www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 ožu 2024 04:01

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 54 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 10 kol 2008 19:35 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 25 tra 2007 18:26
Postovi: 2994
Podijelio: 149 zahvala
Zahvaljeno je: 118 zahvala
Nema tu nikakvog pretjerivanja ni popravljanja blagoslova..svakodnevno idemo van svoje kuće i susrećemo svašta.. suočeni smo sa svačim..
ne kažem da to treba raditi svakodnevno ili biti opterećen time da to moraš raditi tad i tad..to onda ne bi bilo u redu.... ali čemu protivljenje za korišćenje Blag. vode.. pa jel ne služi tome..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 kol 2008 19:51 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6381
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 43 zahvala
(evo sta pise a stranici Vjeronauk i Mediji)


Obično se u narodu zove sveta ili blagoslovljena voda. Postoji više mogućnosti da se dođe do svete vode. Bitno je da ju svećenik blagoslovi. Ona se blagoslivlja dan prije sveta tri Kralja ili se to još zove blagdan Bogojavljenja. Tada se u vodu stavlja sol i onda svećenik posvetnom molitvom blagoslivlja tu vodu.


Šta će nam? Trebalo bi je uvijek imati u kući. tj. ponijeti iz crkve nešto više vode. Svoju kuću bi trebalo blagosloviti svetom vodom, kao i ljude, životinje, predmete, dragocjenosti, pa i novčanik. Dobro je malo i popiti svete vode. Zašto?...



Obično se u narodu zove sveta ili blagoslovljena voda. Postoji više mogućnosti da se dođe do svete vode. Bitno je da ju svećenik blagoslovi. Ona se blagoslivlja dan prije sveta tri Kralja ili se to još zove blagdan Bogojavljenja. Tada se u vodu stavlja sol i onda svećenik posvetnom molitvom blagoslivlja tu vodu.




Šta će nam? Trebalo bi je uvijek imati u kući. tj. ponijeti iz crkve nešto više vode. Svoju kuću bi trebalo blagosloviti svetom vodom, kao i ljude, životinje, predmete, dragocjenosti, pa i novčanik. Dobro je malo i popiti svete vode. Zašto? Pa jednostavno zato što želimo Božji blagoslov u svemu, zaštitu. Želimo da Bog uvijek bude uz nas, da nas čuva, da napredujemo u svom poslu, da bude mir i sloga u obitelji, da djeca bolje uče… Možda ćete reći: «Pa bio je svećenik ovih dana i blagoslovio našu obitelj i kuću!» To je sasvim dovoljno. I je tako. Ali kao što molitve nikad nije dosta tako ni blagoslova. Nekako mislim da kad blagoslivljam kuću i osobe koje u njoj borave da sebe podsjećam na to da Boga trebam više puštati u svoj život i koliko mi Bog treba. Jer svakim svojim grijehom dopuštam zlu da više živi oko mene. Svaka ispovijed, pričest, molitva i blagoslov u moju dušu i moju obitelj donosi više Božjeg mira i blagoslova. Boga više puštam u sv oj život.




Moja baka je imala običaj svake subote predvečer, u vrijeme kad se počne mračiti blagosloviti kuću i sve oko nje uz to bi molila Vjerovanje i 7 Oče naš ili još i više u zavisnosti od vremena koje bi bilo potrebno da se obiđu i sve gospodarske zgrade i njive. Običaj u starih je da se uoči sveta tri Kralja blagoslovi voda ispred crkve i ponese kući i blagoslovi sve, a ukoliko se te večeri ne stigne onda se sutra blagoslove i polja. Jednak je blagoslov kojim mi blagoslivljamo svoje obitelji i kuću kao i onog kojim svećenik blagoslivlja. Bit je u svetoj vodi, vjeri i molitvi. Isto tako i kroz godinu u različitim potrebama možemo popiti svete vode, najbolje ujutro prije jela. Time ne želim umanjiti vrijednost i važnost svetih sakramenata koji su nam stalni izvor blagoslova i zdravlja, mira. Npr. ako vam je dijete bolesno može primiti bolesničko pomazanje, ali ako je to manja bolest ili mala lijenost kod učenja i ponašanja može popiti svete vode ili ga vi možete blagosloviti. Nekada su na ulazu u kuću stajale male posudice sa blagoslovljenom vodom pa bi roditelji mogli dati svoj blagoslov djeci kad odlaze od kuće ili žene muževima. Čini mi se da ni to nije loša ideja, a može se kupiti u različitim sakralnim knjižarama.




Neka te blagoslovi Gospodin i neka te čuva. Neka pogled svoj svrati na te i mir ti donese.



Helena Aničić


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 kol 2008 06:39 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 pro 2007 01:21
Postovi: 573
Lokacija: Mostar
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ovaj tekst koji je Rebeka stavila me opet podsjetio na taj divni običaj u našem narodu da se domovi blagoslivlju svake subote uz molitvu Vjerovanja i 7 Očenaša...
sjećam se i ja svoje bake koja je svake subote obilazila sa vodom i maslinovom grančicom cijelu kuću, štale i vinograde..kada sam je pitala zašto to radi rekla je da tako odgoni svako zlo od kuće i obitelji te da potvrđuje kome mi pripadamo...
tako radi i moja majka, a i svekrva...
tako radim i ja i nadam se da ću i na svoju djecu prenijeti ovaj divni običaj.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 sij 2015 22:00 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 sij 2007 15:19
Postovi: 210
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
U cemu drziteblagoslovljenu vodu kad npr idete blagosloviti njome kucu i stvari ? Stavite izbocice u casu il iz boce ?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 54 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr