www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 tra 2024 19:03

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 230 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 23  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 14 kol 2008 09:57 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 21 pro 2007 10:44
Postovi: 275
Lokacija: Stolac
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Da se malo vratimo na temu, Moyi će biti drago kad vidi da sam ovo napisao :a1490:
Idući gradom i razmišljajući kako borba za čistoću neprestano traje dođe mi valjda "Odozgo" jedna jednostavna i poučna poruka.
Ako se prepustiš da te rijeka nosi i ne boriš se protiv toga, voda će te odnijeti. A ako se boriš za nešto ćeš se valjda uhvatiti i bit ćeš spašen.
Tako jednostavno i slikovito, samo se trebamo toga i držati.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 kol 2008 10:24 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 kol 2007 14:29
Postovi: 1099
Lokacija: sunčana strana
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 4 zahvala
Slika

Za EruM heheheheh


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 kol 2008 10:39 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 srp 2007 12:56
Postovi: 2335
Lokacija: Gdje je blago, tamo je i srce..
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 39 zahvala
Tako je, važno je BORITI SE.
Niti sekunde ne dati zabranjenim mislima ili zaključcima da šeću kroz srce i um.

VJERAN je naš Bog, divno je uvijek iznova osvjedočiti se u tu istinu. Kad god malo zabludjeh, ma odmah čim sam se trgnula i pokajala se za svoje loše misli i iskreno zavapila Bogu da ne želim sagriješiti ni mišlju, da Ga ne želim uvrijediti, a niti uzimati drugome, a ni sebi Mir - napast je bila pobijeđena. Sve što ja moram učiniti je - zaustaviti lošu pomisao u korijenu, zamoliti Isusa da me Krvlju svojom zaštiti i - to je sve što se od mene traži... Kad Isus vidi koliko to iskreno želim, naravno da mi neće dati štipavca, nego kruh!! :wink: :D :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 kol 2008 10:44 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 pro 2007 09:32
Postovi: 979
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Dragi vikinže, slažem se i prihvaćam sve što si napisao (ovdje i u pp-u). Činjenica jest da sam sklon ulaziti u konfliktne situacije, pogotovo ako sam neraspoložen kao primjerice sinoć. Ispričavam se svima za ono uspoređivanje foruma s barom/ribnjakom.

Htio bih samo ukratko pojasniti neke stvari. Uistinu nemam ništa protiv druženja i zbližavanja u ovom virtualnom svijetu. Čak dapače, zavidim svima vama koji niste blokirani i koji s lakoćom uspostavljate odnose s drugim ljudima. Ja očito nisam sposoban za to i zato se stalno osjećam kao crna ovca među vama. Nije pomoglo ni kada sam neke forumaše upoznao i u RL-u. Tu svoju karakteristiku dobro znam od prije i zato ništa u tom pogledu niti ne očekujem, nego se držim onih svojih interesa koje sam spomenuo.

Međutim, uvjeren sam da većina mojih stavova (o forumu i inače) nije uvjetovama tom mojom blokiranošću na emocionalnoj razini. Ovdje se uistinu pretjeruje sa izražavanjem naklonosti i prijateljskih osjećaja. I mnogi te svoje osjećaje naklonosti (grč. "storge", eng. "affection") brkaju sa onom kršćanskom ljubavlju (grč. "agape", eng. "charity") na koju smo pozvani. "Ljubav nije toliko osjećaj koliko služenje", rekao je L. Sterne, i s pravom. Naklonost-afekcija i prijateljstvo su tjelesne, naravne vrste ljubavi, nastaju po automatizmu među ljudima koji se duže vrijeme poznaju i imaju sličan svjetonazor (neovisno o tome kakav).

Prijateljstvo, iako je naravna vrsta ljubavi, iznimno cijenim. Međutim, Sv. pismo nas upozorava da budemo vrlo oprezni s njime. Svi vjerujem znaju ovaj odlomak iz Knjige Sirahove:

Umilna riječ umnožava prijatelje,
i jezik uljudan izaziva prijazne odgovore.
Neka su ti mnogi poznanici,
ali pouzdanik samo jedan od tisuću.
Ako želiš imati prijatelja, steci ga kušanjem
i nemoj se prebrzo u nj pouzdati.
Jer netko je prijatelj samo kad to njemu odgovara
i taj ne ostaje vjeran u dan nevolje.
A neki će se prijatelj prometnuti u neprijatelja
i tvoju sramotu iznijeti na vidjelo.
Gdjekoji je opet prijatelj za stolom,
ali ga nema u času nevolje.
Dok si sretan, on će ti biti kao ti sam sebi:
s ukućanima tvojim povjerljiv će biti;
a stigne li te zlo, okrenut će se protiv tebe
i bježat će od tvog pogleda.
Odvoji se od svojih neprijatelja
i čuvaj se svojih prijatelja.
Vjeran prijatelj pouzdana je zaštita;
i tko ga je stekao našao je blago.
Pravom prijatelju nema cijene
niti se može izmjeriti njegova vrijednost.
Pravi je prijatelj balzam života,
nalazi ga onaj tko se Gospoda boji.
Tko se Gospoda boji, nalazi prave prijatelje,
jer kakav čovjek, takav mu i prijatelj.
(Sir 6,5-17)

Kao što i Sirah kaže, ne sumnjam da su pravi kršćani sposobniji za iskrena prijateljstva nego većina drugih ljudi. Međutim, to ne mijenja činjenicu da su takva duboka prijateljstva vrlo rijetka. I ne samo da su rijetka, nego nam nisu niti potrebna - nemoguće je imati puno pravih, bliskih prijatelja. Nemamo beskonačno vremena na rapolaganju, a prijateljstvo živi i raste upravo na račun zajedništva.

Da ne duljim, preporučio bih svakome da pročita što Sv. Franjo Saleški (u Filoteji) kaže o prijateljstvu:

http://timotej.blog.hr/2008/02/index.html#dan28

Tekst je poduži, ali iznimno važan. Jer, većina ljudi, pa čak i kršćana, uopće ne shvaća sve konotacije tog lijepog i opasnog odnosa i u njega ulaze bez imalo razmišljanja.

Za sad toliko. Sve vas lijepo pozdravljam!

smajlic28


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 kol 2008 10:49 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Citat:
Ja očito nisam sposoban za to i zato se stalno osjećam kao crna ovca među vama.


..lijepo je vidjeti crnu ovcu u stadu..
..zbog kontrasta.. :lol:

..samo pazi ..ne ide preblizu...
..naggar...učenika i pehara...

..da ne završiš kao slasni obrok tipa..ovca na ražnju :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 kol 2008 12:18 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 pro 2007 09:32
Postovi: 979
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
EroM napisao:
Idući gradom i razmišljajući kako borba za čistoću neprestano traje dođe mi valjda "Odozgo" jedna jednostavna i poučna poruka.
Ako se prepustiš da te rijeka nosi i ne boriš se protiv toga, voda će te odnijeti. A ako se boriš za nešto ćeš se valjda uhvatiti i bit ćeš spašen.
Tako jednostavno i slikovito, samo se trebamo toga i držati.

Da se i ja vratim na temu. Kopirat ću ovdje nekoliko citata što sam ih krajem prošle godine stavio na blog, o svetoj čistoći i o kušnjama općenito, te o važnosti molitve. Sve je to ionako među sobom usko povezano.


Sveta čistoća

Nitko ne može živjeti bez zanosa, i to je razlog zašto se čovjek lišen duhovne radosti predaje tjelesnim užicima. (Sv. Toma Akvinski)


Sv. Josemaria Escriva ("Put"):

123 Ako si čvrsto odlučio živjeti čisto, čistoća za tebe nije teret već pobjednička kruna.

126 Proždrljivost je predhodnica nečistoći.

128 Stidljivost i pristojnost mlađe su sestre čistoće.

132 Nemoj biti kukavica pa se praviti hrabrim. Bježi!

133 Sveci nisu bili nakazna bića, niti slučajevi za istraživanje modernističkih liječnika. Bili su i jesu normalni ljudi, od krvi i mesa, kao i ti. I pobijedili su.



Čistoća je ljiljan među krijepostima i čini ljude gotovo jednake anđelima. (Sv. Franjo Saleški)

Onaj tko se odlučio boriti sa svojim tijelom i sam ga pobijediti uzalud se trudi. Jer ukoliko Gospodin ne uništi kuću tijela i izgradi kuću duše, čovjek je bdio i postio uzalud. (Sv. Ivan Klimaks)

Ne možemo živjeti u čistoći ako nam Bog ne da snage za tu vrlinu, a daje je onome tko moli za nju. (Sv. Alfonz Liguori)

Molitva je bedem čistoće. (Sv. Grgur Veliki)

Onaj tko je čist u tijelu neće biti ohol, jer zna da dar uzdržljivosti duguje Drugome. (Sv. Klement Aleksandrijski)


Kušnje

Onaj tko se cijelim srcem približava Bogu, nužno mora biti izložen napastima i iskušenjima. (Sv. Albert Veliki)

Sotona napastuje samo one duše koje se žele ostaviti grijeha i one koje su u stanju milosti. Ostali mu pripadaju - ne mora ih napastovati. (Sv. Ivan Maria Vianney)

Kao što se onaj tko upravlja vozilom iskušava u oluji, kao što se hrvač iskušava u ringu, vojnik u bitci i heroj u poteškoći, tako se kršćanin iskušava u napasti. (Sv. Bazilije)

Vjerujte mi, poroci koje smo posjekli iznova niču. Kad ih otjeramo, vraćaju se. Kad ih ugasimo, opet se zapale. Kad ih uljuljkamo u san, nanovo se probude. (Sv. Bernard)

Kad se tvoje strasti uzbune, ti se uzbuni protiv njih.
Kad se bore, ti se bori protiv njih.
Kad te napadaju, ti napadni njih.
Samo se čuvaj da te ne osvoje.
(Sv. Augustin)

Znamo li dobro koristiti oružje molitve, na kraju ćemo nadvladati svako iskušenje jer molitva je snažnija od svih đavola. (Sv.Bernard)

Ako smo postigli milost Božju, nitko nas neće pobijediti jer ćemo biti snažniji od svih koji nam se protive. (Sv. Ivan Zlatousti)

Nema sumnje da čitanjem Svetog pisma duša plamti u Bogu i čisti se od svih poroka. (Sv. Jeronim)

Neka duhovno štivo bude život duše. (Sv. Ambrozije)


Molitva

Kao što naše tijelo ne može živjeti bez hrane, tako ni naša duša ne može duhovno ostati na životu bez molitve. (Sv. Augustin)

Molitva je našoj duši ono što je kiša zemlji. Obilno nahranjeno tlo ostat će neplodno ukoliko ga ne zalijevaju česte kiše. (Sv. Ivan Marija Vianney)

Nužno je započeti svakodnevno moliti s čvrstom odlukom da ćemo ustrajati u tome. (Sv. Terezija Avilska)

Što više molimo, više želimo moliti. (Sv. Ivan Marija Vianney)

Krijeposti se oblikuju po molitvi.
Molitva čuva uzdržljivost.
Molitva suspreže bijes.
Molitva sprečava osjećaje oholosti i zavisti.
Molitva privlači Duha Svetoga u dušu i uzdiže čovjeka na Nebo.
(Sv. Efraim Sirijski)

Molitva dušama otkriva taštinu zemaljskih dobara i užitaka. Ispunja ih svjetlošću, snagom i utjehom, i daje im predokus mirnog ushita nebeskog doma. (Sv. Ruža iz Viterba)

Duhovna radost nastaje iz čistoće srca i ustrajnosti u molitvi. (Sv. Franjo Asiški)

(ovaj zadnji citat mi je osobito drag...)

smajlic28


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 kol 2008 13:24 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 lis 2007 11:04
Postovi: 149
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
maya_mary napisao:
hodam sa svojim dragim 7mjeseci i 2 dana :), u čistoći, kako? molitva-pojedinačna i zajednička, post, Sv.misa, razne žrtvice, i izbjegavanje okolnosti koje bi nas dovele u taj grijeh, nema ¨filmskih˝ poljubaca samo cmokići :P , i što je najbolje još se ni jednom nismo posvađali, uz malu napomenu: ja sam se prije toga 2 godine molila za svog drageca i čistoću, jer lako je govoriti o čistoći kad si sam ali kad si u vezi trebaš malo jače moliti :) i tražit pomoć od ˝gore˝, i naravno najveću pomoć mi je udijelila Djevica Marija...
Božji blagoslov


evo mali dodatak :), kao što sam već napisala gore samo cmokići, u zadnje vrijeme sam razmišljala i to da prestanemo, i potaknuti Duhom smo donijeli i tu odluku :P , i sad imam osjećaj da se još više volimo, ljudi su u zabludi kad misle da se bez takvih intimnosti ne može, može i tako osobu još bolje upoznaš, upoznaš i njegov duh, onako bi samo tijelo i površinu upoznao, hvala i slava Isusu jer bez Njega i Majke to ne bi mogli,

:grlim te: :grlim te: Božji blagoslov


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 kol 2008 13:28 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 lis 2007 11:04
Postovi: 149
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Timotej napisao:
Ne možemo živjeti u čistoći ako nam Bog ne da snage za tu vrlinu, a daje je onome tko moli za nju. (Sv. Alfonz Liguori)



podsjetnik molite molite i molite :) :P jer sami ne možete

Božji blagoslov


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 kol 2008 13:54 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 kol 2007 14:29
Postovi: 1099
Lokacija: sunčana strana
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 4 zahvala
maya_mary napisao:
Timotej napisao:
Ne možemo živjeti u čistoći ako nam Bog ne da snage za tu vrlinu, a daje je onome tko moli za nju. (Sv. Alfonz Liguori)



podsjetnik molite molite i molite :) :P jer sami ne možete

Božji blagoslov


Maya Bog vas blagoslovio i očuvao u čistoći....nego što je s Matex-om.....nema ga kod nas?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 kol 2008 15:44 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 srp 2007 12:56
Postovi: 2335
Lokacija: Gdje je blago, tamo je i srce..
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 39 zahvala
http://www.youtube.com/watch?v=mtR5-OoMhPM


Kad pogledam ovo.... Kad uistinu pogledamo ovo, ne imajući na umu da je ovo "samo film"...Kad vidimo i spoznamo koliko je Isus patio, uz neizrecivu duhovnu patnju, i tjelesnim mukama po tijelu.... Mislim da nam neće pasti na pamet griješiti bludno...

Nas sigurno nitko nikada neće ni šibati ni razapinjati, neće nam pribijati čavle po tijelu niti nas mučiti i gaziti svakojakim drugim mukama... Jer sve je to On pretrpio za nas..I jedino što traži je da Mu budemo vjerni..Da se držimo nebeskog recepta koji nam je dao..Ne da bi nas mučio i ograničavao, nego da bi nam dao neizrecivu radost... Da bi nam poklonio puninu Života... Da bi nam dao Ljubav i predokus Neba već ovdje na Zemlji...

Mislim da često moramo razmišljati o Presvetoj Muci koju je Isus podnio za nas... Razmišljati upravo o tim tjelesnim bolima koje je pretrpio... Eto, zašto je bio poslan..Da Ga toliko pogrdimo i unakazimo...Da Ga ubijemo... Da Ga do neprepoznatljivosti izmasakriramo...
..I kad postanemo svjesni što je sve proživio za nas, za te iste koji su ga ubili, pa kako nam može biti teško odoljeti grijehu bludnosti?? Nije li to smiješna sitnica koja se od nas traži kad vidimo koliko je naš Bog pretrpio???


Velike su milosti i blagoslovi u razmatranju Isusove muke i to preporučam svima koji možda imaju problema s čistoćom.

Previše je bilo što smo Ga jednom razapeli, ne moramo to uvijek iznova činiti...

Tko god iskreno moli, tko god iskreno želi čistoću - naravno da će mu je nebeski Otac dati...
..Znam da će kod nekih biti osobitih napasti, ali ne bojte se - pred Isusovim imenom svi bježe.... :D :D :D


O voljeni Isuse, hvala Ti što si svojim neopisivim bolima i svojom golotinjom izliječio naša tijela od loših sklonosti, hvala Ti što svojom predivnom i presvetom krvlju čistiš naše misli... Hvala Ti i daj nam milosti da Ti u svemu služimo i da zauvijek ostanemo Tvoji učenici...Hvala Ti! :grlim te: :grlim te: :grlim te:


O, vrijedno je i predragocjeno naše Janje!!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 230 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 23  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 22 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr