www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 23 tra 2024 08:25

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 47 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 21 kol 2006 23:40 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Samson napisao:
Zavisi kakvo Hriscanstvo. Ima ga ali istinskog, pravog Hriscanstva... tesko. I adventisti,cak i Jehovisti i druge sekte sebe nazivaju hriscanima.


Ne uvijaj, već reci direktno, glasno i jasno u što vjeruješ. Meni se čini prema ovome što si rekao: ''Ima ga ali istinskog, pravog Hriscanstva... tesko'' da onda recimo katolike i protestante ne smatraš kršćanima. Jehovini svjedoci naravno da nisu kršćani, ali ja nisam mislila na sekte, već na crkve.
OK, misli kako god želiš-samo sam htjela da se izjasniš jer sam naslučivala da si isključiv.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 kol 2006 00:51 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 21 kol 2006 12:42
Postovi: 10
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Nisam Aby iskljuciv, vec sagledavam stvari drugacije. Znas i sama da u RKC ima mnogo nedorecenosti i nelogicnosti. Eto naprimer ako pričamo o papskoj nepogrešivosti. Hristos kaže apostolu Petru: „Ti si stena na kojoj ću Crkvu Svoju sazidati“. Na kojoj steni? Na steni pokajanja. Apostoli petar se triput odrekao Hrista, ali se za svoja odricanja pokajao i na tom njegovom pokajanju Hristos gradi Crkvu. Jovan Krstitelj kaže: „Pokajte se jer dolazi Carstvo Nebesko“. Kako će se papa pokajati kad je bezgrešan.
Ako je papa iz 9 stoleća, pod pritiskom germanskih careva, izmenio dogmu o Svetom Duhu (unošenjem onog Filioque), koji od dvojice papa je nepogrešiv: onaj koji je učestvovao na saborima kada je u 4. stoleću ta dogma formulisana u simvolu vere ili onaj iz 9 stoleća koji je, suprotno ranijim papama, tu dogmu izmenio?
Ako su arijanci osudjeni na prvim saborima kao jeretici, da li je nepogrešiv papa koji je učestvovao u toj osudi, ili papa koji je od arijanaca iz Španije preuzeo pomenutu izmenu u dogmi, kada su ti arijanci, sa svojim obredima, uključeni u rimsku crkvu.
Ako su druge veroispovesti hrišćanske, kao pravoslavni, jermenski hrišćani, sirijski hrišćani, nastorijanci, koptski hrišćani itd.- uvek bili osudjivani kao jeres, i to uz učešće papa, koji je papa nepogrešiv: onaj koji je osudjivao ili onaj ko je te verske zajednice pozvao da se uključe u rimsku crkvu a da pri tome zadrže svoje (jeretičke) obrede i primio ih kao unijate.
Kada pogledas ucenja koja su dovela do raskila, vidi se da sve ide kontra Pravoslavlju, a uslo je posle raskola.Da ne govorimo o blagodati, o mostima svetitelja itd. Nisam iskljuciv samo Istinu propovedam!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 kol 2006 08:27 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 09 vel 2006 17:56
Postovi: 51
Lokacija:
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Citat:
Nisam Aby iskljuciv, vec sagledavam stvari drugacije. Znas i sama da u RKC ima mnogo nedorecenosti i nelogicnosti. Eto naprimer ako pričamo o papskoj nepogrešivosti. Hristos kaže apostolu Petru: „Ti si stena na kojoj ću Crkvu Svoju sazidati“. Na kojoj steni? Na steni pokajanja. Apostoli petar se triput odrekao Hrista, ali se za svoja odricanja pokajao i na tom njegovom pokajanju Hristos gradi Crkvu. Jovan Krstitelj kaže: „Pokajte se jer dolazi Carstvo Nebesko“. Kako će se papa pokajati kad je bezgrešan.


Da si malo više samokritičan, prije bih ti povjerovao.
Bezgrešan i nepogrešiv su različiti pojmovi. Osobito nepogrešiv ex catedra. Zašto se papa ne bi mogao pokajati i pogriješiti mnogim stvarima?

Citat:
Ako je papa iz 9 stoleća, pod pritiskom germanskih careva, izmenio dogmu o Svetom Duhu (unošenjem onog Filioque), koji od dvojice papa je nepogrešiv: onaj koji je učestvovao na saborima kada je u 4. stoleću ta dogma formulisana u simvolu vere ili onaj iz 9 stoleća koji je, suprotno ranijim papama, tu dogmu izmenio?


Papa nije sudjelovao na saboru u Niceji. Sazvan je od Konstantina i bilo je samo pet predstavnika zapada.
Filioque je unešeno u vjerovanje davno prije 9. st. Već u 4. se spominje a kao dogma se prihvaća na provincijskim saborima u Toledu u 5. st pa sve do 7. st. (kao predmet rasprave). Filique je imao za cilj istaknuti istobitnost Oca sa Sinom i naglasiti da Duh nije samo Očev, nego i Sinov. Istu teološku težnju imao je i Istok koji je također imao kroz povijest mnoge slične interpretacije i to uopće nije predstavljalo problem (npr. Izlaci od Oca po Sinu, ili kako kaže Epifanije Salamiški - koji izlazi od Oca, a prima od Sina...). Credo je službeno promijenjen sinodom u Aachenu 809. g. pod utjecajem Karla Velikog. Papa Leon III. vjerovao ili ne je bio PROTIV uvrštenja u Credo ali za nauk Filioque, tek je Benedikt VIII. pristao na to 1014. kada je Henrik II. zahtijevao uvrštenje Filioque u Credo. Na Istoku je i patrijarh Focije produbio tu temu i samu formulu... Pročitaj nešto o tome.

Citat:
Ako su arijanci osudjeni na prvim saborima kao jeretici, da li je nepogrešiv papa koji je učestvovao u toj osudi, ili papa koji je od arijanaca iz Španije preuzeo pomenutu izmenu u dogmi, kada su ti arijanci, sa svojim obredima, uključeni u rimsku crkvu.


Arijanizam prikazuje Isusa kao manjeg Boga, demijurga, pa taj nauk ne može biti istovjetan s onim što uči RKC. Primljeni su oni koji su pristali uz Credo. Nije problem obred već već tumačenje vjere... Arijevce je u krivovjerju štitio Istok (provjeri literaturu - utočište nakon izopćenja im je bila Antiohija). Arije se bavio problemom Logosa, a bio je učenik Origena. On je uvrstio sliku filozofije helenizma u tumačenje odnosa Oca i Sina.


Citat:
Ako su druge veroispovesti hrišćanske, kao pravoslavni, jermenski hrišćani, sirijski hrišćani, nastorijanci, koptski hrišćani itd.- uvek bili osudjivani kao jeres, i to uz učešće papa, koji je papa nepogrešiv: onaj koji je osudjivao ili onaj ko je te verske zajednice pozvao da se uključe u rimsku crkvu a da pri tome zadrže svoje (jeretičke) obrede i primio ih kao unijate.
Kada pogledas ucenja koja su dovela do raskila, vidi se da sve ide kontra Pravoslavlju, a uslo je posle raskola.Da ne govorimo o blagodati, o mostima svetitelja itd. Nisam iskljuciv samo Istinu propovedam!


Tvoja istina nije baš strogo povijesna... Raskol Istoka i Zapada postojao je već u 4. stoljeću i od tada se stalno mirilo i raskoljavalo. Sada smo od 1965. u miru...

U istočnim crkvama bilo je isto tako 'šarenih' likova koji su krojili sve i svašta (npr. carica Irena...).


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 kol 2006 08:31 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 20 vel 2006 12:49
Postovi: 141
Lokacija: zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
eto kako je lijepo imati pametnog čovjeka na forumu...hvala sjm
kako je lijepo kad netko ima činjenične odgovore :arrow: :arrow:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 kol 2006 11:09 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 tra 2006 17:04
Postovi: 242
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ay caramba, ovdje se počelo ozbiljno forumašiti, tj. prašiti od rasprava!
Malo samo da ovo prokomentiram:

Aby napisao:
Kain je prinio žrtvu od roda zemaljskog i to se nije svidjelo Bogu, a Abel je prinio životinjsku žrtvu i Bogu se svidjelo.
Zašto? Zato što je to bila krvna žrtva!


... hm, zanimljivo razmišljanje, ali ...
Kajin je zemljoradnik, a ne stočar.
Od Kajina se i nije očekivalo da prinese životinju, već zemaljske plodove.
Međutim, očekivala se PRVINA, svojevrsni best of the best ...
Kajin nije prinio prvinu, dok Abel (stočar) jest: "...od PRVINE svoje stoke, sve poizbor pretelinu..."
Kajin je htio Bogu podvalit' trećerazrednu žrtvu ... dok je Abel pažljivo birao što će prinijeti.

(Ovo je jasnije ako se pogleda izraelski žrtveni zakon.)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 kol 2006 11:28 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 svi 2006 10:37
Postovi: 115
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Sam Gospodin naš Bog Isus Krist je rekao da ga jako boli raspršenost njegove Crkve.
Rekao je da smo svi njegovi.
Žalosno je to što svi pametujemo i filozofiramo tko je u pravu, umjesto da se pobrinemo za vlastito spasenje.

Drago mi je što je Samson došao na forum, ali mi smrdi da će još brže otići sa njega, jer kako mi se čini počinje sa pravoslavizacijom, što nije dopušteno na ovom forumu.
Još mi je draže što Aby, koja je protestant nije pokušavala nas sve tu "obratit", trebali bi se svi ugledati, što se toga tiče, na nju i za to joj hvala.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 kol 2006 17:37 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Gajite mir medju sobom!Poticemo vas,braco:opominjite neuredne,sokolite malodusne,podrzavajte slabe,budite velikodusni prema svima!Pazite da tko komu zlo zlom ne uzvrati,nego uvjek promicite dobro jedni prema drugima i prema svima.Uvijk se radujte!
Bez prestanka se molite!
U svemu zahvaljujte!
Jer to je za vas volja Bozja u Isusu Kristu....

Iz privatnog zivota i iz iskustva dobro znam,da onj koji voli sebe voli i drugoga,onaj koji postiva svoje postiva i tudje,i cesto puta usta govore onim cega je srce prepuno.....

Kada sudite o ljudima,nemate vremena voljeti ih...

Ovo je forum Tebe-Trazim...mi ovdje trebamo jedan dijalog i razgovor,koji treba biti ono za cim zudimo i za cim tezimo...

Sine moj,ako primis moje rijeci i pohranis u sebi moje zapovjedi,i uhom svojim osluhnes mudrost i obratis svoje srce razboru;jest,ako prizoves razum i zavapis za razborom;tada ces shvatiti strah Gospodnji i naci ces Bozje znanje.....

Postujmo pravila TT i budimo disciplirani,sa tolerancijom....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 kol 2006 19:24 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Vjera je osobno,uvjereno i odgovorno zauzimanje stava u zivotu koji se odredjuje stupnjem povjerenja u Boga.Dozreli krscanin je uvijek i obracenik.Njegova djetinja vjera treba preko obracenja dozreti.To je mohuce tek kad se nadraste djetinja dob.Sto to znaci?Onu vjeru koju primamo kao djeca od roditelja ili krscanske sredine trebamo usvojiti i prihvatiti kao svoj osobni zivotni stav.Vjernika imamo malo upravo stoga sto se nismo potrudili da ih pripremimo za drugo obracenje.
Dozrela je vjera ona koja ,sveobuhvatno i cjelovito,zahvaca sav ljudski zivot,sve datosti objave i zajednistva sa svima onima koji traze pravdu i istinu.To je vjera koja ne strepti niti se koleba u teskocama i teskim trenutcima i zivotnim iskusenjima.
Vjerovati ne znaci u prvom redu drzati istinitim neke izricje.
Bez sumnje ,i to je ukljuceno u pojam vjerovanja,ali tek i drugom planu i tek zbog prvotnog i temeljnog znacenja rijeci vjerovati.Vjerovati u krscanskom smislu znaci u prvom redu potpuno se predati zivom BOGU,kao cijelovito bice,s razumom i srcem.
Vjera je stoga i svojoj biti osobni cin....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 kol 2006 19:52 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 21 kol 2006 12:42
Postovi: 10
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ja rekoh da necu da sirim Pravoslavlje ovde, ali vi me terate. SJM, hajde da malo i istorijski pretresemo ovo tvoje pisanije. Naravno da ima razlike oko *bezgresnosti* i *nepogresivosti*. Ali tu se RKC ogresila u oba slucaja. U prvom prema Presvetoj Bogorodici, tj pogresnom ucenju o zacecu, a u drugom slucaju prema papskoj nepogresivosti. Ali idemo redom.
. Po rimokatolicima, papa je nepogrešiv. Ovde odmah treba objasniti šta dogma papske nepogrešivosti označava. To ne znači: da papa ne može da pogreši (da počini greh), da ne može da slaže, da je papa savršen u svakom pogledu ili da je sve što papa kaže apsolutno istina. Dakle, navođenje Aleksandra Bordžije ne obara ovu dogmu, jer dogma sama pa sebi sadrži odredbu da je samo ono što papa izrekne ex cathedra, i ako se ispune svi uslovi, bezgrešno. Ti uslovi su: da se govori o veri i moralu, kao i da proglašena dogma ne sme biti u suprotnosti sa predanjem. Naravno, pošto je papska nepogrešivost dogma, svi koji joj se ne povinuju su jeretici kojma nema spasenja. Tu već postoji nekoliko problema. Veštim i selektivnim citiranjem se može doći do učenja koja sa hrišćanstvom nemaju veze (da duša nije svesna posle smrti; da je Bogorodica saspasiteljnica sa Hristom, što je zastupala čuvena majka Tereza). Navedeni primeri nisu učenja rimokatolicizma, ali se izvrtanjem reči Otaca do njih može doći. U samoj nepogrešivosti se krije par paradoksa. Pravoslavni papa, Lav Treći je izričito zabranio da se u nikejski Simvol Vere doda filiokve, što je i osvedočio postavljanjem srebrnih ploča sa urezanim Simvolom na grobove Sv. Petra i Pavla. Na četvrtom Carigradskom Saboru (koji ne mali broj pravoslavnih teologa naziva Osmim Vaseljenskim Saborom) osuđena su bilo kakva dodavanja u Simvol, čime je filiokve osuđen kao jeres. Na ovome saboru su učestvovali i papski legati - Rim je sabor smatrao vaseljenskim. Ali, 300 godina kasnije, na Drugom Lionskom saboru (1274), Rimokatolička crkva osuđuje one koji poriču da Duh ishodi od Oca i od Sina - samim tim osudivši a barem dvojicu papa. Dogma papske nepogrešivosti se direktno izvodi iz dogme o papskom primatu, za koji je opet lako dokazati da je kasnija inovacija. Filiokve je prvi put uveden u upotrebu na Toledskom saboru (447). Tu se postavlja pitanje: da li bi danas, na primer, američki biskupi mogli da menjaju Simvol kako hoće? Naravno da ne. Ako je papski primat postojao od početka Crkve, zašto su se pape toliko dugo odupirale uvođenjem dodatka (očito uveden bez njihove dozvole), i zašto su kasnije anatemisale sabor koji su isprva smatrali vaseljenskim? Još jedna kontradiktornost rimokatolicizma je da papa ne može da bude jeretik. Ako počne da uči jeres, on samim tim prestaje da bude papa. Ali, postavimo se na mesto rimokatolika iz 1950. godine. 15 godina kasnije, na Drugom Vatikanskom saboru, njegova Crkva počinje da uči nešto do tada nepoznato: da su Pravoslavne i protestantske C/crkve spasonosne, koristi se nova misa koja pre liči na neko protestantsko sabranje, i mnoge prakse koje su rimokatolici vekovima praktikovali padaju u zaborav. Oni koji se odupiru ovim inovacijama (na primer, tradicionalistički nadbiskup Marcel Lefebvre) su ekskomunicirani, što nije slučaj sa onima koji su svim silama prihvatili promene i koji pokušavaju da približe rimokatolicizam modernom čoveku - često, na užasavajuć način. I o ostalim pogresnim ucenjima mozemo razgovarati.
Jada ja sada, hajde udrite! :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 kol 2006 20:28 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Zasto(zbog koga /cega )sam postao katolik/krscanin?

Ovako glasi tema,i dodajmo mjesto /krscanin ....Pravoslavan...
Molim vas budite tako ljubazni i procitajte jos jednom,i zapitajte samog sebe,kako glasi vas odgovor na ovo pitanje, odgovorite samom sebi,nikome drugome,zadrzite to za vas ukoliko nemate pravi odgovor....

Molim vas ,kakve ima veze Papa, sa ovim pitanjem...Moje misljenje ,trebali bi ukratko,nesto pametno i sadrzajno,da napisete o vama samom,Kako ste postali Pravoslavan?

Vise puta sam vec navela da imam problema sa pisanjem i sa pricanjem,i ustrucavam se ,da na pojedinim temama sudjelujem,ali evo ovdje ,sa ovim vasim pisanjem ,ne razlikujete se pumo od mene..

Okrenite onu drugu stranu,i pisite o vama,kakvi ste vi?

Svaka vjera je prava ako vjernik zivi pravilno po njoj,oprostite ali ja mislim da negdje lezi deficit ,sa kakvom ste namjerom dosli ovdje...
Sta zelite postici sa takvim misljenjem,kome zelite da naskodite...

Ovdje nije nikome namjera da vas tjera,ali akceptirajte,domacina ako ste dosli u goste,ili se mozda i u privatnom zivotu tako ponasate,.Cinisemi da je kod vas vas karakter izrazeniji nego vasa vjera....

Pocnimo temu u kojoj mozemo zajedno da pricamo,a da ne vrijedjamo nikoga...

Da sve mozemo u Gospodinu Isusu Kristu,koji nam daje snage..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 47 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 13 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr