www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 17:41

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 145 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 17 tra 2007 10:16 
... :D ..brate Ćubela, imam jedno pitanje za tebe, koje možda nema direktnu vezu sa temom, no svjedeno poslušaj:
Tko su za tebe obraćeni katolici, ili katolici koji su primili pentekosnog duha..? :? ...Moje pitanje je iskreno, i nadam se da ćeš ga tako i shvatiti..
Pozdrav od Miriam.... :D ...


Vrh
  
Citiraj  
PostPostano: 04 srp 2013 19:46 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Da vratim ovu temu malo...
:h2:

----------------
Papa o važnoj ulozi žena u Katoličkoj crkvi´03.04.2013
Svijet
Govoreći na općoj tjednoj audijenciji u Vatikanu, Papa Franjo naglasio je važnost uloge žena u Katoličkoj Crkvi. One su prvi svjedoci Krista i imaju specijalnu ulogu u širenju vjere, kazao je Papa.

Papa Franjo screenshot
"Žene su prvi svjedoci uskrsnuća. I to je lijepo. To je pomalo i misija žena, zar ne?", kazao je Papa. Dodao je da se u Bibliji žene kao svjedoci nikada nisu spominjale zbog židovskih zakona prema kojima žene i djeca nisu bili smatrani pouzdanim svjedocima.
"U Crkvi žene su imale i još uvijek imaju posebnu ulogu u otvaranju vrata prema Bogu, one su vjere prenosile generacijama, djeci, unucima i praunucima", rekao je Franjo pred tisućama vjernika okupljenima na trgu Sv. Petra, često prekidan gromoglasnim pljeskom.
Njegova prošlotjedna odluka da u obred pranja nogu uključi i žene izazvala je bijes tradicionalista, koji taj obred vezuju isključivo uz Isusa i apostole i stoga smatraju da žene moraju biti isključene.
Ovo je već drugi put da papa Franjo govori o ulozi žena u Crkvi, te njihovom svjedočanstvima o uskrslom Kristu, temi iznimno osjetljivoj za Katoličku crkvu.
autor: Media Servis /eZd
http://www.ezadar.hr/clanak/papa-o-vazn ... ckoj-crkvi


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 srp 2013 19:59 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 vel 2012 11:31
Postovi: 763
Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 19 zahvala
Da, moza da jos ubacimo novog feminizma; informacije radi:

http://en.wikipedia.org/wiki/New_feminism

And my favorite:

http://piadesolenni.com/


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 srp 2013 20:15 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Pia napisao:
Da, moza da jos ubacimo novog feminizma; informacije radi:

http://en.wikipedia.org/wiki/New_feminism

Evo citat iz tog linka..

Tzv. Nove feministkinje su se zalagale za radno i socijalno zakonodavstvo koje bi ženama dalo preferencijalni tretman, odnosno olakšalo im da obavljaju svoje majčinske i obiteljske poslove. Taj je pokret imao svoje pristaše u Njemačkoj, od kojih je najpoznatija Helene Stöcker.

Međutim, pokretu je najvći poticaj dao papa Ivan Pavao II svojim predavanjima između 1979. i 1984. koja su danas sabrana u zbirku zvanu Teologija tijela. U njoj je iznio stav da su muškarci i žene komplementarni jedni drugima kao ljudska bića, te pozvao žene da ponovno počnu cijeniti svoj "ženski genij" koji se održavaa kroz status majke i njegovateljice.


Ipak u praksi je to sasvim drugaicje..Danas je zena u Crkvi i pored Oltara i (negdje i za Oltarom) Kao Citac,Lektor ,dijeli sv.pricest Po potrebi uz ,odobrenje Biskupa moze i Prpovjed ...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 srp 2013 20:27 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
rebeka napisao:
Ipak u praksi je to sasvim drugaicje..Danas je zena u Crkvi i pored Oltara i (negdje i za Oltarom) Kao Citac,Lektor ,dijeli sv.pricest Po potrebi uz ,odobrenje Biskupa moze i Prpovjed ...

Kako si to rekla Rebeka? Žena može držati propovjed? De me malo uputi po tom pitanju.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 srp 2013 20:45 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Fran26 napisao:
rebeka napisao:
Ipak u praksi je to sasvim drugaicje..Danas je zena u Crkvi i pored Oltara i (negdje i za Oltarom) Kao Citac,Lektor ,dijeli sv.pricest Po potrebi uz ,odobrenje Biskupa moze i Prpovjed ...

Kak
Citat:
Tamo gdje nema dovoljno svecenika,a nema ni Djakona dovoljno ..Nedjelja ostaje bez Slavljenja sv.mise..Bez svecenika nema sv.miseOnda su odobrene "Sluzba Rijeci" koju moze da predvodi Lektor...
To se dozvoli u manjim sredinama i crkvama ,gdje nisu dovoljno posjecene,to jest gdje je manji broj vjernika..
U takvim slucaju zena moze da Cita Evandjelje,propovjed ( ili da procita neciju propovjed), podjeli sv. pricest..pjeva s vjernicima i moli ..To je Sluzba Rijeci,zamjena za sv.misu..
To je u iznimnom slucaju ..
Takodjer, Bolesnicima u kucu , moze odnesti sv.pricest...Ponavljam,tamo gdje nema dovoljno svecenika...



Citat:
.Sto si to rekla Rebeka? Žena može držati propovjed? De me malo uputi po tom pitanju.


Zadnja izmjena: rebeka; 06 srp 2013 18:12; ukupno mijenjano 5 put/a.

Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 srp 2013 20:50 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
rebeka napisao:
Tamo gdje nema dovoljno svecenika,a nema ni Djakona dovoljno ..Nedjelja ostaje bez Slavljenja sv.mise..Bez svecenika nema sv.mise..Onda su odobrene "Sluzba Rijeci" koju moze da predvodi Lektor...
To se dozvoli u manjim sredinama i crkvama ,gdje nisu dovoljno posjecene,to jest gdje je manji broj vjernika..
U takvim slucaju zena moze da Cita Evandjelje,propovjed ( ili da procita neciju propovjed), podjeli sv. pricest..pjeva s vjernicima i moli ..To je Sluzba Rijeci,zamjena za sv.misu..
To je u iznimnom slucaju ..

Takodjer, Bolesnicima u kucu , moze odnesti sv.pricest...Ponavljam,tamo gdje nema dovoljno svecenika..

Mene je zanimalo jel postoji kakva službena uredba, kanon, enciklika, deklaracija, pastoralna konstitucija ili šta već, onak, nešto službeno od Crkve po tom pitanju. Tak da bi se moglo vidit o čemu se ovde radi. Nemerem reći da tu nešto znam, pitanje žena u Crkvi nije moje područje, zato me zanima. A znaš i sama kakav san, stalno tražim i najviše virujen u ono službeno od strane Crkve.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 srp 2013 21:05 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Fran26 napisao:
Mene je zanimala jel postoji kakva službena uredba, kanon, enciklika, deklaracija, pastoralna konstitucija ili šta već, onak, nešto službeno od Crkve po tom pitanju. Tak da bi se moglo vidit o čemu se ovde radi. Nemerem reći da tu nešto znam po tome, pitanje žena u Crkvi nije moje područje, zato me zanima. A znaš i sama kakav san, stalno tražim i najviše virujen u ono službeno od strane Crkve.


Da,postoji nesto..Ne znam ti reci konkretno ali cu pitati u zupi ,pa cu ti odgovoriti...Znam da nas Nadbiskup uvjek mora dati dozvolu za to..Strogo se vodi racuna o tome...Odgovorit cu ti.Samo moze potrajati jer su ovaj i iduci mjesec godisnji odmori ,tako da necu imati priliku..Zupnici mjenjaju jedan drugoga ..A i kcerka mi je na godisnjem ,ona moze do takvih stvari..


Nas zupnik nas je upozorio, da nasa Vjerouceteljiva,Teolog ,inace Lektor u crkvi ide da se doskoluje..i poslje ce u slucaju da ne nadjemo nikoga u zamjenu ona imati Sluzbu rijeci..Jer nemamo dovoljno ni Djakona.Znali smo za to jer nam je rekao..No ipak,kada je to bilo prvi put,dodjes u crkvu a za Oltarom stoji zena...vides da nesto "fali"..Neki su se ustali i napustili crkvu...Jako je tesko..Tek sada svi vide koliko je vazan svecenik,cak i manje dobar svecenik bolji je od Lektora...Nedjeljno Slavljenje sv.mise je nesto predivno...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 srp 2013 21:24 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 15 vel 2012 14:15
Postovi: 429
Lokacija: kc
Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 8 zahvala
rebeka napisao:

Nas zupnik nas je upozorio, da nasa Vjerouceteljiva,Teolog ,inace Lektor u crkvi ide da se doskoluje..i poslje ce u slucaju da ne nadjemo nikoga u zamjenu ona imati Sluzbu rijeci..Jer nemamo dovoljno ni Djakona.Znali smo za to jer nam je rekao..No ipak,kada je to bilo prvi put,dodjes u crkvu a za Oltarom stoji zena...vides da nesto "fali"..Neki su se ustali i napustili crkvu...Jako je tesko..Tek sada svi vide koliko je vazan svecenik,cak i manje dobar svecenik bolji je od Lektora...Nedjeljno Slavljenje sv.mise je nesto predivno...


ne razumijem to zašto se žene tolko guraju, zakaj moraju biti (žele biti muškarci). Onda nije ni čudo da ljudi napuštaju Crkvu (nije glavni razlog). Žene budite žene!!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 05 srp 2013 10:31 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 vel 2012 11:31
Postovi: 763
Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 19 zahvala
DD, sorry, ali ne mogu ti ovdje pruziti podrsku. Nekada je tradicija bila da zene nemaju pravo glasa ili da ne smiju studirati, pa da se tradicija nije promijenila, sto bi danas bilo od, npr. nas dvije?

Mata, don't even get me start on you!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 145 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 9 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr