www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 23 tra 2024 09:44

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 173 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 18  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 02 svi 2018 08:18 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
Bonifacije napisao:
Dopusti,Hrvoje Hrki,da ti odgovorim na tvoj komentar,makar radi Dujma nemam vise nikakve volje da sudjelujem u bilo kakvim raspravama na ovom forumu. A i sam znas da je to covjek s kojim nema nikakve ozbiljne teoloske rasprave. Ali buduci da si ti jedan od rijetkih ljudi koji su shvatili svu vaznost bozanskih objava koje su sveci primali tijekom povijesti Crkve,ja ti ne moram puno govorit jer u tim objavama svetaca,a posebno u objavama Marije Valtorte,mozes pronaci odgovore na sva teoloska pitanja,pa tako i na pitanja o Bozjoj milosti i slobodnoj covjekovoj volji. I na tim objavama i ja temeljim svoju apsolutnu sigurnost kad govorim o bilo kojem teoloskom problemu. Ali i samo Sveto pismo daje mnoge odgovore,ako se zna pravilno razumjeti. Tako apostol Pavao kaze:"Kad pogani koji nemaju Zakon,po naravi cine ono sto Zakon propisuje,oni su sami sebi Zakon"(Rim 2,14). Dakle,veliki i premudri apostol jasno kaze da ljudi mogu snagom vlastite naravi ciniti ono sto Zakon propisuje jer je taj Zakon upisan u njihovim srcima. Zato su cak i oni indijanci koji su zivjeli u pretkolumbovskoj Americi mogli ne samo upoznati naravni Bozji zakon,nego su mogli taj zakon provesti u djelo.

Kad je u pitanju uciteljski autoritet Katolicke crkve,zelim reci da mi taj autoritet svi moramo postivat,osim kad je nauk kojeg nam taj autoritet predlaze sigurno pogresan. Jer nitko ne moze biti obavezn prihvatit pogresan nauk pa cak ni kad bi taj nauk proglasio sam papa ili opci sabor Katolicke crkve. Tako je Katolicka crkva stoljecima ex cathedra proglasavala da se nitko izvan te Crkve ne moze spasit,ali buduci da je taj nauk sigurno pogresan nitko nije duzan u njega vjerovati. Danas se iz jedne krajnosti otislo u drugu krajnost pa Crkva proglasava da ce se spasiti velika vecina ljudi kako je izjavio Benedikt XVI u enciklici Spe salvi.

Isto tako je nauk Crkve o milosti Bozjoj dozivio znacajan razvoj tijekom 17. i 18.st. kad se Katolicka crkva pod utjecajem Duha svetog udaljila od onih rigoroznih stavova sv.Augustina i opet se priblizila zdravorazumskom Pelagijevom misljenju. Iako se u sluzbenim osudama Katolicke crkve ne spominje sam Augustin,ipak je svakom razumnom covjeku jasno da su te osude pogodile samu bit Augustinovog nauka o milosti. To su bule Cum occasione Inocenta X iz 1699. i bula Unigenitus Klementa XI iz 1713. godine kojim se osudjuju jansenisticke teze,a njihova glavna teza je bila da covjek bez milosti nije sposoban za dobro. Tako je bula Unigenitus medju ostalim propozicijama osudila i ovu:" Covjek bez milosti Bozje moze samo grijesiti". A to je upravo ono sto Dujam govori,a jos si umislja da je on u skladu s katolickim naukom.

Dakle,ako cemo postivati Sveto pismo,uciteljski autoritet Katolicke crkve,objave svetaca i zdravi razum,onda moramo vjerovati u ono sto sam rekao u uvodnom postu,a to je sljedece: Svaki covjek moze i bez milosti Bozje sveto zivjeti i tako postici vjecno spasenje. A buduci da je to tako, Bog moze s pravom traziti svetost od svakog covjeka i moze se s pravom ljutiti na svakog cojeka koji ne zivi sveto kako je rekao veliki Apostol:" Ocituje se doista gnjev Bozji na svaku bezboznost i nepravdu ljudi"(Rim 1,18).

A zasto nam onda Bog daje milost ako se covjek moze spasiti i bez te mosti? Zato da bi povecao broj spasenih. Bez milosti Bozje spasio bi se mozda jedan covjek od milijardu odraslih ljudi,a uz pomoc Bozje milosti spasit ce se mozda i 1000 od milijardu.Dakle,milost Bozja je nesto sto covjeku pomaze da se spasi,a ne nesto sto covjeku omogucava spasenje. Kao sto doping pomaze sportasu da postigne bolje rezultate,ali bi sportas i bez dopinga moga postici izvrsne rezultate,samo ako se trudi. Ali milost Bozja je dopusteni doping za kojeg trebamo svakodnevno moliti.


Mislim da si u krivu...drago mi je da čitaš valtortu, vjerojatno si čitao i mnoge druge Božje objave preko ljudi/ mistika- meni su osobiti dragi slijedeći mistici KC: sestra faustina kowalska( Božansko MILOSREĐE!), sv. padre pio , katarina labour ( Presveto Srce Isusovo), katarima emerich, teresa neuman,vidioci iz fatime, vid. iz međugorja, vlč. sudac itd.

Ovo što ti zastupaš je neopelagijanizam...svi ljudi su grešni po svojoj grešnoj prirodi koju nasljeđujemo od prvih koji su sagriješili- od adama i eve!
svima treba božja milost da bi se spasili...b.milost dobivamo i preko svetih sakramenata KC!
Jako je dobra ova stranica :
http://www.katolik.hr/nekatolickeskupin ... i-no-ikad/

http://www.katolik.hr/nekatolickeskupin ... ke-hereze/

Pelagijanizam (5. stoljeće)

Pelagije je zanijekao da nasljeđujemo istočni grijeh od Adamovog grijeha u rajskom vrtu i ustvrdio da postajemo grešni samo kroz loš primjer zajednice u kojoj smo rođeni. I obratno, zanijekao je da nasljeđujemo pravednost kao rezultat Kristove smrti na križu i rekao da postajemo osobno pravedni poukom i nasljedovanjem u kršćanskoj zajednici, slijedeći primjer Krista. Pelagije je ustvrdio da se čovjek rađa u moralno neutralnom stanju i da može ostvariti raj svojim vlastitim snagama. Prema njemu, Božja milost nije istinski nužna, nego samo čini lakšim inače težak zadatak.
-----------------------
Mene je kao i tebe dugo godina mučilo to pitanje...i ja sam bio negdje na tvome stajalištu (nesvjesni neopelegijanac), mislio da su naša dobra dijela dovoljna, a ne shvaćajući da dobrih dijela nema bez prethodne božje milosti
Nisam nikako shvaćao da ja ne mogu činiti SAMO dobra dijela ( NEČINITI NIKADA GRIJEH) bez Božje pomoći- milosti
Tek čitajući više svetog augustina /on je po meni najdubokoumniji teolog KC, puno jači od Tome akvinskoga/ sam shvatio da je naša ljudska narav toliko ranjena izvornim grijehom, da sam uvidio da nam treba božja milost kako bi činili dobra djela!
Stoga , augustin je skroz u pravu, kao i koncil u kartagi koji je osudio pelagija i stao na stranu doktrini koju je stvorio i obranio sveti aurelije augustin

Ja , znam šta tebe muči...ti želiš naglasiti da se mi ljudi moramo truditi, činiti dobra djela( ići na svetu misu, svetu pričest, ispovijed-pokoru, činiti djela milosrđa, moliti , čitati bibliju, voditi sakramentalni život itd) i da je to dovoljno za naš spas....ti ne možeš još dokučiti da sve to ne možemo bez božje milosti ( davanja poticaja na to od Boga)... i meni dugo vremena to nije bilo jasno, dokučivo

Ako zastupaš da je primanje sakramenata KC bitno i nužno za spas naših duša ( da bez njih ne možemo!) , onda u bti prihvaćaš Božju milost kao nužnu za spas naših duša!---sakramenti su u biti Božja milost!

Evo, nemam puno vremena pa sam ti ukratko pokušao to razjasniti bez puno teoloških citata i KKC ( to su dali neki drugi) ali sam ti prosto, narodski pojasnio gdje griješiš ( i ja sam dugo bio nesvjesni neopelagijanac , mada nisam znao za to!)
Ja znam da su tvoje namjere skroz dobre i da želiš naglasiti potrebu da ljudi čine dobra dijela , ali to ipak nije dovoljno , odnosno nemoguće je da neki čovjek od rođenja do smrti ne počini nijedan smrtni grijeh! Tu je kvaka

Inače, btw, koje mističare/ svece KC najviše čitaš ( koja djela SI ČITAO)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 svi 2018 08:35 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
dujam napisao:
Hrki ne samo da ne mozes radit dobro bez Boga, nego ne mozes nista bez Boga, dakle ni zlo. A ako se odlucimo na dobro, onda smo odabrali milost koja pretpostavlja nasa dobra djela. I ne postoji ljudska osoba koja ce bit bez grijeha od rodenja do smrti. Ono sto Bonaficije ne kuzi je da ce Bog svakom u zivotu dat dovoljno milosti da se spasi.


Pa krivo se izražavaš...pazi šta je uzrok a šta posljedica?
Ako se odlučimo na dobro onda smo prihvatili milost,i zbog nje činimo dobra djela
Nismo odabarali milost koja pretpostavlja naša dobra djela...naša dobra djela koja ćemo učiniti PRETPOSTAVLJA prihvaćanje milosti
Ne pretpostavlja milost , naša dobra djela kako ti kažeš...milost Božja prethodi našim dobrim djelima

TAKO I ONAJ TVOJ ODGOVOR šta si mislio pod: da ne možemo činiti zlo bez Boga
Pa kažeš da nije Boga ne bi mogli birati i činiti zlo...to je odgovor u razini: da se nisam rodio ne bih činio zla
Naravno da nam je Bog omogućio biranje dobra i zla ( to svatko zna, ne moraš to naglašavati
Ali , za činiti zlo nam ne treba Bog...Bog je apsolutno dobro i ljubav i Bog ne želi nikada da činimo zlo...mi sami od sebe činimo zlo, Boga tu nimalo nema!
Druga je stvar, pitanje naše kušnje i naše trapljenje i trpljenje na zemlji koje dopušta Bog ( ali to je jedna druga tema )


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 svi 2018 09:23 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
Semipelagijanizam (5. stoljeće)

Nakon što je Augustin opovrgnuo Pelagijevo naučavanje, neki su pokušali modificiranu inačicu njegovog sustava. I ona je završila herezom, tvrdeći da ljudi mogu krenuti k Bogu vlastitim snagama, bez Božje milosti, da jednom nakon što je osoba ušla u stanje milosti može ustrajati u njemu vlastitom snagom bez daljnje milosti od Boga, te da sami ljudski naravni napori mogu nekome dati određeno pravo na milost, premda ju ne mogu u pravom smislu zaslužiti

Bonifacije: da li si ti možda blizak ovome stavu/učenju ili samo pelagijanizmu*?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 svi 2018 09:37 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Hrvoje Hrki napisao:
Pa krivo se izražavaš...pazi šta je uzrok a šta posljedica?
Ako se odlučimo na dobro onda smo prihvatili milost,i zbog nje činimo dobra djela
Nismo odabarali milost koja pretpostavlja naša dobra djela...naša dobra djela koja ćemo učiniti PRETPOSTAVLJA prihvaćanje milosti
Ne pretpostavlja milost , naša dobra djela kako ti kažeš...milost Božja prethodi našim dobrim djelima

TAKO I ONAJ TVOJ ODGOVOR šta si mislio pod: da ne možemo činiti zlo bez Boga
Pa kažeš da nije Boga ne bi mogli birati i činiti zlo...to je odgovor u razini: da se nisam rodio ne bih činio zla
Naravno da nam je Bog omogućio biranje dobra i zla ( to svatko zna, ne moraš to naglašavati
Ali , za činiti zlo nam ne treba Bog...Bog je apsolutno dobro i ljubav i Bog ne želi nikada da činimo zlo...mi sami od sebe činimo zlo, Boga tu nimalo nema!
Druga je stvar, pitanje naše kušnje i naše trapljenje i trpljenje na zemlji koje dopušta Bog ( ali to je jedna druga tema )



Normalno da nam je potreban Bog da napravimo zlo. Upravo ovo sto si rekao:

@to je odgovor u razini: da se nisam rodio ne bih činio zla@

Pa tocno to ti i govorim. Nema nekog dubljeg promisljanja. Mi ne mozemo pricat o necemu a da izbacimo Boga iz price. Ja ti opet ponavljam, bez Boga ne bi bilo dobro ni zlo, niti je moguce radit dobro ni zlo - bez Boga. To ne znaci da Bog potice zlo, niti da ga zeli. Ti sada u ovom trenu mozes odlucit napravit neko zlo, i to si odlucio zahvlajujuci slobodnoj volji, razumu i svim ostalim.. No sve si to dobio od Boga, pa i svoj zivot. Ti cak ni zlo ne mozes definirat bez Boga. I On u svojoj svojoj ljubavi ti daje da radis i zlo ako zelis > bottom line. Tako da nisam mislio da ti je potrebna konkretna intervencija Boga da napravis zlo, dapace....Tako da, bez Boga se nista ne moze, jer se njega ne moze iskljucit iz price. Sve sto imas, imas zahvaljujuci Bogu.

No, nemoj mijesat "milost" i "Bog". Ja ovdje govorim o Bogu, ne o milosti. Druga je stvar sto je Bonifacije trcao pred rudo pa se zekio :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 svi 2018 16:44 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
dujam napisao:
Naravno, pa covjek i cini zlo. Ne cini ga Bog. :roll:

A nešto dobrog, može li čovjek napravit nešto dobrog?!

dujam napisao:
Sto reci koju posluku porati :roll:

Ispravi me ako griješim, ali meni se debelo čini da ti do jučer nisi čuo za konstitucije "Cum occasione" i "Unigenitus Dei Filius". Niti znaš šta se tamo raspravilo i osudilo, niti zbog čega potreba za tim konstitucijama. Da ih ovaj tip koji piše pod nickom Bonifacije nije spomenuo, ti ni danas ne bi znao da su te dvije konstitucije izdane. Kažem: pljuni mi u usta ako se varam, ali dao bi se okladit da je tako. :-|

To me podsjeća na raspravu između tebe i Perokvrzice. Citiram;

perokvrzica napisao:
God co-operates immediately in every act of His creatures. (Sent. communis.)

Duje, čitaš li ti ista slova? Bog sudjeluje trenutačno u svakom činu svojih bića.


I onda odgovor;

dujam napisao:
Jesi ti blentava? Je li Bog sudjeluje u svakom činu svojih bića? NE! Ne sudjeluje dok netko siluje malu curicu. Ili po tvojoj filozofiji sudjeluje?

Po postavljenom pitanju mogu vidit koliko razumiješ gore spomenutu dogmu. Ne trebaš mi ništa govorit, iz postavljenog pitanja, sve mi je jasno.

To sve me opet podsjeća na gotovo jednaku situaciju na "Pravovjerju". Jednom sam na "Pravovjerju" stavio ovu dogmu;

God is absolutely simple. (De fide.) Ludwig Ott "Fundamentals of Catholic Dogma"


I onda komentar od "Troprstog" na tu dogmu;


De nas prosvijetli kad je donesena ta dogma da je onaj koji je neobuhvatan, jedini istinit, jedini pravedan, jedini svet, onaj kome pripada čast obožavanje i hvala, onoga kojega ljudsko oko u potpunosti nikad vidjelo nije, onaj koji može ostati na nebesima, a opet se u Sinu utjeloviti u ljudskom obličju, onaj kojemu pripadaju svi epiteti hvale i koji se ljudskim riječima opisati nemože: jednostavan? Troprsti "Pravovjerje" 20.4.2013.

Vidiš Dujkane! O tome ti pričam. Prema odgovorima mogu znati koliko je tvoje znanje ili neznanje.


De mi reci Bonficije, imaš li ti brata blizanca?! Slika

Bonifacije napisao:
Ali buduci da si ti jedan od rijetkih ljudi koji su shvatili svu vaznost bozanskih objava koje su sveci primali tijekom povijesti Crkve,ja ti ne moram puno govorit jer u tim objavama svetaca,a posebno u objavama Marije Valtorte,mozes pronaci odgovore na sva teoloska pitanja,pa tako i na pitanja o Bozjoj milosti i slobodnoj covjekovoj volji. I na tim objavama i ja temeljim svoju apsolutnu sigurnost kad govorim o bilo kojem teoloskom problemu.


salvandus napisao:
Mogu samo opet reci da je za mene najveca ludost ako netko ne zeli prihvatit objave M.Valtorte. Za mene je to uistinu neshvatljiva ludost. To je takva ludost kao kad bolesnik koji umire od neke bolesti ne bi htio prihvatit lijek koji mu moze spasit zivot ili kad siromah ne bi htio uzet milijardu kuna koje mu neki bogatas nudi iz cistog milosrdja. Ali odbaciti objave M.Valtorte jos je veca ludost jer nam one mogu spasit ne samo tijelo nego i dusu i vrijede vise od sveg blaga ovog svijeta.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 svi 2018 19:08 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Fran26 napisao:
Ispravi me ako griješim, ali meni se debelo čini da ti do jučer nisi čuo za konstitucije "Cum occasione" i "Unigenitus Dei Filius". Niti znaš šta se tamo raspravilo i osudilo, niti zbog čega potreba za tim konstitucijama. Da ih ovaj tip koji piše pod nickom Bonifacije nije spomenuo, ti ni danas ne bi znao da su te dvije konstitucije izdane. Kažem: pljuni mi u usta ako se varam, ali dao bi se okladit da je tako. :-|


Ispravljam te, a sad otvori usta :)


Fran26 napisao:
Po postavljenom pitanju mogu vidit koliko razumiješ gore spomenutu dogmu. Ne trebaš mi ništa govorit, iz postavljenog pitanja, sve mi je jasno.


Sto je pjesnik htio reci? :lol: Ono, izbezumia si se malo. Ili mi se cini? Da vidimo...


Fran26 napisao:
To sve me opet podsjeća na gotovo jednaku situaciju na "Pravovjerju". Jednom sam na "Pravovjerju" stavio ovu dogmu;

God is absolutely simple. (De fide.) Ludwig Ott "Fundamentals of Catholic Dogma"


I onda komentar od "Troprstog" na tu dogmu;


De nas prosvijetli kad je donesena ta dogma da je onaj koji je neobuhvatan, jedini istinit, jedini pravedan, jedini svet, onaj kome pripada čast obožavanje i hvala, onoga kojega ljudsko oko u potpunosti nikad vidjelo nije, onaj koji može ostati na nebesima, a opet se u Sinu utjeloviti u ljudskom obličju, onaj kojemu pripadaju svi epiteti hvale i koji se ljudskim riječima opisati nemože: jednostavan? Troprsti "Pravovjerje" 20.4.2013.


Pljuni me u usta, ako ti nisi ispricao skoro istu pricu, al sa drugim likovima....Da vidimo:


Bog je mnogo jednostavniji. On je Apsolutna Jednostavnost. Svirac "Pravovjerje, 19.4.2013."

I gle sad kako tupani razmišljaju;

Bog jednostavan ovakvu idiotsku glupost odavno čuo nisam ali nečudi me što je iz tvojih usta izišla eh svirek svirek ti i tvoja protestantska bogohulja. Troprsti "Pravovjerje, 19.4.2013."

I gle odgovor;

To, da je Bog jednostavan, čak štoviše - 'apsolutno jednostavan', nije 'idiotska glupost i protestantska bogohulja', većma je to dogma Katoličke Crkve; čak štoviše, dogma je to koja se odnosi na segment najuzvišenijeg otajstva vjere o Božijem, dakle, Jedinstvu. Da se oholo ne uznosiš, kao što jesi, ne bi tako kardinalno griješio. Svirac "Pravovjerje, 19.4.2013."

I gle dalje odgovor;

De nas prosvijetli kad je donesena ta dogma da je onaj koji je neobuhvatan, jedini istinit, jedini pravedan, jedini svet, onaj kome pripada čast obožavanje i hvala, onoga kojega ljudsko oko u potpunosti nikad vidjelo nije, onaj koji može ostati na nebesima, a opet se u Sinu utjeloviti u ljudskom obličju, onaj kojemu pripadaju svi epiteti hvale i koji se ljudskim riječima opisati nemože: jednostavan? Troprsti "Pravovjerje, 19.4.2013." Fran26 31 kol 2015



LoL. Ako ovo nije ista prica, onda ne znam sto je :roll: Glavom i bradom, ispricao si istu pricu s drugim likovima i za jedan dan kasnijim datumom. Prije otprilike 3 godine :b112: Cemu to? I de mi reci, zasto si ovde stavio 20.4.2013. a ovde 19.4.2013? Jos me ovo posljednje pitanje najvise zanima. Kako se to dogodilo? :roll: Cini se meni, da si opasno skrenia :lol:


Fran26 napisao:
Vidiš Dujkane! O tome ti pričam. Prema odgovorima mogu znati koliko je tvoje znanje ili neznanje.



O cemu pricas? :roll: Ja sam uvjeren da nitko ovdje ne kuzi o cemu pricas. :roll: Ja se cak kladim da ni ti ne znas o cemu pricas . Ono: sto je pjesnik htio reci? Nekoc si pisao razumno, s poantom... Izgleda mi, a i dokazi upucuju da su ta vremena ostala iza nas...

p.s.
Moze bit da te prijateljstvo s Bundalovim sljedbenicima kostalo razuma :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 svi 2018 19:58 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
dujam napisao:
... ... ...

Dobro. Pustimo to. Primjeri iz prošlosti nemaju veze sa ovom raspravom. Daleko od toga. To stoji. Primjeri koje sam navao samo pokazuje kakve netko odgovore daje kad uopće ne razumije šta pojedina: dogma, tekst (teološki ili filozofski), izraz ili odlomak znači. Prema odgovoru odmah možeš zaključit ima li osoba koja odgovara uopće pojima o čemu piše i na šta odgovara. No to je ovde sad manje bitno. Pa ipak, jedna stvar se mora primjetiti u ovoj konkretnoj raspravi: zanimljivo da ste ti i ovaj tip koji piše pod nickom Bonifacije obojica djelomično u pravu, samo kao da ni sami ne znate gdje ste u pravu a gdje u krivu. To jest, onak, dosta ironija. Ni jedan od vas nije sposoban da kaže, pardon, citira: Toma kaže tako tako i tako po tom pitanju, Augustin kaže tako tako i tako. Nicejski sabor i Carigradski sabor kažu tak tak i tak. Time se rasprava "presječe". I nema tu više onda: ali ja mislim ovak ili onak. Svaki ima pravo na svoje mišljenje i te fore. Eto, prepuštam vas daljnjoj rapravi. Trebao si se bolje pripremit za ovu raspravu. Ako ti ne znaš čovjeku odgovorit na pitanje: može li netko bez milosti učinit neko dobro i ako može kakvo dobro? Onda mi i to dosta govori. A možda nisi vidio to pitanje pa ti je promaklo. Tebe Dujkane stavljam na "ignoriraj listu". Mjesec dana. Može?! Nije to dugo. Samo sekunda da te predbilježim.


Balija (Anđuka): ignoriraj lista od 15.5.2013. do 15.5.2018.
Dujam: ignoriraj lista od 2.5.2018. do 2.6.2018.
Filomena: ignoriraj lista od 24.4.2013. do 24.4.2023.
Prancing Commy: ignoriraj lista od 23.1.2013. do 23.1.2063.



Zabilježeno. :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 svi 2018 20:38 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Fran26 napisao:
Dobro. Pustimo to. Primjeri iz prošlosti nemaju veze sa ovom raspravom. Daleko od toga. To stoji. Primjeri koje sam navao samo pokazuje kakve netko odgovore daje kad uopće ne razumije šta pojedina: dogma, tekst (teološki ili filozofski), izraz ili odlomak znači. Prema odgovoru odmah možeš zaključit ima li osoba koja odgovara uopće pojima o čemu piše i na šta odgovara. No to je ovde sad manje bitno. Pa ipak, jedna stvar se mora primjetiti u ovoj konkretnoj raspravi: zanimljivo da ste ti i ovaj tip koji piše pod nickom Bonifacije obojica djelomično u pravu, samo kao da ni sami ne znate gdje ste u pravu a gdje u krivu. To jest, onak, dosta ironija. Ni jedan od vas nije sposoban da kaže, pardon, citira: Toma kaže tako tako i tako po tom pitanju, Augustin kaže tako tako i tako. Nicejski sabor i Carigradski sabor kažu tak tak i tak. Time se rasprava "presječe". I nema tu više onda: ali ja mislim ovak ili onak. Svaki ima pravo na svoje mišljenje i te fore. Eto, prepuštam vas daljnjoj rapravi. Trebao si se bolje pripremit za ovu raspravu. Ako ti ne znaš čovjeku odgovorit na pitanje: može li netko bez milosti učinit neko dobro i ako može kakvo dobro? Onda mi i to dosta govori. A možda nisi vidio to pitanje pa ti je promaklo. Tebe Dujkane stavljam na "ignoriraj listu". Mjesec dana. Može?! Nije to dugo. Samo sekunda da te predbilježim.


Balija (Anđuka): ignoriraj lista od 15.5.2013. do 15.5.2018.
Dujam: ignoriraj lista od 2.5.2018. do 2.6.2018.
Filomena: ignoriraj lista od 24.4.2013. do 24.4.2023.
Prancing Commy: ignoriraj lista od 23.1.2013. do 23.1.2063.



Zabilježeno. :)


Ne znam zasto bi to bilo manje vazno od bilokojeg drugog ad hominema? :roll: Kao sto sam rekao, ne da mi se s tipom raspravljat, jer covjek mrtav laddan kaze "papa je u krivu, tj pape su u krivu stoljecima". I koga tu citirat, kad tip nista ne priznaje? Tip je poceo post s tezom kako je crkva stoljecima u herezi. Dakle, opn ne tvrdi "papa franjo je u krivu", sto covjek jos i moze razumit. On prica o stoljecima. On prica o 200 papi. Njemu je Augustin u paklu. Mislim da sam odma na pocetku bio jasan u vezi toga. No, ovo mi je posebno zapelo za oko sto si napisao:

Primjeri koje sam navao samo pokazuje kakve netko odgovore daje kad uopće ne razumije šta pojedina: dogma, tekst (teološki ili filozofski), izraz ili odlomak znači.

Ovo me sad podsjetilo na tvoj epski fail:

Te fore kako je ljubav iznad zakona i ostale priče, to moreš prodavat naivcima. Ljubav doista jest iznad zakona, ali ne "ljubav" kakvu ti prodaješ ovde po forum, ti i Zlatko Sudac...Ovde postoje samo Sv. Ivan Pavao II., Karl Rahner, Hans Urs von Balthasar, Sv. Toma Akvinski i Zlatko Sudac. I kad usporediš šta spomenuti naučavaju u usporedbi sa Zlatko Sudcem, nemereš a da ne primjetiš razliku, i to kakvu razliku.


Bas kako si rekao:

To jest, onak, dosta ironija.

Dodao bih: "dupla".
Teski si meme. Tako da, ako sam negdje krivo napisao nesto na ovoj temi, slobodno ti mene citiraj i onda reci sto sam krivo napisao. Ili, nemres? :roll:
A na pitanje ti odgovorim cim ti meni odgovoris.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 03 svi 2018 08:17 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 tra 2018 20:10
Postovi: 287
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 18 zahvala
Ipak se varas, Hrvoje Hrki,makar u dobroj vjeri,misleci da je takav stav prava poniznost. Ali buduci da vjerujes u objave M. Valtorte,dopusti da citiram sto sam Bog kaze u tim objavama:

"Posvetit cu one koji budu imali dobru volju i ucinit cu da padnu i da se razlupaju u komade oni koji budu imali zlu volju"

"U svim stvarima volja je ona koja odlucuje.Bilo u dobru,bilo u zlu"

"Razmisljajte o moci volje ciji ste neograniceni gospodari. Po njoj mozete dobiti nebo ili pakao"

"Bog vas nije ucinio robovima grijeha.Strasti su ispod vas.Ne iznad vas. Bog vam je dao razum i snagu da njima upravljate. I prvim ljudima,udarenima strogoscu Bozjom,On je ostavio razum i moralnu snagu"

"Jer covjek posjeduje velicanstvenu slobodu volje i moze slobodno htjeti dobro ili zlo,a ima i drugi divni dar-razum koji je sposoban razlikovat dobro od zla. Nitko i nista ne moze sprijecit dobre da odbiju napast i da ostanu vjerni dobru"

"Covjek ima razum i dusu. Po razumu mora se znati vladati kao covjek. Po dusi mora se znati vladati kao svetac"

"Moji obracenici dosli su k Meni s punom voljom da postanu novi i slobodni ljudi. Izgradjivali su vec samim svojim silama pocetak svoga otkupljenja"

"Jer svaki je covjek obdaren dusom i razumom i po njima ima u sebi koliko je dovoljno da mu bude vodicem i zakonom"

"Ali po naravi i razumski cine ono sto propisuje Zakon"

"Dusa potice tromo tijelo da se nastoji pribliziti Bogu"

"Slusaj glas svoje duse"

"Covjek instinktivno trazi istinu na poticaj duse koja je ziva i nazocna i u poganima i trpi u njima jer joj nije ipunjena zelja za Bogom"

"Jer ih neka naravna sklonost tjera da cine dobro"

"Sve nosimo u sebi,i dobro i zlo"


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 03 svi 2018 10:54 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
Bonifacije napisao:
Ipak se varas, Hrvoje Hrki,makar u dobroj vjeri,misleci da je takav stav prava poniznost. Ali buduci da vjerujes u objave M. Valtorte,dopusti da citiram sto sam Bog kaze u tim objavama:

"Posvetit cu one koji budu imali dobru volju i ucinit cu da padnu i da se razlupaju u komade oni koji budu imali zlu volju"

"U svim stvarima volja je ona koja odlucuje.Bilo u dobru,bilo u zlu"

"Razmisljajte o moci volje ciji ste neograniceni gospodari. Po njoj mozete dobiti nebo ili pakao"

"Bog vas nije ucinio robovima grijeha.Strasti su ispod vas.Ne iznad vas. Bog vam je dao razum i snagu da njima upravljate. I prvim ljudima,udarenima strogoscu Bozjom,On je ostavio razum i moralnu snagu"

"Jer covjek posjeduje velicanstvenu slobodu volje i moze slobodno htjeti dobro ili zlo,a ima i drugi divni dar-razum koji je sposoban razlikovat dobro od zla. Nitko i nista ne moze sprijecit dobre da odbiju napast i da ostanu vjerni dobru"

"Covjek ima razum i dusu. Po razumu mora se znati vladati kao covjek. Po dusi mora se znati vladati kao svetac"

"Moji obracenici dosli su k Meni s punom voljom da postanu novi i slobodni ljudi. Izgradjivali su vec samim svojim silama pocetak svoga otkupljenja"

"Jer svaki je covjek obdaren dusom i razumom i po njima ima u sebi koliko je dovoljno da mu bude vodicem i zakonom"

"Ali po naravi i razumski cine ono sto propisuje Zakon"

"Dusa potice tromo tijelo da se nastoji pribliziti Bogu"

"Slusaj glas svoje duse"

"Covjek instinktivno trazi istinu na poticaj duse koja je ziva i nazocna i u poganima i trpi u njima jer joj nije ipunjena zelja za Bogom"

"Jer ih neka naravna sklonost tjera da cine dobro"

"Sve nosimo u sebi,i dobro i zlo"


Ovo dokazuje da mi ljudi imamo slobodnu volju činiti dobri ili zlo
Ali , ovo ne dokazuje da nama Bog stalno ( do naše smrti) daje milost ( bilo kroz sakramente bilo na drugi nevidljivi način)!
Ako si katolik , i ako je za tebe euharistija ( sveta pričest ) največe čudo i lijek ljudima na zemlji, onda znaš šta su sakramenti ( nevidljivi znakovi Božje milosti...)
Znači, ako si istinski katolik, onda si svom dušom za primanje skaramenata
Ti kroz sakramente primaš Božju milost ( ...da činiš dobra djela)...sakramenti su božja milost, kanali za primanje Božje milosti
( U VEZI TOGA ČITAJ DNEVNIK FAUSTINE KOWALSKE...TAMO IMAŠ DOSTA O BOŽJEM MILOSRĐU,ALI I O MILOSTI, I BOŽJOJ DOBROTI!)

Tebe vjerojatno muči misao da ako smo primili Božju milost da ćemo time mi automatski činiti dobra djela
ALi nije tako, tebi Bog može davati xy puta milost a da je ti xy puta ne prihvatiš, nego odbaciš!
Znači , mi primamo milost , ali je i odbacujemo...slobodnom voljom i poslije milost , mi možemo proćerdati dobivenu milost od Boga!
Što bi se narodski reklo, na jedno uho ušlo, na drugo izašlo!
Slobodna volja , slobodni izbor nam daje mogućnost da činimo dobra djela...ali često ih nećemo činiti

NE reče mi ništa o mističarima koje čitaš ili djelima koje si čitao??


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 173 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 18  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 12 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr