www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 16 lip 2024 07:59

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 85 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 11 svi 2007 17:20 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6390
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
O "Ostvarenju braka" ..danas se ceka i razmislja puno vise nego nekada...
"prava svrha braka jest radjanje i odgoj djece,
druga uzajamna pomoc i ljek za pozudu.." U medjuvremoenu mnogo se promjenilo u shvacanju braka i drustva,pa i medju Krscanima...RKC
Gospodarski i socio-kulturalni preduvjeti bili su posve drugaciji,deferenciranije se gledalo na ljubav i seksualnost,brak je opet otkriven kao savez ljubavi..
Bracni savez,a ne vise samo "ugovor"
Biblijsko zajednistvo zivota u braku zasniva se "savezom ljubavi"
U Bibliji se naime Savez Boga s njegovim narodom opisuje poznatom
slikom braka..Bracni savez nastaje pak "ljudskim cinom,kojim supruzi
sebe uzajamno predaju i primaju."Ta sveta veza u cilju dobra,kao roditelja i potomstva tako i drustva,ne ovisi o ljudskoj samovolji"
To je intimna zajednica bracnog zivota i ljubavi.."Po svojoj prirodnoj svojstvenosti sama ustanova zenidbe i bracna ljubav usmjerene su k radjanju i odgoju djece te u tome nalaze svoju krunu...
Jedinstvo koje raste u ljubavi,uzajamno usavrsavanje i na uzajamno sluzenje spremna ljubav promatraju se tu u svojoj navlastitoj smislenosti
U toj intimnoj zajednici bracni drugovi prenose medjusobno i naspram svojojdjeci Bozju ljubav,koje su oni takoreci tumaci.
Novo gledanje na brak vidi se jos jednom jasno kada Koncil,nakon opceg izlaganja o bracnom savezu,ne govori odmah o plodnosti braka,
nego najprije "O bracnoj ljubavi",jer ona ima visoku vrijednost..
Ta izrazito ljudska ljubav,od osobe k osobi,privrzenoscu slobodnog htjenja,obuhvaca dobro citave osobe.S toga je ona kadra posebnim
dostojanstvom obogatiti tjelesna i dusevna ocitovanja,te oh oplemeniti,
kao elemente i posebne znakove bracnog prijateljstva...
A tamo gdje je prekinut intimni bracni zivot,nerijetko moze doci u opsnost
vjernost supruga,i djece..
Bracni cin ima svoju dobrotu i posebno dostojanstvo kao izraz prave bracne ljubavi...Brak i bracna ljubav su po svojoj naravi usmjereni prema radjanju djece i odgoju potomstva...

"Za ponasanje katolickih supruznika i broju djece...u krajnoj liniji taj sud moraju donjeti sami bracni drugovi pred Bogom.."


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 svi 2007 18:58 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 25 tra 2007 18:26
Postovi: 2995
Podijelio: 150 zahvala
Zahvaljeno je: 118 zahvala
Jako je lijepo to što si napisala Rebeka.
Htjela bih spomenuti mlade ljude, jako mlade...
zaljubljenost, par izlazaka, trudnoća, brak zbog trudnoće,
vjenčanje pred Bogom i onda nakon kratkog vremena ...razvod...
To je zasigurno najgore danas što se događa mladima.
Ja neznam koliki je postotak mladih iskreno odanih Bogu i crkvi, a koliki
onih koji to...eto tako.......
Naš svećenik se trudi i poziva ih svaki tjedan na sastanke mladih, ali je sigurno da malo...malo......evo braka zbog djeteta koje dolazi.
U redu je kad uslijedi brak i kad se održi, a puno nas znamo kako je to danas teško. Koliko primjera znam razvedenih.
Eto to je jako teško i žalosno.
Upuštaju se u nešto za što ne mogu snositi punu odgovornost.
Bože, vodi mlade na svoj put.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 svi 2007 20:16 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6390
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Crkva je danas jedinina vjerska institucija ,koja sustvano priprema na brak.Mozda se malo i previse bavi moralom,koji ide do najsitnijih detalja.
A velika nevolja ljudi,a time i drustva,jest cinjenica da se brakovi tako cesto lome.Crkva bi s toga morala ponuditi puno vise pomoci,kako bi
to partnerstvo uspjevalo trajno,tj.dozivotno...
A isto tako oni koji ulaze u brak,moraju biti spremni izaci u susret Crkvi
i zakonuU to ulazi oblikovanje sposobnosti,sposobnost za zajednistvo,
produbljivanje religioznoga zivota,pa i posve pozitivno vrednovanje seksualnosti.Koncil je bas za to otvorio nove puteve crkvi.
Crkva je sluzbeno mozda malo spora,ili razlicito djeluje,zupa od zupe.
Od svecenika do svecenika,i od okolice u kojoj zivi..
Zto sve zavisi od mladica i djevojke,i buducih bracnoh drugova...
koliko cu stvarno biti pripremljeni,i koliko su sami spremni uloziti...
da da jednog dana dozive Sretan brak.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 svi 2007 20:49 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 25 tra 2007 18:26
Postovi: 2995
Podijelio: 150 zahvala
Zahvaljeno je: 118 zahvala
Tako je, slažem se u potpunosti.
BTB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 12 svi 2007 15:14 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 tra 2007 23:28
Postovi: 337
Lokacija: na putu Kući..
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ljudi su se danas previse "modernizirali"pa i brak i sve vrijednosti tako vide..nemaju srpljenja,tolerancije..i cim im se malo suprostavi partner slijedi rastava..to se danas tako olako radi da je to zalosno..teze nekoj "samostalnosti" mada im je svecenik na vjencanju rekao da sada postaju jedno-nema vise "ja" "ti" sada smo "mi"...ma tuga je sto je monogima i sam taj cin cista formalnost..pa nemoze onda ni brak biti nesto bolje...

...cast izuzetcima...nazalost malo ih među mladima...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 12 svi 2007 15:40 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6390
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Odgovorno roditeljstvo...
Prije su roditelji broj svoje djece prepustali Bozjoj providnosti.
Kao posebno "pobozno"vrijedilo je sljepo se povjeriti volji Bozjoj.
Ako bi obitelj s brojnom djecom zapale u materijalne poteskoce,
spremno bi ih tjesili rijecima.."Gdje Bog posalje djecicu,posalje i zdjelicu"
Tako je Koncil proglasio nacelo "odgovornoga roditeljstva"
Crkva je promjenila svoj dosadasnji stav,to je bilo moguce samo na pozadini novog gledanja na brka,i ponovno otkrivena nauka o savjesti kao
"skrovitom sredistu"i "svetistu u covjeku"..."Gdje je on sam s Bogom"


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 12 svi 2007 17:03 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 lis 2006 19:46
Postovi: 2079
Lokacija: dalmacija
Podijelio: 13 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Evo da i ja dam koju rečenicu..
Brak..šta sam ja znala šta je brak kad sam se udala..ništa..
..hodali tri godine..zahvaćeni ratom malo prije sazreli..i došli do one točke..ili prekinit ili se oženiti..eto ljubav presudila..ma kakva ljubav..tada..meni 18..njemu 22 bile..
Bože moj..puka dica..s ditetom na putu..
Tko mi je pričao o Bogu,čistoći,ljubavi,duši..
Nitko..nego udaj se da nebi ostala stara cura..heh..
Dok se sve od svadbe poplaćalo..ostalo nam 100 maraka..za život..
Ja trudna..
Prvo jutro nakon vjenčanja sam provela u suzama..jer me svekrva..pošto sam je nazvala tete..opomenula iskolačenih očiju da je zovem majkom..bog mi je svjedok da sam pokušala al nisan mogla..to je početak mog braka..
Išla san kupiti za dijete stvari..kupila najmanji pak pelena..najjeftiniju cucu..plastičnu bocu..i još par sitnica..i naša ušteđevina je nestala..al nema veze..uživala sam u tim svim stvarima i radovala se ja dite svom ditetu..Nismo imali ništa..Ručali smo na plastičnom stolu..suđe sam prala u kadi..u kužini sam imala šporet,frižider i stari tepih..što sam u doti donila..Po rođenju sina..nije bilo bitno jesam li dobroja i mali nego kako će mu biti ime!!
Muž mi je otiša na teren..nije ga bilo 40 dana..ja sama sa bebom..a svekrva mi imala punomoć na njegovom plaćom..ja bez kn..ni mlika ni hrane..i molin je da ode u banku da mi digne plaću..nije htjela jer joj je serija bila na tv!!
I kad je napokon stabilizira se naš život,koji nije nikako bio lak..kad su nastupile promjene..kad smo počeli dobijati svoje JA..njegovi su roditelji osudili mene da sam ga ja UREKLA!!!!
Da sam vradžbinu bacila na njega..da me oženi..pošto sam ja kopile bez oca!!
Godine i godine patnje su iza mene..i mogu tek sada reći da shvaćam šta je brak!!
Al puno vrimena je moralo da prođe..! 13god.Bilo je uspona i padova,svađa,i svačega..Al pobjedih!!
I sad nakon svega..u mom pronalasku mira,u duši i braku..opet sam osuđena od njih u svojoj vjeri..da sam u sekti!!Da sam prolupala..
Al..ja sam sada jaka..i ne može mi nitko ništa..Svjesna sam Boga,ljubavi,duha i straha Božijeg..Svjesna..I Slavim ime Božije..i nikad se više vratiti neću!!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 12 svi 2007 17:31 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6390
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Bilo muskarac,bila djevojka ,su odraz Bozjeg savrsenstva..koja je vama mladi namijenjena,da vas dopunjuje i dize.
No da vam zaista bude potpuna pomoc,treba da si medjusobno doneste sve u brak..i nista ako je moguce ne ispijete prije,jer ce uzmanjkati u gorkim stvarima..
Gledaj u svom buducem,najprije znacaj i dusevnost,koji kriju vjecno blago za tvoje potomstvo..Prije zenidbe trebali bi biti "Obadvoje netaknuti"
jer cte samo tako ostati u vjerni u zenidbenoj cistoci..
Izbjegavajte pretjerane njeznosti,preranog zaljubljivanja i dodire.
Razvijaj se da joj,i njemu u obitelje mognes puno dati,a ne samo traziti.
A sta ako vi u vasem razdoblju izgradjivanja vaseg znacaj ljepo lici zavrti glavom.?Bit ces rastesen,svakom prilikom mislicete jedno na drugo,
prije nego ste poceli zivjeti,vec vam je zivot savladao,a to je zlo.
Zaljubljivanje nije zlo,naprotiv ono je velika sreca,ako se dobro zaljubis.
a moze da bude pravo zlo ako se prerano zaljubis, jer ce ti ono zakociti
tvoj dusevni zivot upravo u ono doba kada je odredila Providnost da se razvijas,dusevno i tjelesno.
Trijezni uvidjaju negativne posljedice preuranjene ljubavi,zato vec u pocetku stvara odluku ,da sve odbija sto vodi u zlo.
Krscanin zna da "Cist zivot"daje neopisivu svjezinu i snagu.
Da se sacuva taj biser,izbjegavajte sve prilike koje vas mogu navesti na zlo.Kao sto vodu nabujale rijeke krotimo nasipima,da tece odredjenim koritima i vodimo je u elektricnu centralu,odakle rasvjetljuje sve okolo nas.Tko neka svijetli svaka vas dusa,i ljubav vaseg srca.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 svi 2007 11:52 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 21 ožu 2007 14:07
Postovi: 714
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
eh draga Moya,

slava je Bozja velika u tvome zivotu!!!

Hvala Gospodinu sto se brine za tebe i tvoje,

a uvijek ce biti zlih jezika, razumijem te kad govoris kako te lazno osudjuju i lazu (za sekte,uroke) meni je takvih zao,
mene neki moji najblizi nazivaju fanatikom, smeta im moja sreca i to sto zivotom svjedocim Bozju ljubav i milost u mom zivotu, njima nije normalno sto i preko tjedna odem na Sv.Misu ali bi im bilo normalno da svaki vikend bancim vani...

uf kako je ponekad tesko.. al sjetim se tada naseg Isusa kako su njega pravednika osudjivali.. a joj sto je to bolilo...

ali neka!!!

nas se Gospodin vec proslavio sa i na nama, pa Ga molimo da pogleda na sve one oko nas!!!

sa Gospodinom Isusom mozemoo SVE!!!!!!!

BB!!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 svi 2007 12:07 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 lis 2006 16:52
Postovi: 156
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
[quote="ivana7"]

ma tuga je sto je monogima i sam taj cin cista formalnost..pa nemoze onda ni brak biti nesto bolje...





Točno.

Moj susjed je do podne radija a u podne ipo se oženija,znate li koliko je bija u braku :?:
oko godinu ipo. :lol: :roll: žali Bože onog malog koji se rodija iz tog braka.

Moja susjeda se udala za tipa koji je par sati prije vjenčanja otiša s autom...ko zna kud...čekali ga... tražili...jedva ga našli
oženili se priko k...a i naravno, nakon godinu dana su se rastavili..
Vjenčanje malo tko shvaća ozbiljno...

sve više je vjenčanja u crkvi ali bez mise... :roll:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 85 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 10 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr