www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 23:16

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 205 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 21  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 09 svi 2012 23:26 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 30 lis 2011 22:37
Postovi: 25
Lokacija: Beograd
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Hvala na divnim smajlijima. :grlim te: :grlim te: :grlim te:

Malo mi je lakše, ponekad me uhvati kriza, sećanja ali... shvatam da Bog to želi, pomirila sam se sa tugom.

Hvala ti, draga dušice. :grlim te: :grlim te: :grlim te: :b206: :r086: smajlic3


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 ruj 2015 15:30 
Odsutan
Moderator
Moderator

Pridružen: 09 lis 2013 19:27
Postovi: 828
Lokacija: Požeška biskupija
Podijelio: 358 zahvala
Zahvaljeno je: 292 zahvala
-svi smo ili većina nas postavili ovo pitanje bar jednom u životu("Ja molim,a On mi ne odgovara?),
pa evo jednog razmišljanja iz knjige"Tri temelja duhovnog života"Moritza Menschlera
http://verbum.hr/knjige/autor-menschler-moritz/
nekom možda pomogne,nekom ne,
al nije loše pročitat i razmislit o svemu
možda iz nekog drugog kuta

"Ako naša molitva nema uspjeha, nije Bog kriv nego mi sami.
Tri su razloga neuspjeha: ili smo mi nevrijedni, ili molitva ne vrijedi, ili ne vrijedi ono za što molimo.
(Mali, male, mala = Zli, zlo, zla). Mo­litva mora imati ova svojstva.

Najprije je potrebno da sami znamo što iznosimo pred Boga, tj. ne smijemo moliti nepažljivo, rastreseno i besmisleno.
je da se ne želimo rastresti i svjesno ostati u rastresenosti.
Kako će nas Bog slušati kad mi sami sebe ne slušamo i ne znamo što tražimo?
Ne bi ni za našega svetoga anđela čuvara bilo časno ni ugodno prinositi Bogu ovakvu rastresenu molitvu.
Budući da je svojevoljna rastresenost u molitvi grijeh, anđeo je ne bi ni prikazao Bogu.
Takva nam molitva ne donosi milosti nego kazne. Nehotična rastresenost, tj. ona koja dolazi na nas pro­tiv naše volje,
ne otima nam zasluge i za­dovoljštine nego nam jedino oduzima slatki užitak u pobožnosti.
Brbljanje ludoga djeteta ne srdi oca i majku. Bog poznaje našu slabost pa je strpljiv.

Drugo: mi sami moramo ozbiljno shvatiti molitvu i mnogo nam mora stajati do toga da budemo uslišani.
Potrebno nam je stoga revno i žarko moliti. No, revnost i žar nisu u mnoštvu molitava
nego u sudjelovanju naše volje kod molitve. Tamjan se ne diže k nebu, ako ga žeravica ne pali.
Revnost i žar duša su molitve. Bog sluša srce, a ne usta. Razgovor s Bogom uvijek je važan događaj
i uvijek je velika stvar za koju ga molimo. Rev­nost i žar uvijek su potrebni u molitvi.
Ako nemamo pouzdanja u snagu naše vlastite molitve,
onda tražimo pomoć od drugih ljudi u zajedničkoj i javnoj molitvi,
zazivaj­mo u pomoć svece i presveto ime Isusovo; ovome je imenu u osobitoj mjeri zajamčena snaga uslišanja (Iv 16,23).

Treća je odlika kod molitve poniznost. Dolazimo k Bogu kao molitelji,
a ne kao vjerovnici, kao grješnici a ne kao jednako­pravni članovi.
Pa i sama nam izvanjska poniznost lijepo pristaje, jer se dopada Bogu a i nas same potiče na revnost i žar.

Četvrto važno svojstvo naše molitve jest pouzdanje. Sve nas nuka na takvo pouz­danje.
Sâm Bog želi da molimo, dakle želi nas uslišati. Ta mi smo njegova stvorenja i njegova djeca.
On zna bolje od nas samih cijeniti ove razloge za uslišanje.
Ponajprije nikako ne smijemo zaboraviti da se u mo­litvi susrećemo samo s dobrotom i s neiz­mjernim milosrđem Božjim.
Dobrota i milo­srđe Božje vode glavnu riječ. Što su duhovnija dobra za koja molimo,
to se više možemo nadati da ćemo biti uslišani. Kod vremenitih dobara čuvajmo se ovih dviju pogrješaka:
najprije ne tražimo po svaku cijenu zemaljska dobra, jer bi nas mogla i unesrećiti,
a zatim ne mislimo da za vremenita dobra nismo uopće dužni moliti.
I za vremenita dobra moramo moliti na pravi način. Bog želi da ga priznamo začetnikom
i izvorom svih vremenitih dobara, zato je u Oče naš i postavio prošnju za vremenita dobra.

Peto svojstvo molitve je ustrajnost; ona po Božjoj volji ima veliku zadaću u mo­litvi.
Moramo uvijek moliti i nikada ne prestati (Lk 18,1).
Ustrajno molimo kad ne zapuštamo molitvu iz lijenosti, dosade, klo­nulosti, nepovjerenja i zlovolje.
A molimo uvijek kad se molimo u određeno vrijeme,
kao što kažemo da uvijek jedemo jer ne zapuštamo jelo u određeno vrijeme.
Ako nas dragi Bog odmah ne usliša, pomislimo da nismo još dovoljno pripravljeni,
ili da Bog želi iskušati našu dobru volju i da smo i mi često pustili dragoga Boga da nas dugo čeka.
Međutim, mi ionako ništa ne gubimo, jer nam svaku opetovanu molitvu dragi Bog nagrađuje novom zaslugom.
A ne smijemo zaboraviti ni to da Bog nije naš sluga koji je dužan ispuniti svaku našu želju.
On je naš Otac i daje nam kad hoće i što hoće, ono što je za nas dobro.
Naša je dužnost moliti, a Božja je stvar uslišavati. Najbolje je to njemu prepustiti.

Ustrajnost se u molitvi očituje ako mnogo molimo. Dužni smo mnogo moliti,
jer se moramo moliti za mnoge ljude i za tolika dobra.
Tko se moli samo za se i za svoje male potrebe ne ispunja svojega mjesta u svi­jetu i ne iscrpljuje moć i snagu molitve.
Naša molitva je molitva djeteta Božjega, pa treba obuhvatiti sve potrebe Crkve i ljud­skoga roda.
A koliko mnogo i kako važnih potreba o kojima ovisi spas duša
i čast Božja neprestano čeka pred Bogom na odluku!
Uključiti u svoju molitvu i preporučiti Bogu sve po­trebe svijeta znači apostolski, katolički i bogočovječanski moliti.
Tako je radio Spasi­telj i tako nas je poučio u Očenašu. A kada više ne znamo za što ćemo moliti,
tada zaokružimo duhom po zemljama i svijetu i preporučimo Bogu sve tamošnje velike po­trebe,
jer sve vapiju za našom pomoći u molitvi. Na koncu moramo mnogo moliti i za to da naučimo dobro moliti.
Moliti učimo najbolje i najbrže kad molimo, kao što smo hodati, čitati i pisati naučili hodanjem, čitanjem i pisanjem.
Ako nam je teško moliti, potječe to odatle što se malo molimo.
A vrlo je važno lako i rado mo­liti. Kad budemo zavoljeli molitvu, tada ćemo za nju već naći vremena.
Za ono što volimo uvijek nađemo vremena ili ga stvorimo. Gdje je volja, tamo se nađe i put i način."


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 ruj 2015 17:02 
Odsutan
Moderator
Moderator

Pridružen: 09 lis 2013 19:27
Postovi: 828
Lokacija: Požeška biskupija
Podijelio: 358 zahvala
Zahvaljeno je: 292 zahvala
courage napisao:
Knjigu koja mi je promijenila cjelokupno viđenje i stav o molitvi i ono najvažnije KAKO moliti (da to je najvažnije) ne bi dala nizašto na svijetu. Nedugo nakon što sam nju pročitala Gospodin mi je doista potvrdio da NITIJEDNU autentičnu molitvu koja svoj pogled i uporište stavlja na Njega, neće odbiti. Pa čak i ako to nije ono ispravo za nas.
Samo jesmo li mi autentični? Molimo li mi s pogledom uprtim u nebesa ili ipak prekrižimo prste za "svaki slučaj". Da li u molitvi naša ljudskost i sebičnost prevladavaju i da li s određenim, često i nesvjesnim oklijevanjem tražimo Oca za nešto?
Nije li to najveća uvreda za Njega, sumnjati da će nas uslišiti?
Isto tako smatram da kad grčevito za nešto molimo da nas neće uslišiti. Jer opet pokazujemo da svoju volju stavljamo ispred Njegove. I da se nismo u stanju toga odreći.

Kad se molim, nastojim imati pasivno-gorući stav. Pasivno u smislu: odbijam duhovni grč, odbijam se navezivati na ono što tražim, a goruće: istodobno živom vjerom zazivam i ufam se u Gospodina i što je važno, odlučujem sama u sebi da mi je molitva već uslišana. Odluku je potrebno donijeti kako bismo proizveli efekt žive vjere u sebi samima. Tad će se polako molitva doista okretati na Boga, više ćemo misliti na Njega, a manje na ono što tražimo. I dok ne budemo ni svjesni, ili već polako zaboravimo na to.....uslišati će nam se.
Vjerujem da imamo krive slike o Bogu, da Ga nenamjerno stavljamo u ljudske okvire... a ne znamo ono glavno: svidjeti mu se. Pokazati iskreno i autentično srce... ne znamo osluškivati Boga. I ušutkati same sebe.
Da me netko krivo ne shvati, imam i ja razdoblja kad mi je molitva živi očaj, sve samo ne autentična...i tad je borba.
A imam i razdoblja kad već osjećam da će me Bog uslišati jer mu dajem potpuno povjerenje. I to je jedna životna škola molitve...koja nikad ne prestaje.


evo nešto malo iz knjige koja mi je promijenila viđenje i Boga i molitve.

"Vidjeli smo da je kako u Joba, tako i učenika iz Emausa, bilo vrlo važno da Bogu, bez ukrašavanja,
reknu što im je na srcu. Tek je tada Gospodin mogao poslati svoju riječ, pravu riječ za danu situaciju, koja
bi unijela svjetlo u njihovu tamu. Valja nam dakle učiti izlijevati svoja srca pred Gospodinom, ali nije
manje važno znati pred Gospodinom i ušutjeti, prema Jobovim riječima "staviti ruku na usta", i dopustiti mu
da progovori on sam. Jednostavno dati mu prostor kako bi nam prenio svoj pogld na situaciju, kako bi nam
ulio novu nadu, novo svjetlo - a možda nas i opomenuo ili ispravio naš pogled na stvari. Tko njegove riječi čeka
otvorena srca, dočekat će ih.
Važno je međutim da ne zamijenimo Boga s kantom za smeće koju nakon pražnjenja
nepoželjnog sadržaja zatvorimo i više nas ne zanima.
Svaka se molitva događa ili u međuodnosu ili uopće nije molitva. A ako se događa u međuodnosu, čovjek mora
primijećivati ne samo sebe i svoje riječi nego i drugu osobu s kojom razgovara. Zato nas Bog mora povremeno podsjetiti:
"Prestanite i znajte da sam ja Bog!" (Ps 46, 11).
Ne postavljajmo se pred Bogom u superduhovna stanja do kojih nismo dorasli. Radije pred Bogom izgovorimo ono što nam
je doista na srcu. Ne izgovarajmo pod svaku cijenu: Mili Bože, predivan si i život je s Tobom predivan", kad u svojoj nutrini
osjećamo nešto posve drukčije. Bog vidi u ljudsko srce i ljubi istinu. On će je također i podnijeti -
ne valja ga mjeriti svojom vlastitom mjerom podnošenja.
Ne moram patetično izjavljivati: "Predajem ti se, slijedit ću te bilo kamo pa i u smrt", kad proživljavam tjeskobu
i zbog malih prepreka i zahtjeva koje mi postavlja život.
Ukratko mogu sebi dopustiti da tek budem na putu sazrijevanja, ne moram preskakati etape.

Često možemo susresti kršćane koji doduše općenito imaju u snagu molitve zagovora, ali imaju dojam da njihova
molitva ne može imati nikakvu snagu i učinkovitost jer se ne osjećaju dovoljno bliski Bogu, dovoljno sveti.

Isus je rekao da kad bismo imali vjere koliko gorušičino zrno i naredili gori da se pomakne ona bi se pomaknula.
Drugom prigodom kaže: "Sve je moguće onome koji vjeruje." (Mk 9, 23). I apostol Jakov kad govori o molitvama za
mudrost potiče na bezrezervno povjerenje, a nedostatak povjerenja vidi kao veliku smetnju uslišanju molitve.
I doista kako bi molitva bila učinkovita, pred našim unutarnjim pogledom mora porasti Bog kojemu se molimo; zato molitvu
zagovora često započinjemo hvalom Bogu i zahvaljivanjem, kako bismo se uvjerili da naš Bog nije bespomoćan, nije umoran
poput nas, nije na kraju svojih snaga i mogućnosti, iako mi možda upravo jesmo.


ovo su bili različiti dijelovi iz knjige: Snaga molitve zagovora, Katerina Lachmanova.
Meni knjiga osobno pobuđuje nešto posebno jer je potpuno beskompromisno pisana i to u tehničkom stilu. Doslovce kao da
netko dobije "šalabahter" za kvalitetnu molitvu. Do's and dont's. Piše koje stvari obezvrijeđuju molitvu, a koje je čine djelotvornom.
Jedno divno malo remek djelce o molitvi. Uhvatim li viška vremena, pokušat ću je skenirat čitavu. Inače košta 80 kn u KS-u.


Odličan post :b112: o molitvi forumašice Courage,vrijedi pročitat.
I moram priznat da ima dobrih postova o molitvi na ovoj temi,
najviše od pete stranice,korisnih svima nama,posebno onima,
koji dugo mole za različite nakane,a odgovora još nema.
Čitajte ljudi ak imate volje,možda nađete neki odgovor za sebe.
Dobra tema :b112: ,uvijek aktualna.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 ruj 2015 19:24 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 22 ruj 2015 08:54
Postovi: 1
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Čitajući ove vaše dileme, sumnje, nade, strahove...koje me i osobno muče na um mi padne jedna rečenica od meni poznate osobe "sve što sam molila Boga, on mi je dao". Osoba je to koja nosi težak životni križ još od svog rođenja (bolesti, odbačenost od obitelji, nesretan brak i još mnogo toga). Tada sam se čudila...
Klasični sam racionalist i dugo sam se mučila "dokučiti vjeru" i "dozvati Boga" razumom, progutala sam brdo literature i stekla gotovo zavidno znanje iz područja duhovnosti, a spoznala nisam ništa...
Sve je palo u trenutku osjećaja potpune bespomoćnosti i nesigurnosti, kada nije preostalo ništa nego jednostavno dozvati Boga iz dubine duše i on se odazvao, pokazao što treba činiti, čitati, moliti...
Duboko sam zatvorena u svojim mislima i ne nalazim način kako da s drugima podjelim ova svoja razmišljanja...kršćani su tako zatvoreni u sebe i otudjeni jedni od drugih. Uvjerena sam, kada bih nekome pričala o svojim iskustvima obraćanja Bogu i molitve, proglasili bi me "teškim slučajem"...
Isto tako, uvjerena sam da bi se čuda događala svaki dan kada bi potpuno vjerovali, kada bi zajedno moli, činili pokoru, kada bi se iskreno,iz duše molili za sve , za mir u svijetu, domovinu, narod, župljane, prijatelje, obitelj i sebe, naravno :)Bog traži da mu se molimo i da mu se zajedno molimo. Nisu ovo neka moja otkrića, na to nas poziva Bog kroz Sveto pismo, kao i kroz našu dragu Gospu prilikom objava (u koja možete, a i ne morate vjerovati).


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 ruj 2015 21:03 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
ita napisao:

Odličan post :b112: o molitvi forumašice Courage,vrijedi pročitat.
I moram priznat da ima dobrih postova o molitvi na ovoj temi,
najviše od pete stranice,korisnih svima nama,posebno onima,
koji dugo mole za različite nakane,a odgovora još nema.
Čitajte ljudi ak imate volje,možda nađete neki odgovor za sebe.
Dobra tema :b112: ,uvijek aktualna.


Ma šta od pete stranice, sad sam baš išao pogledat od prve stranice kad tamo postovi iz 2010. I Maroončica secira, opasno je s njom debatirati, nema šta, ima zastrašujuć intelekt. :lol:

A zanimljiv mi je i slugin post pred kraj o divljoj pijanoj vožnji, mislim da to nisam prije pročitao, u svakom slučaju zanimljivo, zanimljivo. Malo fast and furious. :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 ruj 2015 11:14 
Odsutan
Moderator
Moderator

Pridružen: 09 lis 2013 19:27
Postovi: 828
Lokacija: Požeška biskupija
Podijelio: 358 zahvala
Zahvaljeno je: 292 zahvala
johnny 5 napisao:
ita napisao:

Odličan post :b112: o molitvi forumašice Courage,vrijedi pročitat.
I moram priznat da ima dobrih postova o molitvi na ovoj temi,
najviše od pete stranice,korisnih svima nama,posebno onima,
koji dugo mole za različite nakane,a odgovora još nema.
Čitajte ljudi ak imate volje,možda nađete neki odgovor za sebe.
Dobra tema :b112: ,uvijek aktualna.


Ma šta od pete stranice, sad sam baš išao pogledat od prve stranice kad tamo postovi iz 2010. I Maroončica secira, opasno je s njom debatirati, nema šta, ima zastrašujuć intelekt. :lol:


Maroon piše o odustajanju od molitve,a to može djelovat demotivirajuće
za one koji traže odgovore i koji dugo mole za neku nakanu,
pa sam zato naglasila od pete stranice.
Al dobro,to je moje mišljenje,možda nekom bude motivirajuće,ne moš nikad znat.
A šta se tiče Maroon,da, definitivno je oštroumna,samo po ovom šta je pisala, to ju
je okrenulo od vjere.Al ,prošlo je pet godina,možda se vratila.Daj Bože.
johnny 5 napisao:
A zanimljiv mi je i slugin post pred kraj o divljoj pijanoj vožnji, mislim da to nisam prije pročitao, u svakom slučaju zanimljivo, zanimljivo. Malo fast and furious. :)

Puno je takvih fast and furious puteva u mladosti,al hvala Bogu kad sve dobro završi
i kad ljudi dobiju šansu za povratak na slow and calm put. :b112: :)
Ma,ima ovdje na TT-u još puno dobrih tema i zanimljivih postova,koje vrijedi pročitat. :)
A ova tema je stvarno dobra,jer kak već rekoh,stalno se netko negdje pita ovo pitanje iz naslova.
Zato mislim da je dobro pročitat iskustva drugih i zapravo shvatit
da se svi mučimo sa istim ili sličnim pitanjima samo svatko na svoj način.
Nekad to može stvarno pomoći.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 ruj 2015 12:40 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 15 ruj 2015 12:38
Postovi: 11
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 10 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Svaka naša molitva Bogu je važna i svaka je uslišana,ako molimo s vjerom, onda i primamo!Isus nam je to obećao:Tko ište taj i prima! E sad,ne stiže Božji odgovor na naše molitv uvijek odmah ili kad bi mi to htjeli.Ponekad treba vremena da vidimo uslišanu molitvu,jer Bog nam sve daje u vrijeme koje je za nas najbolje,tj kada smo pripravni i primiti.Ako molimo za nešto,nije cilj samo da primimo to za što molimo,nego je važan i taj proces molitve kada nas Bog mijenja i tako pripravlja naše srce da primimo ono što nam On želi dati!
Ohrabrite se!
Čuo je Gospodin sigurno svaku molitvu,pa i onu najmanju ili najkraću!
Vjerujte da mijenja vaše srce,ako Mu dopuštate da vam bude blizu i ako Mu vi želite biti blizu!
Evo za primjer:
majka sv.Augustina, sv.Monika, godinama je molila za obraćenje svog sina i muža- godinama!Možda je i ona ponekad mislila da ju Bog ne čuje i da je besmisleno nastaviti moliti!Ali,ustrajala je!I doživjela obraćenje i muža i sina,koji je postao i svetac!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 ruj 2015 13:18 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 15 ruj 2015 12:38
Postovi: 11
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 10 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
A uslišanje nekih mojih molitvi došlo je tek nakon izvijesnog vremena !
Pr. Molila sam skoro 2 godine da se u obitelji počnemo svi zajedno moliti!Nikad se nismo skupa molili osim kratko za objedom,ali to je stvarno nedovoljno za duhovnu izgradnju obitelji! I evo..nakon 2 godine dočekala Božji odgovor:Moj tata(koji nikad nije bio molitelj) predložio da svaki dan molimo krunicu Božjeg milosrđa!
Eto!
Bogu hvala i slava!Njemu je stalo da nam uslišli molitve više nego što je nama stalo kada molimo! :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 tra 2018 22:00 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 tra 2015 14:53
Postovi: 395
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 11 zahvala
Molila dugo i sti se dogidilo. Molitve nezslisane. Eventualno nekad neka sitnica kao dan bez kise u osmom mjesecj u Dalmaciji


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 tra 2018 19:52 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 tra 2015 14:53
Postovi: 395
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 11 zahvala
Peltrasius napisao:
lalelu napisao:
Molila dugo i sti se dogidilo. Molitve nezslisane. Eventualno nekad neka sitnica kao dan bez kise u osmom mjesecj u Dalmaciji




Kaj briješ ti ludo?!!!!!


Govorim istinu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 205 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 21  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr