www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 15:36

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 230 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 21 lip 2015 21:07 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 ruj 2013 17:29
Postovi: 433
Podijelio: 10 zahvala
Zahvaljeno je: 38 zahvala
hodocasnik napisao:
Ne zanima me koliko ih ti znaš niti je važno koliko ih ja znam.. praksa čak nije isto što i stav ljudi a kamoli o tome da li je takav moral važan i istinit.


Dakle, ljudi mogu zdravorazumski donijeti zaključak da je predbračni seks loš, ali se zdravorazumski ne mogu toga pridržavati :roll:
Padaju pod teretom požude?

Jes, samo što ja primjećujem da si onda ljudi fino korigiraju taj stav - pa onda ne misle da je predbračni seks nešto loše - jer su u suprotnom licemjeri u vlastitim očima. Ako su uopće do njega zdravorazumski došli, jer ja ne bi rekla da su tamo tako došli. :roll:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 21 lip 2015 21:08 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 ruj 2013 17:29
Postovi: 433
Podijelio: 10 zahvala
Zahvaljeno je: 38 zahvala
hodocasnik napisao:
Zašto očekuješ da će moj post imati veze sa predbračnom čistoćom kad ni tvoj post na koji sam odgovarao nigdje nije referirao na to.. a jesi pisao o odlukama koje je čovjek donosio o životu i upravo na to sam odgovorio.. sad se nastavi čuditi :)


Ajde nema veze. :roll:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 21 lip 2015 21:09 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
hodocasnik napisao:

Ne zanima me koliko ih ti znaš niti je važno koliko ih ja znam.. praksa čak nije isto što i stav ljudi a kamoli o tome da li je takav moral važan i istinit.

A šta ću ti ja kad si pokazivao potpunu sljepoću za praktičnu važnost vjerskih stavova :)

Nemoj projicirati svoju konfuziju na mene :) Objasnio sam ti zašto u cjelokupnoj slici ljudi mogu promijeniti vlastiti stav uslijed samoopravdanja grijeha.. pročitaj malo nešto o kognitivnoj disonanci;)

I šta ako ti znaš ljude koji nisu živjeli predbračnu čistoću a 50.godina su u braku? Ko je ikad tvrdio da takvi brakovi pod obavezno moraju propasti.. a opet, činjenica je i znanost to tvrdi, da kohabitacija negativno utječe na cijeli niz pokazatelja, što sam pisao na prethodnoj stranici..


Praksa nije isto što i stav, dakle hoćeš reći većina ljudi misli da treba živjeti "čistoću" mada kad ih pitaš oni kažu ne i svojim životom to potvrđuju. Ako ovo nije konfuzija ja ne znam šta je.

Ja nisam nijedanput na ovoj temi rekao da je stav Crkve kriv, već mislim da je prav.

hodocasnik napisao:
Ja ih poznajem puno.. šta vam ja tu mogu kad je vaše društvo takvo kakvo je


Broj, daj broj i u kojoj su dobnoj skupini.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: ČISTOĆA
PostPostano: 21 lip 2015 21:11 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 ruj 2014 20:58
Postovi: 86
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Napisah što sam imao vrijednog, barem za sada na ovoj temi.. pa ne budem odgovarao na ova pojedinačna prepucavanja i vrtenje u krug.. no offence, imam zanimljivije sugovornike od ovih ovdje :)

pozdrav svima ;)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 21 lip 2015 21:12 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 ruj 2014 20:58
Postovi: 86
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
johnny 5 napisao:
hodocasnik napisao:

Ne zanima me koliko ih ti znaš niti je važno koliko ih ja znam.. praksa čak nije isto što i stav ljudi a kamoli o tome da li je takav moral važan i istinit.

A šta ću ti ja kad si pokazivao potpunu sljepoću za praktičnu važnost vjerskih stavova :)

Nemoj projicirati svoju konfuziju na mene :) Objasnio sam ti zašto u cjelokupnoj slici ljudi mogu promijeniti vlastiti stav uslijed samoopravdanja grijeha.. pročitaj malo nešto o kognitivnoj disonanci;)

I šta ako ti znaš ljude koji nisu živjeli predbračnu čistoću a 50.godina su u braku? Ko je ikad tvrdio da takvi brakovi pod obavezno moraju propasti.. a opet, činjenica je i znanost to tvrdi, da kohabitacija negativno utječe na cijeli niz pokazatelja, što sam pisao na prethodnoj stranici..


Praksa nije isto što i stav, dakle hoćeš reći većina ljudi misli da treba živjeti "čistoću" mada kad ih pitaš oni kažu ne i svojim životom to potvrđuju. Ako ovo nije konfuzija ja ne znam šta je.

Ja nisam nijedanput na ovoj temi rekao da je stav Crkve kriv, već mislim da je prav.

hodocasnik napisao:
Ja ih poznajem puno.. šta vam ja tu mogu kad je vaše društvo takvo kakvo je


Broj, daj broj i u kojoj su dobnoj skupini.


hahhhaahha ovo je dobro ;)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: ČISTOĆA
PostPostano: 21 lip 2015 22:16 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Citat:
Ovisno kojoj sredini, života ti? :roll:
Domorodačke zajednice na Papui Novoj Gvineji?

JOOOJ , ovi ošli kod domorodaca u Papuu Ganz Novu Gvineju!
Ja znam samo jedan par koji se izvrsno slažu i koriste predbračnu čistoću, a to su Đoni i Perokvrgica, je da je virtualna, ali čuj ima skype, pa se tu da svakog vraga iskombinirat!
Uglavnom želim vam da izdržite do kraja, Đoni bud žilav! :wink: :wink:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 22 lip 2015 08:34 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 15 vel 2012 14:15
Postovi: 429
Lokacija: kc
Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 8 zahvala
perokvrzica napisao:
Ne, problem je kada se kaže : Ukoliko ljudi hodaju u čistoći - brak će biti sretan.
Onda je to hodanje u čistoći - kao nekakva garancija da će brak biti sretan, a ako ispadne da brak nije sretan - onda je to sigurno zato što nisu hodali u čistoći. Kao da je jedini razlog za nesretan brak to što netko nije hodao u čistoći.

A ovo drugo - što kažeš - povećava šanse za sretan brak - e to sam već sklona povjerovati. Ali to je sasvim druga stvar od one
Hodanje u čistoći = sretan brak.

heheh, ak želiš biti sretan u zivotu slijedi Isusa!!! ja to uvjek govorim kad neko veli da je nesretan, ne paše mu ovo ne paše mu ono. Vidiš ovi krščani na istoku, njih pale, pribijaju na križ i svašta drugo, al ne izdaju svoju vjeru, oni su sretni jer imaju Isusa. Čistoča je krepost, vrlina, zbog čistoče brak ne može biti nesretan to je sigurno. Čistoča prije braka ne podrazumijeva samo ne seksanje, vec te "prisiljava" da razgovaraš, upoznaješ partnera itd. Gle, ja mislim da se najviše parova razvodi ne radi seksa, vec radi nerazumijevanja jedno drugoga, taštine, pretjeranog ponosa, ambicija i sl. Nadam se da kužiš kaj oču reči.

To ti je slično ko vožnja auta. Uzmimo npr. dva lika koja zele doc u Rijeku, iz Zagreba :). No jedan je malo "slobodniji" i ne mari baš za ograničenja brzine, znakove, te na mogučnost pregrijavanja auta na dionici kroz Gorski kotar. Kroz neko vrijeme obadvojica dolaze u Rijeku, sjednu na kavu i prepričavaju događaje po putu. Ovaj prvi čim je krenuo odma ga zaustavi policija na Lučkom jer vozi 200, plača kaznu te vozi dalje, pretiče po punoj liniji, dovodi se u razno razne rizike al nekako se uspijeva izvuci, vozi dalje tjera auto koji na brdskim dionicama zakuhava, pa mora izdvojiti novce za popravak, vrijeme za dolijevanje vode itd. dolazi u Rijeku sav skršen on i njegov auto :). Dok drugi lijepo laganini 120 po autoputu, kroz tunele uspori, stane usput u Fužinama da predahne, ohladi auto, i lijepo stiže u Rijeku, ne preveč umoran, s više novaca u novčaniku, te ispravnim autom :)

eto, jest da su i jedan i drugi mogli dozivit kvarove ili nesreču, no ovaj drugi je taj rizik neuspjeha smanjio na najmanju moguću razinu ;)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 22 lip 2015 10:48 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 23 ožu 2011 19:11
Postovi: 409
Podijelio: 320 zahvala
Zahvaljeno je: 103 zahvala
johnny 5 napisao:

Ok, nisi napravila usporedbu onda se meni samo učinilo. Nisi rekla da nema šanse ali si pitala koja je vjerojatnost da je nastojao živjet čistoću i da su živjeli sakramentalno. Ti misliš da to nije moguće jer si komentirala nešto tu nije štimalo, a ja itekako mislim da je čovjek mogao iskreno nastojat tako živjet pa je poslije mogao krenuti drugim putem. Šta je bilo ni ti ni ja ne znamo, ali nije mi nezamisliv scenarij koji sam naveo.

Pa pod opisom čistoće srca ja bi maltene očekivao bezgrešnost i tu ne mislim na požudu i bludnost već na sve druge grijehe, zato sam i napisao da bi to bio kerubin u ljudskom tijelu.


Pa da i jesam napravila usporedbu ko bi ti objasnio kad sve izvrćeš :x .

Još jednom ponavljam da ne znači ako živiš čistoću da će ti cvjetat ruže, i svi se s tim slažemo.
Samo sam htjela reći da u ovom konkretnom slučaju koji je opisala SAN nešto nije štimalo, po mom mišljenju, a imam pravo valjda na svoje mišljenje. Jedno je nastojati tako živjeti (čistoću) pa onda krenuti drugim putem, a jedno je nakon života u sakramentima izbaciti trudnu ženu nakon 2 godine braka. Ako je tebi to normalno :roll: . Pa to ne bi iole MORALAN čovjek koji nije vjernik napravio a ne netko tko živi sakramente. Da je on nju prevario, bilo mu žao, pokajao se pa ajde rekla bi čovjek je krenuo krivim putem nakon života u vjeri ali ovo. To je samo moje mišljenje.

Nema bezgrešnosti na ovom svijetu, svi smo grešni, ali jedno je biti grešan i biti svjestan svoje grešnosti i nastojati živjeti po uzoru na Krista, a druga je stvar biti grešan a ne biti svjestan da je to uopće grijeh i da ti griješiš. Čistoća srca ne podrazumijeva bezgrešnost jer nitko nije bezgrešan, čistoća srca znači da ti svim svojim srcem, svim svojim bićem nastojiš živjeti po uzoru na Krista. Što ne znači da nećeš griješiti,ali ćeš biti toga svjestan i truditi se popravit.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: ČISTOĆA
PostPostano: 22 lip 2015 11:55 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
fiduciia napisao:

Pa da i jesam napravila usporedbu ko bi ti objasnio kad sve izvrćeš :x .

Još jednom ponavljam da ne znači ako živiš čistoću da će ti cvjetat ruže, i svi se s tim slažemo.
Samo sam htjela reći da u ovom konkretnom slučaju koji je opisala SAN nešto nije štimalo, po mom mišljenju, a imam pravo valjda na svoje mišljenje. Jedno je nastojati tako živjeti (čistoću) pa onda krenuti drugim putem, a jedno je nakon života u sakramentima izbaciti trudnu ženu nakon 2 godine braka. Ako je tebi to normalno :roll: . Pa to ne bi iole MORALAN čovjek koji nije vjernik napravio a ne netko tko živi sakramente. Da je on nju prevario, bilo mu žao, pokajao se pa ajde rekla bi čovjek je krenuo krivim putem nakon života u vjeri ali ovo. To je samo moje mišljenje.

Nema bezgrešnosti na ovom svijetu, svi smo grešni, ali jedno je biti grešan i biti svjestan svoje grešnosti i nastojati živjeti po uzoru na Krista, a druga je stvar biti grešan a ne biti svjestan da je to uopće grijeh i da ti griješiš. Čistoća srca ne podrazumijeva bezgrešnost jer nitko nije bezgrešan, čistoća srca znači da ti svim svojim srcem, svim svojim bićem nastojiš živjeti po uzoru na Krista. Što ne znači da nećeš griješiti,ali ćeš biti toga svjestan i truditi se popravit.


Ako se svi s tim slažemo onda je dobro, postigli smo neki napredak. Ko ti brani pravo na tvoje mišljenje, nije meni normalno to što je napravio, ali mogu zamisliti scenarij događaja koji bi čovjeka doveo do toga, makar je jedno vrijeme probao živjeti sakramentalno i probao živjeti "u čistoći". Ko što rekoh meni je scenarij dogđaja koji bi doveli do takve kulminacije zamisliv, što ne znači da je o dobro. A kako je i šta bilo samo Bog zna.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 22 lip 2015 12:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 ruj 2013 17:29
Postovi: 433
Podijelio: 10 zahvala
Zahvaljeno je: 38 zahvala
Mata napisao:
perokvrzica napisao:
Ne, problem je kada se kaže : Ukoliko ljudi hodaju u čistoći - brak će biti sretan.
Onda je to hodanje u čistoći - kao nekakva garancija da će brak biti sretan, a ako ispadne da brak nije sretan - onda je to sigurno zato što nisu hodali u čistoći. Kao da je jedini razlog za nesretan brak to što netko nije hodao u čistoći.

A ovo drugo - što kažeš - povećava šanse za sretan brak - e to sam već sklona povjerovati. Ali to je sasvim druga stvar od one
Hodanje u čistoći = sretan brak.

heheh, ak želiš biti sretan u zivotu slijedi Isusa!!! ja to uvjek govorim kad neko veli da je nesretan, ne paše mu ovo ne paše mu ono. Vidiš ovi krščani na istoku, njih pale, pribijaju na križ i svašta drugo, al ne izdaju svoju vjeru, oni su sretni jer imaju Isusa. Čistoča je krepost, vrlina, zbog čistoče brak ne može biti nesretan to je sigurno. Čistoča prije braka ne podrazumijeva samo ne seksanje, vec te "prisiljava" da razgovaraš, upoznaješ partnera itd. Gle, ja mislim da se najviše parova razvodi ne radi seksa, vec radi nerazumijevanja jedno drugoga, taštine, pretjeranog ponosa, ambicija i sl. Nadam se da kužiš kaj oču reči.

To ti je slično ko vožnja auta. Uzmimo npr. dva lika koja zele doc u Rijeku, iz Zagreba :). No jedan je malo "slobodniji" i ne mari baš za ograničenja brzine, znakove, te na mogučnost pregrijavanja auta na dionici kroz Gorski kotar. Kroz neko vrijeme obadvojica dolaze u Rijeku, sjednu na kavu i prepričavaju događaje po putu. Ovaj prvi čim je krenuo odma ga zaustavi policija na Lučkom jer vozi 200, plača kaznu te vozi dalje, pretiče po punoj liniji, dovodi se u razno razne rizike al nekako se uspijeva izvuci, vozi dalje tjera auto koji na brdskim dionicama zakuhava, pa mora izdvojiti novce za popravak, vrijeme za dolijevanje vode itd. dolazi u Rijeku sav skršen on i njegov auto :). Dok drugi lijepo laganini 120 po autoputu, kroz tunele uspori, stane usput u Fužinama da predahne, ohladi auto, i lijepo stiže u Rijeku, ne preveč umoran, s više novaca u novčaniku, te ispravnim autom :)

eto, jest da su i jedan i drugi mogli dozivit kvarove ili nesreču, no ovaj drugi je taj rizik neuspjeha smanjio na najmanju moguću razinu ;)



Pa mislim da si ti ovdje relativno dobro i slikovito ubo što Crkva kaže po pitanju te čistoće. (koliko je meni poznato, a kako rekoh nisam se previše bavila ovom temom)
No, međutim, čini mi se da je ipak u okviru nauka Crkve važno i u braku i prije braka imati na umu to da su odnosi između muškarca i žene istočnim grijehom trajno narušeni i da nije najsretnija opcija uljuljkati se u nekakvu lažnu sigurnost koju hodanje u čistoći (po nekima?) donosi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 230 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 8 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr