www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 20 tra 2024 03:35

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 25 lis 2006 10:51 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 11 lis 2006 19:33
Postovi: 28
Lokacija: Dalmacija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
tratinčica napisao:
Pa..ja to isto imam :roll: :roll: ali ne koristim nekako uvijek mislim da ja to nešto izmišljam :oops:



O Bože hvala Ti !

Nemoj tako misliti, budi sretna što te Gospodin obdario i podijeli sa nama jednu, radovat će mo se skupa :!: :arrow:

:P :P :P :P


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 25 lis 2006 16:23 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 31 kol 2006 18:49
Postovi: 40
Lokacija: Koprivnica
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Nemoj da se brineš, kada sumljaš to ti je znak da ispravno postupaš, jer đavo to ne voli. A to ti je direktna molitva Bogu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 21 kol 2007 08:29 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 28 tra 2007 18:29
Postovi: 25
Lokacija: jug
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
MOLITVA U JEZICIMA
Piše: O.John H. Hampsch, C.M.F
...
Poznavati drugi jezik može u određenim situacijama biti od goleme važnosti. To je na posve
osobit način istina kad se u molitvi obraćamo Bogu. Naravno, Bog razumije svaki jezik. Pa ipak,
on nas poziva da rabimo «poseban jezik» po njegovom, a ne našem izboru, kojega ne samo da je
Bog odabrao nego ga i artikulira. To je jezik koji izražava našu hvalu Bogu, ali na način koji
daleko prekoračuje našu ograničenu naravnu sposobnost da to činimo. Pavao opisuje taj čudesni
jezik na kojemu se Bog Duh Sveti moli Ocu našim ljudskim glasom:
"Tako i Duh potpomaže našu nemoć. Doista ne znamo što da molimo kako valja, ali se sam Duh
za nas zauzima neizrecivim uzdasima. A Onaj koji proniče srca zna koja je želja Duha - da se on
po Božju zauzima za svete." (Rim 8,26-27).
Pavao ide čak i dalje u opisivanju tog molitvenog jezika u četrnaestom poglavlju prve poslanice
Korinćanima, zagovarajući uporabu tog jezika ovako: "A htio bih da svi govorite drugim
jezicima" (1 Kor 14,5). Budući da Gospodin "proniče naša srca," taj dar jezika oblikovan je po
mjeri svake osobe, s tim da pojedinac može ponekad dobiti i više oblika dara jezika. Njime se
tako izražava Božja osobna ljubav i briga za svakog od nas, kao što roditelj pokazuje različitu
brigu za svako dijete u obitelji. Nakon što je u poslanici Rimljanima podsjetio kako molitva u
jezicima (fenomen zvan glosolalija) osigurava da u svojim molitvama prošnje tražimo Božju
volju, a ne nužno svoju vlastitu, potiče Efežane da oblikuju svoje prošnje na svom božanskom
jeziku: "Svakovrsnom se molitvom i prošnjom u svakoj prigodi u Duhu molite." (Ef 6,18). U
svojoj poslanici Juda apostol podsjeća (u dvadesetom retku) da bi snažna vjera, poput one koja
premješta planine, trebala oživotvoriti te prošnje, a takvu vjeru upravo potiče prakticiranje
molitve u jezicima.
Ti su sveti pisci znali kako je Isus obećao da će svi "vjernici" biti sposobni govoriti novim
jezicima (usp. Mk 16,17), ali su još uvijek osjećali da im je dužnost podsjećati i poticati vjernike
da to i čine. To čak potiče i papa Ivan Pavao II kao sastavni dio iskustva krštenja u Duhu - koje
je on osobno primio kad mu je bilo jedanaest godina, kao što je rekao u nagovoru karizmatskim
voditeljima u Rimu. Danas su kršćani manje motivirani vjerom nego rani kršćani koji su cijenili
tu karizmu (usp. Djela 2,4; 10,46; 19,6) i prakticirali je čak i u misnom slavlju. Premda je svaki
vjernik "sposoban" moliti u jezicima, kao što je Isus govorio, tragično je da većina kršćana
danas ne želi moliti u jezicima. Čak to ne žele ni pokušati. Rečeno tužnim riječima
Gospodinovim, to je narod "bez razuma" (usp. Hos 4,14).
Obzirom na sve to, kadgod se postavi pitanje zašto je taj dragocjeni dar Božji danas tako
zanemaren, odgovor je: tragično zanemarivanje Božjeg dara obično nije zlonamjernost, već
jednostavno neznanje i predrasuda, a to su najpogubniji zatajivači istine. Ta dva negativna
činitelja vrlo je teško prevladati, na što nas je podsjetio papa Pavao VI. potaknuvši obnavljanje
karizmi koje su bile naglašene u ranoj Crkvi. Današnji su kršćani "narod bez razuma" koji ne
shvaća bit svih 25 darova navedenih u Novom zavjetu, meñu kojima je dar jezika "ulazni dar"
utoliko što olakšava primanje svih drugih karizmatskih darova, kao što je npr. iscjeljenje.
U nastojanju da se suočimo s tim rasprostranjenim neznanjem i nesvjesnom predrasudom,
dopustite mi da izložim kratak pregled dara jezika, utemeljen na Božjoj svetoj riječi. Sam dar
treba da uvjeri nevjernike (usp. 1 Kor 14,22), što se zapravo i dogodilo na Pedesetnicu, kad se
preko njega obratilo tri tisuće ljudi i postalo kršćanima (usp. Dj 2,41). Pa ipak, realno gledajući,
još uvijek ne očekujem da ću uvjeriti svakog čitatelja, čak i kad bih uz već spomenute citate iz
Biblije, naveo i sve ostale koji govore o toj temi. Uostalom, i Isus je vidio da ne može uvjeriti
sve svoje slušatelje: "Rekoh vam, pa ne vjerujete" (Iv 10,25).
Četiri oblika dara jezika
U četrnaestom poglavlju prve poslanice Korinćanima Pavao opisuje četiri oblika tog dara, koje
ću ovdje ukratko opisati povezujući ih sa Svetim pismom.
I. Molitva u jezicima (individualna ili grupna molitva) – (1 Kor 14,2);
II. Pjevanje u jezicima (pjevana molitva - individualna ili grupna) – (1 Kor 14,15);
III. Govorenje (javno) u jezicima – Božja poruka skupu po javnom govorenju u jezicima jedne
osobe; poruku treba protumačiti (točno prevesti) dopunskim darom koji se zove tumačenje
jezika; poruku može protumačiti ista osoba koja ju je dobila (1 Kor 14, 13) ili netko drugi (1
Kor 14, 27-28).
IV. Jezici kao "znak nevjernicima" - vrsta javne poruke u jeziku, koju treba «protumačiti» na
materinskom jeziku; po toj poruci Duh "prekorava" i obraća nazočne nevjernike (1 Kor 14, 22-
23).
Od ta četiri oblika dara jezika, prva dva (čovjek govori Bogu) molitvene su aktivnosti koje
mogu početi i prestati kao što otvaramo i zatvaramo slavinu i dostupne su svakome tko je kršten
u Duhu, a služe za njegovu osobnu duhovnu izgradnju (1 Kor 14, 4). Druga dva oblika (Bog
govori čovjeku) uključuju govorenje u jezicima, ali ne i molitvu u jezicima. Oni su, radi
izgradnje zajednice (1 Kor 14,5 i 26), dodijeljeni odreñenim osobama, odabranim po Božjoj
svevišnjoj providnosti, kako to Pavao bilježi u 1 Kor 12,30. Ti se oblici mogu koristiti
pravovaljano samo pod pomazanjem Duha za tu posebnu funkciju (1 Kor 12, 13. 37). On dodaje
da je govor u jezicima (ne molitva u jezicima) beskoristan, ako ga ne prati tumačenje (1 Kor 14,
9. 19), koje ga čini po vrijednosti jednakim nadahnutom proroštvu (1 Kor 14, 5). Zato neka se
osoba vrati molitvi u jezicima kad ne uslijedi tumačenje (1 Kor 14, 28).
Rast u korištenju dara jezika
Taj dar ne samo da ima te različite oblike ili izraze, nego i različite razine zrelosti ili razvitka.
Početnik obično moli na prvoj razini, koja se često spominje kao "paralingvistička"; glasovi se
još nisu razvili u artikulirani modulirani jezik, nego se radi o ponavljajućim govornim izričajima
nalik tepanju. Pa ipak, ako čovjek misaono hvali Boga "moleći se duhom" (1 Kor 14,15), tada to
"tepanje" zaodijeva molitvu kao početna "posuda" dara jezika. U toj prvoj fazi, čovjek bi trebao
težiti da jasno i pobožno artikulira slogove, ne ponavljajući ih, kako bi to "pobožno tepanje"
preraslo u plodonosniju i duhovno razvijeniju fazu dara, nazvanu "lingvističkom" fazom.
U toj točki jezik postaje stvaran (živ ili mrtav), ali ga još uvijek govornik ne razumije, premda
ga ponekad mogu razumjeti drugi, koji su u blizini i možda poznaju taj jezik, kao što se
dogodilo na Pedesetnicu (usp. Dj 2,6). (Čak i kad se ne može prepoznati, može se pokazati da je
taj odreñeni jezik u drugoj fazi razvitka "sintaktički." Takvo istraživanje provedeno je na
Sveučilištu Michigan, SAD, gdje je računalno mjerenje matematičkog redoslijeda riječi i
rečenica stalno otkrivalo strukturiranu lingvističku "sintaksu").
Treća je razina razvitka faza "Jubilus" (faza kliktanja) o kojoj govore sv. Ambrozije i drugi.
(Izvedenica "jodlanje" opisuje iskrivljen glazbeni oblik proistekao iz te razine dara jezika, a
može se čuti u bavarskim Alpama). Kad se prakticira u svom prvotnom molitvenom obliku, to
vrlo rijetko, ali Duhom snažno nabijeno, kliktanje i slavljenje u jezicima obično na skupu
izaziva mnoga zapanjujuća obraćenja, tjelesna iscjeljenja, kao i ozdravljenja brakova, itd.
Najviša je razina dara jezika "izgovaranje s ushitom", koje su kao prauzor koristili hezihastički
oci na Atosu i drugdje, naročito u četrnaestom stoljeću. Stalno primjenjujući tu razinu molitve u
jezicima, osoba biva katapultirana u duboko iskustvo kontemplativne mistične molitve. Na toj
vrlo profinjenoj razini dara jezika, Duh Sveti "rastače" glasovne izričaje u jednostavnu, pa ipak
vrlo duboku kontemplaciju bez riječi, u svetu tišinu na koju podsjeća psalam: "Prestanite i znajte
da sam ja Bog." (Ps 46, 11)
Imao sam privilegiju biti svjedokom mnogih izvanrednih znakova božanske potvrde
dragocjenoga dara jezika, posebice njegova četvrtog oblika, kao "znaka nevjernicima" (1 Kor
14,22). Dopustite mi da navedem nekoliko primjera.
Na jednom od svojih karizmatskih hodočašća u Svetu zemlju, naša je grupa vozeći se u
autobusu molila u jezicima. Naš je izraelski vodič bio fasciniran govorom u jezicima jedne naše
hodočasnice (koja je inače govorila samo engleski i nešto malo portugalski). On je razumio
jezik njezine molitve i rekao je da je hvalila Boga na rijetkom hebrejskom dijalektu kojim se
govori samo u dva mala sela u Izraelu, a pokraj jednog od njih baš smo u tom trenutku prolazili!
Jedna japanska ratna mladenka, koja je pod pritiskom svoga muža Amerikanca došla na
karizmatski molitveni sastanak u San Franciscu, začula je iza sebe drugog Amerikanca koji je
molio na japanskom, oslovljavajući je njezinim tajnim hramskim imenom i pozivajući je da
postane kršćanka i primi Isusa kao svoga Spasitelja.
Jednom je jedan skeptični svećenik grčkog obreda potvrdio da je molitva u jezicima nekog
irskog laika bila euharistijska molitva grčkog liturgijskog obreda.
Jedna časna sestra koja je sumnjala u pravovaljanost tog dara, na molitvenom se sastanku
uvjerila u njegovu ispravnost kad je čula talijanskog dječačića kako moli na jednom od keltskih
jezika. U tim primjerima (to je tek mali broj od mnogih kojima sam bio svjedok) osobe koje su
molile u jezicima doživjele su ono što Pavao opisuje u 1 Kor 14,14. One nisu bile svjesne
značenja svojih izričaja, ali su bile svjesne da slave Boga.
Potičem sve koji ovo čitaju da mole za (ili obnove) krštenje u Duhu, kao što Isus potiče (usp. Lk
11,13), te da se tada "predaju" i daru jezika tepajući kao beba; da budu jednostavni i ponizni kao
malo dijete, kao što Isus nareñuje (usp. Mt 18,3). Bog će nagraditi vašu poniznost što ste
spremni biti "ludi za Krista" (usp. 1 Kor 3,18). Ali imajte na umu da vaše tepanje mora biti
pobožno, i da molite i hvalite Boga umom (usp. 14,14), inače neće postati dar jezika nego samo
razvijena vještina tepanja.
Jednom kad primite taj dragocjeni dar, koristite ga javno na molitvenim sastancima, ili u
privatnosti: dok vozite auto, perete suñe, itd. Jer će se inače dogoditi kao sa svakom karizmom:
ako je ne koristite, izgubit ćete je. Otvorit će za vas nove dimenzije sile u vašoj molitvi -
prošnje, osloboñenja, slavljenja, itd. Kako taj dar bude sve više i više obogaćivao vaš duhovni
život, otkrit ćete da imate još nešto za što treba da zahvale Bogu: za sam taj dar božanskog
jezika.
S engleskog
izvornika prevela Ružica Šilić


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 21 kol 2007 14:14 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 14 srp 2007 18:42
Postovi: 9
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
bog, volio bih kad bi mi vi koji ste dobili dar jezika opisali način i gdje ste ga dobili jer i ja se pokusavam otvoriti duhu svetom da dobijem taj dar. . .hvala vam


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 21 kol 2007 16:39 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 28 tra 2007 18:29
Postovi: 25
Lokacija: jug
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
marino napisao:
bog, volio bih kad bi mi vi koji ste dobili dar jezika opisali način i gdje ste ga dobili jer i ja se pokusavam otvoriti duhu svetom da dobijem taj dar. . .hvala vam


nema pravila i mislim da nema tu neke matematike, puno ljudi koji bi željeli taj dar nisu ga dobili, ali isto tako oni koji su govorili 'ma sta ce meni to' su dobijali i veće milosti, stoga preporuka from-me-to-you jest da se moliš, moli se Duhu Svetom, moli krunice, moli svakodnevne molitve, prepusti se Božjoj Providnosti i nemoj tražiti dar ovaj ili dar onaj, nego kaži 'daj mi Bože sredstvo kojim ću Te moći više slaviti' jer već je dosta ovdje rečeno 'veće milosti su i veća odgovornost'


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 24 kol 2007 12:14 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 tra 2007 16:22
Postovi: 321
Lokacija: PROZRAČNI OBLAČIĆ
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Marino otiđeš na seminare karizmatske ovisno gdje stanuješ i tamo se moli za to a ima i posebnih programa gdje se moli za izljev duha svetoga i to je to.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 kol 2007 08:52 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 kol 2007 14:29
Postovi: 1099
Lokacija: sunčana strana
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 4 zahvala
I ja molim za odgovor da li je moguće doniti Dar jezika prije krštenja u Duhu?
Pitam to iz razloga jer sam taj Dar dobila, a nisam krštena u Duhu, bar ne još, al nadam se da će se i to uskoro promijeniti. U mojoj župi održavao se takav seminar i trajao je tri dana. Kako je moja sekica bila uključena u molitvenu zajednicu prisustvovala je tom seminaru. Posljednji dan seminara mogli su povesti nekog iz obitelji sa sobom i ona je povela mene.
Na tom seminaru prvi put sam se susrela s molitvom u jezicima.
Duh Sveti me dotakao, molila sam i zahvaljivala cijelim srcem, doista je bilo prekrasno. Kad je predavač počeo moliti u jezicima ja sam ispočetka samo slušala , čula sam i ljude oko mene kako mole, a onda sam osjetila snažnu vatru u grudima, koja se proširila prema grlu, glasnicama, pa naviše prema jeziku. Jezik mi je utrnuo i odjednom sam počela proizvoditi govor koji bih nazvala nekom vrstom mrmljanja. Malo sam se i uplašila moram priznati, al iz usta je samo sipalo.
Mislila sam da sam ja sebi to umislila i da sam se povela za masom.
No ni kod kuće nije prestajalo. Kad bih molila ili meditirala razmišljajući o Bogu jezik i ostatak govornog aparata počeli bi se lagano zatrnjivati i žariti, al ja nisam željela prepustiti se toj molitvi jer sam iskreno sumnjala da nisam dobila dar.
Kad mi je sestra donijela knjigu Dar jezika pročitavši je shvatila sam da ne smijem taj dar ignorirati nego ga trebam razvijati i od tada molim u jezicima.
Jedino što su i u toj knjizi navedena svjedočanstva ljudi koji su dobili Dar jezika, al tek nakon krštenja u Duhu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 29 kol 2007 13:01 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 tra 2007 23:28
Postovi: 337
Lokacija: na putu Kući..
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
zozy napisao:
I ja molim za odgovor da li je moguće doniti Dar jezika prije krštenja u Duhu?


naravno da je moguce..mi smo na izljevima Duha Svetoga prvo imali dar jezika a tek sljedeci dan krstenje u Duhu..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 stu 2007 23:22 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 24 lis 2007 19:06
Postovi: 667
Lokacija: ...more,more....
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 4 zahvala
Duh ne bira vrijeme darivanja ,On već prebiva u svima nama ,samo smo mi ti koji određujemo kada ćemo mu se otvoriti i prepustiti.
Ne slažem se s tim da je to bezvrijedan i najmanji dar.Jeste najmanji na osobnoj razini i kada je na osobnu izgradnju ,ali on uvelike služi i za izgradnju zajednice ako ga netko može protumačiti,posebice kad se radi o molitvenoj zajednici gdje duh progovara i tim načinom tj proroštvom.
Tko se jednom otvori tom daru ,molite u jezicima svakodnevno i molite Gospodina da ne utrne taj dar i težite za ostalim darovima jer smo tako bliže Bogu.
Osobno molim u jezicima svakodnevno i ne biram ni vrijeme ni mjesto (ne u javnosti da ne sablaznim) , i pjevam u jezicima ,a to mi je pak najdraži dar jer me potpuno ispunja radošću i prisutnošću Gospodnjom.
Ko da me netko napuni ko akumulator haha :)

Molit ću Gospodina za sve one koji se nisu otvorili tom daru da ih ispuni svojom mološću i pokaže ljepotu te molitve! BVB!
-----------------------------------------------------------------------------------
SRCE MI JE ISPUNJENO SREĆOM , O JAHVE
LJUBAV JE TVOJA PREOBILNA.................................................


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 stu 2007 11:10 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 13 lip 2007 13:01
Postovi: 784
Lokacija: na litici spremna da poletim visoko visoko
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
[quote="list"][quote="tratinčica"]Pa..ja to isto imam :roll: :roll: ali ne koristim nekako uvijek mislim da ja to nešto izmišljam :oops:[/quote]


O Bože hvala Ti !

Nemoj tako misliti, budi sretna što te Gospodin obdario i podijeli sa nama jednu, radovat će mo se skupa :!: :arrow:

:P :P :P :P[/quote]



obavezno to moras dati da ti svecenik provjeri, bez poslusnosti sveceniku nemoj koristiti zaj dar...ako to svecenik veli da je to dar onda slobodno mozes i sigurno koristiti se sa tim, ako ne, ili ako te nesto sprijecava da odes sveceniku, onda bas moras i ici..pronadi svecenika za koga mislis da ce to znati, i moli Gospodina da ga vodi, onda ces tocno znati na cemu si...

BTB :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 14 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr