www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 tra 2024 12:38

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 29 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 18 sij 2008 09:41 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
La sapienza” odbija primiti Benedikta XVI
Četvrtak, 17 Siječanj 2008

“La sapienza”, staro rimsko sveuciliste, poslalo je poziv Papi Benediktu XVI da odrzi govor prilikom otvaranja nove akademske godine. Protiv njegovog dolaska ustala je grupa lijevo orijentiranih profesora i studenata koji zamjeraju Papi izjavu da je proces Galileju u ono vrijeme bio razumljiv. Po vec uhodanom obicaju ljevice, oni ne zele dijalog vec jednostavno onemogucavaju, zabranjuju svaki glas koji se njima ne svida i s kojim se ne slazu.

Nakon protesta, Papa je zahvalio na pozivu i odlucio ga otkloniti. Tim povodom, vrlo brojna katolicka udruga koja djeluje u okviru crkve “Comunione e Liberazione” ustala je u obranu Pape zakazavsi mnoga okupljanja i s jednim vrlo jasnim priopcenjem koje zelim prenjeti u cjelosti.

SAPIENZA, JOS JEDNA SRAMOTA ITALIJE

Ovo ukazuje na dvije jako ruzne cinjenice:
1) Nesposobnost talijanske vlade da garantira mogucnost izrazavanja na teritoriju Italije jednom sefu strane drzave koji je ujedno Rimski Biskup i duhovni voda jedne miliarde ljudi. U svari, male grupice nalaze i visoku zastitu u nastojanju da osujete ono sto velika vecina ljudi ocekuje i zeli.
2 )Kulturna degradacija talijanskog sveucilista gdje jedan ateneo kao La Sapienza riskira postati ideolosko sakupljaliste otpada.

Kao gradani i kao katolici indignirani smo zbog ovog dogadaja i zalosni zbog Benedikta XVI za kojeg se osjecamo jos i vise vezani, prepoznavajuci u njemu branitelja (snaznog u svojoj vjeri) razuma i slobode.

COMUNIONE E LIBERAZIONE


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 sij 2008 10:44 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 sij 2008 14:07 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 tra 2006 21:22
Postovi: 1095
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Pronašla sam ovaj jako zanimljiv članak

Akademik Paar o odgodi papina posjeta La Sapienzi
Svijet - Kultura | Saturday, 19 January 2008

Najcitiraniji hrvatski i ugledni svjetski znanstvenik akademik Vladimir Paar, za boravka na Sveučilištu u Zadru u četvrtak 17. siječnja u svečanoj dvorani Sveučilišta izlagao je na temu odnosa vjere i egzaktne znanosti.


Tom prigodom akademik Paar osvrnuo se i na aktualni događaj odgođenog posjeta pape Benedikta XVI. rimskom sveučilištu La Sapienza.

"Ratzinger je jedan od teologa koji zna kvantnu fiziku. Prije 45 godina Ratzinger je pisao znanstvene radove o interpretaciji kvantne fizike i to je povezao s teologijom. I baš on se bavio pitanjem koje je jedno od barijera u znanstvenoj spoznaji - da nema i nikad neće biti putanje elektrona u atomu. Vjerojatno ti Talijani ne znaju za tu činjenicu u vezi s Papom", izjavio je akademik Paar, smatrajući rimsko događanje na Sapienzi neukusnim.

"Mislim da je problem u tome što od svih dosadašnjih papa on najbolje zna što je znanost. A kad nešto dobro zna, onda može i 'piknuti' u vrlo osjetljiva mjesta. Jer to da se studenti fizike bune protiv njega... ne vjerujem da oni ne znaju da Ratzinger ima radove u kojima citira radove Nielsa Bohra i von Weitzekera. Iz tih je njegovih tekstova očito da razumije problem Heisenbergove relacije neodređenosti, problem gibanja u svijetu atoma. Možda je to dodatni razlog i ono što izaziva alergiju: jedan papa, za kojeg se ne može reći da je neznalica, ne može se reći da ne zna o tome. Vjerujem da je to i dodatno isprovociralo", rekao je akademik Paar.

Taj događaj promatra i u političkom kontekstu talijanskog društva u kojem je jako aktivna ljevica, gdje mala skupina naizgled može postići veliki javni utjecaj.

"Glasna manjina i šutljiva većina. Vi čujete samo glasnu manjinu, a šutljivu većinu ne čujete. A gdje su sad oni kompetentni? Jesu li oni u glasnoj manjini ili šutljivoj većini? To je pitanje koje bi pri tome sociološki bilo interesantno vidjeti. I kod nas se povremeno događa da nešto postaje veliki problem; ako pogledate tko to 'gura', to je manja grupa ljudi. Ali to se događa u raznim zemljama. Svrstao bih to u nešto neozbiljno", prokomentirao je akademik.

Glede odjeka rimskog slučaja u hrvatskoj znanstvenoj zajednici, akademik je rekao: "Naravno da će 'vikati' oni iz društvenog područja koji su više ljevičarske provenijencije. To je razumljivo, oni će stati na stranu kolega u Italiji. U mom području, od fizičara, matematičara, kemičara, biologa, nisam čuo nikakav komentar. Vjerojatno to smatraju više dijelom tamošnjeg folklora".

Akademika osobito intrigira to da je prosvjedovalo svega 67 od 4 500 profesora najstarijeg rimskog sveučilišta. "Teško bih rekao da su oni koji su stvarno kvalitetni ušli u tako nešto jer ti vrlo vjerojatno znaju da Ratzinger zna fiziku i znaju koju je ulogu Crkva imala u osnivanju tog sveučilišta i razvoju znanosti.

A zatim, druga stvar. Provjerio bih za te koji su potpisali, koji je njihov stvarni znanstveni status u svjetskoj znanosti. Uzeo bih američku bazu podataka, kojoj i mi u Hrvatskoj imamo pristup, najpoznatijoj svjetskoj bazi znanstvenih podataka, gdje se za svakog može pronaći kolika je njegova stvarna težina u svijetu znanosti. Pogledao bih to i za te profesore fizike. Ako netko objavi 30 znanstvenih radova u vrhunskim svjetskim časopisima, onda je on kvalitetan fizičar. Htio bih pogledati spadaju li ti koji su protestirali u tu kategoriju ili su oni više politikantski orijentirani. To bi me jako zanimalo", ustvrdio je akademik Paar.

Istaknuo je da su većina ljudi u današnjoj zapadnoj civilizaciji zarobljenici pogrešnih informacija jer je u vrijeme prosvjetiteljstva došlo do falsificiranja znanstvene povijesti, kad su stvorena pojedina tumačenja koja ne odgovaraju povijesnoj istini.

"U znanstvenoj teoriji koju danas koristimo sve se pripisuje Galileju. To je izmislilo prosvjetiteljstvo. Galilej je to pročitao iz djela franjevca Rogera Bacona iz 13. st. Stvarna povijest izgleda drukčije nego što je bila interpretacija prosvjetiteljstva i što je još uvijek u našoj svijesti. Može me netko čak i čuti, ali u svijesti mu ostane slika Galileja kao mučenika znanosti kojeg proganja Crkva. Vlada potpuno iskrivljeno tumačenje znanstvene povijesti u kojem je 'loš momak' Crkva a dobar znanost, umjesto da se kaže kako je upravo Crkva omogućila i pospješila razvoj znanosti.

Većina naših intelektualaca, a to su iz područja društvenih i humanističkih znanosti, u svom pamćenju ima tu pogrešnu sliku", upozorio je akademik Paar. "Ali činjenica je da to nije bilo tako. Nije postojao sukob znanosti i vjere, nego su upravo u okrilju Crkve napravljena bitna znanstvena otkrića u srednjem vijeku, na čemu se temelji kasnija znanost. A Galilej je bio dio te iste Crkve jer je bio osobni prijatelj papa i s nizom kardinala i redovnika imao je izvrsne odnose; svi su se oni bavili znanošću.

I konačno, moj glavni argument: sudski proces protiv Galileja u prvom je redu nastao zbog toga što je tada vladao rat između katolika i protestanata. Protestanti su već prodrli u sjevernu Italiju, bilo je opasno ići u reviziju Biblije. On je zapravo tražio revidiranje tumačenja Biblije, a da nije pružio znanstveni dokaz. Crkvu je zastupao kardinal Bellarmine koji je Galileju rekao: daj mi znanstveni dokaz da se Zemlja kreće i mi ćemo to ugraditi u promjenu interpretacije Biblije. Galilej nije imao znanstveni dokaz.

I drugo što se ne zna. Nije samo Galilej predstavljao znanost. Znanost je bio i Kepler koji je tvrdio da Galilej priča gluposti, jer nije imao znanstveni dokaz. I najveći astronom svih vremena, Tycho Brache, bio je protiv Galileja, jer je on imao drugu teoriju o gibanju nebeskih tijela. Tako da to nije bio sukob znanosti i Crkve, nego slučaj unutar same Crkve koja je Galileja i financirala i brinula i o njegovoj obitelji. I baš u periodu kad su njegove dvije kćeri ušle u jedan kontemplativni talijanski samostan, Galilej je ostvario svoje najveće i najznačajnije rezultate u znanstvenom radu", zaključio je akademik Paar.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 sij 2008 23:06 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 sij 2008 21:31
Postovi: 698
Lokacija: Najljepša zemlja na svijetu!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
tomy108 napisao:
Što više oni napadaju papu, meni se on sve više sviđa. :)


DA, i meni!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 sij 2008 02:45 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 27 vel 2006 14:33
Postovi: 255
Lokacija: Njemacka
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Thompsonovac napisao:
tomy108 napisao:
Što više oni napadaju papu, meni se on sve više sviđa. :)


DA, i meni!



:D Da i meni ! I tko god ga napada govori vise o sebi nego o njemu, Petrovom nasljedniku , nasem divnom Papi Benediktu XVI !
Ali, svi mi znamo tko je Bozji :D a tko svjetski miljenik 8) !
Sretna sam i da niji svaciji miljenik :D .

http://i97.photobucket.com/albums/l222/Marte_01/Gott.gif?t=1200793009 Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 sij 2008 17:34 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 tra 2006 21:22
Postovi: 1095
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
20.01.2008 | 13:26 | IKA V - 99798/1

Dvjesto tisuća vjernika s Papom na Trgu Sv. Petra

U znak solidarnosti s Papom na Trgu Sv. Petra u Vatikanu okupilo se gotovo dvije stotine tisuća vjernika, među kojima je bio veliki broj profesora i studenata ne samo s rimskog sveučilišta La Sapienza, na kojem je Papa u četvrtak trebao održati svoje predavanje, već i s drugih sveučilišta


Vatikan, (IKA) - Današnji nedjeljni susret pape Benedikta XVI. s vjernicima na Trgu Sv. Petra je bio stvarno jedinstven. Gotovo dvije stotine tisuća vjernika, među kojima je bio veliki broj profesora i studenata ne samo s rimskog sveučilišta La Sapienza, na kojem je Papa u četvrtak trebao održati svoje predavanje, već i s drugih sveučilišta okupilo se na Trgu u znak solidarnosti sa Svetim Ocem. Bili su nazočni predstavnici svih političkih struja. Tu solidarnost su proteklih dana Papi očitovali politički kao i društveni krugovi, razna kulturna središta, katoličke udruge i pokreti, skupine i organizacije, ali i brojni vjernici kao i predstavnici ostalih vjeroispovijesti. Danas su mu međutim tu simpatiju izrazili burnim ovacijama, povicima i transparentima. Svakako da nije bila riječ o ni o kavom političkom potezu, pojasnio je kardinal Camillo Ruini, vikar rimske biskupije, koji je zapravo organizirao tu izvanrednu manifestaciju u znak solidarnosti sa Svetim Ocem.
Papa Benedikt XVI. je, pozdravljajući profesore i sveučilištarce, u svom nagovoru objasnio kako se rado odazvao pozivu da održi predavanje na tom sveučilištu, koje inače dobro poznaje i veoma voli. Zbog negodovanja manje skupine profesora i studenta je odustao, ali im je poslao tekst govora. Volim sveučilišne krugove, jer je to godinama bio moj svijet u kojem sam tražio istinu, suočavanje, otvoreni dijalog pun poštovanja u uzajamnim stajalištima, rekao je papa Ratzinger i preporučio studentima da "uvijek poštuju mišljenja drugih te da slobodnim i odgovornim duhom traže istinu i dobro".


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 sij 2008 18:34 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Hvala Speranza..hvala.. :q4: :q4: :q4: :q4:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 sij 2008 19:28 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 25 tra 2007 18:26
Postovi: 2995
Podijelio: 150 zahvala
Zahvaljeno je: 118 zahvala
Hvala Bogu..na današnjoj potpori našem Papi


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 sij 2008 19:59 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 tra 2007 15:52
Postovi: 961
Lokacija: ZAGREB
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
meni se isto nas papa svida..
doduse,k nekako mi je papa ivan pavao 2. bio tako u srcu, ali ovaj "novi" i jos friski papa ce mi biti taaaaaako drag.. bas to osjecam.. :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 29 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 24 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr