www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 18 tra 2024 13:07

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 11 ruj 2008 14:36 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 tra 2006 21:22
Postovi: 1095
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Časoslov se sastoji i od službe čitanja tj svaki dan imamo 2 čitanja jedno iz biblije a drugo može biti različito . Mislila sam da vam ( kada budem imala vremena) prepišem makar jedno čitanje koje nam može služiti za razmišljanje i edifikaciju.

Inaće se moli Himan
prva antifona- psalam- ant.
druga antifona - psalam - ant.
treća antifona- psalam antifona
služba čitanja
prvo čitanje
otpjev
drugo čitanje
otpjev završna molitva


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 ruj 2008 14:42 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 tra 2006 21:22
Postovi: 1095
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Služba čitanja XXIII tjedan kroz godinu
Prvo čitanje Početak Knjige Tužaljki
1,1-12, 18-20

drugo čitanje
Iz govora svetog Bernarda , opata

Stupnjevi kontemplacije

Zauzmimo položaj u zaklonu oslanjajući se svim silama na najtvrđu stijenu Krista, kako je pisano: Noge mi stavi na hridinu, korake moje ukrijepi. Tako postavljeni i učvršćeni počnimo razmišljati, da vidimo što će nam Gospodin reći i što ćemo mu odgovoriti kad nas ukori.
Prvi je, naime, stupanj kontemplacije da neprestano ispitujemo što Gospodin hoće, što mu se sviđa i što mu je drago. I budući da uistinu svi često griješimo i da se naša samovolja sudara s njegovom pravednom voljom, pa se s njome ne možemo ni vezati ni složiti, ponizimo se pred moćnom rukom Svevišnjega Boga. Neka nam bude prva briga da pred njegove milosne oči prikažemo svoju bijedu govoreći: Iscijeli me, Gospodine, i bit ću zdrav , spasi me i bit ću spašen, kao i ono : Gospodine smiluj mi se , iscijeli mi dušu, jer tebi sagriješih. I nakon što su se u takvu razmišljanju očistile oči naše duše, više ne živimo s gorčinom u svojoj duši, nego radije izvanredno uživamo u božanskom duhu. I više ne razmišljamo što je volja Božja u nama, nego što je ona u samoj sebi.

Život je po njegovoj volji. Stoga ne sumnjajmo da nam je sve ono korisnije i zato ugodnije što se slaže s njegovom voljom. I stoga, s kolikom brigom želimo sačuvati život svoje duše, s tolikom brigom - koliko možemo- ne smijemo od nje bježati.

Zatim kada smo u duhovnom vježbanju malko napredovali slijedeći Svetoga Duha koji ispituje Božje dubine i visine razmišljamo kako je sladak Gospodin i kako je u sebi dobar i molimo s prorokom da upoznamo volju Gospodnju i da ne pohodimo svoje srce nego njegov hram uz to govoreći : Tuguje duša u meni, stoga se tebi spominjem.
U ovim se dvjema stvarima sastoji čitav duhovni život, da se naime u razmišljanju ganemo i spasonosno ražalostimo, da čeznemo za božanskim stvarima, da se utješimo radošću Duha Svetoga , pa da u sebi začnemo bogobojaznost, poniznost, nadu i ljubav.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 12 ruj 2008 07:49 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 tra 2006 21:22
Postovi: 1095
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Petak 23 sedmica kroz godinu
Prvo čitanje
Plač i uzdanje ( Iz knjige Tužaljki ,3, 1-33)

1Ja sam čovjek što upozna bijedu pod šibom gnjeva njegova. 2 Mene je odveo i natjerao da hodam u tmini i bez svjetlosti. 3 I upravo mene bije i udara bez prestanka njegova ruka. 4 Iscijedio je moje meso, kožu moju, polomio kosti moje. 5 Načinio mi jaram, glavu obrubio tegobama. 6 Pustio me da živim u tminama kao mrtvaci vječiti. 7 Zazidao me, i ja ne mogu izaći, otežao je moje okove. 8 Kada sam vikao i zapomagao, molitvu je moju odbijao. 9 Zazidao mi ceste tesanim kamenom, zakrčio je putove moje. 10 Meni on bijaše medvjed koji vreba, lav u zasjedi. 11 U bespuća me vodio, razdirao, ostavljao me da umirem. 12 Napinjao je luk svoj i gađao me kao metu za svoje strelice. 13 U slabine mi sasuo strelice, sinove svoga tobolca. 14 Postao sam smiješan svome narodu, rugalica svakidašnja.
15 Gorčinom me hranio, pelinom me napajao. 16 Puštao me da zube kršim kamen grizući, zakapao me u pepeo. 17 Duši je mojoj oduzet mir i više ne znam što je sreća! 18 Rekoh: Dotrajao je život moj i nada koja mi od Jahve dolazi. 19 Spomeni se bijede moje i stradanja, pelina i otrova! 20 Bez prestanka na to misli i sahne duša u meni. 21 To nosim u srcu i gojim nadu u sebi.

22 Dobrota Jahvina nije nestala, milosrđe njegovo nije presušilo. 23 Oni se obnavljaju svako jutro: tvoja je vjernost velika! 24 "Jahve je dio moj", veli mi duša, "i zato se u nj pouzdajem." 25 Dobar je Jahve onom koji se u nj pouzdaje, duši koja ga traži. 26 Dobro je u miru čekati spasenje Jahvino! 27 Dobro je čovjeku da nosi jaram za svoje mladosti. 28 Neka sjedi u samoći i šuti, jer mu On to nametnu; 29 neka usne priljubi uz prašinu, možda još ima nade! 30 Neka pruži obraz onome koji ga bije, neka se zasiti porugom. 31 Jer Gospod ne odbacuje nikoga zauvijek: 32 jer ako i rastuži, on se smiluje po svojoj velikoj ljubavi. 33 Jer samo nerado on ponižava i rascvili sinove čovjeka.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 19 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr