www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 21:38

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 145 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 14 sij 2007 20:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 tra 2006 23:20
Postovi: 141
Lokacija: Paradiso (CH)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Nasmijesen napisao:
Evo brate, potrudio sam se procitati tvoje postove od pocetka do kraja i one koji su bili ukljuceni u tvoju nit koju si provodio kroz topic :D


Brate Nasmiješeni,

sviđa mi se duh tvoga pisma. Obradovao sam se. Cijenim tvoju zainteresiranost i odgovore,ali i kritiku.

Glede skraćivanja riječi žena (Ž) ili (ž), htio sam skratiti tekst i uvijek je značilo žena, osim u slučaju kad je Jovan pisao velikim slovom Žena i vjerojatno mislio na Mariju, Gospodinovui majku, tad sam odista upotrijebio veliko slovo. Dakle, radilo se u greškicama prigodom pisanja. Ništa više.
Glede duljine pisanja o temi žena, to sam namjerno "otegnuo", bez žurbe da se tema ne bi iscrpila, što se bojao brat Joakim, na početku otvaranja te teme; i eto vidiš, zahvaljujući mojoj duljini tema još ostaje. Što će biti kad se dotaknem teme Mariologija, što se stalno proteže na forumu i potencira, možemo samo zamišljati. Budimo strpljivi, zar ne!?

Obilje Božjeg mira i tolerancije želim tebi i tvojim ukućanima.
Smjerno u Kristu Ćubela :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 sij 2007 20:39 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Kada o zenama pisemo, ne zaboravimo da se niti jedan muskarac ne bi mogao 'istaknuti' da ga zena nije rodila. Ako koji misli da je to lako, neka takav pokusa roditi. A u odgajanju djeteta dok ne postane odrastao, muskarac bi se jos teze mogao pohvaliti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 sij 2007 14:51 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 lis 2006 15:58
Postovi: 189
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
lucija napisao:
ne mogu reći što žene i djevojke misle i kako se osjećaju (jer još nismo razvile kolektivnu svijest, hehe), …


Muž i žena zajedno gledaju Dnevnik na TV-u. Muž pokušava proniknuti u smisao određenih političkih poteza najnovijeg premijera, dok žena komentira boju kravate kod spikera i koji je to najnoviji model sata na premijerovoj ruci, jer je od kolegica na poslu saznala da Sanader ima veliku kolekciju satova,… a neki vrede i po nekoliko desetina hiljada eura.

lucija napisao:
… pokušat ću iznijeti svoja mišljenja. to bi moglo ispasti konfuzno jer ni sama nemam jasno formirano mišljenje i stav. za početak, što je to pravo mjesto u Crkvi?…
… katolička Crkva je institucija i kao institucija ona ženi nije mogla dati nešto što je stvar osobnosti, naravi…


Ne samo da nemaš jasno formirano mišljenje i stav što je to pravo mesto u Crkvi, nego nemaš ni jasno formirano mišljenje, odnosno viđenje pojma: Katolička Crkva. Iz gore rečenog ona je za tebe institucija…Iz tog tvog ugla posmatranja stvari onda je i razumljiva sva ova tvoja konfuzna interpretacija onog što je rekao Ivan Merz. Ono što je karakteriziralo ženu pre pojave kršćana (a i muškarce) jeste «pala narav», a Ivan Merz ne negira osnovna svojstva te naravi nego kaže: « kao da je dobila posve nova svojstva, koja su sasvim nepoznata nekršćanskom svijetu.». A koja su to «nova svojstva», mislim da ne treba ni navoditi…ili možda ipak treba?

lucija napisao:
samo, dečki, pazite da skromnost ne postane lažna, pristojnost usiljena i da nepoštivanje drugog mišljenja ne postane okidač za kavku!


…svak se češe gde ga svrbi…

lucija napisao:
…inače će vas srediti vatrogasac lucija (to mui je 'umjetničko' ime, pravo ime mu je ana), a to vam nije dobro jer moj ekstra spešl vatrogasni aparat radi na principu prepada! i požar se onda jako prepadne i odmah se ugasi! …

dobar dan,
ja sam vatrogasac lucija i nekako mi se učinilo da ovdje nešto tinja.
budući da sam ja vatrogasac, dužnost mi je da spriječim nekakv požar
koji se eventualno ima dogoditi.
u vatrogasnim krugovima sam poznat po tome što pušem na hladno
pa mi nemojte zamjeriti ako sam prenaglio.
uglavnom, spreman sam da sa svojim ekstra spešl vatrogasnim aparatom ugasim sve što nije žar, plam ili buktinja ljubavi.
pozdrav!


…ima jedna baklja ljubavi koju nam je donela jedna od velikih žena u povesti Crkve, a proglašena je i naučiteljicom, sv. Katarina Sijenska, a koja glasi:» Ono što ne valja s ovim svetom, upravo sam ja!»
Zato, Lucija (lucis=svetlo) budi svetlo pre svega u sebi i ne vršljaj sa svojim «aparatom za gašenje» tamo gde ne bi trebalo i po kome ne bi trebalo…Tu pre svega mislim na one koji su kanonizirani od strane Crkve, a i na sveštenike koje ti promatraš isključivo po pitanju vlasti i «dominacije» u odnosu na «ostale». Time pokazuješ nepoznavanje o težini (bremenu) ovog poziva po pitanju uloge i odgovornosti koji ovaj poziv sa sobom nosi, a i to da na vodstvo u Crkvi gledaš na način na koji to čine «ljudi od sveta».
Što se mene tiče…slobodno okreni svoj aparat za gašenje u sve ono što smatraš da sam rekao, a da nije bilo u ljubavi…Bit ću ti zahvalan. Usput dozvoli da ja primetim sledeće kod tebe: …okreni taj aparat više prema sebi, nego prema drugima…i bit će dobro i tebi i nama. Budi svetlo Lucija u sebi i onda ćeš na taj način rasterati mrak oko sebe. Mrak se ne izgoni iz sobe tako što uzmeš kuhinjsku krpu , otvoriš prozore i mašeš…i mašeš…i mašeš.., nego tako što ćeš upaliti svetlo, odnosno biti svetlo (Lucis)…po Hristu, s Hristom i u Hristu, a ne po Luci(s)feru, palom svetlonoši.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 sij 2007 22:44 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2006 20:51
Postovi: 166
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
primila na znanje i nećem se više puno petljati
oprosti mi ako si išta što sam napisala shvatio kao atak, nije mi bila namjera napasti niti uvrijediti koga.
tvoj osvrt na moj post shvaćam kao dobru namjeru, on služi za moju izgradnju.
blagoslovio te dobri Bog, Jovane.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 16 sij 2007 11:26 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 lis 2006 15:58
Postovi: 189
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
lucija napisao:
primila na znanje i nećem se više puno petljati
oprosti mi ako si išta što sam napisala shvatio kao atak, nije mi bila namjera napasti niti uvrijediti koga.
tvoj osvrt na moj post shvaćam kao dobru namjeru, on služi za moju izgradnju.
blagoslovio te dobri Bog, Jovane.


Oprosti i ti meni jer sam bio više istinoljubiv, a manje gostoljubiv
Hvala na blagoslovu...nek nas ujedinjuje isti Duh


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 16 sij 2007 12:22 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 tra 2006 21:22
Postovi: 1095
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Evo još jedan prilog na temu za one koji znaju engleski.
http://www.vatican.va/holy_father/john_ ... en_en.html


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 16 sij 2007 14:43 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2006 20:51
Postovi: 166
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Citat:
Oprosti i ti meni jer sam bio više istinoljubiv, a manje gostoljubiv
Hvala na blagoslovu...nek nas ujedinjuje isti Duh


oprošteno ti je odmah, o tome nema diskusije. nema puno ni za praštati jer je ovo poslužilo i na tvoju i na moju izgradnju, a to je dobro, pa je onda možda primjerenije da ti kažem hvala.
još jednom bih rekla da mi je iskreno žao što sam te naljutila.
neka te čuva dobri Bog


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 16 sij 2007 20:56 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Jovan napisao:
lucija napisao:
primila na znanje i nećem se više puno petljati
oprosti mi ako si išta što sam napisala shvatio kao atak, nije mi bila namjera napasti niti uvrijediti koga.
tvoj osvrt na moj post shvaćam kao dobru namjeru, on služi za moju izgradnju.
blagoslovio te dobri Bog, Jovane.


Oprosti i ti meni jer sam bio više istinoljubiv, a manje gostoljubiv
Hvala na blagoslovu...nek nas ujedinjuje isti Duh


Bravo vas dvoje za dva 'oprosti', u Duhu su Svetom izrecena, a lijepo ste se bili bocnuli.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 31 sij 2007 18:10 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 tra 2006 23:20
Postovi: 141
Lokacija: Paradiso (CH)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
nastavak:

Ovdje je vrijedno zapaziti da nov specijalitet nije, da je Junija žensko, već Junija kao muško. Razlog zašto su je počeli prihvaćati kao muško ne leži u tekstu SP, već u jednoj nepreispitanoj teološkoj pretpostavci: jedino muškarci mogu biti apostoli, gledano u širem kontekstu.
Jer, ap. Pavao je ubrajao više žena među svoje suradnice u apostolatu, ali je od svojih suradnika razlikovao suradnike Božje, tj. prave apostole: dvanaestoricu, utemeljitelje novih zajednica, biskupe i dr., među kojima nije bilo žena.
Ovaj zaključak nas vodi i do pitanja, koje ste si postavili, pretpostavljam: kako to da Isus među svoje apostole nije izabrao niti jednu ženu, pa ni svoju majku, iz čega onda proizlazi zaključak, da žene ne mogu biti u pastoralnoj službi, rukopoložene za pastire, prezbitere ili biskupe, tj. nadglednike.
Odgovorimo: pozvavši samo muškarce za svoje apostole, dakle, dvanaestoricu Krist je djelovao posve slobodno i samostalno. Učinio je to s onom istom slobodom s kojom je u cijelom svom ponašanju isticao dostojanstvo i poziv žene.
No, Crkva ne smatra da je žena, premda nije ordinirana za ministerijalno svećeništvo, nešto izgubila ili da je manje važna u Božjim očima, ili da je manje dostojna, ili pak, diskriminirana, nego vjerno obdržavanje jedne zamisli koju treba pripisati mudrosti Božjoj i Njegovoj Providnosti.

Srdačan pozdrav svima.
Ćubela :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 tra 2007 23:27 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 tra 2006 23:20
Postovi: 141
Lokacija: Paradiso (CH)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Nastavak, i to zadnji:

Time se kršćanskoj ž. ne oduzima nikakvo pravo, kako neke ž. misle, jer crkveno vodstvo i nadgledništvo ne spada među prava osobe. Naime, uloge u Crkvi ne pružaju nikakvu osnovu za superiornost jednoga nad drugim, jer svećeništvo ne može postati zahtjev za višim društvenim položajem: svećeništvo se ne podjeljuje kao čast ili prednost onome koji ga prima, nego kao služenje Bogu i Crkvi.
Uostalom, najveći u kraljevstvu Božjem nisu crkveni službenici (đakoni, pastiri, starješine, biskupi i sl.), već posvećeni vjernici, tj. oni koji Isusa više ljube.
Crkva je ta koja ocjenjuje da ne može prihvatiti određene izmjene. To se događa zato što zna da je vezana Kristovim načinom postupanja: njezin stav u tom slučaju nije zastario (arhaičan), već naprosto vjernost.
Neki tumači krivo uzimaju tekst iz Gal 3,28 da bi ga iskoristili kao osnov za svećeništvo žena. No, dužni smo reći da se to mjesto nipošto ne odnosi na službe u Crkvi, nego utvrđuje samo univerzalni poziv na božan- sko sinovstvo, a koje je za sve jednako.
Kao što maločas rekosmo, krivo shvaća ministerijalno svećeništvo koji ga promatra kao neko pravo: krštenje ne daje nikome nikakvo pravo na neku javnu službu u Crkvi.

Poštovani, pazimo se naglaska koji vodi k tomu da je ženina dužnost slijepo slušati, zaboravljajući dužnost muškarca da ljubi, kao što je Isus nas ljubio i danas nas ljubi jer živi vječno.
Gospodin želi više veliku odanost prema sebi, nego kao služenje Bogu i Crkvi.
Uostalom, najveći u kraljevstvu Božjem nisu crkveni službenici (đakoni, pastiri, starješine, biskupi i sl.), već posvećeni vjernici, tj. oni koji Isusa više ljube.
Crkva je ta koja ocjenjuje da ne može prihvatiti određene izmjene. To se događa zato što zna da je vezana Kristovim načinom postupanja: njezin stav u tom slučaju nije zastario (arhaičan), već naprosto vjernost.
Neki tumači krivo uzimaju tekst iz Gal 3,28 da bi ga iskoristili kao osnov za svećeništvo žena. No, dužni smo reći da se to mjesto nipošto ne odnosi na službe u Crkvi, nego utvrđuje samo univerzalni poziv na božan- sko sinovstvo, a koje je za sve jednako.
Kao što maločas rekosmo, krivo shvaća ministerijalno svećeništvo koji ga promatra kao neko pravo: krštenje ne daje nikome nikakvo pravo na neku javnu službu u Crkvi.
Ohrabrenje i poziv

Draga, rodbino moja, pazimo se naglaska koji vodi k tomu da je ženina dužnost slijepo slušati, zaboravljajući dužnost muškarca da ljubi, kao što je Isus nas ljubio i danas nas ljubi jer živi vječno.
Gospodin želi više veliku odanost prema sebi, nego kao služenje Bogu i Crkvi.
Uostalom, najveći u kraljevstvu Božjem nisu crkveni službenici (đakoni, pastiri, starješine, biskupi i sl.), već posvećeni vjernici, tj. oni koji Isusa više ljube.
Crkva je ta koja ocjenjuje da ne može prihvatiti određene izmjene. To se događa zato što zna da je vezana Kristovim načinom postupanja: njezin stav u tom slučaju nije zastario (arhaičan), već naprosto vjernost.
Neki tumači krivo uzimaju tekst iz Gal 3,28 da bi ga iskoristili kao osnov za svećeništvo žena. No, dužni smo reći da se to mjesto nipošto ne odnosi na službe u Crkvi, nego utvrđuje samo univerzalni poziv na božan- sko sinovstvo, a koje je za sve jednako.
Kao što maločas rekosmo, krivo shvaća ministerijalno svećeništvo koji ga promatra kao neko pravo: krštenje ne daje nikome nikakvo pravo na neku javnu službu u Crkvi.
Ohrabrenje i poziv

Draga, rodbino moja, pazimo se naglaska koji vodi k tomu da je ženina dužnost slijepo slušati, zaboravljajući dužnost muškarca da ljubi, kao što je Isus nas ljubio i danas nas ljubi jer živi vječno.
Gospodin želi više veliku odanost prema sebi, odanost koja ne kalkulira, koja nije usmjerena, ne smišlja račundžijski; On cijeni onoga koji mu se daje radosno, a ne onoga koji daje previše pažljivo i promišljeno, a uz to još obnaša odgovornu službu u Crkvi.
Ne dopustimo da nam bilo koji ud Tijela Kristova zaključi, u našemu slučaju žena: ni Crkva nema mjesta za mene!
Nek’ vas milostivi Bog obilno blagoslovi! Amen!

Smjerno u Kristu brat Ćubela. :D
http://pentekost.editboard.com


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 145 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 14 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr