www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 tra 2024 12:50

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 26 pro 2007 20:16 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Dragi moj Stjepane,o ovoj temi sam puno pisao i ovdje i na raznim mjestima,no kada si ti u pitanju,a evo nešto i za druge, da bolje spoznaš značenje terminologije i vrijednost samog dara svećenicima...

Sakramenat Pokore ili sv.ispovijedi Isus je darovao na dan svoga Uskrsnuća.Kao što svi većinom znademo, Isus je za vrijeme svoga javnoga života,bio u službi milosrđa i to je naučavao,pokazivao,na koncu je pozvao i svoje izabranike da tako čine i nastave(Mt 18,15-36,Mt 6,12).Isus na sam Uskrs posvećuje svoje učenike za takov veliki i poseban posao...

Isus im ponovno reče:Mir vama!Kao što je mene poslao Otac,i ja šaljem vas.To rekavši,dahne u njih i reče im:primite Duha Svetoga.Kojima oprostite grijehe,bit će oprošteni,a kojima zadržite,bit će zadržani.(Iv 20,21-23)

Daklem činjenica je, da Isus šalje svoje učenike u svijet,da tako u biti nastave Njegovu misiju!Jer Isus nam je sam kazao d a je On sam poslan od Oca da donosi Riječ Istine,i da ljudima oprašta njihove grijehe.Logično je potpuno da i sam Isus u trenutku kada privremeno napušta svoje zemaljsko poslanje,govori i šalje svoje učenike,(koji su ga pratili od samoga početka)da nastave to poslanstvo.

No kako su i oni bili unatoč svemu ljudi i samo ljudi,tu zadaću po samima sebi nisu mogli ni bili u stanju ispuniti,sam Isus ih posvećuje i daje snagu Duha da to mogu činiti.

Pazi sad...Primivši Duha,oni sada mogu činiti,(što je samo vlastito Bogu)opraštati grijehe (Lk 5,17-26).I vratimo se na početak,ako pažljivije čitamo sv.Ivana(Iv 21-23)vidimo da sam Bog ne oprašta grijehe,ako nam Crkva ne oprosti...Kojima oprostite grijehe,BIT ĆE OPROŠTENI,a kojima zadržite,bit će ZADRŽANI.

Svaki, pa ajmo reći i najmanji grijeh (jer puno malih sve nas više odvaja od Božje ljubavi) je uvreda prema Bogu i vrijeđa Crkvu u njezinoj svoj cijelini kojoj je glava i utemeljitelj sam Krist.Znači iz svega ovoga trebalo bi vidjeti da se u Crkvi po izričitoj volji Isusa,Oproštenje vršilo preko njegovih apostola,njihovih nasljednika ili svećenika,koji su za tu službu zaređeni i posvećeni za to Duhom Svetim,Duhom Isusovim.

I kada nam svećenik daje oproštenje grijeha,on to čini u ime Crkve i na taj način vraća nas opet u zajedništvo s Bogom i Crkvom!Stoga svima onima treba dati na znanje, da NEMA OPROŠTENJA od Boga,ako ne primimo oproštenje od Crkve(svećenika).

To je sama nauka Isusova.Tako je činila Crkva u početku to vrijedi i danas,i tko to ne prihvaća u velikoj je zabludi i ne shvaća ispravnost vjere.Jer vjerovati u Boga(kakvogaBoga?)redovito se moliti(komu?)a ne prihvaćati same Isusove riječi i provoditi ih u djela,možda doista takovima treba puno molitava da takne takva srca i da dođu do spoznaje- jer vjerovati u Boga bez Crkve je usudio bih se reći jedna vrst hereze.Nadam se dragi moj da će ti biti malo jasnije,a ukoliko nešto nije jasno,samo pitaj...tu smo.... :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 26 pro 2007 20:27 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2007 13:51
Postovi: 128
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Hvala joakime... :wink:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 27 pro 2007 00:27 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 02 stu 2007 15:03
Postovi: 68
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
joakim napisao:
NEMA OPROŠTENJA od Boga,ako ne primimo oproštenje od Crkve(svećenika).


Osvrnuo bih se na ovaj dio. Što je s ljudima koji ne poznaju Crkvu. Nama je svećenik dao primjer, ako se dva čovjeka posvađaju i onda međusobno pomire, da im onda i Bog oprašta njihovu svađu (grijeh), jer su se pomirili, naravno, dužni su to ispovijediti, ali ljudi koji ne poznaju Krista, mogu se pokajati i tražiti oprost od oštećenog. Zar im neće onda i Bog oprostiti.
Da me nebi krivo shvatio, ne tražim razlog za ne odlazak na ispovijed, dapače smatram da se svaki i najmanji grijeh mora ispovijediti svećeniku.
Još bih nadodao. Isus prije nego li ozdravlja kaže ljudima da ih je vjera spasila. Negdje sam čitao, dakle da tebi Bog može oprostiti tvoje grijehe, ako se iskreno pokaješ i ako ti je vjera toliko velika da ti Bog može oprostiti grijehe. Isto tako, Isus je rekao da ako nam je vjera veličine gorušćina zrna, da ćemo moći planine pomicati. Budući da nitko od nas to ne radi, dadne se zaključiti da nam vjera nije baš velika i da nije dobro da se svojim spasenjem pouzdamo u nju, i da je "sigurnije" otići na ispovijed, jer svećenik ima Isusovo "obećanje" da u njegovo ime može dati odrješenje grijeha, a mislim da se na Isusa možemo osloniti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 27 pro 2007 01:37 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Citat:
Što je s ljudima koji ne poznaju Crkvu


Da bi bolje shvatio ovaj dio,vjerujem da si zasigurno čuo ili možda čitao "Dominus Iesus",deklaraciju o jedincatosti i spasenjskoj univerzalnosti Isusa Krista i Crkve...

Ovdje ću ti samo jedan dio prepisati koji kaže...

"Za one koji koji formalno i vidljivo nisu članovi Crkve,Kristovo je spasenje dostupno snagom milosti koja ih,iako je s Crkvom u tajnstvenoj povezanosti,u nju formalno ne uvodi,ali ih prosvjetljuje primjereno njihovu unutrašnjme stanju i prilikama vremena.Ta milost dolazi od Krista,plod je njegove žrtve i udjeljuje se po Duhu Svetome..."

Iz ovoga je vidljivo da Bog takovima daje puteve koje samo On znade...no kada sam napisao...

Citat:
NEMA OPROŠTENJA od Boga,ako ne primimo oproštenje od Crkve(svećenika).


...tada sam mislio kako je Uskrsli Gospodin dao apostolima poslanje i punomoć,ajmo reći,pritjeloviti njegovoj Crkvi vjernike(nas)koji smo kršteni,znači onima koje to krštenje daje milost Duha Svetoga i koje nam oprašta apsolutno sve grijehe...svi mi koji smo kršteni,ako ne bismo mogli uvijek iznova posezati za oproštenjem,bili bi naprosto "izgubljeni"...

Zato je sakrament pomirenja za mene veličanstven dar,gdje mi Isus uvijek oprašta i daje mir ,ukoliko se obraćam,kajem za svoje grijehe i ispovijedam ih svećeniku...

Citat:
Zbog čega onda svećenik kaže otpuštam ti grijehe??? Ja mislim da to nije njihov posao. Mislim da grijeh otpustiti može samo i samo Bog.


Odrješenje:

Bog,milosrdni Otac,pomirio je sa sobom svijet smrću i uskrsnućem svojega Sina,i izlio je Duha Svetoga za otpuštanje grijeha.Neka ti po služenju Crkve on udijeli oproštenje i mir.I ja te odrješujem od grijeha tvojih-u ime Oca i Sina i duha Svetoga.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: stjepane5
PostPostano: 30 pro 2007 13:40 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 lis 2007 10:34
Postovi: 73
Lokacija: na krilima anđela
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
shvati što je ISKRENO ISPOVJEDANJE...I S K R E N O ....PRIZNATI SEBI PA I BOGU SVOJE GRIJEHE KOJE ON I ONAKO VEĆ ZNA ALI TI TREBAŠ DOĆI I PRIZNATI DA OSJETIŠ MILOST BOŽIJU... UZMI CD VLČ.ZLATKA SUDCA ISPIT SAVJESTI PO 10.BOŽIJIH ZAPOVJEDI POSLUŠAJ IH U MIRU ISKREN BUDI PREMA SEBI PUSTI SVOM SRCU DA GOVORI PA ĆEŠ VIDJET DA TI JE SAM SVEĆENIK ČOVJEK PREKO KOJEG BOG S TOBOM KOMUNICIRA... ISPOVJEDI SAM SE I JA DOSLOVNO BOJALA SAD KAD DOĐEM I KAŽEM OVO I ONO PA ME IZRUŽI I IZVIČE MA NEĆU SVE NI PRIZNAT KO JE ON MENI... PA JA ĆU SE POKAJAT I GOTOVO.NE! NE! I NE!!!!TO I JE BIT ISPOVJEDI PRIZNATI BOGU U CRKVI I DOĆI NA SV.PRIČEST PRIMITI TIJELO KRISTOVO TO NEMOŽEŠ KUĆI ILI NA ULICI ILI BILO GDJE ,GDJE SE MOŽEŠ POKAJATI IZGOVORIT TIJELO KAJANJA ONAKO RITUALNO, NAPAMET, SRCEM SE POKAJ SRCEM SHVATI SVAKU IZGOVORENU RIJEČ,SHVATI, PUSTI DA TE BOG POVEDE DA DUH SVETI DOTAKNE TVOJU DUŠU I DA SE ISPOVJEDIŠ SVEĆENIKU I DA NAKON TOGA BUDEŠ SRETAN I PUN A NE OPTEREĆEN TIM ČINOM... ISKRENO SRCE BOG TRAŽI ..... :grlim te: Slika Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 30 pro 2007 14:05 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2007 19:34
Postovi: 175
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Zanima me kako izreći neke grijehe?Npr.ako je netko svetogrdio da li je dovoljno samo reći svetogrdio sam,ili treba detaljnije govoriti kako si svetogrdio i šta si točno radio.Da li se može općenito reći šta si radio ili treba detaljnije to predstavit svečeniku?Mnoge ljude to buni.Jedan je lik čak ponavljao u ispovijedaonici psovke koje je izgovarao. :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: ...
PostPostano: 30 pro 2007 22:23 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 lis 2007 10:34
Postovi: 73
Lokacija: na krilima anđela
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
prije sv.Ispovjedi pomoliti se i zazvati Duha Svetog da te prosvjetli da se iskreno ispovjediš i kažeš što si radio i kako si se osjećao i kako se osjećaš sad kad si shvatio što si uradio..nađi svećenika s kojim kroz razgovor možeš sve reći... a to da taj lik ponavlja što je sagriješio sam je grijeh vani govoriti što si rekao svećeniku kakva je onda ispovjedna tajna... kakvo shvaćanje....nema prepričavanja to je tvoje,njegovo,svakome za sebe... SHVATITE ŠTO JE ISPOVJED ,,U SRCU SE MORA UPALITI SVJETLO NE NIŠTA DRUGO :grlim te: :grlim te: BVB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: ...
PostPostano: 30 pro 2007 22:55 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 lis 2006 19:46
Postovi: 2079
Lokacija: dalmacija
Podijelio: 13 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
asaravan napisao:
SHVATITE ŠTO JE ISPOVJED ,,U SRCU SE MORA UPALITI SVJETLO NE NIŠTA DRUGO

DA! težak je put do tog..al kad se oganj upali...onda sve ide po loju...samo strpljenje...i želja za mjenjanjem..
..i idemo dalje... :wink: :D :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 30 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr