www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 27 tra 2024 07:13

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 92 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 23 srp 2008 21:22 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 tra 2006 21:22
Postovi: 1095
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
joakim napisao:
A ovo su displinske odredbe dok je sadašnji papa bio prefekt kongregacije za nauk vjere


[b] DISCIPLINSKE ODREDBE



Čl. 1 – Svakom je vjerniku dopušteno uzdizati molitve Bogu radi zadobivanja ozdravljenja. Ipak, kada se to događa u crkvi ili nekom drugom svetom mjestu priliči da ih vodi zaređeni službenik.

Čl. 2 – Molitve za ozdravljenje smatraju se liturgijskima ako su uvrštene u liturgijske knjige koje je odobrila mjerodavna crkvena vlast; u suprotnom su neliturgijske.

Čl. 3. – § 1. Liturgijske molitve za ozdravljenje slave se prema obredu i u ruhu kakvo propisuje Red blagoslova bolesnika Rimskoga obrednika.

§ 2. Biskupske konferencije, u skladu s onim što je utvrđeno u Općim napomenama, V., Prilagodbe koje spadaju na biskupske konferencije, istoga Rimskog obrednika, mogu uvesti prilagodbe u obred blagoslova bolesnika koje smatra pastoralno primjerenima ili možda nužnima, nakon što iste prethodno razmotri Apostolska Stolica.

Čl. 4 – § 1. Dijecezanski biskup ima pravo odrediti norme za vlastitu mjesnu Crkvu o liturgijskim slavljima za ozdravljenje prema kan. 838, § 4.

§ 2. Oni kojima je povjereno pripremanje tih liturgijskih slavlja moraju se prilikom njihova događanja pridržavati spomenutih normi.

§ 3. Dopuštenje za ta slavlja mora biti izričito, čak i kada ih priređuju ili u njima sudjeluju biskupi ili kardinali. Zbog opravdanog i prikladnog razloga, dijecezanski biskup ima pravo izreći zabranu nekom drugom biskupu.

Čl. 5 – § 1. Neliturgijske molitve za ozdravljenje, kao npr. molitveni susreti ili čitanje Božje riječi, slave se različito od liturgijskih, pri čemu je zadržan nadzor mjesnoga ordinarija u skladu s kan. 839, § 2.

§ 2. Neka se brižno izbjegava miješanje tih slobodnih neliturgijskih molitava s liturgijskim slavljima u pravomu smislu.

§ 3. Nužno je, osim toga, da se u njihovom odvijanju ne dođe – osobito ne od strane onih koji vode te molitve – do oblika koji bi sličili histeriji, prijetvornosti, teatralnosti ili senzacionalizmu.

Čl. 6 – Korištenje sredstava društvenog komuniciranja, osobito televizije, za vrijeme liturgijskih i neliturgijskih molitava za ozdravljenje, podvrgnuto je nadzoru dijecezanskoga biskupa u skladu s kan. 823 i odredbama Kongregacije za nauk vjere u Naputku od 30. ožujka 1992.

Čl. 7 – § 1. Držeći se izloženoga u čl. 3 i izuzimajući slavlja za bolesne predviđena u liturgijskim knjigama, u slavlje presvete euharistije, sakramenata i časoslova ne smiju se uključivati molitve za ozdravljenje, bilo one liturgijske bilo neliturgijske.

§ 2. U slavljima o kojima govori § 1. pruža se mogućnost uključivanja posebnih molitvenih nakana za ozdravljenje bolesnika u sveopću molitvu ili molitvu vjernika, kada je ona u njima predviđena.

Čl. 8 – § 1. Služba egzorcizma mora se vršiti u strogoj ovisnosti o dijecezanskomu biskupu, u skladu s kan. 1172, Pismom Kongregacije za nauk vjere od 29. rujna 1985., te Rimskim obrednikom.

§ 2. Molitve za egzorcizam što ih sadrži Rimski obrednik moraju se razlikovati od slavlja za ozdravljenje, bilo liturgijskih ili neliturgijskih.

§ 3. Najstrože je zabranjeno te molitve egzorcizma uključiti u slavlje svete mise, sakramenata ili časoslova.

Čl. 9 – Neka se oni koji vode slavlja za ozdravljenja, i liturgijska i neliturgijska, potrude na molitvenom skupu očuvati ozračje ozbiljne pobožnosti i koristiti nužnu razboritost, ako se među prisutnima dogodi ozdravljenje. Po završetku slavlja mogu istinito i točno prikupiti eventualna svjedočanstva, a sam slučaj podvrgnuti mjerodavnoj crkvenoj vlasti.

Čl. 10 – Biskupu je dužnost i obveza intervenirati svojom vlašću kada se u slavljima za ozdravljenje, bilo liturgijskim ili neliturgijskim, uoče zloporabe, u slučaju očite sablazni za zajednicu vjernika, odnosno kada dođe do ozbiljnih nepoštivanja liturgijskih i disciplinskih odredaba.

Papa Ivan Pavao II. u audijenciji pruženoj nižepotpisanomu predstojniku odobrio je ovaj Naputak koji je prihvaćen na redovitomu zasjedanju ove Kongregacije, te je odredio da se ona objavi.

U Rimu, iz sjedišta Kongregacije za nauk vjere, 14. rujna 2000., na blagdan Uzvišenja svetoga križa.





Joseph kard. Ratzinger
[/b]
predstojnik


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 srp 2008 22:57 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 25 lip 2008 21:21
Postovi: 1
Lokacija: Kiseljak
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
slazem se s letiziom ali sta ako svecenik ne moze pomoci???


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 06 kol 2008 09:57 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
polaganje ruku je po meni samo prerogativ svećenika
na nekoj temi od prije je bila rasprava o tome , na žalost ne sjećam se koja je tema bila, nešto oko karizmatske obnove i pokreta mislim, ali tamo je većinski stav forumaša bio da samo svećenici polažu ruke, i mnogi su rekli da nebi dali nikom laiku da na njih polaže ruke

sve drugo je dovelo do toga da se nađe mali milijun protestan.zajednica, sekti koji si daju za pravo da polažu ruke i navodno liječe

slično njima javljaju se i muslimani, sai babe , nevjernici koji se propagiraju kao iscjelitelji

iscjelitelji je samo Isus, a svećenici su " kanali" preko kojih Isus djeluje :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 06 kol 2008 10:13 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 kol 2007 14:29
Postovi: 1099
Lokacija: sunčana strana
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 4 zahvala
Vidiš Hrki, slažem se s tim da je onaj koji ozdravlja Isusu, i da preko svećenika, no ne samo preko njih.

Dar iscjeljenja, dar čudesa....su također darovi Duha Svetoga....kao i dar molitve u jezicima, dar proroštva, dar spoznaja....dar razuma, mudrosti, jakosti, pobožnosti......i upravo moje je pitanje zar Duh Sveti djeli darove gledajući na to tko je svećenik, a tko nije?
Ne, on puše kako mu se svidi i gdje mu se svidi....on daruje onako kako On to želi, a ne onako kako mi mislimo da bi trebao.
Ako netko od zajednice tj. Crkve ima potvrđen dar iscjeljenja ne vidim razloga da ne polaže ruke na ljude i da ih preko njega Isus ozdravlja.

Naravno sve to mora biti praćeno od zajednice upravo da se izbjegne da osoba koja ima darove ne skrene s puta. Jer ....po plodovima ćete ih prepoznati....

Hvala Bogu na darima kojima nas daruje....ne vidim nikakav razlog da to bude ostavljeno i darovano samo svećenicima....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 06 kol 2008 10:53 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 pro 2007 01:21
Postovi: 573
Lokacija: Mostar
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
slijedimo nauk naše Crkve u svemu i neće biti nedoumica.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 06 kol 2008 11:22 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
moguće da je tako zozy

volio bih da nam netko iz prve ruke priča o tome, mislim laik koji polaže ruke , izgoni zloduhe isl

znaš li ti ijednoga, znaš li da li zbilja izgoni demone, kako se to vidi-manifestira, i da li ih izgoni sam ili uz svećenika

unaprijed hvala


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 06 kol 2008 11:42 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 kol 2007 14:29
Postovi: 1099
Lokacija: sunčana strana
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 4 zahvala
Vjerujem da znaš da je egzorcizam isključivo rezerviran za svećenike i to ne svakog svećenika nego onog koji za egzorcizam ima dopuštenje od Crkve.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 06 kol 2008 12:05 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
zozy napisao:
Vjerujem da znaš da je egzorcizam isključivo rezerviran za svećenike i to ne svakog svećenika nego onog koji za egzorcizam ima dopuštenje od Crkve.


znam
samo sam se krivo odrazio :)

mislio sam na ozdravljivanje

zato opet molim i pitam slijedeće:

volio bih da nam netko iz prve ruke priča o tome, mislim laik koji polaže ruke , ozdravlja nemoćne...

znaš li ti ijednoga, znaš li da li zbilja ozdravlja nemoćne, bolesne, kako se to vidi-manifestira, i da li ih ozdravlja sam ili uz svećenika :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 06 kol 2008 12:16 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 kol 2007 14:29
Postovi: 1099
Lokacija: sunčana strana
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 4 zahvala
Hrvoje Hrki napisao:
volio bih da nam netko iz prve ruke priča o tome, mislim laik koji polaže ruke , ozdravlja nemoćne...

znaš li ti ijednoga, znaš li da li zbilja ozdravlja nemoćne, bolesne, kako se to vidi-manifestira, i da li ih ozdravlja sam ili uz svećenika :D


Hrcko opet si se krivo "odrazio" - laik ne ozdravlja - Isus ozdravlja preko njega ... i da poznam ih nekoliko....a osobno znam jednog....no...ne mogu pisati u nečije ime....
Pa stoga ako koji od laika koji imaju dar ozdravljenja ovo čita neka sam odluči dal da napiše ili ne :lol: :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 06 kol 2008 12:41 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
zozy napisao:
Hrvoje Hrki napisao:
volio bih da nam netko iz prve ruke priča o tome, mislim laik koji polaže ruke , ozdravlja nemoćne...

znaš li ti ijednoga, znaš li da li zbilja ozdravlja nemoćne, bolesne, kako se to vidi-manifestira, i da li ih ozdravlja sam ili uz svećenika :D


Hrcko opet si se krivo "odrazio" - laik ne ozdravlja - Isus ozdravlja preko njega ... i da poznam ih nekoliko....a osobno znam jednog....no...ne mogu pisati u nečije ime....
Pa stoga ako koji od laika koji imaju dar ozdravljenja ovo čita neka sam odluči dal da napiše ili ne :lol: :lol: :lol:


dobro nemoraš navoditi ime, nego nam reci šta si vidjela kod njegovih polaganja ruku i navodnih ozdravljenja...

koga je ozdravio, kojih bolesti ili nemoći...
da li je netko utvrđivao od strane Crkve ta ozdravljenja i slično

da li su dokumentirana ta ozdravljenja od strane laika ( evo da me ne hvataš za riječ- ozdravljenja od strane Isusa preko lailka :D 8) )

btw, što se tiče tko ozdravlja sam sa rekao stranicu prije, tako da se u biti nisam krivo izrazio, tamo sam osobno rekao da ozdravlja Isus samo preko ljudi (naveo sam svećenika, ti si nadopunila i laika)

ali, kolokvijalno se među narodom u brzini kaže ozdravio me je taj svećenik (laik) , a zna se da je u biti ozdravio Isus
nevažna semantika, ali bitno je da znamo na što u stvari mislim :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 92 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 17 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr