj koji ga je ludim stvorio

Ne,Bog je stvorio covjeka tako je,ali mu je dao na raspolagannje da bira sta hoce...
Tako i tu...Znaci ili VJERUJEM ili ne vjerujem,sljedim GA ili ne.?.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 pro 2010 17:48 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 tra 2006 09:35
Postovi: 276
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
rebeka napisao:
To sam i sama navele u mojem predhodnom postu...Mozes ti reci duso koliko hoces da je to izokretanje rijeci ,onaj tko vapi Bogu "on" u svojoj potrebi,bolu i tuzi ..zna o cemu je ovdje rijec..

rebeka napisao:
Mislim da o ovakvim stvarima je glupo raspravljati..Jer meni nikada nebi tako nesto nesto palo na pamet..Onaj tko trazi nesto je puno ozbiljnija stvar,i ne dajti Boze da ti moras da to osjetis...mada ne kazem,da svi imaju svoje krizeve..

rebeka napisao:
Ili pojedine clanice...TT,koje su pisale da ih muz matretira,tuce...itd..Gdje je bol svaki dan prisutna u zivotu,pa mozda i cijeli brak..

Prvo na što bih se osvrnula su ovih nekoliko tvojih rečenica, iz kojih se (barem meni) čine jasne misli koje su ti se vrzmale glavom. Draga moja rebeka, pa valjda si dovoljno mudra da možeš zaključiti da mi je to s biciklom ili sunčanim danom tek primjer za ilustriranje principa. Doduše, pomalo trivijalan primjer, ali nisam mislila da će to uvesti ovakvu zabunu. Jasno je valjda da takve primjere koristim jer ne želim izlaziti sa svojim intimnim detaljima. Nije valjda da ozbiljno misliš da je moj glavni motivator za ovakve rasprave to što nisam imala bicikl kao klinka, ili to što zadnjih mjesec dana pada kiša? Draga moja rebeka, vidiš, ja se ovim temama samo na internetu intenzivnije bavim barem već pet godina. Upoznala sam prilično ljudi po različitim religijskim forumima (ne nužno osobno, ali dovoljno da im znam životnu priču). Vjeruj ti mom već višestruko potvrđenom iskustvu – ljudi koji se bave ovim temama do toga obično nisu došli iz čista mira, nego su ih u to obično nagnali prilično ozbiljni životni problemi. I ako ti se čini da netko tko se religijom ozbiljno bavi nema takvih problema, to će prije značiti samo da ti ne znaš što je toj osobi, a ne da ta osoba takvih problema nema ili nije imala. :wink:


rebeka napisao:
Duso moja,misli ti kako god hoces..Pogledaj samo ptice nebeske..kako zive i kako se hrane..Tako slicno i covjek,sve dobiva u pravo vrijeme..PO NJEGOVOJ VOLJI.

Ptice nebeske? E vidiš, ta prispodoba je meni jedna od neuvjerljivijih iz NZ, preciznije rečeno – jedna od onih koje mi Isusa ocrtavaju kao pomalo neozbiljnoga hippy lika. Naime, ako čovjek malo bolje pogleda te ptice nebeske skužit će da umiru ko muhe! Od gladi, od hladnoće, od svega čega. Ljudi se upravo i mole protiv takvoga 'dobivanja u pravo vrijeme'. :roll:


rebeka napisao:
Ne,ti ne moras da imas to povjerenje..ali ja sam iskusila na sebi,i bas to povjerenje je ono odlucujuce..Njegova Milost..koju dobivam..ne mojom zaslugom,nego Njegovom dobrotom,jer mi se smiluje u najtezim trenitcima..

A moje iskustvo je da je nekad pogubno imati 'povjerenje' (hoće reći – barem određene vrste povjerenja koje tudumi za razumijevanje duhovnih stvari poput mene shvate da 'povjerenje' znači), te da puno dalje stigneš ako neke stvari 'uzmeš u svoje ruke'.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 pro 2010 19:54 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Citat:
Upoznala sam prilično ljudi po različitim religijskim forumima (ne nužno osobno, ali dovoljno da im znam životnu priču). Vjeruj ti mom već višestruko potvrđenom iskustvu – ljudi koji se bave ovim temama do toga obično nisu došli iz čista mira, nego su ih u to obično nagnali prilično ozbiljni životni problemi.


Vjerujem ja tebi draga Maroon..Ja pricam iz moga osobnog iskustva,a s tim ne zelim uvjeriti nikoga u to..Isto kako ti ljudi dodjose do tih iskustava (svojih),tako i ja dodjoh do mojih..a drugi opet dolaze do njihovih ..
Citat:
I ako ti se čini da netko tko se religijom ozbiljno bavi nema takvih problema, to će prije značiti samo da ti ne znaš što je toj osobi, a ne da ta osoba takvih problema nema ili nije imala

Gledaj,nisam uopce navela,ili da mi se cini kako drugi nemaju problema..ja znam da svatko moze imati probleme,krizeve ,napasti,kusnje..itd..apsolutno svi,nitko nije toga postedjen..
Cinjenica je u tome,kako se tko nosi s tim..Jedino je,da covjek izvuce najbolje za sebe ,kako ce lakse zivjeti..samo je onda pitanje..kako Bog gleda na to sve..Jer mi ne gledamo Bozjim ocima..mi gledamo svojim ocima..a trudimo se biti vjernici i SLJDEDITI KRISTA..
Citat:
A moje iskustvo je da je nekad pogubno imati 'povjerenje' (hoće reći – barem određene vrste povjerenja koje tudumi za razumijevanje duhovnih stvari poput mene shvate da 'povjerenje' znači), te da puno dalje stigneš ako neke stvari 'uzmeš u svoje ruke'.

Za mene igra itekako veliliku ulogu povjerenje..i u obicnom svakidsnjem zivotu i duhovnom,vjerskom zivotu..Ja ulazem sve ,i borm se za to da dobijem to povjerenje..i da drugi imaju u mene povjerenje..Ako nekoga razocaram,onda ja tu ne mogu drugacije..onda nije bilo obostrano povjerenje..zao mi je i molim za oprostaj..
Ali nikome ne zelim reci,da i on isto to mora /tako..ili da je to neko pravilo..Boze sacuvaj..Sloboda je ta koja odlucuje..
Citat:
Ljudi se upravo i mole protiv takvoga 'dobivanja u pravo vrijeme'

Uh...ovo je za mene nesto novo..gdje si dosla do ovakvih zakljucaka..? Tko su ti koji se mole protiv toga?"dobivanja u pravo vrijeme"

Citat:
Ptice nebeske? E vidiš, ta prispodoba je meni jedna od neuvjerljivijih iz NZ, preciznije rečeno – jedna od onih koje mi Isusa ocrtavaju kao pomalo neozbiljnoga hippy lika. Naime, ako čovjek malo bolje pogleda te ptice nebeske skužit će da umiru ko muhe! Od gladi, od hladnoće, od svega čega.

26"Pogledajte ptice nebeske! Ne siju, ne žanju niti sabiru u žitnice, pa ipak ih hrani vaš nebeski Otac. Zar niste vi vredniji od njih?
Moje shvacanje je podpuno drugacije..Nisam teolog,nisam ni skolovana..isto citam i pratim vjerske stranice i forume par godina...Dosata sam naucila,dosta sam cula …tako da sam dosta toga i primjenila u moj zivot.
Isus se brine o pticama..njihov zivot i potreba nije kao nasa..Ono sto je nama potrebno za zivot nije potrebno pticama..ali Isus se "brine o pticama",pa kako onda nece o "covjeku"Upravo s tim nam porucuje,da se Isus brine puno vise o nama,nego sto se mi sami mozemo brinuti o sebi..Na sta Isus dodaje.. : “Zar vi niste mnogo vredniji od njih?”On nas ljubi ,Izaija; : “Jer dragocjen si u mojim očima, vrijedan si, i ja te ljubim.” (Iz 43:4)Drugim rijecima .. ti i ja ,jednako smo vrijedne u Njegovim ocima..i svi drugi isto tako..
Naravno da se moze reci..Imam posao i posteno radim,sam odlucujem i vodim brigu o sebi….da ne radim,ne bih imao sredstva za zivot..ovako marljivo radim..mnogo ulazem..ali imam krov nad glavom, nisam ni gola ni bosa..niti gladujem..Znaci imam sve ono sto je prosjecnom covjeku potrebno..a to je sve“moja sposobnost..“USPJEH..?

Moje gledanje..
Ovisimo o poslu..ali MOJ -nas zivot ovisi o Bogu..


Biti -kao -ptica!

Jeste li već motrili ptice koje se nađu pred nekim problemom, npr. prilikom gradnje gnijezda?
Danima i danima one grade svoje gnijezdo,
skupljajući razne materijale, često ih donoseći izdaleka…
... I kad završe to gnijezdo i kad su spremne položiti u njih svoja jaja,
nevrijeme ili ljudsko ”djelo” ili neka životinja,
uništi ga i propadne im sve što su gradile upornim trudom.
Što učini ptica?
Onemoća i napusti svoj rad ?

Ni slučajno!
Ona počinje opet i opet, sve dok jaja ne položi u gnijezdo.
Dogodi se često, prije nego se izlegu mladi ptići,
da životinja, dijete, nevrijeme, unište to gnijezdo,
ali ovaj put s dragocjenim sadržajem…
Vrlo je teško opet početi od nule.
Ali ptica nikad ne zastane, ne uzmakne.
Ona nastavlja pjevati i graditi, graditi i pjevati…

Imate li ponekad osjećaj da vaš život, posao ili vaša obitelj nisu ono o čemu ste sanjali?
Imate li nekad želju reći: “Dosta”, to što nastojim ne vrijedi truda, to je previše za mene?
Osjećate li umor zbog svakidašnje borbe za život, zbog narušenog povjerenja, nepostignutog cilja kad ste već bili sigurni da ste ga postigli?
U životu svatko ponekad doživi udarce, ali ne zaustavljajte se nikada.
Ako vam pomaže, izrecite molitvu, nadajte se boljem.
Ne dopustite da vas zaokupe problemi nastali u životnoj borbi...
Pokušajte ih nadići i riješiti. Pokupite komadiće vašeg nadanja,
ponovno ih složite i počnite ispočetka! Kao ptice!
Nije važno što će se dogoditi! Ne odustajte i idite samo naprijed. Život je stalna borba, ali vrijedi truda prihvatiti ga!
I nemojte nikada prestati pjevati!


(slideboom.com-/Kao_ptica)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 pro 2010 20:15 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
III. Sinovsko pouzdanje

2734 Sinovsko pouzdanje u nevolji dolazi u iskusenje i u njoj se dokazuje. Glavna teskoca odnosi se na molitvu prosnje, kad se zauzimamo za sebe ili za druge. Neki cak prestanu moliti zato sto im, tako misle, njihova molba nije uslisana. Ovdje se postavljaju dva pitanja: Zasto mislimo da nam molba nije uslisana? Kako nasa molitva biva uslisana, "uspjesna"?

ZASTO SE ZALITI DA NISMO USLISANI?
2735 Trebala bi nas najprije potresti jedna cinjenica. Kada slavimo Boga ili mu za njegova dobrocinstva opcenito zahvaljujemo, ni najmanje se ne brinemo saznati je li mu nasa molitva ugodna. Naprotiv, zahtijevamo da vidimo uspjeh nase prosnje. Kakva je dakle Bozja slika koja potice nasu molitvu: sredstvo za iskoristavanje ili Otac nasega Gospodina Isusa Krista?

2736 Jesmo li uvjereni da "ne znamo sto da molimo kako valja" (Rim 8,26)? Istemo li od Boga "prava dobra"? Otac nas dobro zna sto nam je potrebno, prije nego ga zaistemo, no on ocekuje nasu prosnju zato sto je dostojanstvo njegove djece u njihovoj slobodi. I zato valja moliti s njegovim Duhom slobode, da bismo mogli uistinu spoznati njegovu zelju.

2737 "Nemate jer ne molite. Molite, i ne primate jer zlo molite, da u svojim nasladama trosite" (Jak 4,2-3). Ako istemo sa srcem podijeljenim, "preljubnickim" (Jak 4,4), Bog nas ne moze uslisati, jer hoce nase dobro, nas zivot. "Ili mislite da Pismo uzalud veli: Ljubomorno cezne za duhom sto ga nastani u nama"? Nas je Bog na nas "ljubomoran", sto je znak istinitosti njegove ljubavi. Neka nas zahvati zelja njegova Duha, i bit cemo uslisani: Ne zalosti se ako odmah od Boga ne primis sto od njega trazis; On hoce da ti ucini jos vise dobra po tvojoj ustrajnosti da budes s njim u molitvi.
On hoce da se nasa ceznja iskusa u molitvi. Tako nas priprema da primimo sto nam je spreman dati.



viewtopic.php?p=94625


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 pro 2010 20:16 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
Maroon ti imaš puno pitanja al dobro nisi jedina. Al sama kažeš da nemaš iskustvo Božjeg dodira(ajmo to tako reći). Jesi li spremna uzeti pola sata ujutro i pola sata navečer i probati sa postupkom sjedinjujuće molitve kako je to opisao Thomas Keating u knjizi Otvoren Duh otvoreno srce. Po meni nemaš šta za izgubit, nigdje ne moraš trčati, sjedneš u tišinu pustiš da ti osjetila počivaju, čak zna nekad bit i odmorno. A nekad te misli zapljuskuju lijevo, desno.

Uglavnom mogla bi probati.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 21 pro 2010 10:08 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 tra 2006 09:35
Postovi: 276
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
johnny 5 napisao:
Maroon ti imaš puno pitanja al dobro nisi jedina. Al sama kažeš da nemaš iskustvo Božjeg dodira(ajmo to tako reći). Jesi li spremna uzeti pola sata ujutro i pola sata navečer i probati sa postupkom sjedinjujuće molitve kako je to opisao Thomas Keating u knjizi Otvoren Duh otvoreno srce. Po meni nemaš šta za izgubit, nigdje ne moraš trčati, sjedneš u tišinu pustiš da ti osjetila počivaju, čak zna nekad bit i odmorno. A nekad te misli zapljuskuju lijevo, desno.

Uglavnom mogla bi probati.

Dragi moj Johnny, čini mi se iz tvojih komentara da upravo čitaš tu knjigu, i da te se prilično doima. No, je li ti možda palo na pamet da sam ja sa takvim stvarima već probala? Nije taj Keating jedini koji preporuča takve stvari (mada njega konkretno nisam čitala). O takvim stvarima pišu redom - Ivančić, Torkington, Hughes, Philippe. O njima priča i npr. Sudac na seminarima. A pisao je o njima još i Ignacije Lojolski. Ja sam to pokušala u više navrata, iako moram priznat da nikad nisam uspila ustrajati duži vremenski period. No, to nije u mojoj moći, ja mogu samo pokušavati uvijek iznova. Ali to ne želim. Zadnji takav pokušaj svakodnevne 'meditativne' molitve je bio kad sam se pred dvije ili tri godine priključila u program 'injigo'. Čak sam bila marljiva i ustrajna, i vjerojatno bih ustrajala do kraja, što se same ustrajnosti tiče, da mi sadržaj (baš kao što sam i pretpostavljala da hoće) nije počeo smetati. Naime, tamo negdje mjesec dana nakon početka počinje priča o tome kako smo svi grešni i krivi i sl. A vidiš - ja nemam osjećaj da sam kriva, niti spoznajem da sam kriva za nešto. E pa, kad sam u okviru tih razmatranja u kojima se viče 'grešan si, kriv si' iako ja nemam takav dojam, e kad sam počela imati asocijacije grmljavine koja iznad tebe grmi bez da ti tu imaš ikakvog utjecaja (niti si izazvao niti možeš spriječiti), osim da se možeš prestrašeno sklupčat u neki kut i čekati da prođe, tada sam zaključila da to nema smisla i da je bolje da s tim prestanem. Gledajući unatrag - smatram da mi je to bila jako pametna odluka. I nemam se namjeru ponovo davati u to vrzino kolo, pogotovo što više nemam ni motiva.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 21 pro 2010 10:56 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
Maroon napisao:

Dragi moj Johnny, čini mi se iz tvojih komentara da upravo čitaš tu knjigu, i da te se prilično doima. No, je li ti možda palo na pamet da sam ja sa takvim stvarima već probala? Nije taj Keating jedini koji preporuča takve stvari (mada njega konkretno nisam čitala). O takvim stvarima pišu redom - Ivančić, Torkington, Hughes, Philippe. O njima priča i npr. Sudac na seminarima. A pisao je o njima još i Ignacije Lojolski. Ja sam to pokušala u više navrata, iako moram priznat da nikad nisam uspila ustrajati duži vremenski period. No, to nije u mojoj moći, ja mogu samo pokušavati uvijek iznova. Ali to ne želim. Zadnji takav pokušaj svakodnevne 'meditativne' molitve je bio kad sam se pred dvije ili tri godine priključila u program 'injigo'. Čak sam bila marljiva i ustrajna, i vjerojatno bih ustrajala do kraja, što se same ustrajnosti tiče, da mi sadržaj (baš kao što sam i pretpostavljala da hoće) nije počeo smetati. Naime, tamo negdje mjesec dana nakon početka počinje priča o tome kako smo svi grešni i krivi i sl. A vidiš - ja nemam osjećaj da sam kriva, niti spoznajem da sam kriva za nešto. E pa, kad sam u okviru tih razmatranja u kojima se viče 'grešan si, kriv si' iako ja nemam takav dojam, e kad sam počela imati asocijacije grmljavine koja iznad tebe grmi bez da ti tu imaš ikakvog utjecaja (niti si izazvao niti možeš spriječiti), osim da se možeš prestrašeno sklupčat u neki kut i čekati da prođe, tada sam zaključila da to nema smisla i da je bolje da s tim prestanem. Gledajući unatrag - smatram da mi je to bila jako pametna odluka. I nemam se namjeru ponovo davati u to vrzino kolo, pogotovo što više nemam ni motiva.


Nije mi palo na pamet da si se zainteresirala takvim stvarima, baš sam blesav. E sad ne znam točno kako izgleda taj program injigo, u ovom postupku je bit otpuštanje i prijemljivost, a ne ubacivanje misli i meditacija.
U knjizi ne spominje toliko krivnju i grijeh koliko sustav Lažnog Ja, iliti našeg jastva.

Daj malo opiši kak je izgledao taj program injiga i kako je izgledao taj postupak meditacije.

P.S. Knjigu sam nabavio prije par godina, par puta pročitao i još uvijek me se doima.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 205 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr